Previranja između SAD, Rusije i Kine u stvaranju dominacije i savezništva u svetu, Latinskoj Americi, Aziji i Africi

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.546
AUTORSKA TEMA

Ambiciozan pokušaj da otvorimo temu na kojoj bi se pričalo o previranjima između SAD, Rusije i Kine u stvaranju dominacije i savezništva u svetu, Latinskoj Americi, Aziji i Africi
Može biti interesantna tema, ajde da probamo


Evo nečeg, priča o pokušaju da se spreči uticaj Rusije u Latinskoj Americi i Karipskom regionu

1658441404645.png
 
четвртак, 21. јул 2022.
Јужноамерички трговински блок Меркосур одбио је захтев украјинског председника Владимира Зеленског да говори на његовом самиту, саопштила је земља домаћин Парагвај, преноси агенција АФП.
zelenski1.jpg

Чланице Меркосура Аргентина, Бразил, Уругвај и Парагвај нису успеле да постигну договор о томе да ли да позову украјинског лидера, рекао је заменик министра спољних послова Раул Кано, иако је одбио да именује земље које су се противиле том потезу.
„О таквој комуникацији није било консензуса, зато је украјински колега већ обавештен да у садашњим околностима не постоје услови који дозвољавају разговор са председником Украјине у формату Меркосура“, објаснио је министар.
Раније овог месеца, Хулио Сезар Ариола, парагвајски министар спољних послова, рекао је да је Зеленски разговарао телефоном са Мариом Абдом Бенитезом, председником Парагваја и затражио прилику да се обрати на предстојећем самиту Меркосура. Према Ариолиним речима, Бенитез је обећао да ће о томе разговарати са својим колегама у блоку.
Меркосур је економска и политичка организација која је основана 1991. године да створи заједничко тржиште и подстакне развој у Јужној Америци.
Након што је Русија покренула војну операцију у Украјини крајем фебруара, Зеленски се обратио низу националних парламената и великим међународним форумима, укључујући НАТО, Г7 и УН, у настојању да окупи земље око Кијева и помогне му у борби против Русије.
Међутим, крајем јуна, када је украјински председник учествовао на виртуелном састанку са Афричком унијом, само неколико лидера је слушало његов говор. Након конференцијског позива, председник Сенегала и председавајући Афричке уније, Меки Сал, указали су да је неутрална позиција Африке у вези са сукобом у Украјини остала непромењена.
(РТ)
 
Желим ти пуно среће са темом. Многи покушаји да се отвори тема где ће се разговарати нормално и са аргументима су доживеле тужну судбину, јер се на крају некако све претвори у то да ли си за или против Вучића, да ли си био четник, усташа, партизан и да ли си ваксер или антиваксер.

Али да покушам да допринесем. Онај почетни удар санкција на Русију, оно јединство запада, заиста је деловало застрашујуће. И продавали су причи да је то читав свет устао против Путинове "агресије", уз наравно опаску да под "читав свет" мисле конкретно на њих. Заборавили су да нису Кина, Индија, Пакистан, које по броју становника прелазе више од пола, да нису цела Африка и Јужна Америка. Чак и традиционални амерички савезници у Јужној Америци, а то су Бразил и Колумбија, нису се придружили санкцијама.

У Јужној Америци је посебно занимљива ситуација. У очима САД постоје сва отпадничка режима, Венецуела и да ли беше Боливија, заборавио сам. Познато је какав је хејт према Мадуру из Венецуеле, да су САД званично признале оног Гваида за председника. Уз све то америчка држава планира (ако већ није урадила) да моли Венецуелу за производњу нафте. Наравно, ови се насмејали. Недавно је скоро потпуно бојкотован неки јужноамерички самит са САД, јер Америка није хтела да позове баш Кубу и Венецуелу. И то је бојкотовао Мексико.

Ми сада имамо у Мексику ситуацију да је гориво тамо јефтиније него у САД, што је апсурд. Ситуација је таква да многи Американци у тим јужним државама иду у Мексико да пуне резервоаре. Бајдена жестоко оптужују да губи контролу над Јужном Америком. Посебно су осетљиви на Бразил који је постао мета многих кинеских инвестиција. Иако се овај Болсонаро нешто као бори против тога, Бразил се све више ослања на Кину, а не на Америку. Никарагва тражи отварање (ако већ није учињено) руске војне базе, чиме ће бити враћено руско војно присуство у Латинској Америци. Све ово ипак није знак да је Америка напустила тај регион, а плашим се да ће њен одговор бити веома агресиван.

