Примери новинарске неписмености у Србији

Poruka
27.468
На интернет издању (дез)ИНФОРМЕРА, појавила се следећа страница:
http://www.informer.rs/vesti/ekonom...ISTICKU-RAKETU-Pola-sveta-trazi-nasu-SUMADIJU

Као пример елементарне површности и НЕПИСМЕНОСТИ!

на првом примеру у чланку, неки Миле Дилеја помиње брзину шест пута већу од звука што елементарна

техничка писменост преводи као: 340 метара у секунди (1224 километра на сат) x 6 = 7344


За Милета из "информера", 6 маха је 1350 Км/ч
2B0BFgZiXu.jpg


У истом чланку, Миле из "Информера" не зна основачку математику и сабирање!
Колико је стварно тешка та ракеТла, гос'н Миле?
:think:

AJ1ieCmD0j.jpg


ДО КАДА ће јавност у Србији "информисати" полуписмени новинарлук???
 
Овакве примере можеш наћи и по порталима "у регији". На depo.ba, portalanalitika.me, index.hr, и тако редом...

Данашњи новинари су само (дез)информативна служба Западних центара моћи.

Истраживачко новинарство више не постоји, што не значи да новинаре и даље не убијају.

Ако напрасно крену да раде оно што им је стварно посао...
 
Овакве примере можеш наћи и по порталима "у регији". На depo.ba, portalanalitika.me, index.hr, и тако редом...

Данашњи новинари су само (дез)информативна служба Западних центара моћи.

Истраживачко новинарство више не постоји, што не значи да новинаре и даље не убијају.

Ако напрасно крену да раде оно што им је стварно посао...

Ако не могу да раде тај посао савесно и зналачки, зашто не нађу неки ПОШТЕН ПОСАО?

Ево га "КурЧир", имају проблема са граматиком... ;)

aUcRp83JHQ.jpg


еХплодра' им кот'о, оца му очињег у вр' гу-зице! :hahaha:
 
Ja sam vec par puta kritikovao strasne greske, urezala mi se visestruko ponovljena zbog loseg prevoda/elementarnog nepoznavanja elemenata periodnog sistema (sto automatski znaci i potpuno neznanje iz hemije, a dobrim delom i fizike). Naime cesto mozete naci na rec hidrogen u tekstovima koji se bave naukom, sto je los prevod (zapravo neprevedena engleska rec) engleske reci hydrogen a koja znaci VODONIK.
Kod nas se pod hidrogen podrazumeva HEMIJSKO JEDINJENJE vodonik peroksid (H2O2).
Vodonik nije jedinjenje, vec ELEMENT.

Prevod ukljucuje rec hidrogen umesto reci vodonik, pri cemu hidrogen NIJE (kod nas naziv za) vodonik!

Znaci ako bi se bukvalno analizirala tacnost takvih tekstova, osim same greske u prevodu dolazi se i do veoma ozbiljne greske u sadrzaju, jer se jedna hemijska supstanca (vodonik) zamenjuje drugom hemijskom supstancom (vodonik peroksid).

Zamislite sada da ta osoba prevodi udzbenik hemije!!! Ucenici koji bi ucili po toj knjizi imali bi velike sanse da postanu veci unistitelji od ISIS-a koristeci vodonik peroksid umesto vodonika!!!

Mali ali drastican primer neznanja, prilicno rasirenog u novinarstvu. I posle se prica kako ne treba znaci ovo i ono jer, eto, ne koristimo se tim znanjima.
Pa nisu ljudi pre 100 godina smislili sta je opste obrazovanje i sta je minimum znanja koje savremeni obrazovan covek mora da ima.

Evo jednog primera, na kraju teksta se nalazi hidrogen, mada je ovde jos i jasno da je u pitanju lapsus jer se u ostatku clanka koristi ispravna rec vodonik.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=01&dd=26&nav_id=1224402
 
Poslednja izmena:
Pre dve-tri a možda i četiri godine, u ovo vreme, otprilike, u jednim tiražnim beogradskim dnevnim novinama, pročitao sam neki tekst u kome je rečenica na engleskom jeziku - „How do you know?“ - bila napisana kao - „Хоњ до уоу кноњ?“ Strašno. Užasno. Bilo me je sramota što sam kupio te novine i više ih ne kupujem. Pih. Dno dna.

