Prevara na Freelancer?

Poruka
7.101
Jel imao neko iskustva sa ovom platformom?

Sada cu vam napisati svoj slucaj, pa ako je neko imao neka mi pomogne.

U petak sam nasao nekog Amerikanca Davida Melinesa za content, article i copywriting. Dogovor je bio 15 dolara na sat, 5-6 dana u nedelji po 5 artikala po 500-600 reci dnevno. Pristao i krenuo da radim, imao sam neke sitne nesuglasice sa njim jer me smarao sto moram da idem da zavrsavam neke svoje obaveze iako sam znao da mu posaljem dnevno 6 radova od kojih su neki bili i po 1 000 reci. Uglavnom, Freelancer mi je poslao obavestenje da ce mi danas u sredu automatski isplatiti zaradjeni novac (u pitanje je $291).

Medjutim, ja jutros ustajem kad nema projekta, izbrisan a profil od lika nestao, zatvoren. Posto smo se culi preko skajpa, on se pravi lud ja kao ''dobro jutro, ajd mi posalji sledece zadatke'', on kao evo. I ja ga pitam sta bi sa projektom, on kao greska u sistemu sad cu da napravim novi i posaljem ti. I napravi lik novi profil neki jamiejames i novi projekat isto sve $15. Ja prihvatim i novi projekat.

Posto mi je bio sumnjicav, reko brt ajd ti meni isplati mojih $291 za danas pa mi nastavljamo sa radom. On kao nece, nismo se tako dogovorili nego kao u petak se uplacuje, nije on kriv za gresku u sistemu. Ja mu opet kazem da necu raditi bez tih para i da je Freelancer trebao automatski da mi isplati i on kao vazi, obustavicu projekat, pozdrav. Izbrise me sa skajpa i obustavi projekat a para nigde.

Zalio sam se i Freelanceru. Trebao sam jos $128 da dobijem 3. maja. Imate li neki savet sta da radim? Radio sam za konja 10 sati dnevno, nisam spavao kako treba. Nov sam na Freelanceru i Upworku, tako da nemam nikakvog iskustva. Inace sam lika nasao na Upworku, ali je rekao kao nece tu da radimo nego na Freelanceru jer je bezbednije. Pa sam mu onda poslao profil od Freelancera da me tu doda.

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Jel imao neko iskustva sa ovom platformom?

Sada cu vam napisati svoj slucaj, pa ako je neko imao neka mi pomogne.

U petak sam nasao nekog Amerikanca Davida Melinesa za content, article i copywriting. Dogovor je bio 15 dolara na sat, 5-6 dana u nedelji po 5 artikala po 500-600 reci dnevno. Pristao i krenuo da radim, imao sam neke sitne nesuglasice sa njim jer me smarao sto moram da idem da zavrsavam neke svoje obaveze iako sam znao da mu posaljem dnevno 6 radova od kojih su neki bili i po 1 000 reci. Uglavnom, Freelancer mi je poslao obavestenje da ce mi danas u sredu automatski isplatiti zaradjeni novac (u pitanje je $291).

Medjutim, ja jutros ustajem kad nema projekta, izbrisan a profil od lika nestao, zatvoren. Posto smo se culi preko skajpa, on se pravi lud ja kao ''dobro jutro, ajd mi posalji sledece zadatke'', on kao evo. I ja ga pitam sta bi sa projektom, on kao greska u sistemu sad cu da napravim novi i posaljem ti. I napravi lik novi profil neki jamiejames i novi projekat isto sve $15. Ja prihvatim i novi projekat.

Posto mi je bio sumnjicav, reko brt ajd ti meni isplati mojih $291 za danas pa mi nastavljamo sa radom. On kao nece, nismo se tako dogovorili nego kao u petak se uplacuje, nije on kriv za gresku u sistemu. Ja mu opet kazem da necu raditi bez tih para i da je Freelancer trebao automatski da mi isplati i on kao vazi, obustavicu projekat, pozdrav. Izbrise me sa skajpa i obustavi projekat a para nigde.

Zalio sam se i Freelanceru. Trebao sam jos $128 da dobijem 3. maja. Imate li neki savet sta da radim? Radio sam za konja 10 sati dnevno, nisam spavao kako treba. Nov sam na Freelanceru i Upworku, tako da nemam nikakvog iskustva. Inace sam lika nasao na Upworku, ali je rekao kao nece tu da radimo nego na Freelanceru jer je bezbednije. Pa sam mu onda poslao profil od Freelancera da me tu doda.

Hvala unapred.

Da li si instalirao Freelancer Desktop App?
U njemu imas tajmer koji ti meri radno vreme i slika ekran na svakih par minuta kao dokaz da radis i to salje na Freelancer sajt.

