priroda Cacka

Prilikom redovnih poseta ovom lepom podrucju bio sam na vise vrlo interesantnih mesta. Najlepsa mi je Ovcarsko-Kablarska klisura, Stjenik, podrucje oko Gornje Gorevnice, Vujan, kao i sam tok Zapadne Morave od Atenice do Zablaca gde sam cesto isao da posmatram ptice. Nazalost, steta sto ljudi tamo bacaju jako mnogo smeca, sto se jako mnogo ilegalno sece drvece i iskopava sljunak. Nadam se da ce se to jednom dovesti u red iz razloga sto se time ugrozava celokupan zivi svet, ukljucujuci i ljudski.
Da li neko od vas moze da pomogne situaciji? Da se udruzimo?
 
vazhi...ajd da damo pare seljacima da uvedu plin !...al oh...tada tjemo im didtji standard...pa tje svi da qpe kola...pa tje da krenu da finansiraju genetska istrazhivanja...a onda smo definitivno nayebali...

da klisura je ok...idi tamo negde iza guche ima veshtachko jezero...zaboravio sam ime sela...uglavnom fino je za videti...vrh kablara je zanimljiva tachka...kamenica je prelepa reka...dobro medjuvrshje je postala klasichna barushtina...ceo kraj oko chachka je fantazija...ako uzmemo u obzir kragujevac il krushevac...

da se udruzhimo pa s vremena na vreme da dildujemo zajedno il neshta?
 
pa sad...ne znam kolko je to biser...recimo da je samo parche zemlje okruzheno rekom...u principu mosh uzduzh i popreko da ga pretumbash za sat vremena...i da dodamo da je leti poplavljeno zbog jezera...u sushtini nishta posebno ima dosta otpada i slichnog sranja...mada kad bi se ulozhila kinta...recimo da prodaju park kod stanice(koji btw i nije park vetj ruglo) pa da srede suvu moravu i okruzhenje..to bi bilo extra...ovako je baaaash nishta posebno...preuvelichavash
 
Ja istrazujem zivi svet na Suvoj Moravi vec 4 godine i tamo ima svacega. Za mene biser nije betonsko igraliste, travnjaci za golf, drvoredi klonskih topola, klupe na svakom cosku. Za mene je DIVLJINA, Bato, prava stvar. A divljina na samo 1 km od centra grada je ono cime se malo koji grad u Srbiji moze podiciti.

Da znas malo vise biologiju, zoologiju i sl. video bi sta tamo sve mozze da se nadje. A smeca ima, djubre stvara djubre.
 
divljina a?...pa ne znam bash kolko je suva morava divljina...mislim ok nije nastanjena...al ima daleko "divljijih" mesta...evo zologichar ima jedno jezero nadomak guche...veshtachko...istrazhuj promene na populaciji riba u njemu...chini se da vremenom postaju nalik punoglavcima...dal zbog smanjenog prostora il chega vetj...al gube karakteristike ribljih vrsta kojima pripadaju...tako kazhy meshtani...
 
Znam gde je jezero, tamo sam odrastao, provodio zimske i letnje raspuste. Cesto idem tamo i nisam video nista znacajno sto bi ukazivalo na "cudne ribice" i sl. Tamo je priroda sasvim normalna, izuzev preterane sece sume i plasticne ambalaze. Jezero se nalazi u selu Vuckovica.
 
Ko nije prosao starim putem za Ovcar banju, ali ne kolima nego pesaka, ili biciklom, ne zna sta je lepota!!
Pogotovu kada izadjes iz tunela, od Kamenice, mi to u sali nazivamo Bokokotorski zaliv,a djubreta ima svuda, sta da radimo kada smo takva nacija, lakse je baciti flasu u reku nego poneti je sa sobom i ubaciti u prvu korpu.
 
da da...pa kad pichish kroz tunel leti a ono sve kaplje zavrat...ih ma milina...mada je meni bolje kad idem iz banje ka cha...pa izadjesh iz tunela nekako sve okolo su planine...super trip...
 
Taj deo klisure je zaista za pamcenje. Stranci se odusevljavaju. Bio sam tamo sa Britanskim turistima, jako im se svidelo.

Mozda bi mogli da napravimo poseban podforum za O.-K. klisuru?
 
Mislim da to klisura zasluzuje!!
A jos jedan neverovatan dar prirode je pogled sa Kablara. Mnogo ljudi iz Cacka nemaju pojma kako izgleda morava sa onog vidikovca, ili su to videli samo na slikama!!
Pozdrav svim ljubiteljima prirode i ekologije!!
 
E, dragi ljubitelji prirode, malo nas je. Ali bice bolje. Sve svoje slobodno vreme koristim da uzivam u onome sto je preostalo od ljudske gluposti, gramzivosti i neznanja. A toga je sve manje! A ostatak vremena korisitim da neprosvecenima objasnim ono sto ne naucise od roditelja, nastavnika, zivota...

Zivot je lep ako covek ume da ga iskoristi, ne da ga zloupotrebi, vec da radi i plodove svog rada ";ubira".
 
Dovoljno je da pogledamo u Moravu i vidimo sta nosi i sami mozemo da vidimo koliko marimo za prirodu!
Nazalost malo je ljudi koji cuvaju prirodu,a to ce nas se sve vratiti!
MISLIM DA SE UPRAVO VRACA!
 
Azil ce biti u konjevicim aili tako nesto. O ljudskim nedacama brinu mnogi, nedovoljno, ali mene interesujeu i druge stvari. Naravno da mi je zao tog momka i svih drugih napacenih ljudi. Ali mora neko da brine i o ekologiji i zivotinjama, bubama, leptirima, pticama...

To je nasa moralna i civilizacijaska obaveza!
 

Back
Top