Još nešto. To što su ljudi u Srbiji slabo plaćeni, pa neće da odrade svoj posao kako treba, već ga rade ofrlje, može se videti i u ofrlje odrađenim titlovima za strane filmove. Skoro sam gledao neki film na jednoj srpskoj televiziji, sa titlom na ćirilici. Urednici su skinuli titl sa Interneta, na latinici (najverovatnije hrvatski), koji je u startu bio dobro preveden, a onda su ga prebacili na ćirilicu, bez daljeg čitanja i uređivanja, pa su tako dve reči u titlu zvučale ovako: NADŽIVEO = НАЏИВЕО; NADŽIVETI = НАЏИВЕТИ.

Dno dna.
 
Pre dve-tri a možda i četiri godine, u ovo vreme, otprilike, u jednim tiražnim beogradskim dnevnim novinama, pročitao sam neki tekst u kome je rečenica na engleskom jeziku - „How do you know?“ - bila napisana kao - „Хоњ до уоу кноњ?“ Strašno. Užasno. Bilo me je sramota što sam kupio te novine i više ih ne kupujem. Pih. Dno dna.

Još nešto. To što su ljudi u Srbiji slabo plaćeni, pa neće da odrade svoj posao kako treba, već ga rade ofrlje, može se videti i u ofrlje odrađenim titlovima za strane filmove. Skoro sam gledao neki film na jednoj srpskoj televiziji, sa titlom na ćirilici. Urednici su skinuli titl sa Interneta, na latinici (najverovatnije hrvatski), koji je u startu bio dobro preveden, a onda su ga prebacili na ćirilicu, bez daljeg čitanja i uređivanja, pa su tako dve reči u titlu zvučale ovako: NADŽIVEO = НАЏИВЕО; NADŽIVETI = НАЏИВЕТИ.

Dno dna.

То и мене моментално дистанцира од сваког медија, кад видим да пишу латиницом, па конвертују на ћирилицу... и хајде кад то раде ови таблоиди и остало демократско смеће, али исто сам приметио и на неким црквеним гласилима... а кад црква пише латиницом... питам се има ли смисла икоме другоме то онда пребацивати?

У бити, већину медија на српском говорном подручју, уређују и морално и технички веома зостали кадрови, што резултује управо оваквим срамоћењем.
 
Ако не могу да раде тај посао савесно и зналачки, зашто не нађу неки ПОШТЕН ПОСАО?

Питање ти је реторичко, знаш и сам шта је одговор.

Лењост.

Боље седети у удобној редакцији и лагати него говорити истину и балансирати између живота и смрти на грађевинској скели.

Чему поштење уопште служи у глобализованом свету, ко то вреднује? Шеф? Жена? Ташта? Бог?

Ми се више не руководимо оним што је исправно, већ оним што је исплативије и лакше.

Било погрешно, па чак и неморално. Информација је данас само производ, као чоколадица на којој пише 100% какао.

А уствари продајемо шећерну таблу са аромом чоколаде.

Неко то ради невољно, а неко са ентузијазмом. Али сви смо у тој машини и мељу нас заједно са изнуђеним лажима у које смо умешани.

Као Алева паприка у свињско месо...
 
На интернет издању (дез)ИНФОРМЕРА, појавила се следећа страница:
http://www.informer.rs/vesti/ekonom...ISTICKU-RAKETU-Pola-sveta-trazi-nasu-SUMADIJU

Као пример елементарне површности и НЕПИСМЕНОСТИ!

