Prevario je mene i tebe će..

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.283
Meni su te dobrice ispravne nekako bile smor. Ne znači da sam bila u pravu ali od veze se očekuje sve osim dosade.

Moje iskustvo kaze da su oni koji vaze za dobre frajere od pelena obicno okej ljudi.

Ovde ima mnogo predrasuda.

Dobar covek je sirok pojam. Sta znaci biti dobar covek?
Dobar covek nije frajer?
Dobar covek je mudroser?
Dobar covek je cutljiv?
Dobar covek se ne razvodi od zene a
ako se razvede od ruznije zene (zbog stvari koja blage veze nema sa izgledom) gubi status dobrog coveka?
Dobar covek odaje utisak (cuj, utisak?!) stabilnosti?
Utisak je jako merodavan inace u zivotu.

Za ljubav je potrebna zrelost. Mislim, NE!
Za ljubav je potreban emotivni kapacitet ali ne i zrelost. Dokaz - deca vole najvise najlakse te sa najmanje manipulacije i racuna.
Za brak je potrebna zrelost a ne za ljubav.
Ljubav, ona najveca, je najmanje kalkulisanje. To je ljubav prema deci, dece prema roditeljima, to je prva ljubav, to je kada bi sebe stavio u sekundi na panj za drugog a ona moze doci i od frajera, glasnog, glavatog sportiste koji knjigu nije otvorio u zivotu.

Obicno ljubav ne dolazi od foliranata.
Od mudrosera koji iskaju paznju.
Od onih koji nisu bili u detinjstvu stimulisani da vole i kojima nije dopusteno da pokazu sve emocije koje osecaju.
Od starmalih. Ucenih sta je dobar covek.
Dobar covek dolazi u svim formama.
U grudima se krije kakav je on a to se na testu zivota pokaze.
Kada te ne napusti, kada te pogleda, kada se vrati po druga, po sestru, kada povuce i poturi sebe.
Dobar covek nece naneti stetu drugome. Ponasa se i prema majstoru i prema popu jednako.

Ako se prevara desi i dalje ne znaci da je on los covek i zato je vrhunski nekulturno drugome kopati po zivotu.
Mi pojma nemamo sta se desilo.
Nagadjamo.
"Imamo utisak".
I sebi na bazi tog "utiska" dajemo za pravo uvredu.
Ako nas direktno ne ugrozava, ko smo pa mi drugima da sudimo? Koje mustre mislimo da jesmo?
Muva me, odbijem ga i mirna Backa.

Koliko samu cutljivih i povucenih tata koji sve u rukavicama muvaju majke po igralistima za decu? Ihahhahaj.
A covek nikada ne bi rekao. Tata doveo dete u parkic. Divna slika.
Jednog nisam mogla da se otkacim mesecima.
Za njih su piloti postenjacine. Fer plej igraci.

Manastirka

Elita
Poruka
22.787
Moje iskustvo kaze da su oni koji vaze za dobre frajere od pelena obicno okej ljudi.

Ovde ima mnogo predrasuda.

Dobar covek je sirok pojam. Sta znaci biti dobar covek?
Dobar covek nije frajer?
Dobar covek je mudroser?
Dobar covek je cutljiv?
Dobar covek se ne razvodi od zene a
ako se razvede od ruznije zene (zbog stvari koja blage veze nema sa izgledom) gubi status dobrog coveka?
Dobar covek odaje utisak (cuj, utisak?!) stabilnosti?
Utisak je jako merodavan inace u zivotu.

Za ljubav je potrebna zrelost. Mislim, NE!
Za ljubav je potreban emotivni kapacitet ali ne i zrelost. Dokaz - deca vole najvise najlakse te sa najmanje manipulacije i racuna.
Za brak je potrebna zrelost a ne za ljubav.
Ljubav, ona najveca, je najmanje kalkulisanje. To je ljubav prema deci, dece prema roditeljima, to je prva ljubav, to je kada bi sebe stavio u sekundi na panj za drugog a ona moze doci i od frajera, glasnog, glavatog sportiste koji knjigu nije otvorio u zivotu.

