Prelazak na evro je unistio ekonomije Grcke, Italije, Irske, Spanije, Portugala....

Тихи

Starosedelac
Poruka
183.937
Evro - valuta rođena sa greškom
Izvor: Dojče vele

Strukturno slabe i na svetskom tržištu nekonkurentne zemlje ušle su u Monetarnu uniju. Političari nisu spremni da priznaju tu grešku. Oni se bave simptomima - ne baveći se onim što je stvarna greška u konstrukciji evra, ocenjuje Dojče vele.


21199959464e208ca4235f6944510786_640x360.jpg


Evropska monetarna unija u sadašnjem vidu od početka je imala grešku u konstrukciji. Istina, njenim tvorcima bilo je jasno da je jedinstveno monetarno područje moguće samo ako su privrede podjednako snažne i konkurentne.

Međutim, kriterijumi koji su, imajući to u vidu, napravljeni za pristupanje Monetarnoj uniji bili su manjkavi. Kriterijumi sadržani u Ugovoru iz Mastrihta proizvoljno su izabrani i odnose se samo na visinu inflacije, dugoročne kamate, godišnji nivo novog zaduživanja i ukupno zaduženje kandidata za prijem.

Na taj način u celu konstrukciju ugrađena je greška, jer je mediteranskim zemljama „mekih“ valuta omogućen ulazak u klub. U trenutku prijema gotovo da su ispunile postavljene kriterijume, kod nekih se zažmurilo na jedno oko, jedna od zemalja je uveliko falsifikovala podatke - glavno je bilo ući u Monetarnu uniju, a posle je moglo i dalje po starom.

Još gore je što ti kriterijumi konvergencije nisu ništa govorili o privrednoj snazi ili slabosti pojedinih država, a pogotovo ne o njihovoj konkurentosti na svetskim tržištima. Istina, te faktore teško je kvantifikovati i ugurati ih u neki indeks, ali u nekom vidu trebalo ih je uzeti u obzir kako bi se prosudilo da li je neka zemlja zrela za evro ili ne.

Tako su strukturno slabe i na svetskom tržištu nekonkurentne zemlje ušle u Monetarnu uniju - kako se pokazalo, na sopstvenu štetu. U prvo vreme evro im je omogućio da dođu do novca severnih suseda uz povoljne kamate što je dovelo do malog privrednog poleta, ali dugoročno su same sebi naškodile.

Što je duže trajala Monetarna unija, to su očiglednije postajale strukturne slabosti tih država i to su više zaostajale u produktivnosti za evrozemljama iz severnog dela Evrope.

Ranije to nije bila tragedija - u dogovoru sa partnerima bili bi postepeno devalvirani grčka drahma ili portugalski eskudo. Danas to više nije moguće, jer se novac zove evro i koriste ga sve članice Monetarne unije.

Političari nisu spremni da priznaju grešku. Oni se bave simptomima, ratuju oko sporednih stvari kao što su rejting agencije, kupuju vreme paketima pomoći, stvaraju trajne probleme - ne baveći se onim što je stvarna greška u konstrukciji. Pri tom je sasvim moguća nova konstrukcija Monetarne unije, ali samo ako se odlučno preduzmu radikalne mere.

Poverioci bi prvo morali da prihvate otpis dela dugova. Argument da bi u tom slučaju Grčka ili Portugalija bile isključene sa finansijskih tržišta je nezasnovan, jer one tamo ionako više ne mogu da dobiju ni cent. Ne bi došlo ni do sloma bankarskog sistema, jer je većina banaka rizične papire odavno prodala - Evropskoj centralnoj banci.

Virus ne mora da se prenese na zemlje kao što su Španija, Irska ili Italija ako se tržištima kapitala od početka sasvim jasno stavi do znanja kakav je cilj tih mera. Tu dolazi druga tačka: uložiti dovoljno novca kako bi se Grčka i Portugalija iskupile iz evra i tako finansijski ublažio deset godina sakupljan devalvacioni pritisak prilikom ponovnog uvođenja drahme i eskudosa.

