Privatni fakulteti, privatno školstvo, ko plati, on kupi znanje ...

Dobrostojeći roditelj pošalje dete da radi prijemni i na državnom i na privatnom fakultetu, pa gde se upiše, upisalo se.
Pri upisu na državni fakultet ne apliciraš ni za kakvu kintu.
Niko ti ne daje novac da bi studirao, osim ako ne misliš na studentski kredit.
Studentske kredite dobijaju oni sa malo većim prosekom.
Država treba da finansira obrazovanje najboljih studenata.
Kadar joj treba.
У моје време студентски кредит су добијали студенти родитеља нижих примања. Постојала је нека граница.
Тако да, колико год били добри, неки га нисмо могли добити.
А добра страна тих кредита је била и та што је услов за неповратност било дипломирање у року.
 
Tema je plasirana onako kako je postavljena u medijima : privatni fakulteti su puni prednosti, državni fakulteti su suvoparna teorija i slabo sticanje praktičnih znanja. I da ne bude da opet pričam bez ličnog iskustva, ćerka je diplomirala hemiju na PMF , po celi dan je imala predavnja i praktičan rad. Stekla je znanje koje i treba da ima jedan dipl hemičar, ali bih sada da mi navede neko na kom privatnom fakultetu možete steći isto. Hvala.
Trebalo bi da bude kritika marketingu?
Zasto? Marketing za obrazovanje nije opravdan?
 
Не само нашој, него свуда где је Болоња добила место.
Моје мишљење је да је тај систем прилично унакарадио високо образовање даљем света.

Или смо ми такви да бисмо сваку реформу и измену система искористили да направимо нешто горе 😬
А можда и они који су осмислили ту реформу знају да су људи такви, па нсу намерно превидели опртунизам широких народних маса.
 
Privatni fakulteti su moderno organizovani. Drzavni su, kako koji, zastareli. To nema veze sto je neki privatan , nego organizacije faksa. Drzavni su privatni. Koliko ljudi je na budžetu? Na Filozofskom fakultetu od 300 prime 30 ma budžet. Gde je tu razlika sa privatnim u vidu finansija? To ovde se smatra da si potomak Luja 16. ako ides na privatni samo zato sto oni na svom drzavnom faksu nemaju sapun i guzopapir.
 
Misliš li da treba da prime svih 300 , da spuste kriterijume ? Razlika je u tome što filozofski fakultet upišu oni koji su zaista pokazali svojim znanjem da jesu za taj fakultet a ne zaslužili novcem. Ostaje mogućnost za one koji su malo ispod crte da upišu ali da plate, ili nek se lepo upišu na privatni, imaće čime da brišu guzu jer ionako nemaju obaveze da budu na predavanjima. Za nas iz provincije , zaista treba da budeš potomak Luja IV da bi mogao finansiraš stan, privatni fakultet i ostalo u BG-u.
 
Misliš li da treba da prime svih 300 , da spuste kriterijume ? Razlika je u tome što filozofski fakultet upišu oni koji su zaista pokazali svojim znanjem da jesu za taj fakultet a ne zaslužili novcem. Ostaje mogućnost za one koji su malo ispod crte da upišu ali da plate, ili nek se lepo upišu na privatni, imaće čime da brišu guzu jer ionako nemaju obaveze da budu na predavanjima. Za nas iz provincije , zaista treba da budeš potomak Luja IV da bi mogao finansiraš stan, privatni fakultet i ostalo u BG-u.
Gresis da ne treba da se bude na predavanjima. 12 casova po predmetu na 6 minimum mora da se bude da se izadje na ispit uz polozen kolokvijum. Broj mali broj prisustva na predavanjima smanjuje sanse za visoku ocenu kad se saberu prisustvo, kolokvijum i ispit.
 
To što je fakultet privatni ili državni ne znači ništa. I jedan i drugi mogu biti i ovakvi i onakvi.

Samo što je procentualno sada više loših privatnih fakulteta nego državnih.

Naravno, to ne znači da se na bilo kom od ova dva ne može obrazovati izuzetan kadar.

Najveća promena kod nas je zapravo uvođenje Bolonje, koja omogućava lošim studentima da završe fakultet lakše, na državnim kao i na privatnim fakultetima.
Evo ga primer negativne selekcije
 
Članak u Kuriru, ili kako se dobro odradi marketnig .

1. Državni fakulteti


Suvoparno znanje koje se dobije na kraju završenog državnog fakulteta, ne može da se poredi sa znanjem nekoga ko je tih nekoliko godina već prošao praksu, radio freelance, vodio privatan biznis ili studirao na privatnom fakultetu, a usput imao vremena i da radi i stiče iskustvo.

