Prijemni ispit za srednje skole 2010-2011 - Generacija 1995!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
aj sad od ovih starijih ako neko hoce nek napise kako se prepisuje,a ne da samo pricaju naokolo prepise se....kako?da li javno da izvadis zbirku i sve redom cepas,ili tajno ko uspe sa apirica?da li je tacno da ovi zamenjeni zadaci sto su,da ih dezurni uradi i prosledi djacima?

Samo malo prelistaj temu i sve ces naci,jer smo o ovome vec pisali:

Zbirke nisu smele da se unose prosle godine kod nas,jer su nas pretresali na ulazu.
Profesori su nam se menjali,tako da nam nisu isti dezurali oba dana.
Oni koji su ''imali'' srece su upali kod blagih profesora koji su blejali dok su se oni medjusobno domundjavali ili su profesori setali i pitali decu sta im treba pa gledali ko ima taj zadatak uradjen :per: .
E sad na to se ne treba oslanjati,zasto? 1. cinis sebi medvedju uslugu,jer i da uspes da prepises to gradivo ti svakako posle u srednjoj treba,a 2. u slucaju da nisi ucio uopste i nadao se da ces prepisati,a nisi mogao da mrdnes padas prijemni jer si bio lenj.
Kod mene su svi bili opusteni osim dvoje profesora koji su bili zlo :eek:
Bukvalno smo se tresli kakvu su nam tenziju nabili,jer su urlali na nas i pricali kako kod njih u srednjoj ne bismo imali ni dvojke :eek:
Tako da se ni muva nije cula i nije moglo da se mrdne...toliko su smorili bili da su kolege koje su dezurale sa njima izlazile na sred prijemnog :mrgreen:
Tako da najbolje cete uraditi uz pomoc svog znanja i nicijeg vise :)
Srecno! :ok:
 
Da li moze neko da mi objasni 66. zadatak iz srpskog i kako je u 76. zadatku rec "protiv" predlog.

Protiv je predlog uvek ja mislim, jer stoji uz imenicu, a ne opisuje je, vec joj je kao neki ''pomocni clan''

Mislim da se u 76. zadatku radi o pluraliji tantum. Dakle, traze se imenice u mnozini.Jer su vrata takodje zenski rod. A na primer usta, telad, braca su muski rod u stvari u jednini.

To je neko moje misljenje, nisam sigurna, nisam sve provezbala, jos mi je rano. Proveri sa nekim :)
 
Protiv je predlog uvek ja mislim, jer stoji uz imenicu, a ne opisuje je, vec joj je kao neki ''pomocni clan''

Mislim da se u 76. zadatku radi o pluraliji tantum. Dakle, traze se imenice u mnozini.Jer su vrata takodje zenski rod. A na primer usta, telad, braca su muski rod u stvari u jednini.

To je neko moje misljenje, nisam sigurna, nisam sve provezbala, jos mi je rano. Proveri sa nekim :)

Vrata su srednjeg roda,usta takođe,a braća,telad su ženskog roda :)
 
Da li moze neko da mi objasni 66. zadatak iz srpskog i kako je u 76. zadatku rec "protiv" predlog.

Jooj to je baš komplikovano.Imenice kao što su VRATA,USTA su u množini pa su prema tome srednjeg roda jer:
muški rod ženski rod srednji rod
jednina TAJ TA TO
množina TI TE TA

Kao što se vidi,ženski rod jednine i srednji rod množine imaju istu zamenicu TA i zato se mora prvo odrediti da li je imenica u jednini ili množini.E sad...to se razlikuje tako što imenicu staviš u instrumental i vidiš kakav nastavak ima.Npr. imenica ŽENA u instrumentalu glasi ŽENOM(nastavak OM),prema tome ona je u jednini i ženskog je roda(TA ŽENA).
A imenica VRATA u instrumentalu glasi VRATIMA(nastavak IMA) i zato je u množini.(TA VRATA-sad je to srednji rod)
Ako je nastavak u instrumentalu OM ili IM imenica je u jednini,a ako je nastavak IMA onda je ta im.u množini.
TELAD,BRAĆA,PILAD,DUGMAD itd.su zbirne imenice i uvek su u jednini.

