Problem sa pumpom za vodu

Poruka
12
Hristos vaskrese svim pravoslavnim vernicima. Imam problem sa pumpom koja je postavljena na busotinu u kojoj je cev. Vodeni stub je udaljen od vrha cevi de je pumpa 3 m. Sta je problem to je sve radilo do sada. Ugradio sam nepovratni ventil sa oprugom od 5/4 na cev de izlazi iz zemlje,na taj ventil je ugradjena T racva a na T racvi ugradjen kugla ventil pa rucna bastenska pumpa. Na drugom delu T racve ugradjen je holender pa elektricna pumpa. Sta se desava kada zapumpam rucnom pumpom vodu dok na istoj nepotece onda zatvorim kugla ventil i pustim elektricnu i voda ide ko iz creva. Sta je sustina problema pumpa el radi super i tera vodu. Kada ugasim pumpu i odstoji 10- min i opet je upalim ona nece da povuce .pumpa ima.sklopku za suvi rad. Skinem rucnu pumpu i u cev ima vode otvorim kugla ventil i vidim da nepovratni ventil drzi vodu iznad sebe . Zasto onda elektricna pumpa nece da povuce vodu kada je voda tu. Skinem onaj sraf za ozraku ili zalivanje el pumpe a u njoj je voda do polovine. Sve sam spojeve ponovo predihtovao kucinom i namazao tecnom teflonom.
IMG_20220424_174907.jpg
IMG_20220424_174914.jpg
 
Hristos vaskrese svim pravoslavnim vernicima. Imam problem sa pumpom koja je postavljena na busotinu u kojoj je cev. Vodeni stub je udaljen od vrha cevi de je pumpa 3 m. Sta je problem to je sve radilo do sada. Ugradio sam nepovratni ventil sa oprugom od 5/4 na cev de izlazi iz zemlje,na taj ventil je ugradjena T racva a na T racvi ugradjen kugla ventil pa rucna bastenska pumpa. Na drugom delu T racve ugradjen je holender pa elektricna pumpa. Sta se desava kada zapumpam rucnom pumpom vodu dok na istoj nepotece onda zatvorim kugla ventil i pustim elektricnu i voda ide ko iz creva. Sta je sustina problema pumpa el radi super i tera vodu. Kada ugasim pumpu i odstoji 10- min i opet je upalim ona nece da povuce .pumpa ima.sklopku za suvi rad. Skinem rucnu pumpu i u cev ima vode otvorim kugla ventil i vidim da nepovratni ventil drzi vodu iznad sebe . Zasto onda elektricna pumpa nece da povuce vodu kada je voda tu. Skinem onaj sraf za ozraku ili zalivanje el pumpe a u njoj je voda do polovine. Sve sam spojeve ponovo predihtovao kucinom i namazao tecnom teflonom.Pogledajte prilog 1142899Pogledajte prilog 1142900
Пробај да не затвараш кугласи вентил испод ручне пумпе (шмрка), искључи ел. пумпу, па после 10 мин. укључи пумпу.
Ако успе да повуче воду, даћу ти објашњење у чему је цака.
 
Нејасно!
Ради ли ел. пумпа нормало или само повуче воду из ручне пумпе (шмрка). Опиши мало прецизније понашање ел. пумпе после 10-томинутног прекида и поновног укључења.
Kada zapumpam vodu rucnom pumpom i ukljucim elektricnu pumpu ona izbacuje vodu. Kada ugasim elektricnu pumpu i opet ukljucim nakon 10 min ona nema da izbacuje vodu a nepovratni ventil drzi vodu
 
Kada zapumpam vodu rucnom pumpom i ukljucim elektricnu pumpu ona izbacuje vodu. Kada ugasim elektricnu pumpu i opet ukljucim nakon 10 min ona nema da izbacuje vodu a nepovratni ventil drzi vodu
Ипак имаш озбиљнији проблем са ел. пумпом. Мислим а не мора да буде тако да је неки од семеринга на ел. пумпи пропао и навлачи ваздуг у пумпу. Али.....
Мораћеш код неког искусног мајстора да прегледа семеринге и замени их ако треба.
 
