Преображење Господње

Gedeon

Veoma poznat
Poruka
10.208
Преобразимо се и ми са Преображење Господњим!

Боже Оче, Син Твој је рекао да што год заиштемо у име Његово од Тебе да ћеш нам дати. Молимо Те у име Сина Твога да нам пошаљеш Духа Светога да нас очисти, ојача и преобрази да живимо бољим животом - по вољи Твојој и заповестима Твојим!

Преображење Господње (грч. Метаморфозис ту Сотерос/лат. Transfiguratio Domini) је догађај описан у Јеванђељима Новог завета, током којег је Христ постао као светлост.

Треће године Своје проповеди на земљи Господ Исус чешће говораше ученицима Својим о блиском страдању Своме, но уједно и о слави Својој после страдања на крсту. Да не би предстојеће страдање Његово сасвим раслабило ученике те да не би отпали од Њега, Он Премудри, хтеде им пре страдања показати делимично славу Своју божанску. Зато узевши собом Петра, Јакова и Јована изиђе с њима ноћу на гору Тавор, и ту се преобрази пред њима. И засја се лице његово као сунце а хаљине његове посташе свијетле као снијег. И појавише се покрај Њега Мојсеј и Илија, велики старозаветни пророци. И видеше ученици и удивише се. И рече Петар: Господе, добро нам је овде бити; ако хоћеш да начинимо овде три сјенице (колибе): Теби једну, а Мојсију једну, а једну Илији. Но док још Петар говораше, удаљише се Мојсеј и Илија, и сјајан облак окружи Господа и ученике, и дође глас из облака: ово је син мој љубазни, који је по мојој вољи; њега послушајте. Чувши овај глас ученици падоше ничице на земљу као мртви и осташе тако лежећи у страху докле им Господ не приђе и не рече им: устаните и не бојте се (Мат. 17). Зашто Господ узе само тројицу ученика на Тавор а не све? Јер Јуда не беше достојан да види божанску славу Учитеља, кога ће он издати, а њега самог Господ не хте оставити под гором, да не би тиме издајник правдао своје издајство. Зашто се преобрази на гори а не у долини. Да би нас научио двема врлинама: трудољубљу и богомислију. Јер пењање на висину захтева труд, а висина представља висину мисли наших, тј. богомислије. Зашто се преобрази ноћу? Јер је ноћ подеснија за молитву и богомислије него дан, и јер ноћ закрива тамом сву земаљску красоту а открива красоту звезданог неба. Зашто се појавише Мојсеј и Илија? Да се разбије заблуда јеврејска, као да је Христос неки од пророка, Илија, Јеремија или неки други – зато се Он јавља као Цар над пророцима, и зато се Мојсеј и Илија јављају као слуге Његове. Дотле је Господ много пута показао ученицима божанску моћ Своју, а на Тавору им је показао божанску природу Своју. То виђење Божанства Његовог и слишање небеског сведочанства о Њему као Сину Божјем требало је да послужи ученицима у дане страдања Господњег на укрепљење непоколебљиве вере у Њега и Његову крајњу победу.

Расуђивање

Зашто Господ не показа славу Своју божанску на Тавору пред свима ученицима него само пред тројицом? Зато, прво, што је Он сам кроз уста Мојсејева дао закон: на рјечима два или три свједока да остане ствар (V Мојс. 19, 15) … Три сведока су, дакле, довољна. Даље, и за то још, што су та три сведока били одабрани. Њих тројица представљају 3 главне добродетељи: Петар – веру, јер је он први исказао веру своју у Христа као Сина Божјег, Јаков – наду, јер је с надом у обећање Христово први положио живот свој за Господа будући први убијен од Јевреја, Јован – љубав, јер је на прси Господње наслоњен био и под Крстом Господњим остао до краја. Бог се не назива Бог многих него Бог одабраних. Ја сам Бог Аврама, Исака и Јакова. Често је једног верног човека Бог ценио више него цео један народ. Тако је Он у више махова хтео уништити народ Јеврејски, но због молитава праведнога Мојсеја оставио је народ тај у животу. И више је слушао Бог верног Илију пророка него целу царевину неверног Ахава. Због молитава једног човека често је Бог спасавао градове и народе. Тако грешни град Устјуг имаше бити срушен огњем и градом, да га не спасе молитвама својим један једини праведник у њему, св. Прокопије јуродиви (8. јула).

