Privatni fakulteti, privatno školstvo, ko plati, on kupi znanje ...

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.808
Članak u Kuriru, ili kako se dobro odradi marketnig .

1. Državni fakulteti


Suvoparno znanje koje se dobije na kraju završenog državnog fakulteta, ne može da se poredi sa znanjem nekoga ko je tih nekoliko godina već prošao praksu, radio freelance, vodio privatan biznis ili studirao na privatnom fakultetu, a usput imao vremena i da radi i stiče iskustvo.

2. Privatni fakulteti

Ovde su motivi razni:

  • Nekome je zbog posla potrebna samo formalna diploma, već ima i znanje i poziciju i ne interesuje ga ni da dolazi na predavanja;
  • Neko neće da gubi vreme na suvoparno gradivo državnih fakulteta, već da se na privatnom fakultetu koncentriše na praktična znanja i direktnu komunikaciju sa profesorima;
  • Uz privatni faks čovek ima više slobodnog vremena da se fokusira i razvija u onim oblastima koje ga interesuju, i da na kraju bude konkurentniji na tržištu od nekoga ko je studirao državni fakultet;
  • Neko je započeo fakultet pa nikako da završi, privatni fakulteti su idealno rešenje za takve slučajeve, vrlo jednostavno se radi prebacivanje položenih ispita (poena).
Cene se kreću oko 1.000 +/- evra na godišnjem nivou, najčešće na rate, a poslednjih godina su se iskristalisali oni najstabilniji, sa kvalitetnim kadrom, koji sve vreme jačaju a nude i kvalitetne stručne prakse.

ispit
FOTO: SRBIJA DANAS
Popunite kratak formular na ovom linku da bismo vam prosledili detaljnije informacije o najrelevantijim privatnim fakultetima čije diplome imaju težinu na tržištu rada, ako razmišljate o ovoj opciji.

*Napomena: Autor ovog teksta je završio državni fakultet još pre Bolonje, bez da je pao ijedan ispit, ali sad kad bih vratio godine, nikad ne bih ponovio istu grešku, izabrao bi privatni fakultet i usput izučavao druge stvari vezane za svoj privatni biznis.

3. Zanati

Sve više čujemo komentar da će zanatlije zarađivati za koju godinu više nego programeri. Smatram da će i jedni i drugi zarađivati mnogo, zanatlije, jer ih jednostavno ima sve manje i manje, a novih kadrova sve manje, a ovi drugi po inerciji, iz Srbije (ili bilo koje druge lokacije) mogu da rade za bilo koju kompaniju u svetu.

Navedite u komentarima u formularu za koji zanat ste zainteresovani, pa možemo da vas povežemo direktno sa majstorima koji primaju kadrove na obuku. Ovde vam škola nije presudna, već neko od koga imate da naučite. Par hiljada evra mesečno vam ne gine, mada poznajem keramičare koji zarađuju i preko 10.000 evra mesečno i to u Srbiji, ali to su vrhunski majstori.

4. Kursevi programiranja

Ovo zanimanje nije za svakoga, ne može "dvojkaš" ili "trojkaš" u školi da postane programer. Da li je do IQ-a ili do posvećenosti i truda, nije ni bitno.

Ako ste vi ili vaše dete motivisani da odradite dodatni napor i da dođete u poziciju da konkurišete za odlično plaćen posao koji ima neograničenu tražnju popunite formular.
 
To što je fakultet privatni ili državni ne znači ništa. I jedan i drugi mogu biti i ovakvi i onakvi.

Samo što je procentualno sada više loših privatnih fakulteta nego državnih.

Naravno, to ne znači da se na bilo kom od ova dva ne može obrazovati izuzetan kadar.

Najveća promena kod nas je zapravo uvođenje Bolonje, koja omogućava lošim studentima da završe fakultet lakše, na državnim kao i na privatnim fakultetima.
 
Suvoparno znanje koje se dobije na kraju završenog državnog fakulteta, ne može da se poredi sa znanjem nekoga ko je tih nekoliko godina već prošao praksu, radio freelance, vodio privatan biznis ili studirao na privatnom fakultetu, a usput imao vremena i da radi i stiče iskustvo.