Ostala bi u principu zdrava i ojačana Monetarna unija koja bi onda, kao treći korak, morala da stvori jednu nadnacionalnu instituciju koja bi emitovala evroobveznice (zapise).Kamata na njih određivala bi se na osnovu prosečne kamatne stope u preostalim članicama Monetarne unije. „Tako bismo imali istinsku kočnicu kada je reč o zaduživanju“, kaže Lorenco Bini Smagi, član direktorijuma Evropske centralne banke.

Naime, ako bi neka članica evrozone tada došla do granica zaduživanja morala bi da pokrene postupak konsolidacije ili da zatraži pomoć iz Evropskog fonda za stabilizaciju. Ta sredstva bi onda bila odobrena uz stroge uslove.

Istina, ostaje da se vidi kako privoleti nemačkog ministra finansija da prihvati evroobveznice, jer on može večito da se zadužuje zahvaljujući malim kamatama na nemačke državne obveznice koje se smatraju izuzetno sigurnim.

http://www.b92.net/biz/fokus/analiza.php?yyyy=2011&mm=07&nav_id=525735

Ekonomska katastrofa koje dozivljavaju zemlje kao sto su Grcka, Portugal, Irska, Spanija i Italija je dokaz da se do dobrog zivota ne moze doci precicom na foru. Da se jedino uz pomoc sopstvenih mogucnosti rada znoja i truda moze ziveti bolje.

Ista propast ceka i Srbiju ukoliko ikada udje u Evropsku Uniju.

Sve sto Svaba smisli znajte da je to na njegovu korist a na tudju stetu. Pa ne bi Svaba bio to sto jeste da moze bilo ko da zivi na njegov racun a ne suprotno.
 
A sta treba drugo da uradimo? Da ljubomorno cuvamo nasu malu baru lenjih krokodila?!?!? Ne, necemo.

to sto ne znas sta ti je ciniti je najbolji pokazatelj cinjenice da vi Demokrate nemate ni znanja ni vizije kojim putem Srbija treba da ide

vi ste jedno obicno stado ovaca kojem cobanin pokazuje kojim pravcem treba da ide, i vi idete tamo , na klanje, i usput blejite
 
Sve sto Svaba smisli znajte da je to na njegovu korist a na tudju stetu. Pa ne bi Svaba bio to sto jeste da moze bilo ko da zivi na njegov racun a ne suprotno.
Па нарвно, неће смислити у нашу корист.
Зато их и треба одхебати.

A ovo boldovano inace postoji negde na svetu?

Sto bi uopste neko smisljao nesto u korist Srbije? Srbi ne rade nista, nadaju se nekom Mesiji, a jos bi i da ga oni biraju
po svojoj zelji i da odredjuju uslove. Te da nije Shvaba,te da nie katolik, a ne daj Boze musliman ili protestant,
Putin bi bio dobar, al on nece, Kina daleko, Gadafi je u rasturu.

Ameriku i tako vode masoni i Zidovi.
 
Ovo o cemu pise Deutche Welle,mi smo ovde raspravili i zakljucili xy puta,razgovarajuci o temama kao sto su npr.ulazak Srbije u EU,promena monete kod nas,nastavak kolonijalizma na jedan drugaciji nacin u 21-vom veku it.d.it.d.Monetanije dobra zasve clanice monetarne unije i ovo danas se ne moze porediti sa nekim primerima iz proslosti.Moze se pokusati,ali dolazi se dorezultata da imamo nejednako razvijene privrede u istoj drzavnoj uniji sa istom monetom,a to je jednostavno nemoguce izbalansirati tako da ne bude vecih potresa.Mislim dase sve skupa nece dobro zavrsiti i da bi pre velike svetske krize,u kojoj smo inace do kolena,trebala Nemacka zajedno sa Holandijom,Belgijom,Francuskom,Austrijom,Finskom i mozda sa jos Italijom(vec ima nagovestaja da ce i tamo biti kriza)povuci se i ostati u monetarnoj uniji,a ostale zemlje(Irska,Grcka,Spanija i Potugal)odreci se eura i vratiti se nacionalnimvlutama,sve dok ne dodje cas kad budu mogle biti u stanju da na zajednickom trzistu ponude iste standarde,
 
ja to rezonujem ovako...
- dolar treba Americi (celom sjevernom i južnom kontinentu)
- evro treba EU
- Aziji treba jedna valuta (najverovatnije ce to biti kineska)
- Okeaniji treba jedna valuta (najverovatnije će to biti AUS dolar)
- Afriku za*ebi ona je i onako rasturena pa će lako pasti pod uticaj bilo čiji

I na kraju se sastanu predstavnici svih ovih regiona i uvedu jedinstvenu svetsku valutu. Prosto ko pasulj...
 