на првом примеру у чланку, неки Миле Дилеја помиње брзину шест пута већу од звука што елементарна

техничка писменост преводи као: 340 метара у секунди (1224 километра на сат) x 6 = 7344


За Милета из "информера", 6 маха је 1350 Км/ч
2B0BFgZiXu.jpg


У истом чланку, Миле из "Информера" не зна основачку математику и сабирање!
Колико је стварно тешка та ракеТла, гос'н Миле?
:think:

AJ1ieCmD0j.jpg


ДО КАДА ће јавност у Србији "информисати" полуписмени новинарлук???
to ti je nesto najnormalnije.Dosetili se ljudi da za radna mesta koja zahtevaju fakultetsko obrazovanje otvore privatne fakultete.Polozis a da ne prekoracis prag zgrade
 
Istraživačko novinarstvo nikad nije ni postojalo u Srbiji...

То је на месту, али новинарство као професија свуда по свету је срозано прилично ниско као директна последица агенде мондијалиста.

Доста је отужно видети промотивне предизбоерне текстове у једној Политици, на које чак ни коментар не може да се остави.

Отужно у поређењу са квалитетом извештавања у годинама између два рата. Прогутало их је време у коме су, никакво чудо.
 
Писмен и образован новинар данас је непотребан медијима; само смета и омета, не слуша и не извршава слепо налоге.
медији данас не служе информисању већ за креирање јавног мњења.

Taчно. Оно што сам приметио у критичним тренуцима, пласирају се из сата у сат опречне информације. Како би јавност остала збуњена шта је заправо тачно.

Рецимо најновији случај (сензација од 72 сата), пребијања Дабовићке. Колико је то лупинга и обрта доживело у пар дана. Као погођени авион...

А случај је искључиво посао за полицију и судове, а не јавности пласирати ко је шта и коме писао телефоном.

Или спиновање приче да рат само што није почео, када је Приштини додељен позивни број. Две приче у једном дану, једна да одвуче пажњу од друге.

Страхом сузбити оправдани гнев јавности. Класична манипулације медијима и новинарским позивом.

О застрашивању пензионера да неће добити пензију ако одређена странка не буде у власти, не бих ни повео причу.

Дно.

Не верујте телевизији и новинама, ако вам кажу да се боље живи консултујте свој фрижидер. Изузетно је објективан.
 
Poslednja izmena:
...
ДО КАДА ће јавност у Србији "информисати" полуписмени новинарлук???

Ja sam se jutros nervirao.

https://www.krstarica.com/vesti/eko...pocinje-izgradnja-auto-puta-obrenovac-surcin/

Mihajlović: Iduće sedmice počinje izgradnja auto-puta Obrenovac – Surčin
...
...


Ja bih zaista kao čitalac voleo,
a novinar to ne oseća,
da u ovakvom članku vidim i autokartu
na kojoj će se jasno videti prostiranje tog puta.

Ovako,
samo slika Mihajlovićeve,
pa se pitam dal' je ovaj članak reklama za nju,
il' informacija o izgradnji puta ?!
 
До '90их си могао да налетиш на понеку граматичку грешку у спортским рубрикама, ал рецимо никада у Политици. Од тада када су писмени људи били новинари, до сада када су новинари полуписмени болесници имамо тоталну болест од тог сектора који би требао да нас информише. Новине данас могу да послуже само за потпалу ватре.
 
До '90их си могао да налетиш на понеку граматичку грешку у спортским рубрикама, ал рецимо никада у Политици. Од тада када су писмени људи били новинари, до сада када су новинари полуписмени болесници имамо тоталну болест од тог сектора који би требао да нас информише. Новине данас могу да послуже само за потпалу ватре.
Није могао да изађе текст а да га лектори и коректори не прегледају.
А онда је дошло до демократских промена, па је ЊКВ профит постао важнији од правописа.
Па сад имамо и тему о Саси Јанковицу и гомилу других...:lol:
 
Још један пример (дез)Информисања са пРтала "Васељенска ТВ":
logo-final.png


uxd5o79aVF.jpg


ИСТИНА је да није реч о било каквом "магацину препуном мина", већ је реч о погону који врши
растављање застарелих убојних средстава. Опет полуписмени новинарлук?
:think:
 
Није тај служио војску, или је ТА, па разумијем...
Кад експлодира магацин пу мина, то буба сатима или данима.
И обично погине маса људи који се нађу у близини.
Зато се такви објекти и праве у недођијама.
 

Back
Top