Препоруке за куповину возила

Pokusah pretragom naci nesto o ciscenju senzora. Izmedju ostalih tema, izbacilo mi o ovu. Pa da priupitam ne otvarajuci neku zasebnu.

Imam ovaj disk cleaner, pa da li smem njime ispricati i time ocistiti senzore usisne grane?

Finon.JPG
 
Drugari, iskrsla mi je jako dobra ponuda za Citroen C3, 2014. godište (dizel je ali pojma nemam još dal je 1.4 hdi ili 1.6 hdi, treba da mi jave :hahaha:).
Neki bilo kakav savet oko toga na sta treba obratiti pažnju, prednosti, mane itd. bi veoma koristili, jer nemam apsolutno pojma ništa o ovom autu, a i teško da bi ga ikad i kupio da situacija nije takva kakva je :super:
Vozio bi ga najviše po gradu i dok devojka ne položi za voznju, Kappa ostaje svakako.
 
Drugari, iskrsla mi je jako dobra ponuda za Citroen C3, 2014. godište (dizel je ali pojma nemam još dal je 1.4 hdi ili 1.6 hdi, treba da mi jave :hahaha:).
Neki bilo kakav savet oko toga na sta treba obratiti pažnju, prednosti, mane itd. bi veoma koristili, jer nemam apsolutno pojma ništa o ovom autu, a i teško da bi ga ikad i kupio da situacija nije takva kakva je :super:
Vozio bi ga najviše po gradu i dok devojka ne položi za voznju, Kappa ostaje svakako.

Može da bude los a i ne mora zavisno kakvog ubodes tj kako je održavan i koliko KM ... ali 1.4 ima genralno probleme sa diznama, elektronikom, naponom (kupi sijalica) 1.6 je dosta bolji .. Ali genralno imaju problema sa kvalitetom.. Obrati pažnju na zupčasti nemoj voziti 10g ili 240k KM koliko je u knjizi ima dosta pucanja na 150-200k ako ti je auto a jeste van garancije. .. Korisri Conti kaiseve..
 
@Zgoljavko
Ne znam za taj ali ja koristim kliner za lance na motociklu i pokazao se odlicno.
@oskar2215
Ove odvale lose dizne na 1,4 preskoci jer to je mozda vazilo za one s pocetka proizvodnje ali definitivno ovo je 2014 godiste i jel ti ljudi zaista ne znaju da razmisle glavom i da saberu 2+2 da nece proizvodjac cak i na sledecoj generaciji da ostavi taj propblem?
Kuma vozi 207 1,4HDI koji smo joj prodali sa 175k km ali koji su upitni jer je auto kupljen od uvoznika za kog pouzdano znam da zna da vrati km pa makar i 20k km. Eno vozi ga 5 godina bez i najmanjeg problema a sad na satu ima 235k km.
I samo da ti otkrijem tajnu da je upravo 1,6HDI losiji i ima vece izrazene probleme.
Ovaj igi192 ocigledno nije cuo za problem sa turbinom i EGR ventilom na tom motoru kao i sa diznama i njihovim lezistem ali nek malo izgugla pa uveri se u te probleme da ne bude da ja znam vise od njega.
 
Dule hvala za odgovor.
Najvise sam imao nedoumica oko toga da li cisti nagrizanjem ili rastvaranjem, otapanjem. Odradio sam i "pacijent" preziveo. Nije bilo skoro pa uopste garezi
na zidovima kucista. Isprskao sam dobro senzore. Sve dok se nije pocela pojavljivati zlatna boja na, mislim da je, MAP senzor. Ima jos jedan. Kao kratka cevcica je koja viri u unutrasnjem delu kucista. Inace rec je o usisnoj grani za vazduh na motoru 2.0Hdi.
Ima dve klapne i dva vakum crevca koja se tu utaknu. Nakon ciscnjenja, dvaput se ugasio posle nekoliko sekundi. Posle sve normalno. Pretpostavljam dok je opet stvorio vakum i izvukao vazduh iz sistema. Jer sam crevca za vakum morao skinuti.
 
