Preti nam kolaps obrazovnog sistema, ako se već nije i desio

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.627
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije obratila se danas ministru prosvete, izražavajući svoj revolt i nezadovoljstvo zbog spore reakcije nadležnih kada je reč o usvajanju novih mera borbe protiv nasilja u školama.
Podsetimo, krajem decembra prošle godine, Radna grupa koju je oformio ministar prosvete lično, predložila je, a Ministarstvo prihvatilo niz mera koje bi trebalo da pomognu da se smanji problem nasilja u školama.

– Vi ste oformili Radnu grupu za prevenciju i sprečavanje nasilja u sistemu obrazovanja i vaspitanja koja je donela, po našem mišljenju, dobre zaključke. S obzirom na to da je situacija u školama sve dramatičnija, pa su, zbog proceduralnih grešaka trstenički učenici-nasilnici vraćeni u školu, pitamo, dokle se stiglo sa izmenom zakonskih i podzakonskih akata? – navodi se u saopštenju USPRS koje potpisuje predsednica Jasna Janković.
Unija ministru zamera na tome što se, kako kažu, ne oglašava i ne komentariše “skaradne situacije koje ugrožavaju mentalno i fizičko zdravlje svih u školi”.

– To je vaša volja ili procena, ali inisistiramo da nam se bar kaže imamo li čemu da se nadamo kada je reč o boljih zakonskim i podzakonskim rešenjima i kada. – pitaju iz Unije i naglašavaju da ova situacija nije uobičajna i preti da izazove kolaps obrazovnog sistema, ako se to već i nije desilo.
Link
 
Za ono za šta je pravljen, naš obrazovni sistem je sasvim dobar. Mi smo kolonija, živimo od preprodaje tuđe robe, zaduživanja, rasprodaje onoga što nam je ostalo od ranije itd. Nama su potrebni magacioneri, kasirke, vozači, nešto administracije i to bi manje-više bilo to. Pamet i napredak se u korenu sasecaju jer u koloniji se glava ne sme podići. Sve ovo napisano, naravno, važi i u ostalim oblastima. Obrazovanje je samo jedna od njih.
 
Zbog svega ružnog što je okarakterisalo naše škole u poslednje vreme, nadam se da ne zaboravljamo brojnu decu koja su iz tog istog prosvetnog sistema u našu zemlju svake godine, pa i 22' donosili medalje za svoje znanje i postignuća. Molim vas da u ime huligana, nevaspitanja i loše preraspodele autoriteta ne omalovažite rad nastavnika i dece koji se obistinjuje u konkretnim uspesima, a koji se ničim ne mogu osporiti.
 
Zbog svega ružnog što je okarakterisalo naše škole u poslednje vreme, nadam se da ne zaboravljamo brojnu decu koja su iz tog istog prosvetnog sistema u našu zemlju svake godine, pa i 22' donosili medalje za svoje znanje i postignuća. Molim vas da u ime huligana, nevaspitanja i loše preraspodele autoriteta ne omalovažite rad nastavnika i dece koji se obistinjuje u konkretnim uspesima, a koji se ničim ne mogu osporiti.

I gastarbajteri, izasli iz tih istih skola, upumpaju 2-4 milijarde evra godisnje.
I zahvaljujuci obrazovanju, ne da smo rame uz rame sa Švabama, nego smo u mnogim znanjima superiorniji.
 
Zbog svega ružnog što je okarakterisalo naše škole u poslednje vreme

Od devedeset trece se to desava ° nasilja u skolama po onome sto se piše postoji jos od vemena Tita nego se CUTALO O TOME ZA JAVNOST.
To CUTANJE je dovelo do ovoga danas da jos uvek NIKO KO TREBA ne pravi sigurno okruzenje za decu JOS UVEK.

GADI mi se svaki put sve jace cela ova prica kad ne sredjuju to oni koji pare uzimaju da "bi skole bile sigurna mesta".

Odvratna je poruka da ce dete biti meta nasilja ako njegovi nemaju pare ni veze da ga sami zaustave koja se salje svima koji imaju decu °ne usudjuju se da je imaju zbog osecaja nesigurnosti za njih.
 
