prelazak iz pelena na nosu

lilmissmuffin

Zainteresovan član
Poruka
175
Drage mame,
nisam znala gde da stavim ovu temu nadam se da je na pravom mestu:)
Moj bebac ima 22 meseca, celo leto se odvikavamo od pelena. Medjutim od kada smo poceli on nije hteo da kaki na adapter, jer nonu nije prihvatio. U poslednje vreme poceo je da zadrzava kaku, znaci nece da kaki po 4 -5 dana, na kraju sam izazivala mikroklizmom. I to kada mu stavim klizmu, on se steze da ne kaki:confused: i kada stavim pampers on obavi na jedvite jade...
Sada vec razmisljam da vratim pelene. Ocajna sam,imate li neki savet. Da li ste culi za ovako nesto?
 
Moje licno iskustvo: nosili su pelene skoro kolko su hteli, malo pred drugi rodjendan kupnjeni adapter i nosa; bilo je kao alternativa, rekli smo im da mogu da probaju ako hoce, , ako insistiraju na pampersu opet OK.
Cerka je pampers definitivno ostavila malo posle drugog rodjendana, a sin se malo vise femkao, tako da dogurasmo do pred treci rodjendan, sto jeste relativno kasno, ali je proslo bez stresa i traume. Ovo je samo moje licno iskustvo, pedijatri imaju kontrovezne teorije, a ja ipak mislim da treba proceniti individualno;)
 
Nase dve starije su ostavile pelene nakon drugog rodjendana.Nisu htele niti nonu niti adapter.Medjutim sa nepune dve godine krenule su u jaslice i tamo su sa ostalom decom naucile da mora da se sedi na noni.Tako su jednog dana dosle kuci iz jaslica,uzele nonu iz kupatila,sele na nju i piskile.Tako je bilo jedno dve nedelje nakon cega su ostavile i preko dana i preko noci i nikada se nisu upiskile u krevet.Kako jedna tako i druga...verovatno su dostigle taj stepen zrelosti.
Mislim da netreba siliti jer se moze postici samo kontra efekat.Moja Milica ima 19 meseci i sedi na noni ali jos uvek nije nista uradila.Ali ja negubim nadu doci ce i taj dan kad bude dovoljno zrela da shvati da to tako treba.
 
Moje licno iskustvo: nosili su pelene skoro kolko su hteli, malo pred drugi rodjendan kupnjeni adapter i nosa; bilo je kao alternativa, rekli smo im da mogu da probaju ako hoce, , ako insistiraju na pampersu opet OK.
Cerka je pampers definitivno ostavila malo posle drugog rodjendana, a sin se malo vise femkao, tako da dogurasmo do pred treci rodjendan, sto jeste relativno kasno, ali je proslo bez stresa i traume. Ovo je samo moje licno iskustvo, pedijatri imaju kontrovezne teorije, a ja ipak mislim da treba proceniti individualno;)


:klap:
Bravo...ovako sam sa sinom, ponudila pa ako hoce izvoli...imao je 22 meseca i nije hteo,vratila pampers i posle 4 meseca ponudila opet...i tada je vec bila druga prica.

Problem se stvorio kada se vratio u jaslice,nije hteo da piski pa je trpeo sve dok ja nebi dosla (bio je tamo od 8 do 15 h).
Posle par dana i to se sredilo.
Sada sa malom necu ni da pokusavam do drugog rodjendana...pisem kako ce da bude...
 
moj najveciproblem je to sto kada mu se piski on kaze, tu i tamo ne kaze, ali uglavnom je govorio...dok eto za kaku ovo nikako ne mogu da shvatim...
@winx vila
definitivno pedijatri imaju stavove od da treba jos cim pocne da sedi pa do dok sam ne dodje do toga
 
Drage mame,
nisam znala gde da stavim ovu temu nadam se da je na pravom mestu:)
Moj bebac ima 22 meseca, celo leto se odvikavamo od pelena. Medjutim od kada smo poceli on nije hteo da kaki na adapter, jer nonu nije prihvatio. U poslednje vreme poceo je da zadrzava kaku, znaci nece da kaki po 4 -5 dana, na kraju sam izazivala mikroklizmom. I to kada mu stavim klizmu, on se steze da ne kaki:confused: i kada stavim pampers on obavi na jedvite jade...
Sada vec razmisljam da vratim pelene. Ocajna sam,imate li neki savet. Da li ste culi za ovako nesto?

Старијој ћерци сам скинула пелене на почетку лета, кад је имала годину и по. Лепо и брзо је прихватила ношу и пар месеци је све било ок.
Онда се десило, из не знам ког разлога, да јој је септембра месеца столица постала изузетно тврда. И муку смо мучили са тим једно-два три месеца. Помагало је једино грожђе, а ако и то не успе, онда Дулколакс чепићи.:(
Толико ју је намучила та тврда столица да је, после неког времена, добила страх од ноше, јер јој је ноша била повезана са врло болним и непријатним искуствима...
И тако се, пред други рођендан поново вратила на пелене, јер је почела да избегава ношу...:confused:
Кад јој се столица регулисала, кренули смо отпочетка... И пелене је поново скинула са две године и 2 месеца.

