Problemi, dileme i saveti

Dobar dan svima i srecne novogodisnje i bozicne praznike vam zelim. :) Imam jedno pitanje za vas i molbu za pomoc. Primetila sam da na povrsini zemlje moje dracene (cca 1 m visoke sa sve saksijom :) ) pojavile sitne bele bubice, koje su samo na povrsini zemlje. Ali i pored njih imamo po sobi puno sitnih letecih bubica crne boje (podsecaju na vocne musice, ali su mnogo sitnije), koje verovatno izlaze iz te zemlje i koje verovatno se razvijaju iz tih belih bubica. Nisu niti na stablu niti na listovima biljke. Ali se plasim, da mozda ne stete korenju. Kad sam primetila imala sam na povrsini zemlje dekorativno kamenje, i kad sam ga sklonila, videla sam te bubice. Ispod tih kamenja zemlja je bas vlazna. Ali s obzirom, da se je saksija velika, plasim se da dok se zemlja osusi, cvece ce propasti. A to bas ne bih volela, jer je imam 5 godina i to je jedino cvece koje prezivelo kod mene.
Zato, molim vas za pomoc i savete.
Pozdrav za sve. :)
 
Pozdrav i vama ( i sve najbolje )
Mušice bele boje su najverovatnije - bela leptirasta vaš (trialeurodes vaporariorum) , popularniji naziv je bela leptirka insekt nalikuje minijaturnom leptiru bele boje i jako je otporan na hemijske preparate (insekticide) jer ima zaštitni sloj (nalik vosku - kao patke što imaju na perju). Naravno bio bih sasvim siguran kada bi ga ga vi 'ufotkali',.. ali verovatno sam u pravu, jer je to sada najveći problem - kada se biljke mnogo ne mrdaju (ne pomeraju). Ako malo udarite - 'ošamarite biljku' one izlete,.. jel da ?,.. 'ajde da prvo postavimo dijagnozu, pa ćemo lakše i terapiju :) .
Drugi sitni insekti - tamnije boje su naverovatnije supstratne mušice , popularnije kao šampinjonske mušice (Sciaridae),.. njima nije primarna hrana korenčići biljaka, ali kada nemaju šta drugo jedu one najfinije žilice u korenu,.. znači - nanose štetu biljkama. Zalijte zemlju - supstrat nekim insekticidom ( najbolje potražite u poljoapoteci neki insekticid, koji je i protiv šampinjonskih i protiv bele leptirke,.. ima ih,.. ali da vam ja ne savetujem koji, .. možda u vama obližnjoj poljo-apoteci imaju neki drugi,.. a ne taj koji bih ja savetovao). Ovaj insekt ima larve - mali sitni crvići- oni jedu bele meke korenčiće biljaka u saksijama . Treba vam jedno dva zalivanja insekticidom u razmaku 7 do 10 dana i otarasićete se te napasti
( sa belom leptirkom je teži slučaj,.. smanji se populacija sa primenom hemije,.. ali sa njima je "borba neprestana",.. kada bude lepo vreme,.. iznesemo biljku napolje ,. na vetar,- ne vole uznemiravanja,.. i one se presele,.. o-tom-potom )

ps. manje-više sam siguran u ove savete "na neviđeno", ali ipak znatno sigurniji ako bih video (jasne) fotografije
 
Lepo od vas :),.. sad kada stigne proleće,.. pa se mi ovde 'raspišemo' ( i "raspištoljimo" ),.. aa, daa,.. prvo stiže Sv. Valentin,.. pa 8. mart,.. pa proleće,..nešto se mislim,.. do sledećeg proleća trebaće nam i podforum "Razno" u svetu biljaka,..ili neka 'zelena svaštara',.. gde ću ja najviše voleti da obitavam i pišem .. .
 
Dobar dan, hvala puno na odgovoru..uspeli smo da uslikamo te sitne bubice...molim vas a mi kažete šta su.. te bele sitne bubice nisu ne lete, ali te crne da... Evo slika..
0-02-05-fa0ef0e60c910345b9928a0fc0aace9ef3218b2c21dd70aaa7ac54699e114ee3_full.jpg

0-02-05-2e1b8bcac1b5e12283b9905c627b55128e6226221ca1702014b2134e3c761f31_full.jpg
 

Prilozi

  • 0-02-05-2e1b8bcac1b5e12283b9905c627b55128e6226221ca1702014b2134e3c761f31_full.jpg
    0-02-05-2e1b8bcac1b5e12283b9905c627b55128e6226221ca1702014b2134e3c761f31_full.jpg
    70,3 KB · Pregleda: 10
Poslednja izmena:
Drugi sitni insekti - tamnije boje su naverovatnije supstratne mušice , popularnije kao šampinjonske mušice (Sciaridae),.. njima nije primarna hrana korenčići biljaka, ali kada nemaju šta drugo jedu one najfinije žilice u korenu,.. znači - nanose štetu biljkama. Zalijte zemlju - supstrat nekim insekticidom ( najbolje potražite u poljoapoteci neki insekticid, koji je i protiv šampinjonskih i protiv bele leptirke,.. ima ih,.. ali da vam ja ne savetujem koji, .. možda u vama obližnjoj poljo-apoteci imaju neki drugi,.. a ne taj koji bih ja savetovao). Ovaj insekt ima larve - mali sitni crvići- oni jedu bele meke korenčiće biljaka u saksijama . Treba vam jedno dva zalivanja insekticidom u razmaku 7 do 10 dana i otarasićete se te napasti
Jeste to je Šampinjonska (tresetna) mušica, . i verovatno ste joj došli glave (do sada :) )

