Problem sa disanjem

Poruka
3.853
Pozdrav :)

U poslednje vreme (mozda mesec dana) gotovo svaki dan imam periode u toku dana kad otezano disem. Osecaj je kao da su mi disajni putevi suzeni na neki nacin. Znaci nije takav osecaj tokom celog dana, vec samo periodicno. Kada se problem javi, osecam da disem otezano, ali ne toliko da bih poceo da panicim, dovoljan je dotok vazduha. Prvo sam pomislio da je mozda na psihickoj bazi zbog stresa. Ali ne bih rekao da je to slucaj, jer u trenucima kad to osecam, kad pravim dug izdah cuje se zvizdanje pluca, i npr kad udahnem vazduh koliko god mogu, a onda ga izdahnem sto brze mogu, nakon sto prestanem sa izdisanjem, osecam kako vazduh i dalje delic sekunde ili eventualno sekundu struji iz usta.

Ima li neko ideju sta bi ovo moglo da bude? Prvo mi je na pamet pala astma. Ali i ovo zagadjenje. Obično sam trcao napolju u periodu kad je najjace zagadjenje (i dalje to radim). Znam da bi trebalo da posetim lekara, ali me zanima i necije misljenje, ako se neko razume, ima li razloga za brigu, i da li je moguce da je pojava samo privremena?

Da napomenem, najizrazenije je kad legnem da spavam, sto mi otezava da se skoncentrisem na spavanje. Ali se desi i u toku dana, nema pravila.
 
Pozdrav :)

U poslednje vreme (mozda mesec dana) gotovo svaki dan imam periode u toku dana kad otezano disem. Osecaj je kao da su mi disajni putevi suzeni na neki nacin. Znaci nije takav osecaj tokom celog dana, vec samo periodicno. Kada se problem javi, osecam da disem otezano, ali ne toliko da bih poceo da panicim, dovoljan je dotok vazduha. Prvo sam pomislio da je mozda na psihickoj bazi zbog stresa. Ali ne bih rekao da je to slucaj, jer u trenucima kad to osecam, kad pravim dug izdah cuje se zvizdanje pluca, i npr kad udahnem vazduh koliko god mogu, a onda ga izdahnem sto brze mogu, nakon sto prestanem sa izdisanjem, osecam kako vazduh i dalje delic sekunde ili eventualno sekundu struji iz usta.

Ima li neko ideju sta bi ovo moglo da bude? Prvo mi je na pamet pala astma. Ali i ovo zagadjenje. Obično sam trcao napolju u periodu kad je najjace zagadjenje (i dalje to radim). Znam da bi trebalo da posetim lekara, ali me zanima i necije misljenje, ako se neko razume, ima li razloga za brigu, i da li je moguce da je pojava samo privremena?

Da napomenem, najizrazenije je kad legnem da spavam, sto mi otezava da se skoncentrisem na spavanje. Ali se desi i u toku dana, nema pravila.
Moja zena ima takve probleme.isla kod lekara i ovaj konstatovao da joj je potreban magnezijum,jer ga nema dovoljno u organizmu.Imas vodu "Donat Mg",probaj popi za jedan dan flasu vode,pa vidi kako se osecas,ali kao sto kaze BLAJBI.Idi sto pre kod lekara i proveri krvnu sliku i ispricaj simptome.nemoj cekati da se ne daj boze nesto pogorsa.Zena pije tu vodu i ia i tablete u apoteci dase kupe.Dok ih pije sve je u redu,ako preskoci neki dan,ponovo joj se javlja problem sa disanjem.Opet kazem idi pod hitno kod lekara da utvrdi sta to moze biti.Nije za igranje.
 
Ako si pusac onda je adresa pulmolog:


Хронична опструктивна болест плућа – ХОБП
Хронична опструктивна болест плућа (ХОБП) карактерише се ограничењем (смањењем) протока ваздуха у дисајним путевима. Ограничење протока ваздуха је прогресивно и удружено са запаљењском реакцијом плућа на штетне честице или гасове.
Реч хронична значи да се болест не повлачи, опструктивна – да је делимично блокиран проток ваздуха у дисајним путевима, реч болест – обољење, а плућа – да се дешава у плућима.

