Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

Preminuo Muhamed Filipovic,covek koga Bosnjaci nisu poslusali!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

zemunski kej

Elita
Poruka
16.652
Danas je preminuo Muhamed Filipovic ,vrhunski intelektualac iz bosnjackog korpusa, Covek koji za sebe kaze da je potomak bogumila i koji je bio za dogovor sa Srbima u ratovima 90tih godina, Na zalost Bosnjaci su poslusali drugog, Izetbegovica ,nacionalistu i svojih redova sto je uslovilo i podelu BIH po nacionalnom kljucu i hiljade mrtvih u surovom gradjanskom ratu.
https://avaz.ba/vijesti/bih/551114/umro-akademik-muhamed-filipovic

жежени

Iskusan
Poruka
5.323
Danas je preminuo Muhamed Filipovic ,vrhunski intelektualac iz bosnjackog korpusa, Covek koji za sebe kaze da je potomak bogumila i koji je bio za dogovor sa Srbima u ratovima 90tih godina, Na zalost Bosnjaci su poslusali drugog, Izetbegovica ,nacionalistu i svojih redova sto je uslovilo i podelu BIH po nacionalnom kljucu i hiljade mrtvih u surovom gradjanskom ratu.
https://avaz.ba/vijesti/bih/551114/umro-akademik-muhamed-filipovic
Нису послушали Изетбеговића јер је он изгубио на изборима, па је после тога силом доведен на власт. Наставак знамо, а то није велкосрбски шовинизам.

zauvek branilac

Primećen član
Poruka
895
Nije ni on čist. Jedva je čekao da srbi odu iz Sarajeva. Nazivao nas je idiotima.

Svim srpskim vojnicima sa sarajevskog ratišta, koji su bili osuđeni na NATO kvazi-sudu u Hagu, je bilo suđeno zbog "neselektivnog granatiranja" grada Sarajeva (odnosno muslimanskog dela grada) u periodu 1992-1995, a oni su u ratu gađali legalne vojne mete, ako bi stvarno neselektivno granatirali Sarajevo iz srpskog dela grada odnosno Srpskog Sarajeva, onda bi već na početku rata 1992 gađali benzinske pumpe, a u tom slučaju bi se muslimansko Sarajevo pretvorilo u prah! CCCC :rtfm:

lil_moon

Iskusan
Poruka
5.971
"Akademik Filipović: Za život dostojan čovjeka treba raditi, stvarati i pisati, treba učiti ljude i učiti od ljudi

Akademik Filipović: Za život dostojan čovjeka treba raditi, stvarati i pisati, treba učiti ljude i učiti od ljudi

Oktobar 12., 2019.

Simpozij „Život i djelo akademika Muhameda Filipovića“ u povodu 90. godišnjice njegovog rođenja održan je u subotu 12. oktobra 2019. godine u prepunoj svečanoj sali Univerziteta u Sarajevu u organizaciji Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti i Univerziteta u Sarajevu.
O životu i djelu te neizmjernom doprinosu akademika Muhameda Filipovića na simpoziju su govorili njegove kolege i prijatelji, akademici, profesori, naučnici: rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, akademici: Muamer Zukorlić, Asim Kurjak, Mehmed A. Akšamija, Enver Halilović, Miro Jakovljević, Galib Šljivo i Refik Šećibović, te predavači iz Kluba mladih znanstvenika pri BANU.
Također, objavljena je i „Monografija“ posvećena životu i djelu akademika Muhameda Filipovića koju su uredili redovni članovi BANU – akademici Mehmed A. Akšamija i Asim Kurjak.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je istakao da „prošlost i sadašnjost bosanskohercegovačkog društva i nauke u akademiku Muhamedu Filipoviću ima izuzetno dragocjen primjer autentičnog bosanskohercegovačkog znanstvenog lidera i savremenog mislioca, postojanog i hrabrog u kritičkom promišljanju društva i njegovog razvoja, te istovremeno nepokolebljivog zagovornika naučno utemeljene društveno-političke i građanske akcije. Zbornik radova koje uvažene kolege naučnici posvećuju životu i djelu akademika Filipovića zorno svjedoči o tome kako je 70 godina njegovog naučnog rada neodvojivo vezano za 70 godina postojanja našeg univerziteta.“
Akademik Muamer Zukorlić, čiji je prilog u „Monografiji“ naslovljen kao „Akademik Filipović – kolosalnost jednog uma“, naglasio je da je svaki njegov govor o akademiku Filipoviću zapravo govor o slobodi i dostojanstvu.
Velika odgovornost bila je uraditi „Monografiju“ o akademiku Filipoviću, jer je riječ o čovjeku raskošna uma, eruditi i istinskom znanstvenom lideru, naveo je akademik Asim Kurjak. „Nije bilo lako zaokružiti taj bogati opus, pa čak niti izabrati one najbitnije natuknice iz jedne tako bogate biografije“, rekao je akademik Kurjak, te dodao da ono što je napisano i ono što će biti rečeno danas na skupu nipošto nije sve što se o tom velikanu uma može reći.
Akademik Mehmed A. Akšamija je, govoreći o životu i djelu akademika Filipovića, istakao da je mali broj ljudi koji imaju tako značajan opus, kao i prisustvo u javnosti kao što ima akademik Filipović. Također, naglasio je: „Srž 'Monografije' je vezana za 'eksploataciju bosanskog duha', a sadržaj je u osnovi vezan za poštivanje drugog i drugačijeg. To je osnova i to je ono što je akademik Filipović propagirao i mislim da mu svi moramo na tome biti zahvalni.“
Akademik Muhamed Filipović je naveo da je on dokaz da treba nastojati i ne obazirati se ni na što. „Treba vršiti svoju funkciju u društvu. Raditi, stvarati i pisati. Učiti ljude i učiti od ljudi. To je ono što je neophodno da bi se živio život dostojan čovjeka. To se pokazuje na meni“, rekao je Filipović, dodavši da 80 godina druguje sa knjigom i nastoji učiti o životu i čovjeku.
Pored današnjih izlagača na simpoziju, doprinos „Monografiji“ su svojim prilozima dali i akademici Abdulah Sidran i Ferid Muhić, te predavači iz Kluba mladih znanstvenika pri BANU: Aida Kulo Ćesić, Jahja Fehratović i Selma Porović.
Univerzitet u Sarajevu je ponosan na bogatstvo životnog i naučnog postignuća akademika Filipovića – neprikosnovenog učitelja Bosne i Hercegovine i bosanskog duha. Impresivni društveni i akademski rezultati njegovog djelovanja ali i osebujni metod njegovog društvenog i naučnog angažmana poslužit će kao putokaz sadašnjim i budućim generacijama naučnika i naučnica."
https://www.unsa.ba/novosti/akademi...ka-treba-raditi-stvarati-i-pisati-treba-uciti