  • Neko neće da gubi vreme na suvoparno gradivo državnih fakulteta, već da se na privatnom fakultetu koncentriše na praktična znanja i direktnu komunikaciju sa profesorima;
  • Uz privatni faks čovek ima više slobodnog vremena da se fokusira i razvija u onim oblastima koje ga interesuju, i da na kraju bude konkurentniji na tržištu od nekoga ko je studirao državni fakultet;

Факултет пружа теоријска знања а практично искуство се стиче радним ангажовањем.
 
  • Nekome je zbog posla potrebna samo formalna diploma, već ima i znanje i poziciju i ne interesuje ga ni da dolazi na predavanja;
  • Meni treba objašnjenje za ovu izjavu , formalna diploma ?? Ima znanje, koje je stekao, gde ?? Svi samouki , talentovani, naučili usput ,između dva biznisa ?
Волео бих да видим некога ко ће да оде код таквог "практичног" лекара, који није губио време на "сувопарно градиво".
 
Укидање свих приватних факултета, поништавање свих њихових диплома, значајно смањење броја државних факултета и пооштравање услова за упис и завршетак студија.
to će doneti nekvalitet, upisi će biti samo za odabrane
 
Znači, mućkaš hemijske supstance, ali ti zafali poznavanje formula ? Pa to doučiš na privatnom fakultetu?

Не може баш све, али неке ствари могу. То је више западни концепт где неки људи почну да раде са 20 година и до 35-те догурају до максимума, па не могу да добију унапређење јер немају одговарајућу диплому. И код нас се доста ствари своди на репетитивни посао који се временом научи. Не можеш сигурно да постанеш хирург тако, али ако имаш само средњу школу, могао би после 20 година да постанеш помоћних шефа лабораторије, али ти треба виша диплома. Или треба да постанеш регионални манаџер, а не можеш јер имаш само средњу школу. Или радиш 15 година на репетиторима, знаш више о практичном делу и од самих инжењера, а не можеш да постанеш вођа тима или шеф набавке, јер имаш само средњу школу.
 
Факултет пружа теоријска знања а практично искуство се стиче радним ангажовањем.
Zavisi od vrste fakulteta. To što pričaš važi više za akademske studije, dok na strukovnim studijama fokus više ide ka praktičnom znanju.
 
  • Nekome je zbog posla potrebna samo formalna diploma, već ima i znanje i poziciju i ne interesuje ga ni da dolazi na predavanja;
  • Meni treba objašnjenje za ovu izjavu , formalna diploma ?? Ima znanje, koje je stekao, gde ?? Svi samouki , talentovani, naučili usput ,između dva biznisa ?
download.jpg

jel ti je sada jasnije?
 
Možeš, samo bih volela procentualno da znam koliko studenata to zahteva .
Pošto imam iskustva u tom polju, reći ću ti da 90% studenata danas (i na privatnim i na državnim fakultetima) samo gleda kako da se provuče, da prevari, da iskopira, da plati nekome da mu napravi radove i projekte, da preko kolokvijuma nekako navuče šesticu, i to ti je to. Jedva 10% dece nešto pokušava zaista da nauči, a možda 5% pokušava da ima i dobar prosek.
 
Pošto imam iskustva u tom polju, reći ću ti da 90% studenata danas (i na privatnim i na državnim fakultetima) samo gleda kako da se provuče, da prevari, da iskopira, da plati nekome da mu napravi radove i projekte, da preko kolokvijuma nekako navuče šesticu, i to ti je to. Jedva 10% dece nešto pokušava zaista da nauči, a možda 5% pokušava da ima i dobar prosek.
ko im je bio primer , od koga su to naučili
 
Neka ovi sto se glupiraju ovde braneci nekakav vajni *kvalitet* privatnih fakulteta napisu KOJI su zaista kvalitetni privatni fakulteti u Srbiji...I kako to oni znaju - da li su prosli i drzavne i privatne pa mogu da uporedjuju ili im se *javlja* onako *ofrlje* ono sto piskaraju?
Da se ne lazemo - zna se kakva su katastrofalna glupost priv. fakulteti i cemu sluze - da njihovi vlasnici uzmu dobre pare od lencuga prodajuci im lazne diplome...
A jos veci problem je sto su i drzavni faklulteti mnogo pali u kvalitetu, nazalost
 