Obicno ljubav ne dolazi od foliranata.
Od mudrosera koji iskaju paznju.
Od onih koji nisu bili u detinjstvu stimulisani da vole i kojima nije dopusteno da pokazu sve emocije koje osecaju.
Od starmalih. Ucenih sta je dobar covek.
Dobar covek dolazi u svim formama.
U grudima se krije kakav je on a to se na testu zivota pokaze.
Kada te ne napusti, kada te pogleda, kada se vrati po druga, po sestru, kada povuce i poturi sebe.
Dobar covek nece naneti stetu drugome. Ponasa se i prema majstoru i prema popu jednako.

Ako se prevara desi i dalje ne znaci da je on los covek i zato je vrhunski nekulturno drugome kopati po zivotu.
Mi pojma nemamo sta se desilo.
Nagadjamo.
"Imamo utisak".
I sebi na bazi tog "utiska" dajemo za pravo uvredu.
Ako nas direktno ne ugrozava, ko smo pa mi drugima da sudimo? Koje mustre mislimo da jesmo?
Muva me, odbijem ga i mirna Backa.

Koliko samu cutljivih i povucenih tata koji sve u rukavicama muvaju majke po igralistima za decu? Ihahhahaj.
A covek nikada ne bi rekao. Tata doveo dete u parkic. Divna slika.
Jednog nisam mogla da se otkacim mesecima.
Za njih su piloti postenjacine. Fer plej igraci.
Ti "mutavi" i jesu najopasniji.
Ne kaže se za dž:" Ispod mira, trista vira"

Poslednja izmena:

Zauz

Buduća legenda
Poruka
29.064
Screenshot_20220604-165438_Chrome.jpg

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.283
Ti "mutavi" i jesu najopasniji.
Ne kaže se za dž:" Ispod mira, trista vira"

Ima stidljivih ljudi koji su sasvim fini. Razliciti temperamenti. Introverti ili ko zna...
U svakom drustvu imas otprilike slican procenat dobrih i losih ljudi i oni mogu biti drugacijih temperamenata.
U tom kontekstu da, moze biti tiha zloca. Ili obratno.

Niko od nas ne zna na sta ce veza da izadje na kraju. Vazno je da pocne kako treba.
Kada sam videla muza otkud sam mogla znati kakav ce otac sutra biti? Svideo mi se na oko. Pa mi svidelo kako se udvarao. Pa kako mirise...mic po mic sam prestala da spavam nakon posla samo da bih bila sa njim...mic po mic pa stigosmo dovde...
A mogli smo da ne stignemo. Da se sapletemo na nekom koraku.

Ja nisam varala. Ne volim da lazem i to nije za mene. Koliko sebe poznajem odala bih se jer ne bih mogla da tajim.
Sa druge strane, uradila sam tokom studija nesto jako ruzno. Ostavila sam jednog decka zbog njegovog druga iz istog drustva. I porazbijali su se kao drustvo.
Da li je lepo - nije.
Da li sam to ponovila - nisam.
Dakle, sta se desilo nekada i pod nekim okolnostima moze ali ne mora i verovatno nece da se ponovi.
To je samo jedno iskustvo koje nas je necemu naucilo.

Manastirka

Elita
Poruka
22.787
Ima stidljivih ljudi koji su sasvim fini. Razliciti temperamenti. Introverti ili ko zna...
U svakom drustvu imas otprilike slican procenat dobrih i losih ljudi i oni mogu biti drugacijih temperamenata.
U tom kontekstu da, moze biti tiha zloca. Ili obratno.

Niko od nas ne zna na sta ce veza da izadje na kraju. Vazno je da pocne kako treba.
Kada sam videla muza otkud sam mogla znati kakav ce otac sutra biti? Svideo mi se na oko. Pa mi svidelo kako se udvarao. Pa kako mirise...mic po mic sam prestala da spavam nakon posla samo da bih bila sa njim...mic po mic pa stigosmo dovde...
A mogli smo da ne stignemo. Da se sapletemo na nekom koraku.