Nadam se da si me razumeo/la...ja sam se potrudila :D
Nama je nastavnica to ovako pojasnila i meni je sad lako.
 
Jooj to je baš komplikovano.Imenice kao što su VRATA,USTA su u množini pa su prema tome srednjeg roda jer:
muški rod ženski rod srednji rod
jednina TAJ TA TO
množina TI TE TA

Kao što se vidi,ženski rod jednine i srednji rod množine imaju istu zamenicu TA i zato se mora prvo odrediti da li je imenica u jednini ili množini.E sad...to se razlikuje tako što imenicu staviš u instrumental i vidiš kakav nastavak ima.Npr. imenica ŽENA u instrumentalu glasi ŽENOM(nastavak OM),prema tome ona je u jednini i ženskog je roda(TA ŽENA).
A imenica VRATA u instrumentalu glasi VRATIMA(nastavak IMA) i zato je u množini.(TA VRATA-sad je to srednji rod)
Ako je nastavak u instrumentalu OM ili IM imenica je u jednini,a ako je nastavak IMA onda je ta im.u množini.
TELAD,BRAĆA,PILAD,DUGMAD itd.su zbirne imenice i uvek su u jednini.

Nadam se da si me razumeo/la...ja sam se potrudila :D
Nama je nastavnica to ovako pojasnila i meni je sad lako.

to su imenice koje se pojavljuju u obliku mnozine, a ustvari oznacavaju samo jedan predmet....
Pluralia tantum....
 
pozdrav ljudi ja sam vam nov ovde na krstarici :D

uostalom kako se spremate za prijmni?

kako vam ide?

ima li neko neki savet kako da se lakse pamti?

meni sintaksa najjjjjjjjslabije ide i nemam ideju shta da radim sa njom najjvise me muche zavise recenice

da takodje slabo mi idu atributi , ovo me je zbulo 138 zadatak pod a)

zashto je: ,, u lelicu " atribut :S


takodje ako neko moze da mi kaze koju rec o znacenjima padeza ne umem ra ih razvrstavam .....


161 zadatak shta su ustvari predloshko padezne konstrukcije?


msm izvinite shto smaram prvi put sam na ovim forumima i zelim da nauchim neshto ovde , jer vidim da ima dobroh ljudi koji su drugima pomagali pa ne bi bilo lose da i meni pomognete



P.S.

da li postoje kombinacije za vezbanje ove godine i gde ih mogu naci ?
 
zadatak 66 – vrata i usta pluralia tantum, imenice koje označavaju jednu stvar a imaju samo oblik mnozine, strah je muškog roda, sve ostalo gramatički ženski rod. Najlakše ga je prepoznati tako što ispred njih staviš pridev u ženskom rodu, npr. lepa, pa ako se slažu to je ženski rod...
zadatak 76 – protiv(u) je predlog, koji uvek ide sa genitivom i ne može da bude ništa drugo. To uostalom piše i u svakom rečniku, pa za reči za koje niste sigurni možete i tako proveriti.

Ako treba još nešto, pitajte!
 
zadatak 66 – vrata i usta pluralia tantum, imenice koje označavaju jednu stvar a imaju samo oblik mnozine, strah je muškog roda, sve ostalo gramatički ženski rod. Najlakše ga je prepoznati tako što ispred njih staviš pridev u ženskom rodu, npr. lepa, pa ako se slažu to je ženski rod...
zadatak 76 – protiv(u) je predlog, koji uvek ide sa genitivom i ne može da bude ništa drugo. To uostalom piše i u svakom rečniku, pa za reči za koje niste sigurni možete i tako proveriti.

Ako treba još nešto, pitajte!

Ne mora imenica biti u ženskom rodu ako se uz nju slaže pridev u ženskom rodu.Npr. možemo da kažemo LEPA VRATA,LEPA USTA,ali to su ipak imenice u srednjem rodu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top