Са друге стране у Азији је такође занимљиво. Колико год се трудили да покажу јединство запада у наступу против Русије, запад је успео да на тренутак уједини непријатеље на азијском континенту. Кина, Индија и Пакистан, као три највеће државе, које су међусобно у веома компликованим односима, ниједна се није придружила санкцијама. Штавише, они су одмах и поред претњи Америке, наставиле да купују нафту и гас из Русије, чиме су тотално обесмислили санкције Русији.
 
недеља, 24. јул 2022.
Амерички Стејт департмент покушава да утиче на посету руског шефа дипломатије Африци, изјавила је званична представница Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова.
zaharova11.jpg

По њеним речима, америчке дипломате "трче од куће до куће различитим земљама и моле (дипломате) да се не фотографишу са Лавровом". Циљ је, по њеним речима, да руска страна не искористи фотографије као доказ да изолација не постоји.
Она је додала да САД "не схватају да Русија за ту сврху не користи фотографије, већ да то ради уз помоћ америчке глупости и потпуног недостатка осећаја реалности".
Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров допутовао је у званичну посету Египту. Каиро је прва станица руског министра у оквиру посете Африци.
(Спутњик)
 
субота, 23. јул 2022.
Чланство Анкаре у НАТО-у чини фотографију турског и руског лидера „неразумљивом“, наводи немачки министар спољних послова.
berbok12.jpg

Немачки министар спољних послова Аналена Бербок означила је недавну заједничку фотографију Владимира Путина са Реџепом Тајипом Ердоганом као изазов за НАТО. Фотографија је снимљена током састанка руског и турског лидера у Ирану.
На фотографији су Путин и Ердоган са својим домаћином Ебрахимом Раисијем у средини, који се држе за руке уз осмех. У интервјуу за Билд, Бербок је напоменула да је ова фотографија за њу „више него несхватљива посебно из угла чланице НАТО-а“.
Док је Турска чланица војне, она је одступила од других држава чланица избором неутралног става око украјинског сукоба. НАТО у целини званично сматра Русију претњом.
„Чињеница да је турски председник на овој фотографији је, најблаже речено, изазов за НАТО, да тако кажем”, рекла је она и додала да је то „једноставно несхватљиво”.
Према њеном мишљењу, фотографија доказује колико је важно стајати заједно „са партнерима који вреде“ који „не само да верују у међународна правила, већ се и залажу за њих“.
„Зато што има и других актера који се не залажу за наше вредности, а када су у недоумици, они удружују снаге“, додала је она.
Осим тога, она је прокоментарисала оптужбе за „слабо снабдевање” Кијева оружјем, уверавајући да Немачка „нема циљ да превари своје европске суседе”.
berbok11.jpg

Трилатерални преговори у иранској престоници одржани су раније ове недеље у оквиру такозваног мировног процеса у Астани, који су покренули Москва, Техеран и Анкара 2017. године у циљу постизања мирног решења сукоба у Сирији. Путин је такође водио билатералне разговоре са сваким од својих колега. Ситуација у Украјини била је на дневном реду оба састанка.
У међувремену, Турска је, заједно са УН-ом, одиграла улогу посредника у посредовању споразума између Русије и Украјине о деблокирању извоза житарица из украјинских црноморских лука. Споразум, који је генерални секретар УН Антонио Гутереш назвао „светиоником наде, могућности и олакшања“, потписан је у петак у Истанбулу, у присуству Ердогана.
(РТ)
 
Neuspela obojena revolucija i puč na Kubi u julu prošle godine. Prvo je Stefani Marfi izdvojila 20 miliona "da podrži demokratiju na Kubi"


Onda se desila misteriozna smrt petorice kubanskih generala i to samo u roku od 15 dana od tog datuma kada je pretpostavljam rezervisala keš za njih
https://www.washingtonpost.com/world/2021/07/28/cuba-generals/