Ja nisam varala. Ne volim da lazem i to nije za mene. Koliko sebe poznajem odala bih se jer ne bih mogla da tajim.
Sa druge strane, uradila sam tokom studija nesto jako ruzno. Ostavila sam jednog decka zbog njegovog druga iz istog drustva. I porazbijali su se kao drustvo.
Da li je lepo - nije.
Da li sam to ponovila - nisam.
Dakle, sta se desilo nekada i pod nekim okolnostima moze ali ne mora i verovatno nece da se ponovi.
To je samo jedno iskustvo koje nas je necemu naucilo.
Varaju ljudi koji su puni kompleksa!
Nesigurni i frustrirani.
Nije stvar u tome ni da su našli bolje, niti potrebnije.
Mnogi u tome vide i vrstu zabave,...k'o da nisu čuli za sport , hobi i sl.
Prosto jer su vam kreveta, totalno nezabavni i neinteresantni.

Poslednja izmena:

zendeli

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.226
Nesigurni i frustrirani.
Ovo nije tačno. Ne može se prevara tako jednoslojono definisati. Kao i sve drugo.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.811
Nego kako?
Ne može neko držati šlic zatvorenim ili gaće same padaju, zbog više sile? Gluposti! :hehe:
Svako može sebe iskontrolisati, pitanje je samo da li to hoće. Ljudi smo, svesna bića, bismo životinje.
Јесмо људи. Али некада буде виша сила. Прва асоцијација Мостови округа Медисон.
Једно је манир, када неко тако живи, стално вара по навици, по потреби за доказивањем, лечењем комплекса... Мислим да је то тема из увода.
А ипак је друго када се деси нека чаролија у свемиру. И о њој треба ћутати. Заувек. Ако не одеш.

zendeli

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.226
Nego kako?
Ne može neko držati šlic zatvorenim ili gaće same padaju, zbog više sile? Gluposti! :hehe:
Svako može sebe iskontrolisati, pitanje je samo da li to hoće. Ljudi smo i svesna bića, bismo životinje.
Ponekad smo podložni strasti i instiktu. Ne može baš svako to da iskontroliše. Postoje i u lošim stvarima gradacije. Ništa nije crno - bijelo.

Manastirka

Elita
Poruka
22.787
Јесмо људи. Али некада буде виша сила. Прва асоцијација Мостови округа Медисон.
Једно је манир, када неко тако живи, стално вара по навици, по потреби за доказивањем, лечењем комплекса... Мислим да је то тема из увода.
А ипак је друго када се деси нека чаролија у свемиру. И о њој треба ћутати. Заувек. Ако не одеш.
Druga stvar je kada se desi ljubav, kao u tom filmu.Onda i jeste "viša sila"!
Sve drugo su dokazivanja ,kompleksi, lečenje frustracija, sredstvo za ostvarivanje nekog interesa, zabava za sirotinju i sl.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.811
Druga stvar je kada se desi ljubav, kao u tom filmu.Onda i jeste "viša sila"!
Sve drugo su dokazivanja ,kompleksi, lečenje frustracija, zabava za sirotinju i sl.
Није ни ту могла бити сигурна у љубав. Ту је било освежење што је Марлон писао. Страст, осетила се поново живом, онако упала у колотечину. Дошла из Италије и своје снове оставила тамо, посвећена породици.
И мислим да је она изабрала љубав на крају :)
Ово ју је дигло. И добро је што се десило.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.811
Сваком човеку годи осећај да је пожељан. Одређеним људима, наравно, чије критеријуме цене.
Али ту се делимо на оне које задовољи само тај осећај и оне који ипак иду даље иако могу да одоле.
Када не може да се одоли, ни не треба. Али то је баш, баш ретко.

Manastirka

Elita
Poruka
22.787
Није ни ту могла бити сигурна у љубав. Ту је било освежење што је Марлон писао. Страст, осетила се поново живом, онако упала у колотечину. Дошла из Италије и своје снове оставила тамо, посвећена породици.
Kako nije,...na samrti je pisala pisma o njemu. Jasno je čak i njenoj deci tada bilo, da je njega volela ili zavolela.Sa mužem je ostala do kraja, više iz osećaja dužnosti. Jbg,...nekad se okolnosti jednostavno promene, prestaneš da voliš nekog i zavoliš nekog drugog.
Život jeste čudo i može biti totalno nepredviđen, nikad ne možeš znati!