Poslednja izmena:
iz kvantiteta proizlazi i kvalitet
Da, kad bi se zeJzali... Sto vidimo iz pakla oko nas jer su na dosta pozicija gde se donose odluke koje uticu na realan zivot postavljeni neandertalci sa kupljenim diplomama priv. fakulteta.
Da ne pricam o uzasnom civilizacijskom padu na *kulturnjackoj sceni* koji je ocigledan svakom dovoljno starom da pamti vreme pre npr. *90-ih.
A posto je *diplomiranih* mnogo vise nego ranije drustvo bi trebalo da cveta da si ti u pravu
 
Neka ovi sto se glupiraju ovde braneci nekakav vajni *kvalitet* privatnih fakulteta napisu KOJI su zaista kvalitetni privatni fakulteti u Srbiji...I kako to oni znaju - da li su prosli i drzavne i privatne pa mogu da uporedjuju ili im se *javlja* onako *ofrlje* ono sto piskaraju?
Da se ne lazemo - zna se kakva su katastrofalna glupost priv. fakulteti i cemu sluze - da njihovi vlasnici uzmu dobre pare od lencuga prodajuci im lazne diplome...
A jos veci problem je sto su i drzavni faklulteti mnogo pali u kvalitetu, nazalost
ja prošao državni univerzitet , gde su uzimali ispit i za kantu sira , a mlađeg sina dao na privatnom i znam kako su ga tamo cedili po pitanju znanja
možda u početku su privatni fakulteti bili štamparija za diplome ali zadnjih 10 godina su itekako kvalitetni
 
Da, kad bi se zeJzali... Sto vidimo iz pakla oko nas jer su na dosta pozicija gde se donose odluke koje uticu na realan zivot postavljeni neandertalci sa kupljenim diplomama priv. fakulteta.
Da ne pricam o uzasnom civilizacijskom padu na *kulturnjackoj sceni* koji je ocigledan svakom dovoljno starom da pamti vreme pre npr. *90-ih
pricamo o obrazovnom sistemu ,ostavi se sad politike
 
ja prošao državni univerzitet , gde su uzimali ispit i za kantu sira , a mlađeg sina dao na privatnom i znam kako su ga tamo cedili po pitanju znanja
možda u početku su privatni fakulteti bili štamparija za diplome ali zadnjih 10 godina su itekako kvalitetni
Prijatelju, je l me ti za...bavas na *crveno slovo*? Ozbiljan li si?
Cim si ti *prosao* drz. univerzitet (???) jasno mi je na kom si nivoJu... Kako si tim primerom *o kanti sira* demantovao u vezi drz. fakulteta ONO sto sam vec i ja napisao - da je i tamo kvalitet srozan?... sto i dalje ne osporava da su privatni opet jos 10 X GORI i od takvih losih drzavnih. Jer postoji, sto narod kaze,*crnje i GORE*.
A i to sto predlazes *da se ostavim politike jer pricamo o obraz. sistemu* mi jasno govori sa kako *potkovanom* osobom raspravljam... Ne moras da mi repliciras - sve znas i sve si u pravu. Fascinirao si me :worth:
 
Poslednja izmena:
Prijatelju, je l me ti za...bavas na *crveno slovo*? Ozbiljan li si?
Cim si ti *prosao* drz. univerzitet (???) jasno mi je na kom si nivoJu... Kako si tim primerom *o kanti sira* demantovao u vezi drz. fakulteta ONO sto sam vec i ja napisao - da je i tamo kvalitet srozan... sto i dalje ne osporava da su privatni opet jos 10 X GORI i od takvih losih drzavnih. Jer postoji, sto narod kaze,*crnje i GORE*.
A i to sto predlazes *da se ostavim politike jer pricamo o obraz. sistemu* mi jasno govori sa kako *potkovanom* osobom raspravljam... Ne moras da mi repliciras - sve znas i sve si u pravu. Fascinirao si me
:ok: ok ti si i pravu izvini
 

Back
Top