1658658001840.png


1658658025899.png
 
субота, 23. јул 2022.
Maђарски премијер Виктор Орбан каже да је Европској унији потребна нова стратегија због рата у Украјини, која ће бити усмерена на мировне преговоре, а не санкције.
12%20%D0%9E%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%BD.jpg

Виктор Орбан, европски политичар чија влада одржава добре односе са Русијом, упозорио је да целој Европи прети рецесија, а да уведене санкције нису уздрмале Москву.
Сматра да је Европској унији потребна нова стратегија због рата у Украјини, која ће бити усмерена на мировне преговоре. "Циљ треба да буде постизање мира, а не добијање рата", поручио је Орбан из Румуније.
Седимо у аутомобилу коме су пробушене све четири гуме: јасно је да рат овако не може бити добијен
Навео је да је досадашња стратегија Запада почивала на четири стуба: Први је да Украјина може да добије рат помоћу НАТО наоружања, да ће санкције ослабити Русију и дестабилизовати њено вођство, да ће санкције више погодити Русију него Европу и да ће се свет стати уз Европу.
Истакао је да та стратегија није успела и да владе у Европи падају као домине, а цене енергената расту.
"Седимо у аутомобилу коме су пробушене све четири гуме: јасно је да рат овако не може бити добијен", рекао је Орбан истичући да Украјина никада неће добити рат на овај начин јер руска војска има апсолутну доминацију.
Мађарска је била донекле кочничар у ЕУ када је реч о увођењу санкција, посебно на увоз нафте из Русије. Ова земља је зависна и од руског гаса, па је тако мађарски министар спољних послова и трговине Петер Сијарто у четвртак у Москви тражио од Русије да повећа испоруке овог енергента.
Остатак Европе за то време настоји да смањи зависност од руског гаса, а председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је рекла да свака држава чланица треба да смањи потрошњу за 15 одсто.
(РТС)
 
субота, 23. јул 2022.
Шеф Централне обавештајне агенције Вилијем Бернс каже да руски председник греши што верује да ће се Запад уморити и престати да помаже Украјини
08%20%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD.jpg