Фабрика

Buduća legenda
Poruka
32.184
Да видимо шта кажу кликсовци:

Diplomatic4
prije 46m

El fatiha. Muhamed Filipovic je bio veoma obrazovan covjek, ali kao politicar nije bio dobar, cak bi se moglo reci i da je bio veoma los, jer je vjerovao srpskim teroristima, zlocincima i genocidassima, sa kojima je zelio da ostane u zajednickoj drzavi, po cijenu ugnjetavanja i nestanka Muslimana-Bosnjaka, jer nije zelio i nije imao hrabrosti usprotiviti se agresivnoj politici tih srpskih genocidassa. Ipak, Alija ga je angazivao, kao Ambasadora u Engleskoj. Saucesce porodici.

katozlato377
prije 1h 28m

@Diplomatic pojma ti nemaš.Filipović je znao s čim imamo posla.Da smo njega slušali odvojili bi se malo kasnije ali puno jeftinije.Al tako je kad je Alija konsultovo priučene hodže a ne akademike.

migro
prije 1h 7m

Tunjo nam je naturio Bošnjaštvo '92,umjesto Bosanstva...

lil_moon

Iskusan
Poruka
5.971
Јеси ли цијелу ноћ плахкала?
  • "Mi imamo naše historijsko i etničko, odnosno nacionalno ime, koje u novijoj terminologiji glasi Bošnjaci. Tome nije potreban nikakav dodatak. Prvo, nisu svi muslimani Bošnjaci, niti su svi Bošnjaci nužnim načinom muslimani. To što neki naš narod nazivaju Bošnjaci-Muslimani je ostatak prošlosti i pokazuje da oni nisu raščistili sa nacionalnim identitetom našeg naroda i da ga limitiraju samo na vrijeme od kad smo mi postali muslimani, kao da smo mi vezani za Bosnu otada, a ranije smo bili nešto drugo. Ništa gore od toga. Prije našeg prihvatanja islama mi smo bili Bošnjani. Osmanlije su nas nazivale Bošnjak, pa smo mi vremenom preuzeli taj naziv, što je isto što i Bošnjanin. Mi imamo naslijeđe i u staroj bosanskoj državi i nosioci smo njene državnosti od najranijih vremena. Mi nismo mijenjali svoju domovinu, to je oduvijek bila Bosna, ali smo promijenili vjeru i naši su preci odabrali vjeru koja im je više odgovarala. Naročito nakon što su katolici teško progonili pripadnike Crkve bosanske, pa je bilo malo ljudi koje su koptirali za katoličanstvo, nakon svirepih katoličkih progona kojima su krstjani Bosne bili izloženi za vrijeme vladavine dva zadnja kralja bosanska. Treba obratiti pažnju koliko katolici ili današnji Hrvati žele da ograniče Bosnu na zadnje katoličke vladare, pa i kraljicu Katarinu, za koju sasvim lažno tvrde da je bila Hrvatica, jer je bila katoličke vjere. Što se tiče naših katolika i pravoslavaca, koji su danas Srbi i Hrvati, budite uvjereni da su oni sve do sredine 19. vijeka bili Bošnjaci pravoslavci ili katolici, a da su pod uticajem propagande iz Srbije i Hrvatske počeli uzimati do tada ovdje nepoznato nacionalno ime Hrvati ili Srbi. Postoji bezbroj dokaza za to, mada nosioci današnjeg agresivnog srpskog i hrvatskog nacionalizma u BiH to nikako ne žele priznati. Oni, a s njima i mnogi "objektivni" historičari, žele dokazivati kako je Bosna oduvijek bila katolička, a to bi onda trebalo da znači hrvatska ili pravoslavna, a to onda znači hrvatska ili srpska zemlja. To je najveća neistina koja se polako provlači kroz knjige i udžbenike, što je moguće u današnjem haotičnom stanju u našoj državi, koja je bez vlade i bilo kakve odgovorne politike i u kojoj probleme obrazovanja nauke i kulture vode nekompetentni ljudi." (oktobar 2005. za Radio Slobodna Evropa o Bošnjacima, bosanskim Hrvatima i Srbima)
Tako je govorio akademik Muhamed Filipović.