@Zgoljavko
Ne znam za taj ali ja koristim kliner za lance na motociklu i pokazao se odlicno.
@oskar2215
Ove odvale lose dizne na 1,4 preskoci jer to je mozda vazilo za one s pocetka proizvodnje ali definitivno ovo je 2014 godiste i jel ti ljudi zaista ne znaju da razmisle glavom i da saberu 2+2 da nece proizvodjac cak i na sledecoj generaciji da ostavi taj propblem?
Kuma vozi 207 1,4HDI koji smo joj prodali sa 175k km ali koji su upitni jer je auto kupljen od uvoznika za kog pouzdano znam da zna da vrati km pa makar i 20k km. Eno vozi ga 5 godina bez i najmanjeg problema a sad na satu ima 235k km.
I samo da ti otkrijem tajnu da je upravo 1,6HDI losiji i ima vece izrazene probleme.
Ovaj igi192 ocigledno nije cuo za problem sa turbinom i EGR ventilom na tom motoru kao i sa diznama i njihovim lezistem ali nek malo izgugla pa uveri se u te probleme da ne bude da ja znam vise od njega.
Rekao sam za dizne..problem je više u tim autima koja uvozite i načinu vožnje te održavanju... ... znaš li u koliko auta imaš taj isti motor 1.6? I znaš li koji je glavni razlog zašto crkavaju turbine.. Tako možeš reći i da volvo ima problem sa tim istim morotorom samo sto je kod njega 10x gore jer su stavili uljni filter koji se vremenom začepi pa vrisne turbina. I sad kažeš turbina im losa ne nije izvadiš filter i nema problema . Ja genralno nemam tih problema jer održavam svoja auta ... i zadnji sto sam imao je bio 1.6 biturbo 140ks dignut na 190ks nema kome nije vrisnula turbina na tom modelu ali eto meni nije jer ne vizom 40k koliko piše u knjizi niti sam koristio 5w30 petronas sto isto piše u knjizi već Castrol 0w30 30k km izmedju servisera(mnogo koja protocnost kod hladnog ulja pogotovo zimi bitna stvar za dupli tebo uz čišćenje sitema svaki 2x i prodat je sa 180k nikad ni jedan problem . Od tebe zavisi u 80% slučajeva kako održavas i kako ga koristiš..
 
Ne znam za 1.4 i 1.6. Citao sam za 1.6 da zeza zbog ulja, filtera za ulje, sta li vec. Ali kazem, samo sam citao. Jbg, volim da citam. Ne samo o ovim stvarima.

Za 2.0Hdi 100kW, mogu reci da na 10000km, jednom se desilo na 12000km, zamenim sve filtere. Vazduha, ulja, goriva. Jedino na zadnjem menjanju nisam filter klime ili kabine. Kako ko vec imenuje. Zamenim ulje, koristeci Total 5W30. Antifriz pocetkom zime zamenjen. Pre 3god. menjao kociono ulje i ulje menjaca. Do sada nisam imao problema s autom.

Ono iznad sam cistio preventivno. Auto je kod mene 5god. Ne znam da li je to ikada ranije cisceno.
 
Naravno da crkavaju turbine zbog kilometara sa kojim se dovoze kola iz uvoza a isto tako i dizne i ne postoji nacin da se to spreci jer kilometri su kilometri ali i EGR zeza na tom motoru a kako njega da resimo?
Ne mozemo jer je elektricni i cekamo da rikne a pre toga nam napuni sve sa cadji i onda dolazi do problema sa glavom jer bude puna cadji i mora da se skida i ocisti. Toga kod 1,4HDI motora nema.
Isto tako hoces da kazes da dizne na 1,6 motorima ne zezaju?
A sta je sa katranom koji se stvara oko lezista dizne jer se dizna s vremenom razmrda i pocinje da prolazi ulje izmedju nje i glave pa od temperature ponekad se stvori masa slicna katranu ali koja je tvrda ili sve dizne plivaju u ulju.
To nam nisi spomenuo.
@Zgoljavko Mani se Total ulja. Jeste ono fabricki preporuceno ali to nije neki kvalitet a ljudi se loze na njega sto je smesno jeftino. Zar ti vec to ne pobudi sumnju?
Sipaj Motul i uzivaj u zivotu a auto ce da te sluzi samo tako.
Skupo?
Da ali se zna zasto je skupo.
 