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.811
Kako nije,...na samrti je pisala pisma o njemu. Jasno je čak i njenoj deci tada bilo, da je njega volela ili zavolela.Sa mužem je ostala do kraja, više iz osećaja dužnosti. Jbg,...nekad se okolnosti jednostavno promene, prestaneš da voliš nekog i zavoliš nekog drugog.
Јесте, али мислим да је одабрала ипак љубав,у ширем смислу те речи, у односу на страст, авантуру, непознато... Ово друго ју је држало.
Мислим, ја то тако разумем. Свако тумачи на свој начин.
Али ја сам и онај редак тип особе који нема оправдање за Карењину, тако да врв нисам меродавна.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.283
Nesigurni i frustrirani.

Vara se iz razlicitih razloga...neki su povezani i sa podnebljem a ne sa covekom.
U mnogim periodima i sredinama prevara je bila uobicajna pa cak i podrzana.
Gejse su najbolji primer, odlazak kod njih je deo kulture jednog naroda.

Onu malu iz Ljubavnika je Kinez placao i bio je veren. Ali to nam ne smeta jer je delo francuske knjizevnice pa stoga njihov seksualni odnos zovemo ljubav.
Nemam nista protiv ali nismo im govorili da su iskompleksirani, nezreli za ljubav i tome slicno. Naprotiv, ronimo suze na Engleskog pacijenta koji govori o istoj temi i volimo Kraj jedne ljubavne price da bas niko nije pocastio likove uvredama. Naprotiv, razumemo tu komplikovanu emociju.

Kako onda ne razumemo Acu i Micu? Zato sto nisu na velikom platnu?
Tada postajemo moralisti. I sveznalice.
Znamo kakvog su karaktera, ma znamo sve o njima...a mozda su bas Aca i Mica imali ljubavnu pricu...sta mi o njima znamo? Nista, eto sta, mi samo ucestvujemo u ogovaranju.

Kada negujemo pocetnu premisu u pravcu licne superiornisti onda rezultat mora biti u nasu korist i na tudju stetu.
Ako promenimo pocetnu premisu i razvijemo vise hipoteza imacemo vise potencijalnih rezultata i shvaticemo da bas nijedna hipoteza nije aksiom kada se radi o neopipljivoj stvari.
Razliciti ljudi pod razlicitim okolnostima varaju iz razlicitih razloga.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.283

Ne bas, izabrala je svoj zivot kakav jeste.
Njeni snovi su krenuli iz Napulja sa njom, ona ih je zatrpala jer je videla koliko je njen suprug jednostavan ali dobar, koliko je komsiluk povrsan ali sklon tracarenju.
U knjizi postoje divni delovi kojih nema u filmu.
Kada iza svih jeftinih casa krije konjak. Iza spavacica parfem.
Haljinu koju se okurazila da obuce i nikada je nije dala cerki.
Nije on njoj bio promena, ona je oduvek bila njemu slicna i sve te stvari je krila kako bi se uklopila u tu jednostavnost koja ne prihvata drugacije.
I zato nije otisla. Jer je vaspitana Napolitanka iz sirotinje, ona je dobar covek i ostace sa tim jednistavnim ali dobrim ocem svoje dece koji ima ideju odmora da mu krava postane misica na vasaru. Sto je divno za njen komsiluk koji je njoj uvek bio i ostao stran.

I zato je zivela dupli zivot. Onaj sa porodicom i onaj sama sa sobom i kroz fotografa, gde god se on kretao.

I pogresila je svakako jer deca su to osecala i kasnije su se kao odrasli mucili u svojim brakovima. Tek im je njena ispovest o ljubavi pomogla jer su prosli kroz gomilu zdravih osecanja.
Knjiga je divna, prevedena je kod nas odavno.

