Преминуо карикатуриста Предраг Кораксић Коракс

  • Začetnik teme Začetnik teme Zauz
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Zauz

Legenda
VIP
Poruka
54.396
Карикатуриста Предраг Кораксић Коракс један од најоштријих критичара политичких и друштвених прилика у Србији и један од оснивача НУНС-а преминуо је у 93. години, објавио је НУНС.

Предраг Кораксић Коракс је рођен 15. јуна 1933. године у Горњој Горевници код Чачка, у учитељској породици.

Његово детињство обележено је ратом и губитком оца, партизана који је убијен током Другог светског рата, као и избеглиштвом које је уследило.

Карикатуре је почео да објављује већ са 17 година, 1950. године у сатиричном листу "Јеж“, чиме је започео изузетну каријеру дугу више од седам деценија.

Иако је студирао архитектуру у Београду, одлучио је да се у потпуности посвети карикатури и новинарству.

Коракс је више од три деценије радио у "Вечерњим новостима“, одакле је 1993. године удаљен из политичких разлога, након чега наставља свој рад у медијима попут Времена, Данаса, "Борбе“, Пешчаника и Радија Слободна Европа, стоји у саопштењу НУНС-а.

У саопштењу НУНС-а о одласку Предрага Кораксића наводи се и да је Коракс деценијама својим карикатурама бранио право на слободно мишљење и слободу изражавања, остављајући неизбрисив траг у новинарству, медијској култури и јавном животу Србије.

"Његов препознатљив цртеж и бритак хумор били су симбол отпора ауторитарности, национализму и злоупотреби моћи.

Важио је за једног од најзначајнијих политичких карикатуриста на простору бивше Југославије, а његове карикатуре често су говориле више од хиљада речи", навели су из НУНС-а.

Током каријере имао је више од 40 самосталних изложби у земљи и иностранству и био добитник бројних домаћих и међународних признања, укључујући француски орден Легије части.

Као један од оснивача НУНС-а, био је "део генерације која је стварала простор за независно и професионално новинарство у најтежим временима", додају.

Због свог изузетног доприноса професији и борби за слободу медија, НУНС му је 2021. године, поводом његовог 88. рођендана, доделио статус почасног члана, истичу.

Наводе и да Коракс није био само карикатуриста, био је хроничар времена, чији ће глас и поглед на стварност дубоко недостајати.

"Његов одлазак представља велики губитак за новинарску заједницу, али и за све који верују у значај критичког мишљења и слободног друштва", стоји у саопштењу НУНС-а.

Информације о комеморацији и сахрани биће накнадно објављене.
https://www.rts.rs/vesti/drustvo/5952031/preminuo-karikaturista-predrag-koraksic-koraks.html

Нека почива у миру.
 
Карикатуриста Предраг Кораксић Коракс један од најоштријих критичара политичких и друштвених прилика у Србији и један од оснивача НУНС-а преминуо је у 93. години, објавио је НУНС.

Предраг Кораксић Коракс је рођен 15. јуна 1933. године у Горњој Горевници код Чачка, у учитељској породици.

Његово детињство обележено је ратом и губитком оца, партизана који је убијен током Другог светског рата, као и избеглиштвом које је уследило.

Карикатуре је почео да објављује већ са 17 година, 1950. године у сатиричном листу "Јеж“, чиме је започео изузетну каријеру дугу више од седам деценија.

Иако је студирао архитектуру у Београду, одлучио је да се у потпуности посвети карикатури и новинарству.

Коракс је више од три деценије радио у "Вечерњим новостима“, одакле је 1993. године удаљен из политичких разлога, након чега наставља свој рад у медијима попут Времена, Данаса, "Борбе“, Пешчаника и Радија Слободна Европа, стоји у саопштењу НУНС-а.

У саопштењу НУНС-а о одласку Предрага Кораксића наводи се и да је Коракс деценијама својим карикатурама бранио право на слободно мишљење и слободу изражавања, остављајући неизбрисив траг у новинарству, медијској култури и јавном животу Србије.

"Његов препознатљив цртеж и бритак хумор били су симбол отпора ауторитарности, национализму и злоупотреби моћи.