Naravno da crkavaju turbine zbog kilometara sa kojim se dovoze kola iz uvoza a isto tako i dizne i ne postoji nacin da se to spreci jer kilometri su kilometri ali i EGR zeza na tom motoru a kako njega da resimo?
Ne mozemo jer je elektricni i cekamo da rikne a pre toga nam napuni sve sa cadji i onda dolazi do problema sa glavom jer bude puna cadji i mora da se skida i ocisti. Toga kod 1,4HDI motora nema.
Isto tako hoces da kazes da dizne na 1,6 motorima ne zezaju?
A sta je sa katranom koji se stvara oko lezista dizne jer se dizna s vremenom razmrda i pocinje da prolazi ulje izmedju nje i glave pa od temperature ponekad se stvori masa slicna katranu ali koja je tvrda ili sve dizne plivaju u ulju.
To nam nisi spomenuo.
@Zgoljavko Mani se Total ulja. Jeste ono fabricki preporuceno ali to nije neki kvalitet a ljudi se loze na njega sto je smesno jeftino. Zar ti vec to ne pobudi sumnju?
Sipaj Motul i uzivaj u zivotu a auto ce da te sluzi samo tako.
Skupo?
Da ali se zna zasto je skupo.
Nisam mislio na te maratnoce .. Jbg ti bi 1.6 dq prešao 300k a da ne ulažeš pa ne moze ni mečka više to ni ona nije vise sto je je nekad bila . Evo bas mi kolega sprema 9 komada za dole.. Čovek naruči... 3 pasata, 2 golfa V, , jedan 307, 2 fijata i jedan audi B7.. Ni jedan nije prešao ispod 300k.. Sta cemo sa tim JTD kojem ni grijač ne možeš da zamenis a teško pali ili pasatom 2.0tdi PD koji je pregazio 340k KM , sta te sve tu moze strefiti.....
 
Nisam mislio na te maratnoce .. Jbg ti bi 1.6 dq prešao 300k a da ne ulažeš pa ne moze ni mečka više to ni ona nije vise sto je je nekad bila . Evo bas mi kolega sprema 9 komada za dole.. Čovek naruči... 3 pasata, 2 golfa V, , jedan 307, 2 fijata i jedan audi B7.. Ni jedan nije prešao ispod 300k.. Sta cemo sa tim JTD kojem ni grijač ne možeš da zamenis a teško pali ili pasatom 2.0tdi PD koji je pregazio 340k KM , sta te sve tu moze strefiti.....
JTD tesko pali? :super:
Ti ocigledno nisi imao auto sa JTD motorom jer da si imao znao bi da taj motor vozis godinama iako ti prijavljuje da je grejac crkao i pali isto i zimi i leti. Samo mu das dobar akumulator i uzivas.
I ovo ti je odvala sa tim sta te tu sve ceka. Znas,kola preko se i odrzavaju a najvise toga crkne na auto oko 200-250k km i na 300k km je dosta toga vec promenjeno a licno sam gledao te Pasate sa 560k km i pale i rade odlicno tako da pusti tracarenje i gledaj realnost.
To sto si naostren na prevare sa kilometrima to je tvoja licna stvar a znaj da ima x postenih prodavaca vozila iz inostranstva. Malo ali ih ima.
Ja sam pre neki dan prodao BMW 2007 sa 294k km na satu i coveka je upravo to i privuklo a kaparisao ga je na slike i kad je dosao odusevio se.
I taj auto sa tom kilometrazom je isao isto kao i onaj sa 6x manje km a bio utegnut isto tako.
Kako?
Pa rekoh malopre da se dosta toga promeni izmedju 200 i 300k km i motor kao motor moze da predje milion a agregati se menjaju po potrebi. Ist tako i delovi trapa.
 