Извор: Википедија и Охридски пролог
 
Matej 17 (pr. Birviš)

1 Posle šest dana Isus uze sa sobom Petra, Jakova i njegovog brata Jovana. I odvede ih na visoku goru gde su bili nasamo. 2 I preobrazi se pred njima; lice mu se zasijalo kao sunce, a odeća mu postade blistava kao svetlost. 3 I, gle, pokazaše im se Mojsije i Ilija i razgovarahu sa njim. 4 To navede Petra da kaže Isusu: - Gospode, dobro ja za nas da budemo ovde. Ako hoćeš, načiniću ovde tri senice: jednu tebi, jednu Mojsiju, jednu Iliji.

5 Još dok je Petar govorio, gle, zaseni ih svetli oblak, a iz oblaka progovori glas: - Ovo je moj voljeni Sin, koji je mio duši mojoj. Njega slušajte!

6 Kad ovo učenici čuše, pokloniše se licem do zemlje i jako se uplašiše. 7 Isus im priđe, dotače ih i reče: Ustanite! ne bojte se! 8 A kada podigoše svoje oči, nikoga ne videše osim samoga Isusa.
 
Luka 9 (pr. Birviš)

28 Oko osam dana pošto je ovo kazao, Isus je sa sobom poveo Petra, Jovana i Jakova, te su se popeli na goru radi molitve. 29 Dok se on molio, preobrazi se izgled njegova lica, a odeća mu zablješta blistavim sjajem. 30 Najednom se pojaviše dva čoveka kako razgovaraju sa njim. To su bili Mojsije i Ilija. 31 Pokazali su se u nebeskoj slavi i razgovarali o smrti što je trebalo da snađe Isusa u Jerusalimu.

32 Petar i njegova dva druga su tvrdo zaspali. Kad su se probudili, ugledali su Isusa u slavi i dva čoveka pored njega. 33 Videvši da ta dva čoveka hoće da se rastanu od Isusa, Petar mu reče: - Gospodaru, dobro je za nas da budemo ovde! Da načinimo tri senice: jednu tebi, jednu Mojsiju, jednu Iliji. Ustvari, Petar nije znao šta govori.

34 Dok je govorio, pojavi se oblak i zakloni Isusa, Mojsija i Iliju. Učenici se uplašiše videvši da ovi iščezoše u oblaku. 35 Tada se ču glas iz oblaka: - Ovo je moj mili sin. Njega slušajte!

36 I kad glas odjeknu, Isus se nađe sam. Učenici su o ovome ćutali i u ono vreme nikom nisu kazivali šta su videli.
 
https://spc.rs/preobrazenje-gospodnje/

Преображење Господње

”Једнога дана, треће године Своје проповеди на земљи, Исус поведе апостоле Петра, Јакова и Јована и изађе с њима на гору Тавор да се моли Богу. Док се молио, Његово се лице измени и засија као сунце, а хаљине Његове постадоше сјајне и беле као снег. Тако се Он преобрази пред њима и показа део Своје божанске славе. Поред Христа указаше се Мојсије и Илија и разговараху с Њим о смрти која Га чека у Јерусалиму. Затим се спусти један сјајан облак и заклони их, “и гле, глас из облака говораше: ово је мој љубљени Син, који је по мојој вољи; њега слушајте.” (Мт. 17;5)

Кад апостоли чуше глас Божји, уплашише се и падоше лицем на земљу. Исус им приђе, додирну их и рече:”устаните и не бојте се!” (Мт. 17;7) Кад подигоше очи, облака више није било. Видеше самога Исуса који је опет имао Свој обичан изглед. И сиђоше с горе.

На гори Тавору, као и на реци Јордану три године раније, Бог Отац потврђује да је Исус Син Божји. Такође појављивање двојице старозаветних пророка, Мојсија и Илије, као Исусових слугу, разбија јеврејску заблуду да је Исус неки од пророка (Илија, Јеремија,…), већ се Он овим представља као Цар над пророцима. Овим је Господ хтео да ојача веру својих ученика како у наступјућим данима Његовог страдања не би отпали од Њега.

Он није повео све апостоле, већ само тројицу најљубљенијих, зато што је знао да ће Га Јуда издати, те зато није био достојан да види Божанску славу Христову, а опет није хтео да га остави самог под гором да не би касније тиме правдао своје издајство.

Преображење се у Православљу убраја у 12 великих Христових празника. Слави се на Истоку од VII века. Западна црква унела га је у свој календар тек 1457. године, и то у славу победе хришћанске војске над Турцима код Београда. Наиме, Јанош Хуњади, код нас звани Сибињанин Јанко, мађарски великаш, заједно са фрањевцем Иваном Капистраном спречио је са војском продор Турака на север. Обојица су кратко након победе умрли, први у Земуну, а други у Илоку.

