Privreda Srbije lane imala blagi rast

Znači profit srpskih preduzeća je u proseku nekih 166 evra BRUTO po radniku mesečno.

Eto, super brojke za one koji pričaju kako je kapitalizam inheretno zao i eksploatatorsko-parazitski sistem i kako svi preduzetnici zgrću ogromne pare preko grbače jadnog radnika.
U Srbiji nema kapitalizma. U te plate su uračunati strani investitori. Eeeeeeeee to onda menja stvar iz korena. Strani investitor oslobodjen je poreza i ne uplaćuje doprinose. Dobija subvencije od koji daje plate radniku. I na osnovu toge j podignut prosek. A to nije kapitalizam, nije ni komunizam. To je lopovluk, kriminalizam.
 
Mislio sam generalno način razmišljanja većine,nisam mislio na tebe.
Pa većina je ljubomorna na nečije visoke plate. Jer nisu u stanju da shvate da kada pumpadžija dobije platu kao u austriji od 1500 eura. Onda će pumpadžija graditi kuću pa će platiti majsotre po austijskim satnicama. Pletiće molere po austrijskim satnicama, kupiće cigle po austrijskim cenama. Kupiće novi automobil. Pa će majstori, zidari, moleri...itd. Isto to da urade. I moći će preduzetnici da plate svoje radnike ako u asutriji. Medjutim pravi problem zašto to kod nas nije isto kao u Austriji je objasnio Rambo Amadeus.


6f088cc7f5230c82719def9593603296.jpg
 
Gledao sam da Italija uvozi Fiat preko luke Bar. Luke jesu bitne ali ne i presudne. Srbija ima željeznički saobraćaj,riječni transport,auto puteve. Turska ima najbolji geostrateški položaj na svijetu. Preko Crnog Mora za čas su u Rusiji i Ukrajini,preko Mediterana su prisutni širom južne Evrope i sjeverne Afrike. Turska mala privreda jeste brojnija od srpske,ali čini mi se da oni ne prave neki kvalitet ??...ili su se stvari i kod njih popravile.
Jbg tako ti je to nema tu ljubav već je tu kaklulacija troškova presudna .. Srbija nema ništa ni drumski ni morski sve to ide jako sporo.. Turci su se digli i danas dosta menjaju Kinu.. većina kamiona za Zapad je od tamo Fiat dosta kotisti njihove firme za svoje automobile kao i Korejanci ima tu jos njih.. To je sve plus za VW koji im umanjuje troškove a Tursku stavlja na mapu njima poželjni mesta .. .
 
Poslednja izmena:
Pa većina je ljubomorna na nečije visoke plate. Jer nisu u stanju da shvate da kada pumpadžija dobije platu kao u austriji od 1500 eura. Onda će pumpadžija graditi kuću pa će platiti majsotre po austijskim satnicama. Pletiće molere po austrijskim satnicama, kupiće cigle po austrijskim cenama. Kupiće novi automobil. Pa će majstori, zidari, moleri...itd. Isto to da urade. I moći će preduzetnici da plate svoje radnike ako u asutriji. Medjutim pravi problem zašto to kod nas nije isto kao u Austriji je objasnio Rambo Amadeus.


6f088cc7f5230c82719def9593603296.jpg
Zamisli sad podigne Srbija plate na 1500evra. Po tvom racunu. I sta se onda desi. Posto srbija nema dobre domace kvalitetne robe ljudi kupuju stranu robu. I veoma brzo se potrose sve novci. I bankrot i onda ide hiper inflacija i domaca valuta dostize neku svoju realnu vrednost.
 
Ili bolje drugacije. Zamisli sada selo. I kazu rad ce kostati 2000evra meseno. I sada proizvedu zita u vrednosti 200evr mesecno. Naravno da bi mogao da platis mora zito da bude skuplje 10x. Ali seljaci se dosete pa uvoze zito po 10x manjoj ceni tako da svi poslovi propadaju.
 