Једино што смо урадили, кад смо морали да јој вратимо пелене, било је то да јој нисмо стављали памперс, него платнене пелене, да би осетила да је мокра....

Да ли је твом детету седење на ноши везано за неко непријатно искуство?
Да га нисте грдили због одбијања ноше, па сад тера инат?
 
Moja beba ima 9 meseci. Znam da je prerano ali već mesec dana je stavljamo na nošu. Ima uređen bioritam već 4-5 meseca tako da sam to samo ispoštovala i često kaki ili piški na noši.
Starija je prestala sa dve godine da piški u pampers, ali smo ga za svaki slučaj stavljali samo noću i bacali suvog, jer se budila sama kada treba.
 
Moji su kao matori ostavljali pelene.
Za starijeg se više i ne sećam, mora da je sve išlo kako treba, znam samo da je imao preko dve godine. Nismo ga forsirali pre drugog rodjendana.
A mladji je zaebavao skoro dok nije napunio tri - jednostavno nije hteo, ne znam ni sam šta sve nismo radili, mi, dede, babe... Jedno jutro je samo rekao "daj nošu", seo, isqenjao se i rekao "Ja sam veliki čovek, ja piškim i kakim u nošu!" I nikad više nismo imali nikakvih problema tipa da se upiški ili ukaki. :)
A bio je već dovoljno mator da priča razgovetno... :lol:
 
Старијој ћерци сам скинула пелене на почетку лета, кад је имала годину и по. Лепо и брзо је прихватила ношу и пар месеци је све било ок.
Онда се десило, из не знам ког разлога, да јој је септембра месеца столица постала изузетно тврда. И муку смо мучили са тим једно-два три месеца. Помагало је једино грожђе, а ако и то не успе, онда Дулколакс чепићи.:(
Толико ју је намучила та тврда столица да је, после неког времена, добила страх од ноше, јер јој је ноша била повезана са врло болним и непријатним искуствима...
И тако се, пред други рођендан поново вратила на пелене, јер је почела да избегава ношу...:confused:
Кад јој се столица регулисала, кренули смо отпочетка... И пелене је поново скинула са две године и 2 месеца.

Једино што смо урадили, кад смо морали да јој вратимо пелене, било је то да јој нисмо стављали памперс, него платнене пелене, да би осетила да је мокра....

Да ли је твом детету седење на ноши везано за неко непријатно искуство?
Да га нисте грдили због одбијања ноше, па сад тера инат?


kao sto sam rekla, nosu nikada nije prihvatio...igrao se s njom, stvaljao igracke ali da sedi ne ne ne...pa sam kupila adapter i novu dasku onu sa ribicam i skoljkama i cudima i to je jako voleo odnosno i danas voli da je gleda i da prica o njoj ..
Nisam ga nikad grdila zbog tih stvari, mozda nekad nsvesno sam nesto prokomentarisala.tipa veliki dacak treba da kaze kad mu se piski i kaki a ne da ide po kuci...nije mi jasno kako moze da se suzdrzava toliko i zastooo:dontunderstand:
 
potpuno isto je bilo sa mojom mlađom kćerkom...po 3,4 dana ne kaki, onda kuknjava, plač i vriska...isti uzrast...pomogao mi je sirup Fortalak ili Portalak, ne mogu da se sad sjetim...uglavnom taj sirup se pije tri puta dnevno po malu kašičicu...poenta je da omekša stolicu i da dijete ne može da je zadržava...i da ne može da sakrije ili suzbije nagon...i neka se za početak i dalje kaki u pelenu...ili kad vidite da je frka penjite na adapter...kad shvati da nije povezano sa bolom samo će dijete tražiti...onda postepeno smanjujte sirup na dvije, pa na jednu kašičicu...i izbacite...inače, sirup je u slobodnoj prodaji, mogu i trudnice da ga koriste
 
Moj klinac nije hteo ni sekunde da sedi na nosi vec je imao svoje sisteme.Pelene smo skinuli sa 15 meseci kad je doslo leto i uzivao je da "piski u prirodi" tj imamo veliko dvoriste sa puno drveca .Sam je trazio da ide napolje ako je slucajno unutra kad mu se piski.Za veliku nuzdu uzivao je da sedi na wc solji sa adapterom,svaki cas povlaci vodu i prska onaj mini-sprej za kupatilo koji se bas onda pojavio.Nocu smo stavljali Pampers ali vrlo retko je bio mokar pa smo ubrzo i sa tim prestali
 
NE izaziva zavisnost, to sam zaboravila da napomenem...a koristi se, otprilike, mjesec dana...