Takodje komunikaciju obavljaj iskljucivo preko Freelancer-a i trazi od poslodavca da uplati depozit kako bi oni mogli kasnije da naplate od njega ukoliko pokusa da prevari i tebe i njih (oni uzimaju procenat od svakog posla od obe strane).

Imas opciju na aktivnom projektu da pokrenes raspravu koja se automatski resava u tvoju korist ako se poslodavac ne javi posle 7 dana.

Koliko vidim ovde su naleteo na dobrog prevaranta.
 
Trebalo ti je biti sumnjivo čim je tvrdio da je Freelancer bezbedniji od Upworka.

Freelancer je najdivljiji zapad među tim platformama, gomila lažnih profila i projekata i sl.

Probaj pisati podršci Freelancer-a, mada je moje iskustvo da vrlo retko odgovaraju i rešavaju probleme (doduše, nisam nikad pisao u vezi sa samim projektima, već tehničkim problemima na platformi).

To da je aktivan projekat tek tako obrisan, a profil poslodavca nestao je njihova krivica, čak i ako je prevarant nisu smeli da samo obrišu i ostave te na ledini; mada mala verovatnoća da će da prihvate odgovornost.

Imas opciju na aktivnom projektu da pokrenes raspravu koja se automatski resava u tvoju korist ako se poslodavac ne javi posle 7 dana.

Problem je što je njemu taj projekat obrisan, nestao, nema na čemu da pokrene dispute, ako sam dobro razumeo?
 
Dogovor je bio 15 dolara na sat, 5-6 dana u nedelji po 5 artikala po 500-600 reci dnevno. Pristao i krenuo da radim, imao sam neke sitne nesuglasice sa njim jer me smarao sto moram da idem da zavrsavam neke svoje obaveze iako sam znao da mu posaljem dnevno 6 radova od kojih su neki bili i po 1 000 reci.

Jbg, najbolje je izbegavati takve poslodavce u širokom luku, ako se ikako može.

Iscediće te i ubiti psihički svojim zakeranjima, čak i ako plaćaju dogovorenu sumu. Čim odnos nije ljudski u startu treba im udariti kontru ili dizati sidro; freelancing je u prevodu najamništvo, tih $15 dolara na sat je za njihove uslove ništa, bez poreza i doprinosa, a kad uračunaš razne provizije koje uzimaju freelancing platforme, pa onda i payment platforme i banke dok dođe do tebe dosta manje, za uzvrat se potpuno investiraš u to, ne spavaš kako kažeš i tretiraš posao odgovorno, a s druge strane se nađe neko ko te tretira kao robovsku radnu snagu. Obično su to neki wannabe enterpreneuri, koji misle da se biznis pravi tako što nađeš nekog da eksploatišeš; kao ovi naši novopečeni bizmismeni.
 
Imam instalirano Destkop App, ali nema tu nista. Jednostvano, lik je sinoc obrisao projekat na kom sam imao sve screenshotove i koliko sam zaradio po satu. Isto je izbrisao svoj profil, pa je jutros napravi novi sa drugacijim imenom i novi projekat i u fazonu ''sistemska greska izbrisala projekat, tehnicki problemi''.

Poslao sam ovima iz Freelancera email, na ovaj security-reporting@freelancer.com, ispisao sam mi sve kao ovde, sta se desilo, kad i kako, imam i neke screenshotove. Ali niko ne odgovara, nisam mogao naci drugi mejl od njih.

- - - - - - - - - -

Jbg, najbolje je izbegavati takve poslodavce u širokom luku, ako se ikako može.

Iscediće te i ubiti psihički svojim zakeranjima, čak i ako plaćaju dogovorenu sumu. Čim odnos nije ljudski u startu treba im udariti kontru ili dizati sidro; freelancing je u prevodu najamništvo, tih $15 dolara na sat je za njihove uslove ništa, bez poreza i doprinosa, a kad uračunaš razne provizije koje uzimaju freelancing platforme, pa onda i payment platforme i banke dok dođe do tebe dosta manje, za uzvrat se potpuno investiraš u to, ne spavaš kako kažeš i tretiraš posao odgovorno, a s druge strane se nađe neko ko te tretira kao robovsku radnu snagu. Obično su to neki wannabe enterpreneuri, koji misle da se biznis pravi tako što nađeš nekog da eksploatišeš; kao ovi naši novopečeni bizmismeni.

Znam, mnogo sam se zahebao sa tim likom. To mi je prvi poslodavac na Freelanceru i na Upworku, posto sam tek pre mesec dana otvorio profile tu, nemam sta da radim ovih dana, u nekoj sam pauzi, pa reko ajd da zaradim koji dinar. Voleo bih naci neko mesto koje je sigurnije i bolje.
 