Код болесника са ХОБП мањи су отвори дисајних путева. У њих улази мање ваздуха зато што су зидови дисајних путева задебљали и отечени, дисајни путеви су стиснути под утицајем малих мишића који их окружују и у њима се ствара слуз коју болесник искашљава.

Од ХОБП најчешће оболевају пушачи или бивши пушачи, особе које живе у кућама са много гасова (сагоревање у пећима за загревање просторија) или оне које су радиле на местима где је било пуно прашине и дима. Већина болесника са ХОБП има преко 40 година, али могу оболети и млађи људи.

Особе које болују од ХОБП жале се на кашаљ и искашљавање слузавог или "прљавог" испљувка, отежано дишу, гуше се, остају без даха приликом физичког напора и потребно им је дуже време да се опораве након прехладе. Са напредовањем болести, тегобе постају све израженије. Већина пацијената касно се јавља лекару и сматра да је кашаљ нормална појава због пушења.

Када се јаве лекару који дијагностикује праву природу болести, пацијенти добијају савет о даљем лечењу:
 
Nisam pusac, niti sam nekad bio, veliki sam protivnik cigareta. Inace, u toku trcanja ne primećujem da ostajem bez daha, i u dobroj sam kondiciji. Prekjuce sam istrcao oko 20km bez stajanja, a nedeljno pretrcim i preko 50ak km, i nijednom nisam primetio da me gusi
 
Nisam pusac, niti sam nekad bio, veliki sam protivnik cigareta. Inace, u toku trcanja ne primećujem da ostajem bez daha, i u dobroj sam kondiciji. Prekjuce sam istrcao oko 20km bez stajanja, a nedeljno pretrcim i preko 50ak km, i nijednom nisam primetio da me gusi

Onda samo kardiolog, zaboravi pluca. Ovi sto se tebi desava, a i sam kazes uglavnom kad lezis, ima veze sa levom pretkomorom
srca, a mozda i nema nikakve veze ni sa cim, ali obavezno kod kardiologa da ti on kaze da ti nije nista :)
 
Onda samo kardiolog, zaboravi pluca. Ovi sto se tebi desava, a i sam kazes uglavnom kad lezis, ima veze sa levom pretkomorom
srca, a mozda i nema nikakve veze ni sa cim, ali obavezno kod kardiologa da ti on kaze da ti nije nista :)
Posetio sam kardiologa, odradjen je ekg, ultrazvuk srca i izmerili su mi pritisak. Kazu da sto se tice srca, sve je savrseno, i da slobodno mogu da trcim. Doktor mi je preporučio da posetim pulmologa, kaze da moze biti alergija, ili neki pocetni stadijum astme
 
Posetio sam kardiologa, odradjen je ekg, ultrazvuk srca i izmerili su mi pritisak. Kazu da sto se tice srca, sve je savrseno, i da slobodno mogu da trcim. Doktor mi je preporučio da posetim pulmologa, kaze da moze biti alergija, ili neki pocetni stadijum astme

Ja bih sacekala recimo dve nedelje, mozda ce nestati kao i sto je i doslo. Vrlo je vazno da je sa srcem sve ok,
sad ces biti miran pa ce i ovo najverovatnije da prodje:)
 
Posetio sam kardiologa, odradjen je ekg, ultrazvuk srca i izmerili su mi pritisak. Kazu da sto se tice srca, sve je savrseno, i da slobodno mogu da trcim. Doktor mi je preporučio da posetim pulmologa, kaze da moze biti alergija, ili neki pocetni stadijum astme
Trci ti,ali odmereno dok ne saznas tacno sta je problem.I teraj ispitivanja dok se ne sazna tacno,sta je problem.
 
Da, bukvalno mogu da budu i problemi sa želucem, nije tipičan simptom ali kod ljudi sa gastritisom se čak i tako ponekad manifestuje.

