Prijateljev neprijatelj je moj… šta?

Groucho Marx

Primećen član
Poruka
645
Danas sam na forumu video primer baš lepog ponašanja. A pošto sam vidjao i suprotne primere, baš me zanima – da li neprijatelj vašeg prijatelja može da bude vaš prijatelj? Ili je automatski i vaš neprijatelj? Ili ste ravnodušni? I kakvi ste sa prijateljem onoga sa kojim niste u dobrim odnosima?
Od čega zavise te stvari? Od poštovanja prijatelja? Od tog prijatelja ili neprijatelja, od situacije, od vas ili od nečeg drugog?
Ne bih da postavljam anketu, ali me baš zanima da utvrdimo kako se većina ljudi ponaša i šta je uopšte 'normalno' ponašanje u takvim situacijama.
 
dilema je vestacka..ako ljude prihvatas ili ne na osnovu SVOG suda, onda te ne dotice da li se tvoji prijatelji ili simpatije ili sta god medjusobno ne slazu...

pomalo mi bude zao kad se neko ko je meni drag kolje...i mozda ponekad kroz salu pokusam da ublazim sukob..ali, to je najcesce zaludan posao...
na kraju, postovati nekoga, znaci postovati i njegovo misljenje i njegove izbore..takodje, trazim da se postuje moje misljenje i moji izbori...ni manje ni vise od toga
 
Naravno da dilema nije veštačka, već vrlo realna. I naravno da svakoga prihvatamo isključivo na osnovu svog suda o njemu i ako već iz toga zaključiš da su oba prijatelja dobri ljudi, kako onda možeš da mirno gledaš kako se fajtaju? Ako znaš da su oni zapravo jednaki prema tebi, kako dozvoljavaš da su nejednaki medjusobno? Znači imaju neki trip... Pitanje je bilo, da li se truditi da popraviš taj trip ili se trudiš da budeš kul?

Ili evo ti jasniji primer, ako ti upoznaš dvojicu/dvoje/dve osobe, da li osećaš neku odgovornost ako počnu da se svadjaju ili nastaviš da ih vidjaš odvojeno?
I da, priča je o prijateljima, ne simpatijama i ne poznanicima i drugovima, nego baš o bliskim ljudima.
Za ovo drugo se slažem.
 
I još nešto (a mislio sam da sam 'pokrio' sve situacije)... Ako imate prijatelja koji vam direktno ukaže na svoje neprijatelje, pokaže ko su i zašto su vam neprijatelji, da li vam se desi da sami pokušate da kontaktirate sa njim, da se sprijateljite i čak mu učinite neku uslugu? I to je ono što me zanima.
 
Groucho Marx:
Naravno da dilema nije veštačka, već vrlo realna. I naravno da svakoga prihvatamo isključivo na osnovu svog suda o njemu i ako već iz toga zaključiš da su oba prijatelja dobri ljudi, kako onda možeš da mirno gledaš kako se fajtaju? Ako znaš da su oni zapravo jednaki prema tebi, kako dozvoljavaš da su nejednaki medjusobno? Znači imaju neki trip... Pitanje je bilo, da li se truditi da popraviš taj trip ili se trudiš da budeš kul?

Ili evo ti jasniji primer, ako ti upoznaš dvojicu/dvoje/dve osobe, da li osećaš neku odgovornost ako počnu da se svadjaju ili nastaviš da ih vidjaš odvojeno?
I da, priča je o prijateljima, ne simpatijama i ne poznanicima i drugovima, nego baš o bliskim ljudima.
Za ovo drugo se slažem.
Dal verujes da se to upravo sto pricas meni sad desva... A dacu ti odgovor malo kasnije ;)
 
Groucho Marx:
Naravno da dilema nije veštačka, već vrlo realna. I naravno da svakoga prihvatamo isključivo na osnovu svog suda o njemu i ako već iz toga zaključiš da su oba prijatelja dobri ljudi, kako onda možeš da mirno gledaš kako se fajtaju? Ako znaš da su oni zapravo jednaki prema tebi, kako dozvoljavaš da su nejednaki medjusobno? Znači imaju neki trip... Pitanje je bilo, da li se truditi da popraviš taj trip ili se trudiš da budeš kul?

Ili evo ti jasniji primer, ako ti upoznaš dvojicu/dvoje/dve osobe, da li osećaš neku odgovornost ako počnu da se svadjaju ili nastaviš da ih vidjaš odvojeno?
I da, priča je o prijateljima, ne simpatijama i ne poznanicima i drugovima, nego baš o bliskim ljudima.
Za ovo drugo se slažem.

nikad mi se nije desilo da se moji pravi prijatelji ne podnose..:roll:
ali, da, recimo da bih pokusla da izvidim da li je u pitanju neki trip, i da pomognem da se ta situacija resi..ali, bez mnogo nametanja...ne dozvoljavam nikom da se uplice u moje odnose sa drugim ljudima, zasto bih sebi davala tu slobodu?
 
Groucho Marx:
A pošto sam vidjao i suprotne primere, baš me zanima – da li neprijatelj vašeg prijatelja može da bude vaš prijatelj? Ili je automatski i vaš neprijatelj? Ili ste ravnodušni? I kakvi ste sa prijateljem onoga sa kojim niste u dobrim odnosima?
Od čega zavise te stvari? Od poštovanja prijatelja? Od tog prijatelja ili neprijatelja, od situacije, od vas ili od nečeg drugog?