Izvinite nisam pre video pitanje / a stavio sam temu da je pratim,.. nešto nisam dobro podesio(
 
Nista , ostavi da raste.. Ako imas jos saksija, mozes svaki mali kaktus ( nije izraslina jer nije bolest kao tumor) da odvojis, naravno -rukavice na ruke i novine oko novog kaktusa, polako ga odvojis i taj mali kaktus mozes ostaviti od jednog do sedam dana da se malo osusi i u novu saksiju posaditi. Ako imas negde malo aspirina u kuci, jednu tableticu izmrvi u fin prah i taj svezi deo malog, novog kaktusa uvaljaj u prah i zatim posadi sto moze znaci odmah, ne trebas cekati . Mada to nije obavezno...normalno zalivaj...
Mozes pogledati ovaj tutorijal dole, iako je engleskom, ako ga gledas nije potreban prevod sve je jasno..




:bye:
 
Pozdrav :) treba mi pomoć/savet vezano sa sobne biljke.

Ima jedan deo zida u dnevnom boravku koji je prazan i ne znam šta bih tu stavila, pa sam pomislila da bi mogle biti neke biljke.

Zid je oko 3 met. dužine a i ispred ima dovoljno prostora, da kažem ima oko 4-5 m2. Taj deo prostorije je dobro osvetljen, nema pored prozor on se nalazi sa druge strane. E sad, zašto mi treba pomoć? Imam podno grejanje koje ne koristim uvek jer imam kamin, ali ima perioda kad radi.

Da li biljkama smeta takva vrsta grejanja obzirom da su saksije na podu? Kakva su vaša iskustva?

Htela bih recimo palmu, fikus, fiiladendron... te veće biljke.

Hvala unapred :)
 
Ne bi trebalo da smeta podno grejanje, pogotovo dok su biljke mlade. Cesce zalivanje i orosavanje bi bilo neophodno u tom slucaju i to bi bilo to....mozda kasnije
kad biljka poraste i zasmeta ali to ces i sama videti po ponasanju biljke pa kojoj smeta podignes je malo od poda, napravis joj neku policu ili slicno..

- - - - - - - - - -

bdbb8367b5d61840fb0792690d17996a.jpg
 
Znam da ima lepih, moja kuma ima predivan. Ja bih najviše volela da kupim već veliku biljku koja ne mora stajati na stalku, kao palmu, fikus... da ne moram čekati da poraste.
Veliki je to prostor koji imam i trebalo bi ga odmah popuniti.

Idem sutra na tu cvetnu pijacu ako je bude, zbog sadnica ruža i breza, pa ću pogledati šta ima od sobnog bilja.
 
Tačno je, imam. U toj prostoriji ga retko koristim jer imam kamin, kad su baš veliki minusi onda ide podno.

Barabara je postavila sliku stalaka, super su! Razmišljam, on će još da raste, a saksija će biti još veća, da li je to uopšte bezbedno?
Videću, ima raznih časopisa na tu temu pa ću pogledati kakvih ideja ima.
 
Ima li neko iskustva sa irisima ?

Ja ih imam više vrsta,ne znam im latinske nazive,razlikuju se po veličini cveta i visini stabljike kao i boje.
Medjutim,mama ih nije vadila iz zemlje,a plavi i beli nemaju listove niti bih mogla da ih povadim ,njima su cvetovi sitniji.
Žuti,krupni visoki ,njima je požutelo lišće i on nije vadjen prošle godine,ali bih ja povadila uskoro,jer verujem da ima dosta malih i da zadjubrim zemlju sledeće godine.

A narandžasto braon-njemu su još sveži zeleni listovi i ne znam šta da radim,on nije cvetavao ove godine,sad sam u dilemi : da li da ga presadim u saksiju i sačuvam preko zime-ili da ga ostavim u zemlji-a plašim se da ne promrzne ?
Mada po toj logici-svi su trebali da izmrznu od one zime u januaru.
 
Zna li neko koliko dana još odokativno treba mandarini da sazri pre nego li je uberem?Čitao sam da je bolje ubrati ih pre vremena nego prezrele,prvi put ih gajim i svaki savet mi znači.
AbMiEdE.jpg

Ako je ovo slika tvojih mandarina onda svaka čast kako si je osgajio :klap:

- - - - - - - - - -

Ima li neko iskustva sa irisima ?

Ja ih imam više vrsta,ne znam im latinske nazive,razlikuju se po veličini cveta i visini stabljike kao i boje.
Medjutim,mama ih nije vadila iz zemlje,a plavi i beli nemaju listove niti bih mogla da ih povadim ,njima su cvetovi sitniji.
Žuti,krupni visoki ,njima je požutelo lišće i on nije vadjen prošle godine,ali bih ja povadila uskoro,jer verujem da ima dosta malih i da zadjubrim zemlju sledeće godine.

A narandžasto braon-njemu su još sveži zeleni listovi i ne znam šta da radim,on nije cvetavao ove godine,sad sam u dilemi : da li da ga presadim u saksiju i sačuvam preko zime-ili da ga ostavim u zemlji-a plašim se da ne promrzne ?
Mada po toj logici-svi su trebali da izmrznu od one zime u januaru.

Ja ih imam u selu na 1200nv i nikada nisu smrzli, a evo tamo je već pao sneg
 

Back
Top