Преображење пада увек у време Госпојинског поста. Зато је празнична трпеза увек посна, обогаћена рибом и вином. Данас се на крају Свете Литургије служи обред свештања грожђа. У црквеним богослужењима празнује се седам дана, током којих се певају песме посвећене овом јеванђелском догађају.

На икони Преображења представљен је Господ Исус Христос на гори, окружен светлошћу, са саговорницима Илијом и Мојсијем, док тројица апостола, Петар, Јаков и Јован, уплашени леже на земљи.

Има бројних храмова посвећених овом празнику, у Панчеву, Загребу, Сокобањи, Смедеревској Паланци и други, као и манастира, као што је Преображење у Овчару. Један од најупечатљивијих описа празновања налазимо код Јакова Игњатовића, који дочарава прославу у славној Сент Андреји. И данас се Срби у Мађарској на овај празник масовно окупљају. Негде се на данашњи дан одржавају сабори, као у манастиру Миљкову код Свилајнца, Ораховици у Славонији и другде.

Тропар, глас 7:

Преобразио се јеси на Гори, Христе Боже, показавши ученицима Твојим славу Твоју, колико могаху. Нека обасја и нас грешне вечна светлост Твоја, молитвама Богородице, Светлодавче, слава Теби.
 
Značaj Preobraženja Gospodnjeg

Gospod Isus Hrist je:
– otkrio svoju Božansku slavu, svetost po ljudskoj naravi, pokazujući ujedno da je On Svesavršeni Bog i Savršeni Čovjek;
– naznačio kako će pravednici zasjati (u meri svoje svetosti) u Carstvu slave;
– pokazao svoju vlast nad Nebom i Podzemljem (pozivanjem proroka Ilije i zakonodavca Mojsija na brdo Tavor);
- pokazao nadmoć Jevanđelja nad starozavetnim zakonom (Mojsije i Ilija, revnitelji starozavetnog zakona, stajali su pred Spasiteljem kao robovi pred Gospodarom).

https://azbyka.ru/days/prazdnik-preobrazhenie-gospoda-boga-i-spasa-nashego-iisusa-hrista
 
Nekada je bila socijalistička republika a uskoro će da bude pravoslavna republika. Hvala Bogu, sve više ima onih koji se trude na verskom prosvećivanju naroda.
Uskoro neće da bude.

Serbia Population 2024 (Live).png
 
Običaji za Preobraženje gospodnje

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u ponedeljak, 19. avgusta, obeležavaju Preobraženje Gospodnje, jedan od najvećih hrišćanskih praznika, dan koji je u crkvenom kalendaru obeležen crvenim slovom.
Preobraženje je praznik posvećen trenutku kada se Hristova božanska priroda prvi put učinila vidljivom na gori Tavor pred apostolima.

Običaj je da se na ovaj praznik, koji pada u vreme Gospojinskog posta, u crkvi osvećuje grožđe i deli narodu u znak zahvalnosti Bogu na plodovima za ishranu. Veliki broj vernika neće čak ni da okusi grožđe pre 19. avgusta, jer se tek posle Preobraženja ono "preobrati" u zrelo.

Pored ovog najrasprostranjenijeg, Preobraženje, prelomni dan u kome se i priroda i ljudi preobražavaju, prati još čitav niz različitih verovanja i običaja.

Tako je na primer ustaljeno verovanje da na današnji dan ne treba spavati niti plakati, jer će takav biti tokom cele godine - plačljiv i pospan. Takođe, ne valja ni ići u kafanu - da vam to ne bi prešlo u naviku, pa da ne postanete raspikuće.

U nekim krajevima Srbije majke maloj deci prišivaju parice na odeću da bi ih zaštitile od demona, a ponegde je običaj i da se beru lešnici i čuvaju tokom cele godine kako bi poslužili kao lek kada nekog zaboli uvo.

Postojao je i običaj da devojke i žene tog dana odrade od svakog ženskog posla pomalo, kako bi cele naredne godine bile vredne.
Inače, smatra se da nakon Preobraženja više nema tropskih vrućina do naredne godine.
 
Značaj Preobraženja Gospodnjeg


- pokazao nadmoć Jevanđelja nad starozavetnim zakonom (Mojsije i Ilija, revnitelji starozavetnog zakona, stajali su pred Spasiteljem kao robovi pred Gospodarom).

https://azbyka.ru/days/prazdnik-preobrazhenie-gospoda-boga-i-spasa-nashego-iisusa-hrista
Хм, сва три Еванђеља врло уздижу појаву Илије и Мојсија, каже да су се појавили у небеској слави (никакви робови) и са Христом причали о ономе што се тек имало догодити, не као умањење већ као испуњење Старог Завета.