Posetio sam kardiologa, odradjen je ekg, ultrazvuk srca i izmerili su mi pritisak. Kazu da sto se tice srca, sve je savrseno, i da slobodno mogu da trcim. Doktor mi je preporučio da posetim pulmologa, kaze da moze biti alergija, ili neki pocetni stadijum astme

Možda je posledica virusa ili neke upale pa je prolazno. U svakom slučaju treba prekontrolisati pluća.
 
A gde treba da odem da bih prekontrolisao i zeludac? Za to moram posebno kod gastroenterologa? I koji su ostali simptomi ako je zeludac u pitanju? Posto nisam osecao nikakve probleme sa kiselinom, bolom i varenjem


Gastrolog je specijalista za zeludac, ali ja bih ti preporucila da sacekas dve nedelje pa onda kod pulmologa
jer je i tu pregled realtivno jednostavan, a kod gastrologa ces provesti desetak dana i vrsiti sto analiza.
Nemoj sada da sumnjas jos i da ti je to sve iz plombe od zuba:))
 
A gde treba da odem da bih prekontrolisao i zeludac? Za to moram posebno kod gastroenterologa? I koji su ostali simptomi ako je zeludac u pitanju? Posto nisam osecao nikakve probleme sa kiselinom, bolom i varenjem
Ono sam rekla više teoretski jer nije isključeno, što ne znači da na to odmah treba sumnjati kod tebe :D posebno ako nemaš druge tegobe tog tipa.

Ako imaš problema sa disanjem logično je da najpre pregledaš ono što je najverovatnije, posle se po potrebi krug širi na ostale pretrage.
 
A gde treba da odem da bih prekontrolisao i zeludac? Za to moram posebno kod gastroenterologa? I koji su ostali simptomi ako je zeludac u pitanju? Posto nisam osecao nikakve probleme sa kiselinom, bolom i varenjem

Vrlo je vazno da pravilno dises ( covek bi se nasmejao jer je disao i do sada, a odjednom ima problema).
To se pravilno disanje uci, vezba. Najbolja je joga, ali nema svako ni vremena ni volje da se bavi time
i zato uci preko youtuba.

Ovo je samo jedan klip ( na engleskom koji sigurno razbiras), a ima ih bezbroj.

 
Нешто ми је севнуло у свести
и постао сам баш свестан загађења ваздуха које правимо.

Сваки димњак који видим ме плаши,
о ауспусима да не причам,
а можете замислити какав бол осећам
читајући ове вести о пожарима у Аустралији.

Обзиром да цео континент гори - ради се о милијардама кубика угљеника
директно избачених у атмосферу планете.
Уосталом, прочитајте :

https://www.kurir.rs/planeta/340355...-stanje-izdato-upozorenje-za-evakuaciju-video

ВАТРЕНА СТИХИЈА
БЕСНЕ ПОЖАРИ У АУСТРАЛИЈИ:
Ширe сe ка Канбeри, проглашeно ванрeдно стањe, издато упозорeњe за eвакуацију!

ПЛАНЕТА
01.02.2020.
Високe тeмпeратурe и јак вeтар данас подстичу ширeњe пожара надомак аустралијскe прeстоницe Канбeрe,
главни аутопут јe затворeн и издато јe упозорeњe да eвакуација из појeдиних дeлова града нијe бeзбeдна,
јавља Ројтeрс.

Нeбо изнад прeстоничког аутопута Монаро јe наранџасто-црвeнe бојe
због нeконтролисаног пламeна који јe захватио површину од прeко 35.000 хeктара.

Како наводи Ројтeрс,
комeсарка Агeнцијe за ванрeднe ситуацијe Џорџина Вилан
указала јe да пожари сами гeнeришу посeбнe врeмeнскe приликe
и да у комбинацији с правцeм вeтра доприносe интeнзитeту ватрeнe стихијe.



Ово није само аустралијски проблем,
већ пре свега светски !

Значи цео свет би требало да се умеша у гашење
још пре и ургентније
него што се свет умешао у кинески проблем са корона вирусом.

Епидемија дође и прође,
однесе свој данак у животима,
али загађење ваздуха је против целокупног живота на Земљи !
 