Manastirka

Elita
Poruka
22.787
Vara se iz razlicitih razloga...neki su povezani i sa podnebljem a ne sa covekom.
U mnogim periodima i sredinama prevara je bila uobicajna pa cak i podrzana.
Gejse su najbolji primer, odlazak kod njih je deo kulture jednog naroda.

Onu malu iz Ljubavnika je Kinez placao i bio je veren. Ali to nam ne smeta jer je delo francuske knjizevnice pa stoga njihov seksualni odnos zovemo ljubav.
Nemam nista protiv ali nismo im govorili da su iskompleksirani, nezreli za ljubav i tome slicno. Naprotiv, ronimo suze na Engleskog pacijenta koji govori o istoj temi i volimo Kraj jedne ljubavne price da bas niko nije pocastio likove uvredama. Naprotiv, razumemo tu komplikovanu emociju.

Kako onda ne razumemo Acu i Micu? Zato sto nisu na velikom platnu?
Tada postajemo moralisti. I sveznalice.
Znamo kakvog su karaktera, ma znamo sve o njima...a mozda su bas Aca i Mica imali ljubavnu pricu...sta mi o njima znamo? Nista, eto sta, mi samo ucestvujemo u ogovaranju.

Kada negujemo pocetnu premisu u pravcu licne superiornisti onda rezultat mora biti u nasu korist i na tudju stetu.
Ako promenimo pocetnu premisu i razvijemo vise hipoteza imacemo vise potencijalnih rezultata i shvaticemo da bas nijedna hipoteza nije aksiom kada se radi o neopipljivoj stvari.
Razliciti ljudi pod razlicitim okolnostima varaju iz razlicitih razloga.
I svako sebe može bez problema opravdati, ofc!
Ovo je kao kad neko kaže da je to sasvim ispravno i moralno, samo zato što neke kulture isto podržavaju.Tačnije,...podržavale su!
Ljubav se by the way, vrlo retko dešava za života nekog pojedinca. Možda jednom, dvaput ili par puta u najboljem slučaju.
Normalno je i opravdano mnogo toga, kad je ljubav u pitanju! Varati partnera iz raznoraznih drugih pobuda je kompleks i nezrelost!
Tačno je da ljudi varaju iz različitih pobuda, najčešći razlog tome bude obično- "može im se"!

Cru*

Poznat
Poruka
9.832
Ovo je kao kad neko kaže da je to sasvim ispravno i moralno, samo zato što neke kulture isto podržavaju.Tačnije,...podržavale su!
Ljubav se by the way, vrlo retko dešava za života nekog pojedinca. Možda jednom, dvaput ili par puta u najboljem slučaju.
Normalno je i opravdano mnogo toga, kad je ljubav u pitanju! Varati partnera iz raznoraznih drugih pobuda je kompleks i nezrelost!
Tačno je da ljudi varaju iz različitih pobuda, najčešći razlog tome bude obično- "može im se"!
Pa prevara i nije...osim ako prevaris i ostavis partnera odmah posle toga. To se desava. I to je jedino posteno.
Inace, ljubav ne opravdava preljubu, zavlacenje, laganje.... ali to cesto cujem bas od zena... tvrde da su se zaljubile, valjda da bi opravdale tak seks sa strane.
Jer ako je strast, onda je dro.lja.... ako je ljubav onda je opravdano
Pa su u to ubedile i muskarce, koji su onda sa svoje napravili teoriju da muska i zenska prevara nisu isto, zenska je gora, jer je sa emocijama. Boze me sacuvaj gluposti.
.
Okreni obrni, samo zenska prevara nije opravdana :lol:

Ljudi su varali od kad je sveta i veka, i varace... ja ne moralisem uopste, naprotiv...svako prema svojim zeljama i potrebama... ali malo to ima veze sa ljubavlju.
Cak i ako lici na to...vise je trazenje ljubavi na pogresnom mestu...nego sama ljubav, zaljubljenost...sta god.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.811
Уосталом, свако пише из свог угла субјективно. Ко хоће нека преко тога прелази, ко хоће нека се прави да не види... Има разних реакција, свако спрам свог доживљаја.
Лично сам сувише сујетна у том смислу да бих преко тога прешла, ако сазнам. А и не видим разлог зашто бих. Ништа страшно, али идемо даље, свако својим путем.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.283

Jeste, sasvim se slazem.
Meni licno se nikada nije ni desilo da pogubim glavu za drugim dok sam bila u vezi.