Uprošćeno:

Dovešće (i već dovodi) do pada dolara, a to ima dvojake efekte:
1) Pozitivni: podizanje konkurentnosti američke privrede (njihova roba manje košta u evrima, jenima i sl, dok uvozna roba košta više) => uravnoteženje spoljnotrgovinskog bilansa
2) Negativni: gubljenje poverenja u dolar kao rezervnu valutu (velike zemlje će deo svoje trgovine obavljati u drugim valutama, deo svojih deviznih rezervi će pretvoriti u druge valute i sl.) => ogromna količina dolara vraća se u SAD =>inflacija
 
Uprošćeno:

Dovešće (i već dovodi) do pada dolara, a to ima dvojake efekte:
1) Pozitivni: podizanje konkurentnosti američke privrede (njihova roba manje košta u evrima, jenima i sl, dok uvozna roba košta više) => uravnoteženje spoljnotrgovinskog bilansa
2) Negativni: gubljenje poverenja u dolar kao rezervnu valutu (velike zemlje će deo svoje trgovine obavljati u drugim valutama, deo svojih deviznih rezervi će pretvoriti u druge valute i sl.) => ogromna količina dolara vraća se u SAD =>inflacija

Gospodine De_Sisti.. fin rezon, ali apropo istog moram Vas pitati, koja je to roba, koja nosi etiketu mejd in JuEs of Ej, koja bi padom vrednosti dolara postala jeftinija vlasnicima drugih valuta pa bi pohrlili da je kupuju, te bi to bilo od bitnog uticaja na uravnoteženje američkog spoljnotrgovinskog bilansa?

Elem, većina robe široke potrošnje koja se nalazi na tržištu kojim vlada ujka Sem ima etiketu "proizvedeno u Kini", a Kina je svoju valutu zakucala za baš tu koju pominjemo - dolar. Zatim, hajmo malo o nafti. Zemlje koje snabdevaju globalno tržište naftom su sve od reda svoje valute takodje zakucale za dolar. Uzgred, nadam se da ste svi primetili uzročno posledične veze izmedju vrednosti dolara i cene nafte na tržištu. Jak dolar = niža cena nafte i obrnuto.

Medjutim, pomenuta JuEs of Ej ima jednu vrstu robe koja se proizvodi na njihovoj teritoriji i svima se lepi za prste. Na tom proizvodu piše: Dolar. To je artikal koji se najviše izvozi iz Amerike. I kada Amerika reši da poveća proizvodnju istih, kako bi podmirila svoje potrebe, šta mislite koja će tržišta početi da štucaju i mirišu inflaciju? Sasvim sigurno to neće biti matično tržište, već će glavobolju imati upravo ona tržišta koja su svoje privrede i valute zakucale za američku, a pomenuo sam ih u drugom pasusu. I tako Amerika izvozi krizu.

Gubljenje poverenja u dolar? Evropa je u tom smislu sa svojom valutom slabašna i sa minornim uticajem na globalne tokove, dok su Kineske rezerve dolara ogromne. E sad, šta mislite da li bi Kina dozvolila da samu sebe saplete tako što bi svoje devizne rezerve momentalno pretvorila u npr Euro, a trgovinu preusmerila takodje na Euro ili Jen ili Franak.. ili nebitno koju alternativnu valutu? Ne verujem. Kina je i te kako svesna svoje pozicije i ogromne rezerve dolara koje poseduje trenutno investira po svetu, a to je proces koji će da potraje. U Evropi su proletos kupili obveznice Portugala i Španije, zatim pokazali interes da kupe luku u Pireju, Grcima se nude i kao spasitelji, kao i nekim drugim državama. U Tanzaniji upravo ulažu 3 milijarde dolara u različite projekte, pa čak i kod nas grade ovaj most. Kada bi Kina rešila da povuče svoje poverenje u dolar i trenutno predje na alternativnu valutu, vrlo verovatno bi iskusila kako je to kada se ratuje. Naravno da ne sa Amerikom, našao bi im se takmac, npr Indija. Ili da li bi Arapi sa bliskog istoka trgovinu naftom prebacili na euro tržište. Tek bi tada tamo praštalo.