Odvratna je poruka da ce dete biti meta nasilja ako njegovi nemaju pare ni veze da ga sami zaustave koja se salje svima koji imaju decu °ne usudjuju se da je imaju zbog osecaja nesigurnosti za njih.
Boli me to da smo na ovom mestu. Boli me to što nevaspitanje i bezobrazluk dobijaju veći publicitet od tih medalja i nagrada koje u našu zemlju donose deca, svakako drugačijeg kova.
I dalje smatram da je roditeljska dužnost da se postaraju o tome kakvu decu šalju u škole, a i da se učenici sa nekim glupim izletima praktično sankcionišu, tako što će im se po kazni dodeliti zanat, vanškolska aktivnost, ili društveno-korisni rad.
Nepotizmom se te stvari opstruiraju, neće roditelj da mu se dete prevaspita milom pa poteže veze i daje novce, šta već, i onda... šta dalje?
Koliko znam, učenici koji su proizveli neke neprijatne situacije tokom ovog perioda su čak postali suicidalni.
Dakle, stvar je izuzetno složena, i ne može da se komentariše sa stanovišta posmatrača izvan.
 
dokaz kolapsa obrazovnog sistema je taj sto NEMA konstruktivnih predloga prosvetnih radnika
Alternativni sam prosvetni radnik i neko ko je iz želje da radi sa decom polagao ispite prve pomoći i zaštite u slučaju požara o svom trošku, i to mi je padalo na pamet, i to sam htela da znam u slučaju da se jednom sretnem sa njima. Na prvom mestu mi je deci da se nađem i predajem u zdravoj sredini.
Verovatno zato i jesam samo alternativno prosvetni radnik.
Lakše mi je biti švalja, krojačica.. nego da ispravljam to gde je pošlo naopako, i šta treba raditi SA DECOM.
Bože sačuvaj, ispada da bolje znamo šta da radimo sa kućnim ljubimcima, nego sa tom našom decom.
Prosvetni sistem je u službi dece, tako da... nemoj da decu pravimo kriminalcima, nego mi odrasli da se dogovorimo o tome gde smo, šta smo i ko smo NJIMA.
 
dokaz kolapsa obrazovnog sistema je taj sto NEMA konstruktivnih predloga prosvetnih radnika

ima kritika i kukanja ali nigde da vidim neku viziju , neko resenje

makar i lose

ja predlagah razne stvari , na razlicitim temama , prosvetari nista
Da li stvarno misliš da mi nismo predlagali sve i svašta ? Znaš li šta su usvojili ?Ništa !!
 
Alternativni sam prosvetni radnik i neko ko je iz želje da radi sa decom polagao ispite prve pomoći i zaštite u slučaju požara o svom trošku, i to mi je padalo na pamet, i to sam htela da znam u slučaju da se jednom sretnem sa njima. Na prvom mestu mi je deci da se nađem i predajem u zdravoj sredini.
Verovatno zato i jesam samo alternativno prosvetni radnik.
Lakše mi je biti švalja, krojačica.. nego da ispravljam to gde je pošlo naopako, i šta treba raditi SA DECOM.
Bože sačuvaj, ispada da bolje znamo šta da radimo sa kućnim ljubimcima, nego sa tom našom decom.
Prosvetni sistem je u službi dece, tako da... nemoj da decu pravimo kriminalcima, nego mi odrasli da se dogovorimo o tome gde smo, šta smo i ko smo NJIMA.
Mnogo dobar post.
 
Mnogo dobar post.
Hvala! Nemam svoje dece, ali o deci znam mnogo i ne želim da im se teret koji im ne pripada tovari. Ovo gde smo u našim školama nije maslo te dece, mladih pojedinaca koji su izmicali stolice, podmetali špenadle, zamahivali na nastavnike i sl.. Ne želim da se ijedno dete oseti krivim i pribegava bilo čemu. Odgovornost nije na njima, shvatate li šta je dete??? Ovo je stvar odraslih, i roditelja, i nastavnika, i pedagoga, itd.
Nisam kivna na đake. Kad bih bila kivna na đake, ne bih više ni radila sa njima.
Kivna sam prvo na roditelje koji ne vide i ne konstatuju šta im se dešava sa decom.
Oni su glina... što gledaju, to imitiraju, pa... zapitajte se malo gde su to prvo mogli da vide da bi kopirali i demonstrirali!!!
 
Ne mogu da budem na strani nastavnog kadra u ovoj priči jer je to svet odraslih ljudi, ne treba im staratelj, jasno? Ostajem na strani deteta, tinejdžera, adolescenta. Oni su ti koji će nas nadživeti, za njih navijam. Oni su mi prozor u budućnost, pa makar i sa tom ocenom manje u vladanju zbog izostanaka.
Ne bi mi ih izbrojali, da su brojali u četvrtoj srednje, kad sam aktivno bežala iz škole, a kroz prozor spazim profesora filosofije pa istrčim iz kafea i nagovorim ga da sedi sa nama.
Moj Truman je bio faca!
Pa, i to je bila škola, životna!
Hoćete decu da pretvorite u robote? Kupite ih... a deci dozvolite da makar malo ekskiviraju, da imaju osećaj za život!
 
