Privatni fakulteti, privatno školstvo, ko plati, on kupi znanje ...

Не може баш све, али неке ствари могу. То је више западни концепт где неки људи почну да раде са 20 година и до 35-те догурају до максимума, па не могу да добију унапређење јер немају одговарајућу диплому. И код нас се доста ствари своди на репетитивни посао који се временом научи. Не можеш сигурно да постанеш хирург тако, али ако имаш само средњу школу, могао би после 20 година да постанеш помоћних шефа лабораторије, али ти треба виша диплома. Или треба да постанеш регионални манаџер, а не можеш јер имаш само средњу школу. Или радиш 15 година на репетиторима, знаш више о практичном делу и од самих инжењера, а не можеш да постанеш вођа тима или шеф набавке, јер имаш само средњу школу.
I da bi postao pomoćnik šefa laboratorije , moraš da imaš bar neko osnovno teorijsko znanje , znači, to bi trebala da bude mnogo dobra srednja škola . Što nas dovodi do sledećeg pitanja, hoćemo li imati kvalitetnije i privatne srednje škole ili će se i tamo samo kupovati znanje ?
 
Pošto imam iskustva u tom polju, reći ću ti da 90% studenata danas (i na privatnim i na državnim fakultetima) samo gleda kako da se provuče, da prevari, da iskopira, da plati nekome da mu napravi radove i projekte, da preko kolokvijuma nekako navuče šesticu, i to ti je to. Jedva 10% dece nešto pokušava zaista da nauči, a možda 5% pokušava da ima i dobar prosek.
Zato sam i zapitala , ako nam državni fakulteti, koji su bili bastion kvalitetnog obrazovanja propadaju, niču nam privatni , na kojima se diploma kupuje, šta je onda rešenje za obrazovanje i napredak ove naše dece ?
 
ja prošao državni univerzitet , gde su uzimali ispit i za kantu sira , a mlađeg sina dao na privatnom i znam kako su ga tamo cedili po pitanju znanja
možda u početku su privatni fakulteti bili štamparija za diplome ali zadnjih 10 godina su itekako kvalitetni
Da se ne lažemo i na državnim fakultetima je bilo i ima profesora koji će za određeni iznos pokloniti ispit. Što nas dovodi do sledećeg problema , da je taj profesor adekvatno plaćen a ne srozan, da li bi mu bilo potrebno tvojih 200 evrića ? Ili da obrnemo, onaj na privatnom dobija finu platicu, naravno da će se potruditi oko studenta .
 
I da bi postao pomoćnik šefa laboratorije , moraš da imaš bar neko osnovno teorijsko znanje , znači, to bi trebala da bude mnogo dobra srednja škola .
Не може средња школа, мора неки степен изнад, а ти га рецимо немаш. А знаш тај посао да обављаш јер си га научио радећи ту 20 година.

Па знају и у САД сигурно, ко је завршио који факс, на који начин, када и са којим циљем. Сигурно некоме ко је завршио неки безвезни факс формалности ради, неће дати да буде финансијски директор предузећа или да пројектује мост. Тамо немају сви пара да одмах након средње студирају квалитетан факултет, а гомила младих се једноставно одваја од родитеља. Једнога дана када када постану озбиљни људи и стручна спрема почне формално да их спречава да напредују мало даље, а јасно је да не могу сада са 35 да упишу Харвард или неки други регуларан и озбиљан факултет, онда се завршавају ти факултети "нижег ранга" чија диплома само служи да их легитимише да сада јесу озбиљни и способни за нешто више од средњошколског нивоа.

Доста послова се своди на 2-3 лабораторијске вежбе, које после радиш цео живот, и мада не мораш да знаш шта се дешава у физици материјала или молекулима као што би можда знао неко ко је имао тај предмет на факултету, не значи да после 15 година рада на тим пословима, ако си иоле озбиљан и паметан, ниси спреман да напредујеш мало. Штавише, ни тај "озбиљан" инжењер или хематолог који као зна шта се тачно дешава, када наиђе на нешто чудно никада неће сам решавати тај проблем својим знањем са факултета, већ ће одмах пријавити колегама, надређенима, надлежнима и компетентнима да му се појавио неки необичан проблем.


Što nas dovodi do sledećeg pitanja, hoćemo li imati kvalitetnije i privatne srednje škole ili će se i tamo samo kupovati znanje ?