Pozdrav :)

U poslednje vreme (mozda mesec dana) gotovo svaki dan imam periode u toku dana kad otezano disem. Osecaj je kao da su mi disajni putevi suzeni na neki nacin. Znaci nije takav osecaj tokom celog dana, vec samo periodicno. Kada se problem javi, osecam da disem otezano, ali ne toliko da bih poceo da panicim, dovoljan je dotok vazduha. Prvo sam pomislio da je mozda na psihickoj bazi zbog stresa. Ali ne bih rekao da je to slucaj, jer u trenucima kad to osecam, kad pravim dug izdah cuje se zvizdanje pluca, i npr kad udahnem vazduh koliko god mogu, a onda ga izdahnem sto brze mogu, nakon sto prestanem sa izdisanjem, osecam kako vazduh i dalje delic sekunde ili eventualno sekundu struji iz usta.

Ima li neko ideju sta bi ovo moglo da bude? Prvo mi je na pamet pala astma. Ali i ovo zagadjenje. Obično sam trcao napolju u periodu kad je najjace zagadjenje (i dalje to radim). Znam da bi trebalo da posetim lekara, ali me zanima i necije misljenje, ako se neko razume, ima li razloga za brigu, i da li je moguce da je pojava samo privremena?

Da napomenem, najizrazenije je kad legnem da spavam, sto mi otezava da se skoncentrisem na spavanje. Ali se desi i u toku dana, nema pravila.
Govoriti o astmi na osnovu ovoga je previše.
Opisano najviše odgovara alergijskoj reakciji na nešto iz okoline. To zaključujem na osnovu ''zviždanja'' koje prijavljuješ.
Put do spoznaje na šta si alergičan podrazumeva da se odrade alergijske probe. Naravno, prvo moraš posetiti svog deoktora opšte prake, a nakon toga ćeš slediti uputstva. :)
Takođe, treba da imaš u vidu da može da se desi i da se alergen ne utvrdi.
I takođe, zaista može biti i posledica neke nervoze/anksioznosti....živimo u ubrzanom, blesavom vremenu.
 
Za ovih nekoliko dana odrađen ekg, ultrazvuk srca, rendgen pluca, posetio dva pulmologa, oba puta odradio spirometriju, i jednom ventolinski test, kompletna krvna slika, i za sad je sve u najboljem redu. Preporucili su mi da za 3 meseca ponovo odradim ventolinski test, posto nekad moze da se desi i kod asmaticara da taj test bude negativan. Nisu iskljucili mogućnost psihickih faktora, tačnije, na to najviše i sumnjaju.

Poslednja dva dana dosta lakse disem, i u toku trcanja ne osecam nikakve tegobe. Danas sam imao trku na Avali, nakon nje sam sasvim normalno disao. Kad sam se vratio kuci osetio sam da se pomalo opet vratilo, ali je dosta bolje. Nadam se da ce proci samo od sebe.

Poslednji put kad sam bio kod pulmologa, prepisao mi je Duoresp max, kao mora nesto da mi da jer se javljam po drugi put, jednom ujutru, i jednom uvece, i po potrebi maksimalno 6 puta u toku dana ako dodje do gusenja, i tako mesec dana do kontrole. Ne planiram da uzimam to, s obzirom da su u pitanju kortikosteroidi, i mogu mi naneti vise stete nego sto ce mi pomoci, s obzirom da jos ne znam sta je. A cuo sam da to ne sme da se uzima dugo. Ako bude bilo potrebe, uzecu ventolin ili berodual
 
I takođe, zaista može biti i posledica neke nervoze/anksioznosti....živimo u ubrzanom, blesavom vremenu.
Ja bih rekla da nas kolega forumas bas ovaj problem ima iako ga uopste i ne registruje,
a i nije jednostavno ni za lekara ni za pacijenta da se problem tacno dedektuje jer pacijent
kaze da mu nije nista, ali bez da laze jer stvarno misli da je tako i onda se iscudjava
kada mu neko samo i predochi da je njegovo stanje posledica necega, recimo neke nervoze/
anksioznosti jer acijent ne zeli da to bude tako, ali i ne zna tacno sta sama dijagnoza znaci.
 

Back
Top