Inace, ovo mi pise kad udjem u Finances. Stoje pare koje sam zaradio do sad:

18120038_1634510763255723_783556258_o.png
 
Inače, ne verujem da bilo koja od tih platformi pruža neku dobru zaštitu od tih prevara; imaju te neke Escrow-e gde možeš da tražiš da polože i celu sumu unapred, ali nisam siguran kako to funkcioniše kad dođe do konflikta.

A procenat koji uzimaju je kriminalan, još malo će tražiti pola.
 
Probaj da nađeš gde je postavio te članke, pa da mu obaramo sajtove. :D

Potrudicu se. Veruj mi kad bih saznao ko je, sta je, gde zivi, adresu, platio bih kartu u Ameriku, otisao gde zivi, ding dong, ko je, ovde postar imate paket, kakav paket, paket iz Srbije tebra, i nabio mu nogu u usta, sve bih mu zube porazbio. Naravno, uzeo bih svojih $419, znaci svaki cent, nema zaokruzivanja.

- - - - - - - - - -

Inače, ne verujem da bilo koja od tih platformi pruža neku dobru zaštitu od tih prevara; imaju te neke Escrow-e gde možeš da tražiš da polože i celu sumu unapred, ali nisam siguran kako to funkcioniše kad dođe do konflikta.

A procenat koji uzimaju je kriminalan, još malo će tražiti pola.

Ne gine me uclanjivanje u SNS, sto je sigurno sigurno je, a i lepo radis :D
 
Pronasao sam jednog njegovog klijenta i svoj clanak

Posalo sam ljudima imejl ako mogu da mi daju neke informacije o njemu. Sta bih jos mogao da uradim, sta mislite?
Pa jedino bi mogao da ga tuzis,ali ti treba dobar advokat i dosta para.da tri je negde blize pa da ga zavuces u pomrcinu i da mu promenis licni opis i da ti plati tosto ti duguje,ali posto nije jedino pravno.
 
Inače poslodavac ima vremena do petka da uplati, a tebi stoji suma zarađena za tu nedelju na tvom profilu.

Ti ako odbiješ da čekaš na petak, on ima pravo da ti zakine posao.

Sa screenshots ti imaš svako pravo i obavezu da dobiješ novac ukoliko si pošteno radio, a pogotovo na Upwork-u koji će ti sami isplatiti novac za sve poslove koji su započeti uz upwork aplikaciju čak i kada poslodavac to ne učini. Nakon toga oni njega tuže, a ti svakako dobiješ svoj novac.

sa jedne platforme na drugu - totalno muljanje i nije trebalo da prihvatiš. Generalno izbegavaj ljude koji su indijci, filipinci i slično.

15$ po satu je previše za tako običan posao koji se generalno naplaćuje za najviše 3-4 dolara po satu, a i to je previše. To je takođe trebalo da bude sumnjivo.

Ne znam politiku za Freelance, ali sa slikama na Upwork svakako možeš da se žališ jer je debelo sigurniji.
 
pa treba da proveris da li je uplatio depozit u vebsajt, moze da bude na drugom kraju sveta i da ti da posao da te zezne.
kada citas projekat, imas dole ikonice "about the employer", evo na jednom projektu, pakistanac je verifikovao svoj email ali nije uplatio depozit, has not made a deposit, to znaci da bi mogao da me zezne ako mi dodeli posao.
 
Otvorio sam nalog na Fiveru i vec dva puta mi se javljaju neki likovi koji su izgleda prevaranti...
Traze da se ulogujem napravim upwork nalog i da im dam na koriscenje za neke pare koje ce navodno da mi uplacuju...
I da im dam nesto preko team view da odradi nesto...

Bas me zanima ako je neko upucen sta ti prevaranti traze i rade i kakoto njima koristi...
Jel naiso mozda neko na takav slucaj...?
 
Otvorio sam nalog na Fiveru i vec dva puta mi se javljaju neki likovi koji su izgleda prevaranti...
Traze da se ulogujem napravim upwork nalog i da im dam na koriscenje za neke pare koje ce navodno da mi uplacuju...
I da im dam nesto preko team view da odradi nesto...

Bas me zanima ako je neko upucen sta ti prevaranti traze i rade i kakoto njima koristi...
Jel naiso mozda neko na takav slucaj...?

Preko team view da ti udje u Windows i malo odradi nesto :hahaha:

Izbegavaj, vidis da su prevaranti.
 
Toga imaš svuda. Na Freelanceru najviše. Najmanje na iWritteru ako pišeš članke, pošto im obavezno uplaćuju unapred, ali su tu zarađene pare izuzetno male po članku.
A njemu generalno, nažalost ne možeš ništa. Čim vidiš da ti neko nudi pare za glupost - izbegavaj. I moj ti je savet da Freelancer izbegavaš baš zbog prevelike učestalosti prevaranata.
 

Back
Top