JTD tesko pali? :super:
Ti ocigledno nisi imao auto sa JTD motorom jer da si imao znao bi da taj motor vozis godinama iako ti prijavljuje da je grejac crkao i pali isto i zimi i leti. Samo mu das dobar akumulator i uzivas.
I ovo ti je odvala sa tim sta te tu sve ceka. Znas,kola preko se i odrzavaju a najvise toga crkne na auto oko 200-250k km i na 300k km je dosta toga vec promenjeno a licno sam gledao te Pasate sa 560k km i pale i rade odlicno tako da pusti tracarenje i gledaj realnost.
To sto si naostren na prevare sa kilometrima to je tvoja licna stvar a znaj da ima x postenih prodavaca vozila iz inostranstva. Malo ali ih ima.
Ja sam pre neki dan prodao BMW 2007 sa 294k km na satu i coveka je upravo to i privuklo a kaparisao ga je na slike i kad je dosao odusevio se.
I taj auto sa tom kilometrazom je isao isto kao i onaj sa 6x manje km a bio utegnut isto tako.
Kako?
Pa rekoh malopre da se dosta toga promeni izmedju 200 i 300k km i motor kao motor moze da predje milion a agregati se menjaju po potrebi. Ist tako i delovi trapa.
Ne radi se o snalazljivosti svaki dizel će upaliti na 3 cilindra nije to problem... a sa 2 ili sa 1 sta onda .. Ovde se radi o prodavcu auta koji neće (tj nebi trebao) reći mušteriju ej taj grijač sto je crko ništa to samo mu uzmi malo jaci akumulator da dodatno progura starter i nema problema.. To se tako ne radi vec se kvar odkoni tako što se grejac odvrne i zameni novim a odvrnut ćeš ga al u K.... .
Ovo drugi sto lupaš za KM necu bi da komentarišem. Mada si u jednom u pravu 150-200k KM je najopasbija kilometraza za kupit polovnjaka.. . Imao sam mecke sa taxija 250k - do 400k i imao sam je i sa 100k ne budu smešan ni blizu a ne isto ... A da ne govorimo o nekim jeftinim koji se razlete na toj kilometrazi. ..
 
Mozda ja lupam ali gledam svakodnevno sta stize na kamionima i cudim se kako neki znaju lepo da budu sacuvani i odlicni sa velikim kilometrima.
S druge strane neki nisu tako dobri i kilometraza ih pojede.
Eto poslednji Yaris koji je stigao imao je 1.0 motor a bio je 2007 i naravno sijao mu je check engine. Zasto kad je tako kvalitetan i dobar?
I to uopste nije retka pojava kod benzinskih tojotinih motora.
Drugar je imao Subaru za koji sam se uopste cudio da ga je uzeo i onda odjednom ga je prodao i trazio mi je Yaris ili Jazz i ja mu rekao da ja retko imam japance jer se teze prodaju. Kupio on Yaris 2003 1,3 VVTi i onda krecu sitnice jer ipak je to star auto i na kraju je izjavio da je to obicno smece od auta.
Da li jeste to neki znaju a neki ne ali evo pricam iz iskustva sa svojim poznanicima i prijateljima.
Recimo Punto kad nekom spomenem niko ga nece a evo moja zena ga vozi godinu i po dana a da nista pipnuto nije na njemu.Cak sam ja juce izvadio prvi put posle toliko vremena da vidim kako stoji ulje i ono je na maksimumu.
Tako da to odrzavanje vazi za svaki a ne samo za onaj koji se vozi.
A to da se ne moze odvrnuti grejac uglavnom vazi za kola iz Nemacke,Austrije i tako tih zemalja gde se soli put zimi. Imao sam bas jedan auto sa tim motorom i trebalo je zameniti grejac i kaze majstor odakle je i ja rekoh Italija a on rece onda ima sanse da se odvrne a da ne pukne i tako i bi.
 