2. Privatni fakulteti

Ovde su motivi razni:

  • Nekome je zbog posla potrebna samo formalna diploma, već ima i znanje i poziciju i ne interesuje ga ni da dolazi na predavanja;
  • Neko neće da gubi vreme na suvoparno gradivo državnih fakulteta, već da se na privatnom fakultetu koncentriše na praktična znanja i direktnu komunikaciju sa profesorima;
  • Uz privatni faks čovek ima više slobodnog vremena da se fokusira i razvija u onim oblastima koje ga interesuju, i da na kraju bude konkurentniji na tržištu od nekoga ko je studirao državni fakultet;
  • Neko je započeo fakultet pa nikako da završi, privatni fakulteti su idealno rešenje za takve slučajeve, vrlo jednostavno se radi prebacivanje položenih ispita (poena).
Cene se kreću oko 1.000 +/- evra na godišnjem nivou, najčešće na rate, a poslednjih godina su se iskristalisali oni najstabilniji, sa kvalitetnim kadrom, koji sve vreme jačaju a nude i kvalitetne stručne prakse.

ispit
FOTO: SRBIJA DANAS
Popunite kratak formular na ovom linku da bismo vam prosledili detaljnije informacije o najrelevantijim privatnim fakultetima čije diplome imaju težinu na tržištu rada, ako razmišljate o ovoj opciji.

*Napomena: Autor ovog teksta je završio državni fakultet još pre Bolonje, bez da je pao ijedan ispit, ali sad kad bih vratio godine, nikad ne bih ponovio istu grešku, izabrao bi privatni fakultet i usput izučavao druge stvari vezane za svoj privatni biznis.

3. Zanati

Sve više čujemo komentar da će zanatlije zarađivati za koju godinu više nego programeri. Smatram da će i jedni i drugi zarađivati mnogo, zanatlije, jer ih jednostavno ima sve manje i manje, a novih kadrova sve manje, a ovi drugi po inerciji, iz Srbije (ili bilo koje druge lokacije) mogu da rade za bilo koju kompaniju u svetu.

Navedite u komentarima u formularu za koji zanat ste zainteresovani, pa možemo da vas povežemo direktno sa majstorima koji primaju kadrove na obuku. Ovde vam škola nije presudna, već neko od koga imate da naučite. Par hiljada evra mesečno vam ne gine, mada poznajem keramičare koji zarađuju i preko 10.000 evra mesečno i to u Srbiji, ali to su vrhunski majstori.

4. Kursevi programiranja

Ovo zanimanje nije za svakoga, ne može "dvojkaš" ili "trojkaš" u školi da postane programer. Da li je do IQ-a ili do posvećenosti i truda, nije ni bitno.

Ako ste vi ili vaše dete motivisani da odradite dodatni napor i da dođete u poziciju da konkurišete za odlično plaćen posao koji ima neograničenu tražnju popunite formular.
Ovaj da je znao nešto ne bi drkao u Kuriru.

Problem su veštački tzv. "Društveni" fakulteti.
Tu se "školuju" korisni idioti.
Nebitno jel "državni" jel "privatni"

Idiot je idiot.
 
Kako nemam ličnih iskustava sa privatnim fakultetom, ne mogu biti merodavna, ali to znači da polovinu možeš da odslušaš a polovinu i ne moraš.I da se ne lažemo, većini na privatnim fakultetima i nije bitan prosek, već samo dobijen diploma.
I prosjek im je bitan. Masa ih je sa menadzmenta prala diplomu na drzavnim masterima, a pored tih desetkasa studenti tehnike su imali prilicno problema na maticnom faksu jer im ovi zauzimaju mjesto.

Nekoliko mojih kolega koji nisu mogli dalje od druge godine su u roku zavrsili na privatnom. Tada je skolarina jos bila i povoljna. Jedan je i doktorirao u Australiji, a on cak ni drugu nije mogao da upise u Bg.
Hvale moderne kabinete, savremeno studiranje kroz prezentacije, polaganje iz dijelova...
Al ne bjeze samo na privatne. Mi imamo iskustva i sa kolegama koji su godinama studirali, pa presli na visu skolu, na kraju promijenili grad i tamo dogurali do doktorskih. Danas rade u ozbiljnim institucijama. Posao takodje nisu dobili u fer konkurenciji.
 
Ono čega smo mi trenutno svedoci jeste postepeno uništavanje državnog obrazovanja (na svim nivoima). Ono ne mora da propadne, ali se sve čini da se to desi. Ono nikada nije bilo savršeno i ima svoje mane, ali ne mora da propada. Međutim, bezbrojnim reformama, negativnom selekcijom, inkluzijom, sveopštom društvenom klimom gde ti škola ne igra gotovo nikakvu ulogu za nekakav položaj u društvu itd., obrazovanje se urušava. Sada to možda deluje neverovatno, ali za koju deceniju situacija će se možda i potpuno obrnuti, pa će privatno obrazovanje biti kvalitetnije od državnog, kao što je slučaj na zapadu. To je deo kapitalističkog procesa da počne se plaća nešto što je nekada bilo besplatno.
 