жежени

Iskusan
Poruka
5.323
  • "Mi imamo naše historijsko i etničko, odnosno nacionalno ime, koje u novijoj terminologiji glasi Bošnjaci. Tome nije potreban nikakav dodatak. Prvo, nisu svi muslimani Bošnjaci, niti su svi Bošnjaci nužnim načinom muslimani. To što neki naš narod nazivaju Bošnjaci-Muslimani je ostatak prošlosti i pokazuje da oni nisu raščistili sa nacionalnim identitetom našeg naroda i da ga limitiraju samo na vrijeme od kad smo mi postali muslimani, kao da smo mi vezani za Bosnu otada, a ranije smo bili nešto drugo. Ništa gore od toga. Prije našeg prihvatanja islama mi smo bili Bošnjani. Osmanlije su nas nazivale Bošnjak, pa smo mi vremenom preuzeli taj naziv, što je isto što i Bošnjanin. Mi imamo naslijeđe i u staroj bosanskoj državi i nosioci smo njene državnosti od najranijih vremena. Mi nismo mijenjali svoju domovinu, to je oduvijek bila Bosna, ali smo promijenili vjeru i naši su preci odabrali vjeru koja im je više odgovarala. Naročito nakon što su katolici teško progonili pripadnike Crkve bosanske, pa je bilo malo ljudi koje su koptirali za katoličanstvo, nakon svirepih katoličkih progona kojima su krstjani Bosne bili izloženi za vrijeme vladavine dva zadnja kralja bosanska. Treba obratiti pažnju koliko katolici ili današnji Hrvati žele da ograniče Bosnu na zadnje katoličke vladare, pa i kraljicu Katarinu, za koju sasvim lažno tvrde da je bila Hrvatica, jer je bila katoličke vjere. Što se tiče naših katolika i pravoslavaca, koji su danas Srbi i Hrvati, budite uvjereni da su oni sve do sredine 19. vijeka bili Bošnjaci pravoslavci ili katolici, a da su pod uticajem propagande iz Srbije i Hrvatske počeli uzimati do tada ovdje nepoznato nacionalno ime Hrvati ili Srbi. Postoji bezbroj dokaza za to, mada nosioci današnjeg agresivnog srpskog i hrvatskog nacionalizma u BiH to nikako ne žele priznati. Oni, a s njima i mnogi "objektivni" historičari, žele dokazivati kako je Bosna oduvijek bila katolička, a to bi onda trebalo da znači hrvatska ili pravoslavna, a to onda znači hrvatska ili srpska zemlja. To je najveća neistina koja se polako provlači kroz knjige i udžbenike, što je moguće u današnjem haotičnom stanju u našoj državi, koja je bez vlade i bilo kakve odgovorne politike i u kojoj probleme obrazovanja nauke i kulture vode nekompetentni ljudi." (oktobar 2005. za Radio Slobodna Evropa o Bošnjacima, bosanskim Hrvatima i Srbima)
Tako je govorio akademik Muhamed Filipović.
Ах ах авај ах, ево сухза ми сухзу стјиже...:neutral:

Фабрика

Buduća legenda
Poruka
32.184
AMARRAM
prije 2h 40m

nije dočeko koronavirus ..

vilsonovo
prije 3h 12m

Na poctku rata Bosnjaci su imali tri opcije: nacionalno-demokratsku Zulfikarpasic - Filipovic, ekonomsku Fikret Abdic i islamisticku Alija Izetbegovic. Izabrali smo Aliju /vecina/. Umjesto multietnicke drzave betz kantona ili sa nekoliko kanntona, dobio si haos i 33 odsto teritorije za Bosnjake u BiH. A ljudu i dalje hvale SDA i uce laznu istoriju u skolama.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.