„Много је гласина о здрављу председника Путина, али колико ми можемо да закључимо, он је сасвим и исувише здрав”, истакао је први човек Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијем Бернс прекјуче на Безбедносном форуму у Аспену у Колораду и одбацио извештаје појединих медија да је руски председник Владимир Путин болестан или нестабилан. Иако се чак писало да шеф Кремља умире од рака, Бернс је објаснио да нема обавештајних података који би поткрепили такве тврдње.
Уколико би Русија била означена као држава која финансира и потпомаже тероризам, америчким грађанима и компанијама било би готово сасвим онемогућено да тргују с овом земљом. Најшире америчке санкције значиле би да би велики део трговине с Русијом био забрањен и трећим земљама.
Директор ЦИА објаснио је да не износи званичну безбедносну анализу, али је нагласио да се Путин чини „исувише здравим”.
Бернс познаје Путина 20 година, а био је и амбасадор у Москви. Прошле јесени, кад је ЦИА већ знала да Путин спрема напад на Украјину, посетио је Кремљ да би упозорио тамошњу владу да одустане од инвазије. Била је то неуспешна мисија пошто је Русија започела рат у фебруару ове године.
„Путин је убеђен да је његова судбина као руског лидера да Русији врати статус велике силе. Верује да је за то кључно да врати сферу утицаја у руском суседству, а он то не може да уради ако не контролише Украјину”, поручио је Бернс, а преноси Си-Ен-Би-Си.
Први човек ЦИА сматра да шеф Кремља греши што игра игру исцрпљивања и верује да ће Запад пре или касније престати да помаже Украјини. Према Бернсу, Путин није био у праву ни кад је мислио да ће руска армија заузети Кијев за неколико дана.
У Аспену се још чуло и да Пекинг помно прати руску инвазију на Украјину и процењује да ли да пошаље војску да заузме Тајван. Према подацима до којих је дошла ЦИА, ризик од кинеског напада на Тајван повећаваће се како се ова деценија буде ближила крају.
Бернс се обратио јавности у дану кад је украјинска прва дама Олена Зеленска у говору пред америчким конгресменима и сенаторима у Вашингтону затражила још оружја за Кијев. И док је шеф Пентагона Лојд Остин потврдио да ће САД послати Украјини још четири артиљеријска ракетна система високе покретљивости („химарс”), амерички званичници не могу тако лако да се сложе око тога да ли Русију треба ставити на листу земаља које спонзоришу тероризам.
Поједини конгресмени и сенатори из обе странке верују да влада треба да то уради, али Стејт департмент се не одлучује на тај корак. Како јавља „Политико”, јаз између законодавне и извршне гране власти толико је велики да је председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси поручила да ће Конгрес изгласати такав закон ако државни секретар и даље буде оклевао. Само Стејт департмент може да означи страну земљу као спонзора тероризма а да то произведе жељени ефекат, али би закон који би донео Конгрес извршио политички притисак на Блинкена да то уради.
Стејт департмент је као земље повезане с тероризмом означио Кубу, Северну Кореју, Иран и Сирију. Како свет далеко више тргује с Русијом него с овим земљама, америчка администрација не жури да Москву стрпа у исти кош с њима и тако закомпликује односе с бројним савезницима и партнерима широм планете.
Притисак би био још већи ако би се владајућим либералима придружили и конзервативни гласови. Јасно је да би Демократска странка могла да рачуна на републиканце попут сенатора Линдзија Грејама, који је с демократским колегом Ричардом Блументалом у мају предложио такав закон. Двојица сенатора су се раније овог месеца у Кијеву сусрела с украјинским председником Володимиром Зеленским, који такође захтева да се Русија стави на листу поменутих земаља због убијања украјинских цивила.
Уколико би Русија била означена као држава која финансира и потпомаже тероризам, америчким грађанима и компанијама било би готово сасвим онемогућено да тргују с овом земљом. Најшире америчке санкције значиле би да би велики део трговине с Русијом био забрањен и трећим земљама.
Стејт департмент је као земље повезане с тероризмом означио Кубу, Северну Кореју, Иран и Сирију. Како свет далеко више тргује с Русијом него с овим земљама, америчка администрација не жури да Москву стрпа у исти кош с њима и тако закомпликује односе с бројним савезницима и партнерима широм планете.
Песков: Председник је доброг здравља
Москва – Кремљ је јуче саопштио да је председник Русије Владимир Путин (69) доброг здравља, одбацивши гласине да му није добро. Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је новинарима да се последњих месеци на Западу спекулише о председниковом здрављу, али да су извештаји да је болестан „ништа друго до лажни”, пренео је Ројтерс.
Путин се накашљао током прекјучерашњег јавног наступа, кад је агенција Интерфакс пренела његове речи да се мало прехладио током посете Ирану претходног дана. „У Техерану је јуче било веома вруће, плус 38 (степени Целзијуса), а клима је била јака. Зато се извињавам”, рекао је Путин.
Јелена Стевановић
(Политика)
 
субота, 23. јул 2022.
Амбасадорка САД у Кијеву оценила је "нечувеним" напад на Одесу, за који Кијев оптужује Москву, и поручила да Русија треба да одговара.
odesa1.jpg

"Кремљ наставља да милитаризује храну. Русија мора да одговара", написала је на Твитеру амбасадорка Бриџит Бринк.
МСП Украјинe: УН и Турска да обезбеде да Русија поштује своје обавезе
Украјина позива Уједињене нације и Турску да осигурају да Русија испуњава своје обавезе за безбедно функционисање житног коридора у Црном мору, саопштило је украјинско Министарство спољних послова, преноси Ројтерс.
"Руској Федерацији је било потребно мање од 24 сата да баци сумњу на споразум и обећања која је дала УН и Турској у документу који је јуче потписан у Истанбулу, ракетним нападом на територију лучког града Одесе", навео је на Фејсбуку портпарол МСП Олег Николенко, преноси Униан.
Украјинска војска: Русија гранатирала луку у Одеси
Руски пројектили погодили су инфраструктуру трговачке луке у црноморском граду Одеси, саопштила је украјинска војска, преноси Ројтерс.
У објави јужног одреда украјинске војске на Телеграму наводи се да су на луку испаљене четири крстареће ракете "калибр".
Униан преноси да су две ракете погодиле инфраструктуру луке, а да је две оборила украјинска ПВО.
Како се наводи, Одесом је одјекнуло неколико експлозије. Према првим информацијама, има повређених.
Кијев и Москва су јуче у Истанбулу постигле договор о деблокади избоза украјинског жита. Према том договору, Русија се сагласила да неће гађати луке док су у току испоруке жита.
Антонио Гутереш: УН осуђују напад у Одеси, пуна имплементација договора је императив
Генерални секретар УН Антонио Гутереш недвосмислено осуђује напад у Одеси, рекао је портпарол УН Фархан Хак, истичући да су се све стране у рату обавезале на споразум о извозу жита из украјинских лука.
"Ови производи су очајнички потребни за решавање глобалне кризе са храном и олакшавање патње милиона људи широм света који су у невољи", рекао је Хак.
Истиче да је императив пуна имплементација договора од стране Русије, Украјине и Турске.
(Ројтерс, Униан, РТС)
 