Verovatno ne može da mi bude prijatelj. Ali mi nije automatski ni neprijatelj.
Mislim, pošteno rečeno nije mi ništa, mada samu situaciju tog tipa ne mogu skroz da zamislim... Mislim NEPRIJATELJI - to je, bre teška reč. Imaš li ti neprijatelje? Ja ne mislim da ih imam...
...
A kakva sam sa prijateljem onoga sa kojim nisam u dobrim odnosima?
Ista kakva bih prema toj osobi bila i inace. Kakve to ima veze?
 
Groucho Marx:
Ako imate prijatelja koji vam direktno ukaže na svoje neprijatelje, pokaže ko su i zašto su vam neprijatelji, da li vam se desi da sami pokušate da kontaktirate sa njim, da se sprijateljite i čak mu učinite neku uslugu? I to je ono što me zanima.
Ne razumem ovo.
Tvoj prijatelj TEBI ukazuje da TI IMAS NEPRIJATELJE? Ili je rec o njegovim neprijateljima...?
 
Opterećujuće je kad neko tebi drag recimo mrzi pola sveta i SAMO zbog toga očekuje da isto tako i ti mrziš tu polovinu sveta:|
Iako ne poznaješ recimo te ljude, i nemaš nikakvo mišljenje o njima; ili nemaš nameru da se družiš sa njima, ali što reče Sindi -''ne dozvoljavam nikom da se uplice u moje odnose sa drugim ljudima, zasto bih sebi davala tu slobodu?'' odnosno obrnuto - ako ja nikome ne namećem svoje mišljenje o drugim ljudima; ne bih više nikada dopustila ni da neko meni nameće takve stvari.

Dešavalo mi se da mi se neke drugarice ne vole međusobno; i to baš dosta često... I viđala sam se sa njima odvojeno, i ne, ni jednoj nije smetalo dok ne pokušavam da i njih sastavim. Što je najbolje, u nekim situacijama je bilo nemoguće izbeći da budu na istom mestu i u isto vreme; i čak su se neke i zgotivile.
 
ama grucho, to u rl nije uopste interesantno pitanje..ali na forumu, jaoooo:lol: :lol: :lol:

to se bre ne zna ko koga tu i zbog cega, a i sam si rekao da verovi duvaju cas vako, cas nako:lol: :lol: :lol: :lol:

najdrasticniji primer koji sam ja imala su helen i margo, koje nisu mogle da se smisle..a ja sam ih obozavala obe:D tu sam zauzela jednostavan stav-da ne pljuju onu drugu dok su sa mnom, i kraj...nisu bile na istim talasima, sto ne znaci da je ijedna od njih losa...:wink:

ne moze se covek oteti od toga...spomenuo si kojota..eto, ja sam sa njim bila ok, i stoga sam uvek nekako zazirala od kali..i pomalo sumnjala u celu pricu...s druge strane, od meni dragih ljudi sam o njoj cula sve najbolje, pa i to negde utice na misljenje...naravno, pozitivno...
treba imati u vidu da je forum specifican vid komunikacije, gde se ipak ne moze potpuno upoznati covek..dok god coveku ne stisnem ruku, ne smatram da sam formirala misljenje o njemu...

postovi su tek putokazi...ka coveku, ili od njega...:)
 
Да ли ћу са неким бити у добрим или лошим односима, то зависи искључиво од тога како ја ту особу доживљавам, а не како је у каквим је односима са мојим пријатељима. Не могу да будем непријатељ некоме из солидарности према неком другом, као што не бих могла да будем ни пријатељ из истих разлога. Исто тако не очекујем да други не воле оне које ја не волим (осим евентуално неке супарнице :mrgreen: ).

Моја најбоља другарица ме је питала да ли би мени сметало да се дружи са мојом дугогодишњом другарицом са којом ја не разговарам. Рекла сам да ми не смета ни мало, све док не покуша да нас измири, пошто ја то не желим.
 
Prosto ne znam šta da kažem, previše ste zakomplikovali. A ima i stvari koje baš ne razumem...

Sindi, sad sam se tek setio podsećanja na 'forumske vetrove' :lol: Jeste, ovde se sve menja. Ne znam da li je zbog toga interesantnije od rl-a, ali znam sigurno da je puno drugačije.

Osnovno pitanje bilo je vezano za jednog prijatelja, ne dva. Da li treba lajati na njegove prijatelje zato što ti je tako dunulo i da li treba šurovati sa njegovim neprijateljima, zato što ti se tako prohtelo? Mogao bih i da još proširim temu, ali neću da idem u širinu, nameračio sam se na visine :)

Nije bitno, znam odgovor na sva pitanja, video sam kako se ponašaju normalni ljudi ;) Licemera kolko hoćeš i uvek za sebe nadju opravdanje.

Sindika, ti si nešto vedra i raspoložena?
Pope, gde si ti sa tvojom pričom? Jel prošla koincidencija? :)
 
Bio sam u situaciji da su se dva moja dobra druga jednog dana gadno pokachila. Bar dve godine nisu imali nikakvih kontakata a ja sam morao da pazim da se mojom nepaznjom njih dvojica ne nadju u isto vreme na istom mestu. Chak i ako bi mi se desilo da u prisustvu jednog samo spomenem ime ovog drugog, lepo bi se osetila losha energija i neka neprijatna napetost. Bash me je nerviralo. Srecom, proshlo ih je.
 

Back
Top