I zato sam siguran da niti će Amerika propasti, niti će njeni gradjani padati mrtvi od tereta krize i inflacije i deficita i čega sve ne, niti će kolabirati jedini njen proizvod: Dolar. Bar ne još koju deceniju.
 
A ovo boldovano inace postoji negde na svetu?

Sto bi uopste neko smisljao nesto u korist Srbije? Srbi ne rade nista, nadaju se nekom Mesiji, a jos bi i da ga oni biraju
po svojoj zelji i da odredjuju uslove. Te da nije Shvaba,te da nie katolik, a ne daj Boze musliman ili protestant,
Putin bi bio dobar, al on nece, Kina daleko, Gadafi je u rasturu.

Ameriku i tako vode masoni i Zidovi.

a ovi sto se pozajmise unapred 200 godina su za tebe radnici?
---------------------
nego bitches, danas su kamate na italijanske drzavne menice u jednom momentu bile 6.4% da bi pale na 6.1%.
italijanska ekonomija je treca u evropi po velicini, iliti grcka+irska+portugal zajedno.
 
Gospodine De_Sisti.. fin rezon, ali apropo istog moram Vas pitati, koja je to roba, koja nosi etiketu mejd in JuEs of Ej, koja bi padom vrednosti dolara postala jeftinija vlasnicima drugih valuta pa bi pohrlili da je kupuju, te bi to bilo od bitnog uticaja na uravnoteženje američkog spoljnotrgovinskog bilansa?

Elem, većina robe široke potrošnje koja se nalazi na tržištu kojim vlada ujka Sem ima etiketu "proizvedeno u Kini", a Kina je svoju valutu zakucala za baš tu koju pominjemo - dolar. Zatim, hajmo malo o nafti. Zemlje koje snabdevaju globalno tržište naftom su sve od reda svoje valute takodje zakucale za dolar. Uzgred, nadam se da ste svi primetili uzročno posledične veze izmedju vrednosti dolara i cene nafte na tržištu. Jak dolar = niža cena nafte i obrnuto.

Medjutim, pomenuta JuEs of Ej ima jednu vrstu robe koja se proizvodi na njihovoj teritoriji i svima se lepi za prste. Na tom proizvodu piše: Dolar. To je artikal koji se najviše izvozi iz Amerike. I kada Amerika reši da poveća proizvodnju istih, kako bi podmirila svoje potrebe, šta mislite koja će tržišta početi da štucaju i mirišu inflaciju? Sasvim sigurno to neće biti matično tržište, već će glavobolju imati upravo ona tržišta koja su svoje privrede i valute zakucale za američku, a pomenuo sam ih u drugom pasusu. I tako Amerika izvozi krizu.

Gubljenje poverenja u dolar? Evropa je u tom smislu sa svojom valutom slabašna i sa minornim uticajem na globalne tokove, dok su Kineske rezerve dolara ogromne. E sad, šta mislite da li bi Kina dozvolila da samu sebe saplete tako što bi svoje devizne rezerve momentalno pretvorila u npr Euro, a trgovinu preusmerila takodje na Euro ili Jen ili Franak.. ili nebitno koju alternativnu valutu? Ne verujem. Kina je i te kako svesna svoje pozicije i ogromne rezerve dolara koje poseduje trenutno investira po svetu, a to je proces koji će da potraje. U Evropi su proletos kupili obveznice Portugala i Španije, zatim pokazali interes da kupe luku u Pireju, Grcima se nude i kao spasitelji, kao i nekim drugim državama. U Tanzaniji upravo ulažu 3 milijarde dolara u različite projekte, pa čak i kod nas grade ovaj most. Kada bi Kina rešila da povuče svoje poverenje u dolar i trenutno predje na alternativnu valutu, vrlo verovatno bi iskusila kako je to kada se ratuje. Naravno da ne sa Amerikom, našao bi im se takmac, npr Indija. Ili da li bi Arapi sa bliskog istoka trgovinu naftom prebacili na euro tržište. Tek bi tada tamo praštalo.