Ипак имаш озбиљнији проблем са ел. пумпом. Мислим а не мора да буде тако да је неки од семеринга на ел. пумпи пропао и навлачи ваздуг у пумпу. Али.....
Мораћеш код неког искусног мајстора да прегледа семеринге и замени их ако треба.
Nema veze svezom pumpa radi super kada joj dovuces vodu do nje a kada odstoji malo.onda nece da povuce
 
Nema korpa nije to sistem sa crevom u cev vec direkno cev

znači to je samo cijev ubodena u zemlju? onda nema dovoljno vode da pumpa povuče, čim je ispuni vazduh ona prestaje da radi, te centrifugalne pumpe su takve, moraju biti ispunjene vodom non stop. Morao bi biti nepovratni ventil dole na usisu, da se cijev ne prazni. Ili druga vrsta pumpe, klipna, poput te ručne.
 
znači to je samo cijev ubodena u zemlju? onda nema dovoljno vode da pumpa povuče, čim je ispuni vazduh ona prestaje da radi, te centrifugalne pumpe su takve, moraju biti ispunjene vodom non stop. Morao bi biti nepovratni ventil dole na usisu, da se cijev ne prazni. Ili druga vrsta pumpe, klipna, poput te ručne.
Ima.dva nepovratna ventila na glavnu cev i na cev na ulazu u pumou i pumpa je puna sa vodom ali nece da povuce vodu ako je opet nezapumpam
 
Imam jedno pitanje ako moze neko da mi objasni.Kupio sam samousisnu pumpu villager od 1500 vati koja po prospektu izvlaci vodu sa 9 metara.Sve sam prikacio kako treba ali non stop se prekida vodeni stub.Pumpa sastavi i ibaci malo vode i odmah prekine vodeni stub i tako stalno,da li je to do visine ili nesto drugo.Od pumpe do povrsine vode je oko 8 metara i 15 cm.
 
Imam jedno pitanje ako moze neko da mi objasni.Kupio sam samousisnu pumpu villager od 1500 vati koja po prospektu izvlaci vodu sa 9 metara.Sve sam prikacio kako treba ali non stop se prekida vodeni stub.Pumpa sastavi i ibaci malo vode i odmah prekine vodeni stub i tako stalno,da li je to do visine ili nesto drugo.Od pumpe do povrsine vode je oko 8 metara i 15 cm.

Колки је пречник цеви од пумпу ?
 
Hristos vaskrese svim pravoslavnim vernicima. Imam problem sa pumpom koja je postavljena na busotinu u kojoj je cev. Vodeni stub je udaljen od vrha cevi de je pumpa 3 m. Sta je problem to je sve radilo do sada. Ugradio sam nepovratni ventil sa oprugom od 5/4 na cev de izlazi iz zemlje,na taj ventil je ugradjena T racva a na T racvi ugradjen kugla ventil pa rucna bastenska pumpa. Na drugom delu T racve ugradjen je holender pa elektricna pumpa. Sta se desava kada zapumpam rucnom pumpom vodu dok na istoj nepotece onda zatvorim kugla ventil i pustim elektricnu i voda ide ko iz creva. Sta je sustina problema pumpa el radi super i tera vodu. Kada ugasim pumpu i odstoji 10- min i opet je upalim ona nece da povuce .pumpa ima.sklopku za suvi rad. Skinem rucnu pumpu i u cev ima vode otvorim kugla ventil i vidim da nepovratni ventil drzi vodu iznad sebe . Zasto onda elektricna pumpa nece da povuce vodu kada je voda tu. Skinem onaj sraf za ozraku ili zalivanje el pumpe a u njoj je voda do polovine. Sve sam spojeve ponovo predihtovao kucinom i namazao tecnom teflonom.Pogledajte prilog 1142899Pogledajte prilog 1142900

Неш на науки наћ решеније ...