Ni flertu nisam sklona i to se vidi...za razne gluposti sam odgovorna ali za flert nisam. Imam divnog muza, nista mi ne znaci kompliment nn lica. Narocito dete ne bih brukala. Mogu biti elegantna zena, ni trunku ne zelim da budem seksi majka u cetiri banke. Ako se razvedemo stvar u redu ali i tada bih sebi slicnog trazila.

Protiv sam licemerja. Bogomoljka je pomenula Karenjinu. Poenta tog romana nije njena prevara vec licemerje drustva. Nju je ubilo to licemerje a ne voz.
Nikada nije zelela da ostavi sina. Drugi su ziveli daleko neiskrenije. I samo zato sto je bilo tajno je bilo i prihvaceno. Ona je dozivela gradjansku smrt od strane muza (koji je odmah nasao zamenu po svom ukusu, religijskom), od strane porodice (roman pocinje prevarom njenog brata ali boze moj), od strane sistema koji nije davao razvod i koji je podrzao da se detetu kaze kako mu je majka mrtva.
Sve je to moralno!
I to nije bila strast vec ljubav jer Vronski ide da pogine (mlad, lep, bogat) i srece najvazniji lik u romanu - Ljevina, kao osobu koja jedina nije sudila ranjena bratom, najpametniji lik u romanu koji se obrati Vronskom recenicom "Vasu gospodju sam sreo samo jedanput". Jer ona jeste bila njegova gospodja a ne gospodja coveka koji je maltretirao dok umrtvljena lekovima nije sebi presudila.
Zato kazem, hajde da ne budemo licemeri.
Zena ne ostavlja dete vec muza. To nije isto.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
47.811
Jeste, sasvim se slazem.
Meni licno se nikada nije ni desilo da pogubim glavu za drugim dok sam bila u vezi.

Ni flertu nisam sklona i to se vidi...za razne gluposti sam odgovorna ali za flert nisam. Imam divnog muza, nista mi ne znaci kompliment nn lica. Narocito dete ne bih brukala. Mogu biti elegantna zena, ni trunku ne zelim da budem seksi majka u cetiri banke. Ako se razvedemo stvar u redu ali i tada bih sebi slicnog trazila.

Protiv sam licemerja. Bogomoljka je pomenula Karenjinu. Poenta tog romana nije njena prevara vec licemerje drustva. Nju je ubilo to licemerje a ne voz.
Nikada nije zelela da ostavi sina. Drugi su ziveli daleko neiskrenije. I samo zato sto je bilo tajno je bilo i prihvaceno. Ona je dozivela gradjansku smrt od strane muza (koji je odmah nasao zamenu po svom ukusu, religijskom), od strane porodice (roman pocinje prevarom njenog brata ali boze moj), od strane sistema koji nije davao razvod i koji je podrzao da se detetu kaze kako mu je majka mrtva.
Sve je to moralno!
I to nije bila strast vec ljubav jer Vronski ide da pogine (mlad, lep, bogat) i srece najvazniji lik u romanu - Ljevina, kao osobu koja jedina nije sudila ranjena bratom, najpametniji lik u romanu koji se obrati Vronskom recenicom "Vasu gospodju sam sreo samo jedanput". Jer ona jeste bila njegova gospodja a ne gospodja coveka koji je maltretirao dok umrtvljena lekovima nije sebi presudila.
Zato kazem, hajde da ne budemo licemeri.
Zena ne ostavlja dete vec muza. To nije isto.
Болдовано свакако.
Само полазимо од себе, има ли те муке која нас може навести на такав чин ако имамо дете?
За неке има. За неке не, истрпеће све. И ту се разликујемо. При томе не тврдим да бих ја била јака. Не знам каква бих била у таквој ситуацији. Можда бих била најслабија на свету.
Али слабости су слабости и треба их назвати правим именом а не романтизовати. Макар оне биле и наше лично.
А са твојим другим пасусом се исто слажем. Нема ништа горе него срамотити сопствено дете.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.283
Болдовано свакако.
Само полазимо од себе, има ли те муке која нас може навести на такав чин ако имамо дете?
За неке има. За неке не, истрпеће све. И ту се разликујемо. При томе не тврдим да бих ја била јака. Не знам каква бих била у таквој ситуацији. Можда бих била најслабија на свету.
Али слабости су слабости и треба их назвати правим именом а не романтизовати. Макар оне биле и наше лично.
А са твојим другим пасусом се исто слажем. Нема ништа горе него срамотити сопствено дете.