петак, 22. јул 2022.
Пуштање "Северног тока 2" значило би капитулацију Европе пред Русијом, рекао је немачки вицеканцелар и министар економије Роберт Хабек у интервјуу за ЗДФ.
137818_vest_56.jpg

По његовом мишљењу, пуштање у рад гасовода постало би симбол чињенице да је Москва уништила европске санкције и остварила своје циљеве.
"То би било подизање беле заставе у Немачкој и Европи. Не би требало то да радимо", додао је Хабек.
Он је додао да Немачка треба да буде економичнија у трошењу енергената и напоменуо да треба пронаћи алтернативне снабдеваче гасом.
Хабекови коментари долазе након што је руски гасни гигант "Гаспром" у четвртак наставио испоруке преко "Северног тока 1" након 10-дневнe обуставе ради годишњег одржавања. "Гаспром" је прошлог месеца смањио проток у гасоводу наводећи као разлог поправке.
Неки немачки званичници су сугерисали да је затварање било политички мотивисано и изразили бојазан да би Москва могла у потпуности да прекине снабдевање као одговор на санкције које је ЕУ увела због Украјине.
„Морамо да прихватимо да Путин користи ову гасну полугу против нас“, рекао је Хабек за ЗДФ.
ЕУ је раније најавила постепено укидање руског гаса до 2030. године, а председник Европске комисије Урсула фон дер Лајен је ове недеље позвала чланице блока да смање употребу гаса за 15 одсто од августа до краја марта. Шпанија, Португал и Грчка су сапоштили да се противе предложеној шеми за рационализацију гаса.
Хабек је више пута упозоравао да би тренутни прекид испоруке руског гаса наштетио немачкој економији и довео до повећања незапослености и сиромаштва.
"Северни ток 2" се протеже од обале Русије преко Балтичког мора до Немачке и састоји се од два крака укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње. Изградња је завршена 10. септембра 2021. године и гасовод је у потпуности спреман за рад. Гсовод никада није пуштен у рад, а након почетка руске специјалне операције Берлин је замрзнуо процедуре везане за пројекат и суспендовао сертификацију.
(Восток)
 
Rusija namerava da formira svoj sud za međunarodne zločine u Ukrajini.
Bolivija, Iran, Sirija, sve "otpadničke" i "terorističke" zemlje bi podržale...


понедељак, 25. јул 2022.
Званичник руског истражног одбора рекао је да је Москва оптужила 92 припадника украјинских оружаних снага за злочине против човечности и предложио међународни суд који подржавају државе попут Боливије, Ирана и Сирије.
sud-cekic-pravda.jpg