I zato sam siguran da niti će Amerika propasti, niti će njeni gradjani padati mrtvi od tereta krize i inflacije i deficita i čega sve ne, niti će kolabirati jedini njen proizvod: Dolar. Bar ne još koju deceniju.

Ok, hajde da ne idem u specifikaciju Made in America robe. Mogli bi da se fokusiramo na uvoznu robu pri čemu je sasvim je razumno pretpostaviti da dobar deo te robe na SAD tržištvu ima svoje Made in America supstitute. U tom delu se svakako očekuje efekat relativnog poskupljenja uvozne robe. U tom smislu slabljenje dolara, po SAD uopšte nije tako loše.

Što se tiče inflacije, namerno sam se tu zaustavio, bez daljih objašnjenja (u samoj prethodnoj poruci napomenuo sam da je reč o "uprošćenom" prikazu efekata" ;))
Znate kako ja posmatram poziciju Kine u pogledu njenih deviznih rezervi u dolarima (obveznicama i novcu)? Posmatram je kao čoveka koji drži ustavu na reci, koja je formirala jezero. Čovek ima njive i uzvodno i nizvodno od brane. Držanje brane mu je naporno i iziskuje troškove, ali on i dalje drži branu pošto mu je trošak potapanja nizvodnih njiva veći od dobiti u vidu uštede troškova od odustajanja od jezera i ponovnog dobijanja prethodno potopljenih uzvodnih njiva. Taj čovek usput gleda da proda nizvodne njive, kako bi mu bilo manje žao to što će ih kasnije izgubiti. Vremenom će doći do trenutka kada čovek proceni da mu se dalje punjenje jezera ne isplati (cena potapanja novih uzvodnih njiva + troškovi držanja brane + već potopljene njive + neto pozitivan efekat potapanja i neprijateljskih nizvodnih njiva > troškova potapanja preostalih nizvodnih njiva) i otvoriže branu.

Dakle, sve je stvar procene korist-troškovi i trenutka. Kada Kinezi procene da mogu prežaliti svoju dolarsku aktivu i gubitak tržišta, dolarski papir počeće da se vraća u SAD.
Kada će to biti? Ne znam. Ne radujem se propasti, jer mi nećemo dobro proći.

Da Evrozona nije tako suočena sa dužničkom krizom, kao i da Kina ima dovoljno razvijeno unutrašnje tržište (a trenutno ga nema), okretanje alternativnoj valuti(ama) bilo bi još brže. Taj kolač bezbednog štampanja novca je veoma sladak... Svi bi želeli da ga bar delom imaju...
 
Evro - valuta rođena sa greškom
Izvor: Dojče vele

Strukturno slabe i na svetskom tržištu nekonkurentne zemlje ušle su u Monetarnu uniju. Političari nisu spremni da priznaju tu grešku. Oni se bave simptomima - ne baveći se onim što je stvarna greška u konstrukciji evra, ocenjuje Dojče vele.


21199959464e208ca4235f6944510786_640x360.jpg


Evropska monetarna unija u sadašnjem vidu od početka je imala grešku u konstrukciji. Istina, njenim tvorcima bilo je jasno da je jedinstveno monetarno područje moguće samo ako su privrede podjednako snažne i konkurentne.

Međutim, kriterijumi koji su, imajući to u vidu, napravljeni za pristupanje Monetarnoj uniji bili su manjkavi. Kriterijumi sadržani u Ugovoru iz Mastrihta proizvoljno su izabrani i odnose se samo na visinu inflacije, dugoročne kamate, godišnji nivo novog zaduživanja i ukupno zaduženje kandidata za prijem.