Boli me to da smo na ovom mestu.
Uzasno je sto se mora biti unapred spreman na odbranu deteta ako resis da ga imas ' kome se desi dete eto zato sto mora(inace bi se on razveo ona ne bi imala gde da ode ni od cega da zivi) jos gore je.
Unapred da se razmislja o tome 😳 sto je tako kako je .

Boli me to što nevaspitanje i bezobrazluk dobijaju veći publicitet od tih medalja i nagrada koje u našu zemlju donose deca, svakako drugačijeg kova.
Konacno je tema nasilja dosla u javnost°treba docekati pravdu za sve one koji su ga trpeli nekad davno u skolama tako sto danas nece biti dozvoljeno.
(Ti koja donose medalje ce uspeti da pobegnu negde preko odakle ce svojima renovirati ovde sta treba* slati pare *al' oni koji ostaju u ovom Danteovom paklu trebalo bi da imaju sansu za makar pristojno skolovanje kad je nemaju za nista osim toga.)
I dalje smatram da je roditeljska dužnost da se postaraju o tome kakvu decu šalju u škole,
Kako kad je nasilje svuda gde se pogleda * od novina televizora radija do decihih igralista gde deca jasno pricaju psovke pricaju o nazivima droga ' koja sa televizije je k*rva ko je glupa k*rva 'napadaju vrsnjaka u prevozu maloletnici da je 'stoka debela' odbacuju ga iz drustva sto je isto vrsta nasilja.
Gde je sigurno drustvo okruzenje sredina....
a i da se učenici sa nekim glupim izletima praktično sankcionišu, tako što će im se po kazni dodeliti zanat, vanškolska aktivnost, ili društveno-korisni rad.
Strucni nadzor od vrtica rad sa nasilnom decom nasilnim roditeljima bi sve doveo u red.
Nepotizmom se te stvari opstruiraju, neće roditelj da mu se dete prevaspita milom pa poteže veze i daje novce, šta već, i onda... šta dalje?
O da.
Koliko znam, učenici koji su proizveli neke neprijatne situacije tokom ovog perioda su čak postali suicidalni.
Ma kakvi ' eno ih lokalni nasilnici jedan je lakr drugi u americi zivi radi ' treci isto kao drugi odselio se u evropsku uniju ozenio negde dok su mete nasilja stradale kroz zivot najgore.
Dakle, stvar je izuzetno složena,
Sasecanje je jedini nacin jos od vrtica' ako se tada ne resi imamo havariju koja se krije.
i ne može da se komentariše sa stanovišta posmatrača izvan.
Moze od mete nasilja' moze od strane nekog ko traume zbog toga nikad nije zalecio' moze od nekog ko je preziveo ali se brine damu deca preziveti nece' moze od svakog ko misli ima stav.

Zgazeni su tu nastavnici prosvetari sve je otislo u tri lepe od kada se bahatima dozvoljava da budu nasilni zato sto nadlezne ne znima ni da sprece ni da kazne nasilnike.
 
Uzasno je sto se mora biti unapred spreman na odbranu deteta ako resis da ga imas ' kome se desi dete eto zato sto mora(inace bi se on razveo ona ne bi imala gde da ode ni od cega da zivi) jos gore je.
Unapred da se razmislja o tome 😳 sto je tako kako je .


Konacno je tema nasilja dosla u javnost°treba docekati pravdu za sve one koji su ga trpeli nekad davno u skolama tako sto danas nece biti dozvoljeno.
(Ti koja donose medalje ce uspeti da pobegnu negde preko odakle ce svojima renovirati ovde sta treba* slati pare *al' oni koji ostaju u ovom Danteovom paklu trebalo bi da imaju sansu za makar pristojno skolovanje kad je nemaju za nista osim toga.)

Kako kad je nasilje svuda gde se pogleda * od novina televizora radija do decihih igralista gde deca jasno pricaju psovke pricaju o nazivima droga ' koja sa televizije je k*rva ko je glupa k*rva 'napadaju vrsnjaka u prevozu maloletnici da je 'stoka debela' odbacuju ga iz drustva sto je isto vrsta nasilja.
Gde je sigurno drustvo okruzenje sredina....

Strucni nadzor od vrtica rad sa nasilnom decom nasilnim roditeljima bi sve doveo u red.

O da.

Ma kakvi ' eno ih lokalni nasilnici jedan je lakr drugi u americi zivi radi ' treci isto kao drugi odselio se u evropsku uniju ozenio negde dok su mete nasilja stradale kroz zivot najgore.

Sasecanje je jedini nacin jos od vrtica' ako se tada ne resi imamo havariju koja se krije.