Већ постоје неке приватне средње школе код нас, али не знам какав је систем рада и ниво знања тамо?
 
ako nam državni fakulteti, koji su bili bastion kvalitetnog obrazovanja propadaju, niču nam privatni , na kojima se diploma kupuje, šta je onda rešenje za obrazovanje i napredak ove naše dece ?
Resenje je da se shvati (na drzavnom nivou) da je kvalitetno obrazovanje oblast od kljucnog (strateskog) znacaja za buduci razvoj i ekonomsko napredovanje (blagostanje) drustva. Jer u zavisnosti da li je kvalitetno ili nekvalitetno obrazovanje u njoj - zavisi gde ce biti mesto te zemlje u medjunarodnoj podeli bogatstva.
I da se, samim tim, oduzme mogucnost ovim pilicarima (vlasnicima priv. *univerziteta*) da se bave svojim piljarskim zanatom u obrazovanju... Jer, obrazovanje ne sme da bude profitabilna delatnost za osnivace fakulteta posto sve dok je tako - ta zemlja (i njena ekonomija) ce biti prosjak u medjunarodnoj podeli rada
Naravno, kod nas se to nece desiti (iz poznatih razloga) - mi smo vidjeni za kolonijalni status
 
Poslednja izmena:
Ма какви приватни, они штанцују само менаждере. Добро, има и курсева под разним именима за ИТ. Где су приватни факултети за физику, хемију, биологију итд? Да ли би у Србији ишли код лекара који је завршио срећом непостојећи приватни факултет за медицину? Све праве струке су искључиво на државним факултетима.
 
Ма какви приватни, они штанцују само менаждере. Добро, има и курсева под разним именима за ИТ. Где су приватни факултети за физику, хемију, биологију итд? Да ли би у Србији ишли код лекара који је завршио срећом непостојећи приватни факултет за медицину? Све праве струке су искључиво на државним факултетима.
to sve nešto na zapadu ljudi umiru na svakom ćošku jer su medicinski fakulteti privatni
 
ne , državni , nije bitno koji, a mlađi mi sin elektromasinski privatni
Који је то електромашински? Нађох само неки Технички на Сингидунуму, без спецификације за шта оспособљава студенте. Приватни филолошки је била ситна иронија на твој рачун, не поносим се тиме.
 
Који је то електромашински? Нађох само неки Технички на Сингидунуму, без спецификације за шта оспособљава студенте. Приватни филолошки је била ситна иронија на твој рачун, не поносим се тиме.
nema frke oko ironije, najobičnija diskusija i različitih mišljenja, u redu je
 
Privatni fakultet koji nije u Srbiji upoređuješ sa privatnim fakultetima u Srbiji? I još pitaš je l mi to rekla-kazala ?
privatni fakulteti u regionu su isti , jer svi su ispostave poznatih brendova sa zapada, kao što je lanac vekikih klinika turskog Acibadem, na Balkanu , u MKD za godinu dve otvara se privatni medicinski fakultet u okviru tog brenda, šta mislile da će stancati diplome ili će sve biti na najvišem obrazovnom nivou
isto je i sa univerzitetom Shefild u Solunu koji je ispostava matičnog Shefilda
 
Najbolji fakulteti u USA, UK, Nemackoj, Francuskoj, i ostalim razvijenim zemljama su privatni, a ne drzavni.

Zasto?

Kada odgovorite na to pitanje, bice vam jasno gde je problem 😎
Ti porediš njihove fakultete sa viševekovnom tradicijom sa našim sega-mega štamparijama diploma za jagnjećobrigadne funkcionere i njihovu decu/familiju/švalerke?
 
  • Nekome je zbog posla potrebna samo formalna diploma, već ima i znanje i poziciju i ne interesuje ga ni da dolazi na predavanja;
  • Meni treba objašnjenje za ovu izjavu , formalna diploma ?? Ima znanje, koje je stekao, gde ?? Svi samouki , talentovani, naučili usput ,između dva biznisa ?
Sad cu ja da ti objasnim.
Kod mene u firmi sve inzenjere kad sakupis ne bi dobio nista sem tabela i statistika.
O poslu blage veze, vola udupe ne bi znali da pogode.
Srecom ne mesaju se puno majstorima u posao.
Onda se desi da tako neki majstor zavrsi diplomu na rate pa ga stave da vodi posao i prave se da ne znaju odakle mu diploma.
 

Back
Top