Ajd nek podele pa da vidimo :D

Nema rasta BDP-a dok ima deficita u budžetu. Baš sam slušao na radiju Sinišu sa Malim kako govori kako je planiran deficit za narednu godinu a pri tom priča o rastu BDP-a.

Znam odmah šta će se izfilozofirati. Smanjuje se deficit. Medjutim ni to nije tačno. Javni dug sve to demantuje, on konstantno raste i ne smanjuje se.

Ono što je za relano očekivati to je da Srbija za šest sedam godina ovim tempom neće imati da isplaćuje penzije i socijalu. Tako da kad pukne penzioni sistem, onda ima da vidimo šta je glad i beda. I taj rast BDP-a
 
Zamisli sad podigne Srbija plate na 1500evra. Po tvom racunu. I sta se onda desi. Posto srbija nema dobre domace kvalitetne robe ljudi kupuju stranu robu. I veoma brzo se potrose sve novci. I bankrot i onda ide hiper inflacija i domaca valuta dostize neku svoju realnu vrednost.
Srbija ne može imati kvalitetne domaće robe...ako ti ekonomiju...tj...državu vode obični lopingeri, koji nemaju dan realnog staža...koji nikada ništa nisu radili nešto ozbiljno...o kakvoj ekonomiji mogu pričati vučić, tadić, đilas, dačić ili šešelj ...sem da pale blentave glasače...koji nemaju veze sa životom ili sitne prodane duše, koji su stranački aktivisti
 
Moze da bude al ne mora. Nisu direktno povezani.
Pa nemamo mi rast BDP-a. Evo sada poskupljuju struju pa to prikažu kao zaradu EPS-a i prikažu kao rast BDP-a. To je smešno.

Poskupljenjem struje oni zapravo prave veće troškove privredi što znači manje zarade u privredi. Subvencionisane strane investitore prikazuju kao dobitaše a u stvari su gutači budžeta. Sve je laž.

Prosta matematika. U Srbiji godišnje umre 50 000 ljudi i isto toliko se islli. Sake godine Srbija je manja za 100 000 ljudi. Za šest ili sedam godina neće imati ko da radi za penzije i socijalu, puca sve, kraj gotovo, ende, konec. To je prosta matematika. Niti u jednom parametru mi nemamo realni rast BDP-a. Friziraju za televiziju, povećanje troškova kao struja i nafta prokazuju kao rast. Užaaas.
 
Ajd nek podele pa da vidimo :D

Nema rasta BDP-a dok ima deficita u budžetu. Baš sam slušao na radiju Sinišu sa Malim kako govori kako je planiran deficit za narednu godinu a pri tom priča o rastu BDP-a.

Znam odmah šta će se izfilozofirati. Smanjuje se deficit. Medjutim ni to nije tačno. Javni dug sve to demantuje, on konstantno raste i ne smanjuje se.

Ono što je za relano očekivati to je da Srbija za šest sedam godina ovim tempom neće imati da isplaćuje penzije i socijalu. Tako da kad pukne penzioni sistem, onda ima da vidimo šta je glad i beda. I taj rast BDP-a
zasto stati na 1500 evra, Zasto ne milijardu i po evra plata i onda zivimo ko carevi.
 
" Kupiće novi automobil. Pa će majstori, zidari, moleri...itd. Isto to da urade. I moći će preduzetnici da plate svoje radnike ako u asutriji."
To je sustina. Svi ce kupovati strnu robu, a mi necemo moci da proizvedemo usluge u toj vrednosti. I onda ce doci do inflacije i pada vrednosti dinara. I opet si na pocetku. Skoro su povecavane plate u javnom sektoru i sta se desilo, porastao je uvoz, tj raste daleko brze od izvoza.
 
zasto stati na 1500 evra, Zasto ne milijardu i po evra plata i onda zivimo ko carevi.
To smo već imali :ceka:

Evo primer Krima. Kada su Rusi vratili Krim podigli su plate i penzije od kojih može da se živi. Niko nije propao niti se urušio :ceka:

Postoj edelovi privrede gde mogu da se podele plate kao u Nemačkojj. Na primer pumpadžijama na pumpama. Pa zatim radnicima u distribuciji Gasa. Pa elektroprivreda. Pa u ovim subvencionisanim fabrikama.