Mozda ja lupam ali gledam svakodnevno sta stize na kamionima i cudim se kako neki znaju lepo da budu sacuvani i odlicni sa velikim kilometrima.
S druge strane neki nisu tako dobri i kilometraza ih pojede.
Eto poslednji Yaris koji je stigao imao je 1.0 motor a bio je 2007 i naravno sijao mu je check engine. Zasto kad je tako kvalitetan i dobar?
I to uopste nije retka pojava kod benzinskih tojotinih motora.
Drugar je imao Subaru za koji sam se uopste cudio da ga je uzeo i onda odjednom ga je prodao i trazio mi je Yaris ili Jazz i ja mu rekao da ja retko imam japance jer se teze prodaju. Kupio on Yaris 2003 1,3 VVTi i onda krecu sitnice jer ipak je to star auto i na kraju je izjavio da je to obicno smece od auta.
Da li jeste to neki znaju a neki ne ali evo pricam iz iskustva sa svojim poznanicima i prijateljima.
Recimo Punto kad nekom spomenem niko ga nece a evo moja zena ga vozi godinu i po dana a da nista pipnuto nije na njemu.Cak sam ja juce izvadio prvi put posle toliko vremena da vidim kako stoji ulje i ono je na maksimumu.
Tako da to odrzavanje vazi za svaki a ne samo za onaj koji se vozi.
A to da se ne moze odvrnuti grejac uglavnom vazi za kola iz Nemacke,Austrije i tako tih zemalja gde se soli put zimi. Imao sam bas jedan auto sa tim motorom i trebalo je zameniti grejac i kaze majstor odakle je i ja rekoh Italija a on rece onda ima sanse da se odvrne a da ne pukne i tako i bi.
Ovde je tako nema šansi da se izvadi... jako teško teško je naći polan motor na puntu sa izvađeni grejacima, sa rejacima ga niko neće.. Jednostavno iznegavaj problematična godista... Kao sto treba izbjegavati 2.0tdi od 2005-2007 ili PSA 1.6 hdi ta ista godišta iznegavaj i ove ostale ali kao sto sam ti rekao taj što to dovozi gleda ga bude što jeftinije tako da do vas je.. Uvek ima razlog zašto je nesto jeftino
 
Hvala svima!
Ipak je 1.4 hdi u pitanju i koliko sam razumeo neka smehotresna kilometraza (oko 50.000km). Jos samo jedna stvar koja je nama balkancima najbitnija kod kupovine kola, jel ima plivajući? :hahaha: Znam da u prethodnom C3 nema, ali ne znam za ovog.
Sledeće nedelje idem da ga gledam, a verovatno i da uzimam jer bi mi se isplatilo u svakom slučaju.
A sta te briga je l ima plivajuci, ako je tako smesna kilometraza? :D Prelazi bar jos 150 hiljada bez problema, sve i da ga ima.
 
Mozda ja lupam ali gledam svakodnevno sta stize na kamionima i cudim se kako neki znaju lepo da budu sacuvani i odlicni sa velikim kilometrima.
S druge strane neki nisu tako dobri i kilometraza ih pojede.
Eto poslednji Yaris koji je stigao imao je 1.0 motor a bio je 2007 i naravno sijao mu je check engine. Zasto kad je tako kvalitetan i dobar?
I to uopste nije retka pojava kod benzinskih tojotinih motora.
Drugar je imao Subaru za koji sam se uopste cudio da ga je uzeo i onda odjednom ga je prodao i trazio mi je Yaris ili Jazz i ja mu rekao da ja retko imam japance jer se teze prodaju. Kupio on Yaris 2003 1,3 VVTi i onda krecu sitnice jer ipak je to star auto i na kraju je izjavio da je to obicno smece od auta.
Da li jeste to neki znaju a neki ne ali evo pricam iz iskustva sa svojim poznanicima i prijateljima.
Recimo Punto kad nekom spomenem niko ga nece a evo moja zena ga vozi godinu i po dana a da nista pipnuto nije na njemu.Cak sam ja juce izvadio prvi put posle toliko vremena da vidim kako stoji ulje i ono je na maksimumu.
Tako da to odrzavanje vazi za svaki a ne samo za onaj koji se vozi.
A to da se ne moze odvrnuti grejac uglavnom vazi za kola iz Nemacke,Austrije i tako tih zemalja gde se soli put zimi. Imao sam bas jedan auto sa tim motorom i trebalo je zameniti grejac i kaze majstor odakle je i ja rekoh Italija a on rece onda ima sanse da se odvrne a da ne pukne i tako i bi.

Pa sto ga nisi prikljucio na softver da ocitas gresku?