Moze od mete nasilja' moze od strane nekog ko traume zbog toga nikad nije zalecio' moze od nekog ko je preziveo ali se brine damu deca preziveti nece' moze od svakog ko misli ima stav.

Zgazeni su tu nastavnici prosvetari sve je otislo u tri lepe od kada se bahatima dozvoljava da budu nasilni zato sto nadlezne ne znima ni da sprece ni da kazne nasilnike.
Decu i dalje da izostavite iz svega jer ništa nisu kriva. To su naša deca, rade šta vide (OD NAS). Krajnje nismo uspeli da ih pošaljemo u školu kako su nas, a bilo je i tad delikvenata, pa su to sad divni ljudi, preduzetnici, prijatelji i roditelji. Ne dozvoljavam nad decom iživljavanje, a ako postoji ideja da se roditelji, nastavnici i pedagozi dogovore, tu bih bila srdačna. Decu treba od svega sačuvati i pripremiti ih za ovo... ovakve stvari.
 
Decu i dalje da izostavite iz svega jer ništa nisu kriva. To su naša deca, rade šta vide (OD NAS). Krajnje nismo uspeli da ih pošaljemo u školu kako su nas, a bilo je i tad delikvenata, pa su to sad divni ljudi, preduzetnici, prijatelji i roditelji. Ne dozvoljavam nad decom iživljavanje, a ako postoji ideja da se roditelji, nastavnici i pedagozi dogovore, tu bih bila srdačna.
Sa prvim postovima sam se složio, a sad ovde ne mogu da pratim šta hoćeš da kažeš zapravo.
Ko je to odgovoran i za šta?
Učenik amnestiran u startu od onoga što čini ili ne čini u školi? Svi su drugi krivi ako dođe do incidenta?
Ma hajde.
 
Decu i dalje da izostavite iz svega jer ništa nisu kriva.
Krivica se dokazuje na sudu° ovde pišemo o odgovornosti.
To su naša deca, rade šta vide (OD NAS).
Zato od vrtica nasilna deca treba da budu prijavljena • za decu odgovaraju roditelji° sa svima da rade strucnjaci vide kako dete da ne postane opasnost za okolinu.
Krajnje nismo uspeli da ih pošaljemo u školu kako su nas,
U "moje vreme" nasilja koliko ko hoce al' nikog nije bilo briga ` tada se nije ni znalo sta je zataskavanje kamoli da se desava.
a bilo je i tad delikvenata, pa su to sad divni ljudi, preduzetnici, prijatelji i roditelji.
Imali para da se skoluju verovatno nasilni privatno prema onima koji ne smeju da im nista kazu .
Ne dozvoljavam nad decom iživljavanje,
To treba objasniti svima koji imaju nasilno dete ' nije moguce osim putem zakona ....
a ako postoji ideja da se roditelji, nastavnici i pedagozi dogovore, tu bih bila srdačna.
...dosije dijagnoze rad sa decijim psiholozima psiholozima za odrasle sa kim god treba koliko god treba da se to ispravi.

Ovako se gura pod tepih °kad dodje do crne hronike kasno je da bi bilo sta bilo uradjeno.
 
Kao makar i kakav prosvetni radnik osećam da mi je dužnost da se bavim interesima učenika, a ne interesima prosvetnih radnika.
Ne interesujete me. U ovoj priči nikada nećete, vi, prosvetni radnici, uzeti primat.
Interesuje me dete, đak, student, , šta za njega može da se uradi, kako njemu da se pomogne, a ne vi.
Niste uspeli da se konektujete, niste uspeli dete da zainteresujete za lepe stvari...
Vi ste neuspeh, a ne dete, odakle god ono da dolazi.
Nemojmo o zanemarivanju sad... znamo svi da postoje favoriti i deca koja nikad ne dobiju šansu, to su tek traume za ceo život.
 
Ja koliko se sećam za mnoge stvari te famozne radne grupe nista ne urade samo se spomenu da ce nesto da urade i kraj. Pitanje je da li uopšte postoje ili su samo izmišljene za javnost.
Ako se nista ne resava od pocetaka nasilja 'mehanizmi izostaju da se posalje poruka mira sigurnosti (prava* ne da se zataska)*kolaps se dogodio odavno nego ide skrivanje toga.

Danas svako treba decu od malena da salje na ucenje kako da se brani jos pre obaveznog predskolskog(obavezno je tako bese?).
Nema se para za to' sta kad dete postane meta nasilja kako onda ako nije bilo para da se brani ' ako cuti kad u stanu ne sme da kaze nista'njegovi nemaju reakciju.
 

Back
Top