Ne vidim kao bi mi to propali kada bi se tamo gde može podigle palte na nemački nivo?
 
" Kupiće novi automobil. Pa će majstori, zidari, moleri...itd. Isto to da urade. I moći će preduzetnici da plate svoje radnike ako u asutriji."
To je sustina. Svi ce kupovati strnu robu, a mi necemo moci da proizvedemo usluge u toj vrednosti. I onda ce doci do inflacije i pada vrednosti dinara. I opet si na pocetku. Skoro su povecavane plate u javnom sektoru i sta se desilo, porastao je uvoz, tj raste daleko brze od izvoza.
Pa što se ne bi subvencionisala domaća proizvodnja. Pa što se ne bi pravilo kvalitetno. Što moramo praviti kršinu kao yugo što je bio. Što ne bi pravili nešto kvalitetnije. Ta politika da se pravi jeftino i bofl nema prodju, zato se i uvozi.

Evo baš zastava je propala jer je pravila jeftini bofl a mercedes skup, pravi kvalitet i ne propada.

Šta fali da mali privrednici ne budu više državni neprijatelji broj jedan u Srbiji, već da im se da mogućnost da naprave neke svoje proizvode i prodaju ih.
 
To smo već imali :ceka:

Evo primer Krima. Kada su Rusi vratili Krim podigli su plate i penzije od kojih može da se živi. Niko nije propao niti se urušio :ceka:

Postoj edelovi privrede gde mogu da se podele plate kao u Nemačkojj. Na primer pumpadžijama na pumpama. Pa zatim radnicima u distribuciji Gasa. Pa elektroprivreda. Pa u ovim subvencionisanim fabrikama.

Ne vidim kao bi mi to propali kada bi se tamo gde može podigle palte na nemački nivo?
zamisljam sta se desava kad bi neko podigao cenu rada na pumpama na 1500 evra. Pa svi bi hteli da budu pumpadzije. I opeet pada cena rada, zato sto imas puno pumpadzija
 
Pa što se ne bi subvencionisala domaća proizvodnja. Pa što se ne bi pravilo kvalitetno. Što moramo praviti kršinu kao yugo što je bio. Što ne bi pravili nešto kvalitetnije. Ta politika da se pravi jeftino i bofl nema prodju, zato se i uvozi.

Evo baš zastava je propala jer je pravila jeftini bofl a mercedes skup, pravi kvalitet i ne propada.

Šta fali da mali privrednici ne budu više državni neprijatelji broj jedan u Srbiji, već da im se da mogućnost da naprave neke svoje proizvode i prodaju ih.
Problem je sto Srbija ne zna da napravi kvalitet po pristupacnoj ceni. Onaj ko zna on zaradjuje.
 
zamisljam sta se desava kad bi neko podigao cenu rada na pumpama na 1500 evra. Pa svi bi hteli da budu pumpadzije. I opeet pada cena rada, zato sto imas puno pumpadzija
Prestali bi da odlaze za Nemačku :D

I ne samo na pumpama, nego i elektroprivreda. GAS. Cena energenata i vode je na evropskom nivou, zašto onda i plate ne bi bila na tom nivou. To nije malo radnika. Onda ne bi bilo katastrofe po medijima zašto paradajz košta 200 dinara. I povrtar bi zaradio, pa kada bi Rakovica pravila dobre traktore onda bi povrtar kupio Rakovicu a ne Classa. Pa bi i radnici u Rakovici imali veće plate.

Pa bi plate na evropskom nivou mogle da budu i u duvnaskoj industriji. Onda bi i u trafikama i marketima bile veće cene ali i veće plate.
 

Back
Top