Quantcast

Pricam ti pricu

Atillabich

Početnik
Poruka
33
Stalno pricamo neke price, a da li zivimo i jednu od njih? Koliko smo mi mi, a ne neka uloga koju igramo? Sta mislite da li je neophodno u danasnjem svetu stavljanje maski, poslovnom, privatnom? Koliko je to zdravo za sve nas i koliko gubimo sebe u ulogama?

baš_čelik

Primećen član
Poruka
658
Igranje uloga je neizbezno, samo treba paziti da se ne uzivis previse...
Ne bih se slozio sa datom konstatacijom. :evil:
Stalno pricamo neke price, a da li zivimo i jednu od njih? Koliko smo mi mi, a ne neka uloga koju igramo? Sta mislite da li je neophodno u danasnjem svetu stavljanje maski, poslovnom, privatnom? Koliko je to zdravo za sve nas i koliko gubimo sebe u ulogama?
Zanimljiva tema, da, ljudi se mnogo gube u ulogama.
Postoje dve vrste ponasanja odgovaranje (svesno postupanje) i reagovanje.

Reagovanje se upisuje u nas ego od malena, gledamo kako druge osobe reaguju na date okolnosti i onda kada se tako nesta nama desi mi reagujemo na isti nacin. Isto tako dok smo klinci, mladi i spontani, ucimo se kako ljudi reaguju na odredjene postupke.
Tako da na kraju dodjemo do situacije, da mi ne biramo sta cemo odraditi u odredjenoj situaciji vec neciji postupak deluje na nas kao okidac i samo pokrece unapred predvidiv program naseg ponasanja. Ovakvo ponasanje je reagovanje i ovde ego upravlja vama.

Kod svesnog postupanja neki vanjski dogadjaj nije okidac za nas ego, vec u datom momentu, mi promisljamo sta cemo uraditi, za ovako nesta je neophodan visok stepen budnosti u sadasnjem momentu. U ovom drugom slucaju ego je nas sluga i koristimo ga samo kao alat.

Vi se zapitajte u kojoj meri svesno postupate a u kojoj samo reagujete.

Regina Mills

Buduća legenda
Poruka
44.815
Koliko god nama bilo mrsko da prihvatimo cinjenicu da svako od nas ima neku ulogu, to je neizbezna realnost. Jena osoba moze iamti i vise uloga. Jedino ne bi trebala da dopusti da ona sama postane uloga koju igra i da izgubi svoj identitet. Recimo to je cest slucaj sa ljudima koji su visoko u hijerarhiji bilo na poslu ili u porodici. Toliko se sazive sa ulogom da je to sto su oni recimo direktori jedino sto ih definise. Kao direktori se ne ponasaju samo u firmi, vec se tako ponasaju i prema clanovima svoje porodice i prema prijateljima...

gost 198065

Poznat
Poruka
7.720
Sta mislite da li je neophodno u danasnjem svetu stavljanje maski, poslovnom, privatnom? Koliko je to zdravo za sve nas i koliko gubimo sebe u ulogama?
Ne znam za druge, a i ne zanima me.

Posmatram to na ovaj način: kad bih svetom hodala bez maski, odavno bih već bila uhapšena ili kamenovana, ili oboje.

Naglašavam, svetom.

Sretni su oni koji mogu skinuti maske u tišini sopstvenog doma gde ih nijedne oči neće pogledat zgranuto ili optužujuće.

U ovom i ovakvom svetu to je najviše čemu se živ čovek sme nadati.

Violetna

Elita
Poruka
22.089
Suviše smo uslovljeni životnim okolnostima i nametanjima predatora na pozicijama da bi baš svi uspeli da se ostvare kroz suštinsko ja + Izgleda treba i odozgore da se zvezdice uklope.

Uloge su nametnute od detinjstva, pa nadalje. Da nije tako, vladala bi anarhija ili idealno stanje kada svako biva ono što želi kroz dobru nameru :think:. A šta ćemo onda sa problematičnima, gde je granica genetike i vaspitanja?

CyndILauper

Primećen član
Poruka
785
Koliko god nama bilo mrsko da prihvatimo cinjenicu da svako od nas ima neku ulogu, to je neizbezna realnost. Jena osoba moze iamti i vise uloga. Jedino ne bi trebala da dopusti da ona sama postane uloga koju igra i da izgubi svoj identitet. Recimo to je cest slucaj sa ljudima koji su visoko u hijerarhiji bilo na poslu ili u porodici. Toliko se sazive sa ulogom da je to sto su oni recimo direktori jedino sto ih definise. Kao direktori se ne ponasaju samo u firmi, vec se tako ponasaju i prema clanovima svoje porodice i prema prijateljima...
potpuno se slazem..bravo

***Saint***

Buduća legenda
Poruka
33.302
ja se recimo vrlo retko foliram (i to najviše iz zezanja) jer pre svega više volim da 'glumum' sebe, potpuno sam prirodna,
a cena je što nisam svima omiljena baš (bar ne onima koji obožavaju da glume nekog drugog do sebe)
ali oni koji me i vole, gotive me baš baš, cene moj smisao za humor i što sam u stanju da sve u prostoriji nasmejem. kažu da izuzetno pozitivno delujem na ljude :D
i mogu da pričaju ljudi da moraju da glume i sl.ali prirodnost ne može da se odglumi, zato je i na ceni.
i naravno da smo svi sami režiseri svog života, pa tako i svi izaberemo ulogu koju ćemo da igramo. dakle neko odabere da glumi žrtvu, neko profesionalca, neko kretena - to je život.
mislim da je najteže ljudima da glume sebe i budu svoji, pa zato i izbegavaju. ali mnogo i gube time po mom mišljenju.

georgejune

Starosedelac
Poruka
158.129
Koja je cena licnog identiteta? Da li nas dovoljno placaju za svakodnevno foliranje, koje izdresirano, gotovo rutinski izvodimo, na poslu, u prodavnici...I koje reziser predstave zvane nas zivot?
Mozda nas neke okolnostii..sreca dovedu do posla..veza i poznanstvo pravih ljudi..a onda tamo kako se pokazemo je do naseg znanja ili foliranja..tako da stav i princip je identitet..a kako se mi snalazimo na razlicitim zadacima je ko sto rekoh gluma ili talenat..licno sam radio razne poslove za koje nisam ni sanjao da mogu..ali nekako svestrano temeljno ih odradim jer nisam povrsan..i uvek se nadje nako sujetan kome to smeta..onda se vise ne postavlja pitanje strucnosti..vec snalazenja i opstanka medj hijenama za koje su potrebne maske

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.