Државни лист Росискаја Газета је пренео изјаву Александра Бастрикина који оптужује "више од 220 особа, међу њима представнике високог заповедништва украјинских оружаних снага и заповеднике војних снага које су гранатирале цивилно становништво".
Украјинци су умешани у "злочине против мира и сигурности човечанства, који не застаревају", рекао је Бастрикин, чији одбор истражује најтеже злочине.
Он је рекао да су оптужена 92 команданта и њихови подређени, а да је потерница издата за 96 особа.
Од почетка рата у Украјини у фебруару месецу, руске снаге су бомбардовале украјинске градове до рушевина, а Кијев тврди да су десетине хиљада цивила погинуле. Москва одбацује одговорност.
Било је и извештаја о украјинском злостављању руских затвореника, а већина оптужби које су документовале Уједињене нације односе се на наводне злочине које су починиле руске снаге.
Бастрикин је упитан о истрагама одбора у вези с акцијама украјинских безбедносних снага у самопроглашеним републикама Доњецку и Луганску и хоће ли се те истраге проводити уз надзор Уједињених нација.
С обзиром на то да "колективни запад" отворено подржава Украјину, рекао је да би било примереније сарађивати с руским партнерима у Комонвелту, Организацији уговора о заједничкој безбедности, груои БРИКС и Шангајској организацији за сарадњу.
Било би "сврсисходно" укључити земље с независним ставом према Украјини, "поготово Сирију, Иран и Боливију", рекао је руски званичник.
Према његовим речима, покренуто је 1.300 кривичних истрага против припадника украјинске војске, политичког руководства, радикалних националистичких удружења и оружаних формација, при чему се до сада сматра одговорним више од 400 особа.
Мете истраге укључују запослене у украјинском министарству здравља које је оптужио, без пружања доказа, за развој оружја за масовно уништење, као и држављане Британије, Сједињених Држава, Канаде, Холандије и Грузије.
Покренуто је и осам кривичних поступака за нападе на руске амбасаде или друга представништва у Холандији, Ирској, Литванији, Чешкој, Пољској, Румунији и Француској.
(Хина, Н1)
 
Mogućnost da Rusija potpuno obustavi isporuke gasa Evropi



понедељак, 25. јул 2022.
Русија није заинтересована за потпуни прекид испоруке гаса европским земљама, али би то могло да се промени ако ЕУ настави са наметањем санкција Москви, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
peskov.jpg

Русија је одговоран снабдевач гасом и без обзира на то шта говоре у Европској комисији, у европским престоницама и у САД, Русија је била, јесте и наставиће да буде земља која у великој мери гарантује енергетску безбедност Европе
Коментаришући изјаву председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да би Европа, после смањења испорука гаса из Русије, требало да се припреми за потпуну обуставу дотока тог енергента, Песков је новинарима рекао да "Русија није заинтересована за то", преноси руска агенција ТАСС.
"Русија је одговоран снабдевач гасом и без обзира на то шта говоре у Европској комисији, у европским престоницама и у САД, Русија је била, јесте и наставиће да буде земља која у великој мери гарантује енергетску безбедност Европе", казао је Песков, портпарол председника Владимира Путина.
Песков је, међутим, додао, да ће "ситуација бити другачија ако Европа настави путем потпуно непромишљеног наметања ограничења и санкција које су је погодиле".
Кад је реч о испорукама путем гасовода Северни ток, Песков је рекао да ће оне бити „у технолошки могућим границама“ пошто буде инсталирана турбина враћена са ремонта.
"Наравно, турбина ће бити инсталирана. Знамо да и даље има проблема са другим јединицама, којих је и компанија Сименс свесна. Али, наравно, турбина ће бити постављена пошто се обаве све формалности. И испоруке ће бити настављене у оној мери колико је то технолошки могуће", казао је Песков, упитан да ли ће после уградње турбине Гаспром повећати испоруке гаса Европи.
severni%20tok.jpg
Гасовод Северни ток од средине јуна ради са 40 одсто максималног капацитета због закаснелог враћања Сименсових гасних турбина после ремонта, које је последица канадских санкција Русији.
Канада је 9. јула, после бројних захтева Немачке, одлучила да врати ремонтовану Сименсову турбину. Европска комисија је оценила да Канада враћањем турбине гасовода Северни ток не крши санкције ЕУ Русији јер се оне не односе на опрему за транзит гаса.
Песков је данас инсистирао и да је суботњи руски напад на луку Одеса био усмерен на војне циљеве и да неће утицати на испоруку жита.
"Реч је искључиво о војној инфраструктури (Украјине). Ово никако није повезано са инфраструктуром која се тиче испуњавања споразума и извоза житарица. То не може и не би требало да утиче ни на који начин на почетак процеса испоруке житарица", рекао је Песков.
Украјинске власти су у суботу објавиле да су руске снаге гађале у Одеси силосе са житом. Украјински председник Володимир Зеленски је рекао да је тим ударима уништена могућност дијалога или договора са Москвом.
Дан раније, 22. јула, Русија и Украјина су у Истанбулу потписале засебне споразуме са Турском и Уједињеним нацијама о извозу милиона тона украјинских житарица преко Црног мора.
(Бета, Н1)
 