Za tebe smo odavno apsolvirali da uglavnom ne govoris istinu, vec samo teras vodu na svoju vodenicu, da prodas narodu ono sto trenutno imas na lageru.
 
Ljudi ja vas stvarno ne razumem zasto vise kupujete te razdrndane krseve sa 500.000+ iz uvoza

Znate sta je rekao Henri Ford kad su ga pitali koji je najbolji auto? Rekao je - najbolji auto je nov auto.

I ja se sa tim slazem

Pa u Srbiji mozete kupiti nov auto vec od 7000e pa na vise.

Zar vam nije bolje dati 7-8.000 za kupovinu manjeg novog auta, voziti 4-5 god, prodati pa opet voziti nov nego voziti nekog bataljenog krsa za iste pare za kojeg znate gotovo sa sigurnoscu da je samo pitanje vremena kad ce vas negde ostaviti na putu i ko zna koliko ce vas para kostati opravke?


Za mene je best buy Hyundai Elantra benzinac 1.6 motor 130 ks moze se uzeti za 13.000e nov . Garancija 7 godina bez ogranicenja kilometraze.

Posle 4 godine taj auto mozete prodati polovan sa nekih 100.000 koliko cete odprilike preci za nekih 9000e odprilike.

Posle uzmete tih 9000e dodate jos 4000 i opet kupite nov auto.

Tako vozite uvek nov auto koji vas kosta 1000e godisnje na ime amortizacije.

A ako kupite bilo kojeg od ovih polovnih krseva tu vas ceka ko zna koliko ulaganje .
 
Evo npr na sajtu cars.com mozete uporediti unutrasnje dimenzije bilo kojeg auta sa bilo kojim autom

Ja uzeo da uporedim Hyundai Elantru Toyota Corollu i VW Passat

https://www.cars.com/research/compare/?acodes=USC80HYC021A0,USC80VWC041A0,USC80TOC041A0
I gledano po dimenzijama napred su dimenzije svima iste sto se tice prostora.

Front Legroom
42.2 "
42.4 "
42.3 "

Front Headroom
38.8 "
38.3 "
38.3 "

Front Hip Room
53.4 "
Not available
53.0 "

Front Shoulder Room
56.2 "
56.9 "
54.8 "

Rear Legroom
35.7 "
39.1 "
41.4 "

Rear Headroom
37.3 "
37.8 "
37.1 "

Rear Hip Room
51.9 "
Not available
43.9 "

Rear Shoulder Room
55.3 "
57.0 "
54.8 "

Maximum Luggage Volume
14.4 cu.ft.
15.9 cu.ft.
13.0 cu.ft.






Prva cifra je Elantra, druga Passat, treca Corolla.

I eto tu mozemo da vidimo da napred sva tri auta imaju isto prostora , pozadi najvise Corolla, zatim Passat pa Elantra.

Gepek najveci Passat pa Elantra pa Corolla.

Znaci prakticno vi na ovaj nacin birate auto shodno svojim potrebama.

Elantra kosta 2 puta manje novca od Passata , Corolla je nekih 30% skuplja

Znaci ako zelite da vozite odrasle ljudi pozadi kupite Corollu, ako vozite decu kupite Elantru .

Sto se tice gepeka Corolla ima najmanji 368 litara, Elantra 407 litara a Passat 460 litara.

Znaci razlika u gepeku izmedju Passata i Elantre je samo 53 litre.

Ako ste kompleksas koji zeli da vozi nemacki auto kupite Passata.

Ali praksa ko sto vidite pokazuje da neke vise razlike izmedju auta skoro da nema. Corolla i ako pripada compact segmentu automobila kao i Elantra, nudi vise prostora u kabini od jednog Passata. Naravno to je vecim delom na ustrb gepeka. Ali danas svako moze da nabavi jos jedan gepek kupovinom krovnog kofera tako da i to suvise nije vise bitno.

Znaci ako zelim da vozim pozadi odrasle ljude kupicu Corollu, ako vozim decu kupicu Elantru. Passata necu svakako jer kosta dva puta vise novca od Elantre i Korole.

Jos Hyundai sa 7 godina garancije nudi najvise za najmanje novca.
 
Poslednja izmena:

Back
Top