Na taj način u celu konstrukciju ugrađena je greška, jer je mediteranskim zemljama „mekih“ valuta omogućen ulazak u klub. U trenutku prijema gotovo da su ispunile postavljene kriterijume, kod nekih se zažmurilo na jedno oko, jedna od zemalja je uveliko falsifikovala podatke - glavno je bilo ući u Monetarnu uniju, a posle je moglo i dalje po starom.

Još gore je što ti kriterijumi konvergencije nisu ništa govorili o privrednoj snazi ili slabosti pojedinih država, a pogotovo ne o njihovoj konkurentosti na svetskim tržištima. Istina, te faktore teško je kvantifikovati i ugurati ih u neki indeks, ali u nekom vidu trebalo ih je uzeti u obzir kako bi se prosudilo da li je neka zemlja zrela za evro ili ne.

Tako su strukturno slabe i na svetskom tržištu nekonkurentne zemlje ušle u Monetarnu uniju - kako se pokazalo, na sopstvenu štetu. U prvo vreme evro im je omogućio da dođu do novca severnih suseda uz povoljne kamate što je dovelo do malog privrednog poleta, ali dugoročno su same sebi naškodile.

Što je duže trajala Monetarna unija, to su očiglednije postajale strukturne slabosti tih država i to su više zaostajale u produktivnosti za evrozemljama iz severnog dela Evrope.

Ranije to nije bila tragedija - u dogovoru sa partnerima bili bi postepeno devalvirani grčka drahma ili portugalski eskudo. Danas to više nije moguće, jer se novac zove evro i koriste ga sve članice Monetarne unije.

Političari nisu spremni da priznaju grešku. Oni se bave simptomima, ratuju oko sporednih stvari kao što su rejting agencije, kupuju vreme paketima pomoći, stvaraju trajne probleme - ne baveći se onim što je stvarna greška u konstrukciji. Pri tom je sasvim moguća nova konstrukcija Monetarne unije, ali samo ako se odlučno preduzmu radikalne mere.

Poverioci bi prvo morali da prihvate otpis dela dugova. Argument da bi u tom slučaju Grčka ili Portugalija bile isključene sa finansijskih tržišta je nezasnovan, jer one tamo ionako više ne mogu da dobiju ni cent. Ne bi došlo ni do sloma bankarskog sistema, jer je većina banaka rizične papire odavno prodala - Evropskoj centralnoj banci.

Virus ne mora da se prenese na zemlje kao što su Španija, Irska ili Italija ako se tržištima kapitala od početka sasvim jasno stavi do znanja kakav je cilj tih mera. Tu dolazi druga tačka: uložiti dovoljno novca kako bi se Grčka i Portugalija iskupile iz evra i tako finansijski ublažio deset godina sakupljan devalvacioni pritisak prilikom ponovnog uvođenja drahme i eskudosa.

Ostala bi u principu zdrava i ojačana Monetarna unija koja bi onda, kao treći korak, morala da stvori jednu nadnacionalnu instituciju koja bi emitovala evroobveznice (zapise).Kamata na njih određivala bi se na osnovu prosečne kamatne stope u preostalim članicama Monetarne unije. „Tako bismo imali istinsku kočnicu kada je reč o zaduživanju“, kaže Lorenco Bini Smagi, član direktorijuma Evropske centralne banke.

Naime, ako bi neka članica evrozone tada došla do granica zaduživanja morala bi da pokrene postupak konsolidacije ili da zatraži pomoć iz Evropskog fonda za stabilizaciju. Ta sredstva bi onda bila odobrena uz stroge uslove.

Istina, ostaje da se vidi kako privoleti nemačkog ministra finansija da prihvati evroobveznice, jer on može večito da se zadužuje zahvaljujući malim kamatama na nemačke državne obveznice koje se smatraju izuzetno sigurnim.

http://www.b92.net/biz/fokus/analiza.php?yyyy=2011&mm=07&nav_id=525735

Ekonomska katastrofa koje dozivljavaju zemlje kao sto su Grcka, Portugal, Irska, Spanija i Italija je dokaz da se do dobrog zivota ne moze doci precicom na foru. Da se jedino uz pomoc sopstvenih mogucnosti rada znoja i truda moze ziveti bolje.