Ovo zaista lepo izgleda ali je meni bitniji kadar nego enterijer.
Previse paznje ljudi posvecuju opremljenosti kabineta, sveskama i olovkama koje djak/student dobije. Cujes ljude kako kazu, ne zelim da stedim na djetetu, zelim da mu pruzim najbolje...
Privatno skolstvo ce kod nas prevladati u jednom momentu, ali ovo jos uvijek nije taj momenat. I to ne zato sto ce oni postati jaci od svjetskih, nego zato sto ce drzavno skolstvo da propadne. Pa evo sta se desava sa Bg univerzitetom, samo pada na listi.
Nama je asistent pokazivao sta studenti rade na vjezbama na jednom od inostranih univerziteta, za razliku od nas koji smo primjenjivali suvu matematiku da bismo cjelinu sklapali tek kada ispolazes par tih ispita i poveze ti se kako sta utice, oni su imali simulatore, model koji automatski uticaje koje mu zadajes prikazuje i kroz nekoliko tih kurseva stices predstavu sta u stvari radis.
Kada bi nasi privatni fakulteti bili tog tipa, a ne skriptica, prezentacija, kolokvijum, ja bih zaista rekla, svaka cast, u znanje treba uloziti.
 
Ovo zaista lepo izgleda ali je meni bitniji kadar nego enterijer.
kadar su profesori sa državnih fakulteta , ima ih iz Skoplje , Beograd ,Podgorica a dolaze za dva po semestra i iz Londona , 15og i 16tog Decembra prošle godine bila je kontrola iz Londona u prisustvu engleskog ambasadora da se napravi revizija ispitnih rezultata, mislim da sve ovo govori o ozbiljnosti ispitnih radnji
Ja bih ovde stao jer svako od nas ima svoje viđenje stvari i lično iskustvo
 
У моје време студентски кредит су добијали студенти родитеља нижих примања. Постојала је нека граница.
Тако да, колико год били добри, неки га нисмо могли добити.
А добра страна тих кредита је била и та што је услов за неповратност било дипломирање у року.
Ima neka formula za kredit, pa po istoj, lako dobijaju kredit i studenti iz porodica sa prosečnim primanjima.
Ipak, znam jednu studentkinju iz porodice sa prosečnim primanjima koja odbija da konkuriše za kredit jer ne želi da ga vraća ako ne završi fakultet u roku. Lakše je biti na grbači roditelja i studirati opušteno par godinica duže.
 
kadar su profesori sa državnih fakulteta , ima ih iz Skoplje , Beograd ,Podgorica a dolaze za dva po semestra i iz Londona , 15og i 16tog Decembra prošle godine bila je kontrola iz Londona u prisustvu engleskog ambasadora da se napravi revizija ispitnih rezultata, mislim da sve ovo govori o ozbiljnosti ispitnih radnji
Ja bih ovde stao jer svako od nas ima svoje viđenje stvari i lično iskustvo
evo par slikica Metropoliten univerziteta u Skoplju ,čisto onako samo figurativno , uslovi za studije su kao Bog i sesirdzija u odnosu na državni za IT
Pogledajte prilog 1281496Pogledajte prilog 1281495Pogledajte prilog 1281494
Sve ovo može da se nabudži i na državnim fakultetima pod uslovom da ovakva vrata, pločice, itd, finansiraju studenti tokom jedne do dve godine studiranja.
Ako su profesori isti, ako je način studiranja isti, ako su predmeti isti, zašto onda plaćati?
Zašto dati hiljade evra kad može i besplatno, takoreći?

Školarine na privatnim fakultetima zaista variraju od slučaja do slučaja.
školarine
 
Sve ovo može da se nabudži i na državnim fakultetima pod uslovom da ovakva vrata, pločice, itd, finansiraju studenti tokom jedne do dve godine studiranja.
Ako su profesori isti, ako je način studiranja isti, ako su predmeti isti, zašto onda plaćati?
Zašto dati hiljade evra kad može i besplatno, takoreći?

Školarine na privatnim fakultetima zaista variraju od slučaja do slučaja.
školarine
kad si već tagirao, u tvome tekstu ima par kontradiktornosti
 
Ili ga ima u simboličnom vidu.
Na ovom delu foruma se spominje Metrpoliten.
Tako taj Metropoliten na smeru za grafički dizajn upisuju srednjoškolci koji onlajn pošalju nekakav crtež i to je uspešno odrađen prijemi.
To je dovoljno, a roditelji treba samo da pripreme dobar novac.

Na državnom fakultetu istog tipa, na primenjenim umetnostima, primaju se male grupe studenata, bez srednje umetničke ne možeš ni da priviriš na prijemnom, a primaju se najbolji.
Dobar fakultet ne čine samo dobri profesori, već prvenstveno dobri studenti.
Ja sam pokrenula tu temu i želela bih da znam odakle Vam informacije jer pitam za drugaricu koja zaista želi taj fakultet...i ja sam čula loše ali bih volela da znam za zasigurno.
 

Back
Top