Стари пароброд
Сањар луталица
- Poruka
- 8.582
Тема се отворила из необавезног ћаскања и ”боцкања” са појединим корисницима Форума, углавном на неким ”опусти се” темама. Али мислим да заслужује озбиљнију дискусију, па је зато отварам овде, јер бих хтео да озбиљно разменимо аргументе, а не да се тема сведе на препуцавање и вређање неистомишљеника.
Постоји у Србији већ дуже време идеја и залагање за обнову Краљевине Србије, што је легитимно.
Постоји и особа коју називају Престолонаследник, мислим наравно на Александра Карађорђевића, која испољава претензије на престо те евентуалне Краљевине Србије.
Оно што ја постављам као питање, чега је он престолонаследник? Зар није он потенцијални наследник круне Краљевине Југославије? Та његова држава више не постоји.
Краљевину Србију је укинуо управо његов предак и имењак, Александар I Карађорђевић.
Пре тога, 1903. је на трон Краљевине Србије дошао Краљ Петар Карађорђевић, након оружаног преврата, убиства Краља Александра Обреновића, и гашења династије Обреновић. Не кажем да је насилан долазак на краљевски престо нешто страно монархистичкој пракси других земаља, али је за 20. век ипак мало неуобичајено.
Да ли је законито, исправно, а на крају и морално да неко из династије која је укинула Краљевину Србију, сада полаже право на њен престо?
Тако да се отвара питање, у имагинарном случају обнове Краљевине Србије, ко би требао бити њен Краљ?
Ауторска тема.
Постоји у Србији већ дуже време идеја и залагање за обнову Краљевине Србије, што је легитимно.
Постоји и особа коју називају Престолонаследник, мислим наравно на Александра Карађорђевића, која испољава претензије на престо те евентуалне Краљевине Србије.
Оно што ја постављам као питање, чега је он престолонаследник? Зар није он потенцијални наследник круне Краљевине Југославије? Та његова држава више не постоји.
Краљевину Србију је укинуо управо његов предак и имењак, Александар I Карађорђевић.
Пре тога, 1903. је на трон Краљевине Србије дошао Краљ Петар Карађорђевић, након оружаног преврата, убиства Краља Александра Обреновића, и гашења династије Обреновић. Не кажем да је насилан долазак на краљевски престо нешто страно монархистичкој пракси других земаља, али је за 20. век ипак мало неуобичајено.
Да ли је законито, исправно, а на крају и морално да неко из династије која је укинула Краљевину Србију, сада полаже право на њен престо?
Тако да се отвара питање, у имагинарном случају обнове Краљевине Србије, ко би требао бити њен Краљ?
Ауторска тема.