Ista propast ceka i Srbiju ukoliko ikada udje u Evropsku Uniju.

Sve sto Svaba smisli znajte da je to na njegovu korist a na tudju stetu. Pa ne bi Svaba bio to sto jeste da moze bilo ko da zivi na njegov racun a ne suprotno.

Nekoliko NAJJACIH faktora koji su uticali na drastican pad ekonomija ovih zemalja iz ugla totalnog nepoznavaoca teorije ekonomije ali coveka koji odlicno poznaje globalnu politiku ali i ekonomsku dinamiku...

1.Za sve oce drzave je karakteristicno to da turizam ima izuzetno izuzetno znacajnu rolu uekonomiji.
-Recimo Italija je turizmom pokrivala svoj deficit u ekonomiji,
-U Grckoj je turizam ispred: bankarsktva i usluga, brodarstva i ribarstva NAJ ZNACAJNIJA grana koja najvise puni budzet.
-O Spaniji da ne govorim
-U Portugalu turizam itekako ima vaznu rolu u ekonomiji, pored morskog tu je i vinski ako i istorijski turizam...
Sve zemlje pripadaju tzv. mediteranskom regionu ili bar tom miljeu kao recimo Portugalija....
U mediteranu su se u poslednjih 6-7 godina pojavile NOVE turisticke sile kao sto su:Turska(na hiljade luksuznih grandioznih hotela i propratnog sadrzaja), Egipat(slicno), Tunis, Bugarska, Kipar... Sve ove zemlje pripadaju takodje tom mediteranskom regionu i OZBILJNO su poremetile racunicu prvonavedenim drzavama koje su sada u problemu...

2.Amerika je od 2007-e godine odstampala neki kazu i do 20000 MILIJARDI USD BEZ POKRICA i rasirila ih upravo najvise po zapadno-evropskim drzavama, NORMALNO najslabiji kapitalizmi su najvise i osetili to

3.Mozda i NAJVAZNIJI RAZLOG. Industrija a sa njom i novac se seli na MNOGOLJUDNI istok=> ovo sada je samo pocetak kraja zapadnog blagostanja, a prve zertve su opet NAJSLABIJE ekonomije koje imaju najmanje kesa a to su upravo gore-navedene drzave....

U GLOBALU OVO SU 100% TRI GLAVNA RAZLOGA EKONOMSKOG POSRTANJA OVIUH ZEMALJA... a za detalje tipa:obveznice, kreditne rejtinge i slicno NE-ZNAM...
 
Nisam baš siguran u ove tvrdnje jer su mnoge fabrike dislocirane sa tog područja.

Ne,to nije tacno da su se dislocirale. Neke sigurno jesu,ali to zadnjih godina nije bio trend.

Te nove turisticke sile igraju naravno neku ulogu (uglavnom Turska), ali najvecu ulogu igra besparica odnosno bojazan ovih sto su putovali u Italiju,Spaniju,
Grcku. Kipar je pretpostavljam jako skup, tako da ne moze da bude konkurencija Italiji i Spaniji.

Inace, turisti posecuju Italiju i Spaniju i zbog znamenitosti ,ne idu ljudi samo da se prze po plazama.

Egipat i Tunis za sada nisu sigurne zemlje, ja prva ne bih tamo isla.

Ne mislim da je prelazak na evru unistio Grcku,ona je i pre toga bila prezaduzena, ali su falsifikovali bilanse.
Da su bili pametnio,kao sto nisu, nije trebalo ni da ulaze u evro zonu.
 
Možda si u pravu, ali moja tvrdnja je potkrepljena nekim ozbiljnim dokumentarcima.

Pozz!

Ma ja pisem samo ono sto vidim. Ja sam ta koja putuje vec decenijama, uvek ispocetka u Italiju,Francusku i Spaniju , ja bih sebe ubrojila+
u nekakkav srednji stalez evropskih gradjana, znaci da dajem silnu lovu u Firenci,Veneciji,Rimu,Madridu,Barseloni,a o Francuskoj ne bih
jer sam skoro pa stalno tamo.

Ako ne verujes, uci cu malo i u statistike, ali mislim da to nije potrebno.
 

Back
Top