И да, обојица се јављају не као неке душе, већ као људи у слави, као васкрсли у будућем стању.

Зато је догађај преображења утолико већи од стандардне проповеди о њему.
Преображење показује надвременску стварност, заправо ОСТВАРЕНОСТ Царства Божијег
 
:cross:
Илија се јавио жив а Мојсије душом јер је је Мојсије давно умро.
Маки, не треба мењати Еванђеље да би се уклопило у не-еванђелске поставке:

Дакле, читај:
Лука:
И, гле, два човека су разговарала с њим; то су били Мојсије и Илија, 31који показаше у слави
Матеј:
И, гле, појавише им се Мојсије и Илија и говораху с њим.
Марко
И појави им се Илија с Мојсијем, те разговараху са Исусом.

Душе се не помињу. Не треба их уносити у текст тамо где их нема.
 
Маки, не треба мењати Еванђеље да би се уклопило у не-еванђелске поставке:

Дакле, читај:
Лука:
И, гле, два човека су разговарала с њим; то су били Мојсије и Илија, 31који показаше у слави
Матеј:
И, гле, појавише им се Мојсије и Илија и говораху с њим.
Марко
И појави им се Илија с Мојсијем, те разговараху са Исусом.

Душе се не помињу. Не треба их уносити у текст тамо где их нема.
Гдје пише да је Мојсије васкрснуо? Пише само да је умро.
 
Гдје пише да је Мојсије васкрснуо? Пише само да је умро.
Маки, Лукино Еванђеље, које сам навео у поруци коју си цитирао, јасно ти пише да се Мојсије појавио као ЧОВЕК.
И то не било какав, него у СЛАВИ.
Остала два Еванђеља само кажу "Мојсије" и "Илија", нико не ставља предзнак "душа" испред Мојсија
 
Маки, Лукино Еванђеље, које сам навео у поруци коју си цитирао, јасно ти пише да се Мојсије појавио као ЧОВЕК.
И то не било какав, него у СЛАВИ.
Остала два Еванђеља само кажу "Мојсије" и "Илија", нико не ставља предзнак "душа" испред Мојсија
Не мора се стављати никакав предзнак кад се зна да је Илија узнет жив а Мојсије умро и погребен.
 
И да ли сте примети како сва три Еванђеља имају исти увод у догађај преображења:

Марко:
И рече им: „Заиста, кажем вам: међу овима што стоје овде има неких који неће окусити смрти док не виде царство Божје да је дошло у сили.”
Лука:
А вама уистину кажем: има неких међу овима што стоје овде који неће окусити смрти док не виде царство Божје.”
Матеј:
Заиста вам кажем да међу онима што стоје овде има неких који неће окусити смрти док не виде Сина човечјег где долази у свом царству.

После ових увода, каже се да је повео тројицу ученика на гору високу.
 
И да ли сте примети како сва три Еванђеља имају исти увод у догађај преображења:

Марко:
И рече им: „Заиста, кажем вам: међу овима што стоје овде има неких који неће окусити смрти док не виде царство Божје да је дошло у сили.”
Лука:
А вама уистину кажем: има неких међу овима што стоје овде који неће окусити смрти док не виде царство Божје.”
Матеј:
Заиста вам кажем да међу онима што стоје овде има неких који неће окусити смрти док не виде Сина човечјег где долази у свом царству.

После ових увода, каже се да је повео тројицу ученика на гору високу.
Šta je tu čudno?
 
Не мора се стављати никакав предзнак кад се зна да је Илија узнет жив а Мојсије умро и погребен.
Ок, и ако знамо да је Мојсије умро и погребен, и знамо да се на гори преображења појавио као "човек у слави", одакле ти идеја да игноришеш Еванђеље и тврдиш да није у питању Мојсије као човек, него Мојсије као душа?
 
Ок, и ако знамо да је Мојсије умро и погребен, и знамо да се на гори преображења појавио као "човек у слави", одакле ти идеја да игноришеш Еванђеље и тврдиш да није у питању Мојсије као човек, него Мојсије као душа?
Не игноришем ја ништа већ слиједим шта пише. Мојсије није васкрснуо па се могао једино појавити својом душом. Како је могуће да васкрсење највећег јеврејског пророка остане незабиљежено? Не само то. Ми из знамо из црквеног Предања да је Мојсије био у аду до Христовог силаска доле.
 

Back
Top