Poenta i jeste u tome da nije okej biti satanizovan jer si uradila nesto javno a ne tajno.

Svako od nas ima licni prag na sta bi pristao ili ne bi. Da li bismo mi ostale sa osobom koja nas tretira hladno i bez ikakvog kontakta zato sto imamo dete sa njim? Karenjin je bio i vise nego okej sa prevarom.
Celo drustvo je bilo okej sa prevarom.
Ti isti koji su je odbacili cim je prevara postala ljubav.

Moja tema seminarskog rada se zvala Oblonstina. To je skup laznog morala koji odrzava jednu klasu. Tolstoj je njih kritikovao. Njegov roman (prvi roman po njegovim recima) je kritika ruske gradske aristokratije.
Ana je pogresila kada je sebi dopustila iskrenost.
Vronski je pogresio kada je molio za razvod. Karenjin nije davao razvod bez razloga, iz osvete. I kada je hteo da im posalje razvod njegova "ljubavnica" mu je sugerisala suprotno.

Ana je bila odlicna majka. Mnogo bolja od drugih. Njoj nisu dali dete. Ni detetu nisu dali majku. Zato je ulazila krisom, nocu. Oni su tri zrtve te postavlja Tolstoj pitanje da li bi bila nagradjena za laz a bila bi. Da je ostala ljubavnica ili da nije bila ni ljubavnica vec se zrtvovala zivotom u emotivnoj hladnoci. Sta je iskrenije? Pa valjda ostaviti muza koji te ne voli i koga ti ne volis.

Njena ljubav prema Vronskom nije bila rezultat slabosti a jos vise njegova prema njoj jer je on decko odbacio sve ne bi li je ozenio i ziveo skupa sa Serjozom.
I onda Karenjin zrtva tudje slabosti? On zrtva a dvoje mrtvih sa druge strane i dete bez majke dok njemu nista nije falilo. Sebe je u potpunosti zastitio.
Tolstoj je kritikovao jer je njemu Ane bilo zao. Kao i Ljevinu koji kao pripadnik seoskog plemstva dodje posteniji covek. Covek koji iako odbijen od strane Kiti koja je bila zaljubljena u Vronskog preuzima sramotu na sebe i pita je jos jedanput da se uda za njega onom cuvenom recenicom "da li je ne znacilo ne tada ili ne zauvek". Pita je kada je bila ismejana i bolesna, kada su je ogovarali i podsmevali se.
I Ljevin je lik kao covek kakav covek treba da bude.
Dobija sina i zivi na selu.

Bogi, uzmi jos nekad taj roman...meni je mozda i omiljen. Ljevin i Ana su paralela. Zato se i ne susrecu u knjizi, samo jedanput...kao i covek koji pada pod voz na pocetku knjige pred Anom, Vronskim i Karenjinom...to je bio znak, simbol koji se provlaci kroz knjigu (jer je ona znala, osetljiva i pametna kakva je bila ona je imala osecaj).
Ana Karenjina je remek delo ne toliko zbog stila (Rat i mir je zahtevniji) vec zbog teme i kakvi smo mi ljudi kao vrsta.
Kada je neko na zemlji mnogi vole samo da uvuku mac.
I mi smo jedina takva vrsta...uz simpanze, uz nas samo one idu u organizovan rat koji i nije potreban.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.