odlicno, sedi......100 dolara.
Na tvoju zalost, zapadne zemlje bankrotiraju jedna za drugom...............i meni uopste nije jasno kome su namenjeni tvoji komentari?
Komsija, de Sisti i ostale tvoje kolege su upoznati sa tvojim zadacima dok su te ostali forumasi provalili jos kod tvog komentara broj 1.
Ajde, trazi drugi poso ......ovde si popu.sio.
 
Vala Petru Dobrnjcu da konačno pročitamo neku tačnu vest.
Pratim NSPM, i dalje sam smotano-smoreni rusopušadžija koji ne zna gde se nalazi i odakle da dobija vesti.
Jedino da počnem neki Politico ili tako nešto da pratim.
NSPM meni ima dobru selekciju proverenih vesti. Sad kako proverenih, vrv rusoproverenih :per:
Ali opet šta da ti kažem, pratim Talas, ali oni nemaju vesti već samo mišljenja.

Ovu temu sam i postavio da biste vi postavljali vesti zajedno sa mnom, pa da vidimo šta je rusopropaganda, a šta Tramp Truth Social, ovaj istina.:lol:
 

Дојче веле: Русија има за циљ да се учврсти у Африци

среда, 27. јул 2022.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров на турнеји је по земљама Афике. Москва жели да ојача везе с тим континентом и има за циљ да се супротстави Западу тако што ће изградити репутацију браниоца Африке.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров ове седмице је на турнеји по Африци. Посећује Египат, Републику Конго, Уганду и Етиопију. У недељу је тако у Каиру свом египатском колеги Самеху Шукрију обећао да ће Русија испунити обавезе везане за наруџбине житарица.
Многе афричке нације у великој мери зависе од увоза пшенице и других житарица из Русије и Украјине. Због рата у Украјини њихово снабдевање озбиљно је поремећено и повећан је ризик од глади. Председник Афричке уније, Маки Сал из Сенегала, у јуну је руском председнику Владимиру Путину рекао да су, иако далеко од попришта рата, људи у Африци „жртве те економске кризе“.
62579299_303.jpg