Но ти оту тему врни на други форум https://forum.krstarica.com/forums/muskarci.28/
 
Hristos vaskrese svim pravoslavnim vernicima. Imam problem sa pumpom koja je postavljena na busotinu u kojoj je cev. Vodeni stub je udaljen od vrha cevi de je pumpa 3 m. Sta je problem to je sve radilo do sada. Ugradio sam nepovratni ventil sa oprugom od 5/4 na cev de izlazi iz zemlje,na taj ventil je ugradjena T racva a na T racvi ugradjen kugla ventil pa rucna bastenska pumpa. Na drugom delu T racve ugradjen je holender pa elektricna pumpa. Sta se desava kada zapumpam rucnom pumpom vodu dok na istoj nepotece onda zatvorim kugla ventil i pustim elektricnu i voda ide ko iz creva. Sta je sustina problema pumpa el radi super i tera vodu. Kada ugasim pumpu i odstoji 10- min i opet je upalim ona nece da povuce .pumpa ima.sklopku za suvi rad. Skinem rucnu pumpu i u cev ima vode otvorim kugla ventil i vidim da nepovratni ventil drzi vodu iznad sebe . Zasto onda elektricna pumpa nece da povuce vodu kada je voda tu. Skinem onaj sraf za ozraku ili zalivanje el pumpe a u njoj je voda do polovine. Sve sam spojeve ponovo predihtovao kucinom i namazao tecnom teflonom.Pogledajte prilog 1142899Pogledajte prilog 1142900
Ово шта видим на слици је коректно урађено.Вертикални вентил је постављен такође коректно, испод нивоа ел. пумпе и он увек задржава воду у усисној цеви у стању мировања (када пумпа не ради).
Све је добро али ти немаш воду.
У питању је доток воде у усисној цеви. Наиме, пумпа je предимензионисана што се тиче протока (капацитета) и повуче више воде него што је доток воде на усису цеви. Тада навуче ваздух у целом воденом стубу и наравно, пумпа више не вуче воду.
Твоја пумпа сигурно има проток око Q=6 m³/h или 60 m³/min., што је огромна количина воде у протоку. Доток воде сигурно није толики да је усисна цев стално потопљена.Онда када остане ,,сува'', пумпа навуче ваздух и престане пумпање воде.
То што имаш воду у пумпи по престанку рада, је вода која је сишла из цеви испод шмрка (можда и клапна у шмрку не дихтује добро) а вертикални неповратни вентил не дозвољава да сиђе у усисну цев.
Ако имаш могућност, позајми од неког сличну пумпу али далеко мањег капацитета (протока), монтирај исто овако па пробај. Сигуран сам да ћеш успети.
ПС: добро било да консултујеш и неког инжењера машинске или хидро струке и предочи му ове податке о пумпи. Верујем да ће ти рећи исто што и ја.
 
Poslednja izmena:
А да није @Добро дошли у праву.

Тежина воденоога стуба

https://www.calculat.org/rs/zapremina-povrsina/valjak.html

1 472 621,56 mm3

за пречник од цола

то значи да има 150 литара воде

Ват је Џул по секунди , ако је пумпа 1 500 Вати значи може да вуче 1.5 литара воде у секунди

Стави улазно црево у неки валов са 500 литара воде ( или неко корито од 100 или 50 литара ... ма и балон од 5 литара )

па ћеш видети колико брзо срче односно да ли је како каже @Добро дошли

слаб извор а прејака пумпаЕво пример једне ефикасне пумпе

https://www.olimpsport.rs/catalog/m...astenska-pumpa-za-vodu-1500w-elpumps-jpv-1500

  • Napajanje: 230V, 50Hz
  • Snaga: 1500 W
  • Prečnik ulaznog i izlaznog priključka: 1 inč (~2.5 cm)
  • Maksimalni protok vode: 6300 l/h
  • Maksimalna dubina sa koje se izvlači voda: 9 metara
  • Maksimalna visina izbacivanja vode: 48 metara
  • Maksimalni pritisak: 4.8 bara
  • Maksimalna dozvoljena temperatura vode: 35°C
  • Dužina kabla: 1.2metra
 
Poslednja izmena:
Probao sam juce i sa crevom od pola cola i opet isto,znaci nije do creva.Procitacu cu danas ovo pa cu probati opet nesto...

Пробај да пумпом источиш воду из негог валова корита .... Да видиш да ли 'вуче'

По проспектима потапајући део пумпе мора стално бити окружен водом , а може да избаци воду на висину десетине метара ....
 

Back
Top