Важио је за једног од најзначајнијих политичких карикатуриста на простору бивше Југославије, а његове карикатуре често су говориле више од хиљада речи", навели су из НУНС-а.

Током каријере имао је више од 40 самосталних изложби у земљи и иностранству и био добитник бројних домаћих и међународних признања, укључујући француски орден Легије части.

Као један од оснивача НУНС-а, био је "део генерације која је стварала простор за независно и професионално новинарство у најтежим временима", додају.

Због свог изузетног доприноса професији и борби за слободу медија, НУНС му је 2021. године, поводом његовог 88. рођендана, доделио статус почасног члана, истичу.

Наводе и да Коракс није био само карикатуриста, био је хроничар времена, чији ће глас и поглед на стварност дубоко недостајати.

"Његов одлазак представља велики губитак за новинарску заједницу, али и за све који верују у значај критичког мишљења и слободног друштва", стоји у саопштењу НУНС-а.

Информације о комеморацији и сахрани биће накнадно објављене.
https://www.rts.rs/vesti/drustvo/5952031/preminuo-karikaturista-predrag-koraksic-koraks.html

Нека почива у миру.
Svi koji su nesto rekli, napisali, nacrtali protiv Vucica su umrli. A i ja se nesto ne osecam najbolje
 
Kad sam video da ga nema u Peščaniku odmah sam pomislio da nešto nije u redu. Nažalost, bio sam u pravu.

Ovo mu je valjda bila poslednja karikatura:

1778964233866.png
 
Jako mi je žao. Predobar čovek. Imao je rašta i živeti. Večnaja pamjat... :(
Śta žao? 93 godine...
Dobri ljudi pa riknu 30-40 godina ranije...
Ipak terao je tu neku svoju politiku do kraja...
Dok jednima nije praštao ni izreĉenu glupost dotle je drugima tolerisao i nečasna dela te ih nikad nije oblikovao...

Obrni okreni - dupe ti pozadi
Kažu da se "od gore" ipak "jasnije vidi"
 
Poslednja izmena:
Jako mi je žao.

х.jpg

Деда је деловао бесмртно некако јесте чудно кад неко такав премине,подсећа да све има свој крај и подсећа на пролазност која све чека кад тад те на бабе,деде,очеве,мајке које ће време некад однети.
 
Śta žao? 93 godine...
Dobri ljudi pa riknu 30-40 godina ranije...
Ipak terao je tu neku svoju politiku do kraja...
Dok jednima nije praštao ni izreĉenu glupost dotle je drugima tolerisao i nečasna dela te ih nikad nije oblikovao...

Obrni okreni - dupe ti pozadi
Kažu da se "od gore" ipak "jasnije vidi"
Dao Bog svakome da poživi toliko, nije to poenta. Bitno je kakav trag ostaviš i kako te se ljudi sećaju...
Kada osetiš žal, to nije ni zbog mladosti ni zbog starosti, već zbog toga što je za nekim ostala praznina i što osetiš nečiju vrednost.
 
Śta žao? 93 godine...
Имаш прадеде,прабабе,деде,бабе,мајку,оца и овакви догађаји те подсете да ћеш остати без њих као што су његови остали без њега.Та свест да на крају остајеш сироче је нашто најјезивије,најболније,најужасније,катастрофа - преживети то претешко.
Dobri ljudi pa riknu 30-40 godina ranije...
Стекнеш свесност да си и ти сам смртан а ни један дан теби није обећан,можеш да доживиш тридесете или не,четрдесете или не,можеш да живиш тачно сто година или не не знаш.
 
Имаш прадеде,прабабе,деде,бабе,мајку,оца и овакви догађаји те подсете да ћеш остати без њих као што су његови остали без њега.Та свест да на крају остајеш сироче је нашто најјезивије,најболније,најужасније,катастрофа - преживети то претешко.

Стекнеш свесност да си и ти сам смртан а ни један дан теби није обећан,можеш да доживиш тридесете или не,четрдесете или не,можеш да живиш тачно сто година или не не знаш.
Zahvaljujem
 

Back
Top