Истовремено, у области безбедности, чини се да Русија покушава да остави свој траг на афричком континенту.
Војна подршка Африци
Посета Сергеја Лаврова својеврстан је покушај прикупљања подршке афричких нација. Многе од њих имају снажне историјске везе с Русијом. У месецима пре његове посете, Москва је потписала различите политичке и војне споразуме са земљама на том континенту.
Почетком јануара, стотине руских војних саветника распоређено је у Малију. Припадници контроверзне руске војне групе Вагнер позвани су да „помогну Малију да обучи своје снаге безбедности“, саопштено је из малијског војног врха.
То је изазвало забринутост, јер је тај задатак раније био посао Европске мисије за обуку у Малију (ЕУТМ). Али након што је пуковник Асими Гоита 2020. пучем свргнуо председника Ибрахима Бубакара Кејту, а касније, након другог пуча 2021, положио и заклетву као председник, он се суочио с регионалним и међународним санкцијама. Војна хунта је одговорила тако што је забранила немачким војним авионима улазак у ваздушни простор Малија, протерала амбасадора бивше колонијалне силе Француске и позвала на хитно повлачење данских снага.
Јужни сусед Малија, Буркина Фасо, такође је доживео државни удар у јануару. Као и у Малију, и тамошња војска пркосила је позивима да преда власт цивилној влади. Она се такође оријентисала ка Москви.
Обука у Русији, па – државни удар
Државни удари догодили су се прошле године и у Судану, Чаду, Гвинеји и Гвинеји Бисао. Једна ствар им је заједничка: већина војника који су извели пуч војну прошла је обуку под спонзорством Русије.
„Квалитети који су их препоручили за обуку у иностранству су исти они који су их учинили ефикасним вођама пуча“, оценио је за ДW крајем 2021. Џад Девермонт, директор америчког програма за Африку при Центру за стратешке и међународне студије.
Двојица Малијаца за које се верује да су главне архитекте државног удара 2020, Малик Дјав и Садио Камара, провели су по годину дана у московској Вишој војној командној школи. Али такође, исти ти војници учествовали су и у мисијама обуке које су организовале САД и ЕУ.
Након пуча, Кели Кахалан, шефица одељења за медијске операције Афричке команде америчке војске (АФРИЦОМ), за ДW је изјавила: „Оштро осуђујемо побуну у Малију, она није у складу с америчком војном обуком и образовањем.“
Москва оживљава старе совјетске везе
Према речима Ирине Филатове с Више економске школе у Москви, Русија има за циљ да се учврсти на афричком континенту као безбедносни посредник, како би се „супротставила колективном Западу“ и пројектовала имиџ „браниоца Африке“.
Далеко од тога да се Русија први пут умешала у афричка питања: током 1950-их Кремљ је подржавао ослободилачке покрете широм континента. У то време, главни извозни производи СССР били су оружје и муниција кратког до средњег домета.
За многе је и данас тадашњи утицај Москве – добродошао. „Без чврстог става Совјетског Савеза током Хладног рата у време врхунца антиколонијалне борбе, многе наше земље никада не би угледале светло независности“, каже за ДW Обадијах Мајлафија, бивши заменик гувернера централне банке Нигерије.
Та подршка је ослабила након распада Совјетског Савеза 1991, али се у протекле две деценије, председник Владимир Путин трудио да оживи везе и да делује као својеврсна контра-полуга неоколонијалној политици Запада.
„Сада када је Русија у прилично јакој позицији, Африка може да има користи од обострано корисних инвестиција и трговинске сарадње“, сматра Мајлафија.
Русија се званично није огласила о својој политици према Африци, али, како процењује Филатова, Москва се ослања на приватне војне компаније попут групе Вагнер које „стављају ногу у врата“.
„Званично, [војне групе] уопште нису укључене у стратегију, али оно што видимо јесте да се оне увек прве појављују на месту на којем се појави нека нестабилност, а потом помажу да се на власти обезбеде они који су изградили односе са Русијом“, указује Филатова.
Група Вагнер активна је и у Централноафричкој Републици, где њене припаднике оптужују за озбиљна кршења људских права. Највише пажње привукли су након што су се појавили у једном филму локалне продукције где су представљени као браниоци нације против побуњеника. Хиљаде људи похрлило је на централни стадион у главном граду Бангију где је у мају 2021. одржана премијера тог филма.
Повратак бизнису
Активности Москве у Африци у последње две деценије углавном су прошле „испод радара“ и тихо су склапани уговори о извозу нуклеарне енергије и оружја. Русија је тренутно највећи извозник оружја на афрички континент. Према годишњем извештају Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ) за 2020, извоз оружја у Африку чинио је 18 одсто од укупног руског извоза оружја.
Први посао с оружјем који је јавно објављен склопљен је у априлу 2020, када је једини руски трговац оружја у државном власништву, Рособоронекспорт, најавио продају борбеног чамца руске производње неименованој земљи субсахарске Африке.
Неколико месеци пре тога, током 2019, у Сочију је одржан први Руско-афрички економски форум којем су присуствовала многа велика имена афричке политике. Русија је ту прилику искористила да елегантно истакне своје резултате у Африци. До тада је већ створила имиџ савезника више нација које су се бориле против немилосрдних побуна: током 2018. Мали, Нигер, Чад, Буркина Фасо и Мауританија обратили су се Москви за помоћ у борби против тзв. „Исламске државе“ и Ал каиде.
Осим војних услуга, Москва је земљама у развоју извозила и нуклеарну технологију. Замбија, Руанда, Етиопија, Египат и Нигерија су међу земљама којима је Русија помогла да изграде нуклеарне електране.
И док детаљи њених различитих политика и договора остају у мраку, барем је једна ствар јасна: Русија се вратила у Африку – а то значи бизнис.
(Дојче веле)

 

Back
Top