Ako ti tako kažeš...:lol:
Ja bih ipak pitala lekara za savet...pre primene leka na detetu...Imali smo isti problem, tvrda stolica, strah, panika i histerija kad god je osetio potrebu da kaki...znam kako je...ali kada ti predoče šta sve može da se desi veštačkim "omekšavanjem" i "izbacivanjem" viška, možda bi se zamislila koliko je ispravno ovo što savetuješ...štošta se može naći u slobodnoj prodaji. :)
 
U pravu si...napisala sam kako sam riješila problem sa MOJIM djetetom...sa savjetom ljekara prije upotrebe lijeka na mom djetetu...a taj sirup sam i ja neko vrijeme pila u trudnoći, tako...on samo omekša kaku da je djetetu ili odraslom lakše da se istovari u slučaju tvrde stolice...oj..o čemu raspravljam na početku mog forumskog staža...ja sam samo htjela da pomognem iz mog indetičnog iskustva...pozzz
 
U pravu si...napisala sam kako sam riješila problem sa MOJIM djetetom...sa savjetom ljekara prije upotrebe lijeka na mom djetetu...a taj sirup sam i ja neko vrijeme pila u trudnoći, tako...on samo omekša kaku da je djetetu ili odraslom lakše da se istovari u slučaju tvrde stolice...oj..o čemu raspravljam na početku mog forumskog staža...ja sam samo htjela da pomognem iz mog indetičnog iskustva...pozzz

Daaaa....jasno je...ali ne možeš da savetuješ iz svog iskustva...nije svako dete isto, niti je problem isti, ako su simptoi slični...Moje dete je taj problem imalo zbog silnih alergija na hranu. Kontaš, ili da crtam? :)

Napisala si kako si rešila svoj problem...i nastavila u tonu: uradite tako i tako, pa postepeno smenjujte lek...alo, o leku pričamo. Ne o bombonama.

Ne kažem da nisi htela da pomogneš, samo malo razmisli pre nego što preporučiš ovako nešto...a ovo za lekara si trebala da napomeneš u prvom postu.
Ne vidim razlog da nastavljamo, moguće da je nesporazum u pitanju...samo sam alergična na frljanje savetima o lekovima... može da bude opasno, jako.
 
sta reci...sa 22 meseca nosa sluzi kao sesir - moje dete inace ima taj cudan manir da se igra sa svime sto ima veze sa wc-om..:)
nosa i adapter su tu, ponekad hoce onako, samo da sedne, ali skoro nikada nista ne uradi
i vidim da cemo se nacekati da ponuda bude prihvacena
 
Devojcica (2 god i 3 meseca) je celo leto sama isla na nosu bez problema, setkala se gola po kuci. A onda je zahladnelo, i cim sam joj obukla gace - pocela je da piski u gace :( Ne mozes joj objasniti da to nije pelena :( Bude mokra, ali ne potresa se uopste. Probala sam jos par dana da je privolim opet na nosu, i sad smo se opet vratili u pelene. Uzas
 
joj Atina znam kako ti je,na istom smo...moj ima 21 mesec...i celo leto je bilo super,jumbo pakovanje pelena nam je trajalo skoro celo leto,pošto smo pelene stavljali samo noću...onj je već počeo da reaguje na kaku i piškenje,počeo je da javlja da treba,nekad zakasnio i već je piškio,ali javilo dete....i super smo napredovali...sada došlo ovo hladno vreme moram da ga obučem,i isto kao tvoja mala uopšte se ne potresa ako su mu mokre gaće,ide dalje,ne javlja..znači možemo početi sve iz početka i da uključujem mašinu 2 puta na dan,jel će i pantalone i čarape sve će biti mokro,ili da mu vratim pelene i nadam se da će u jaslicama naučiti...
 
mici i atina,
to što opisujete, isto se dešavalo sa oba moja sina, iako ih ja tokom leta nisam skidala gole..., dakle, naučili su da lepo skinu sami gaće i da piške, ali jednostavno, kad su valjda savladali tu veštinu, a počelo hladno vreme, jednostavno bi se olenjili i opustili i baš ih briga, ne razmišljaju
i jednostavno sam vratila pelene i nakon mesec- dva jovo nanovo, iz početka, kao da nikad nisu ni znali da piške (dobro doduše, drugi put je išlo znatno brže, posle dva dana bukvalno su skinuli pelene zauvek)
ne brinite, oće to kod dece, čula sam i od drugih roditelja a i čitala sam o tome po časopisima....
 
Moje dete je protekla dva meseca kod kuce bilo bez pelene, potpuno opusteno. Cak je i u setnji trazila da "piski u travu". Sada ima dve godine i 3 meseca. Ja sam joj stavljala pelenu kad ide u igraonicu,da ne bi slucajno tamo isprljala nesto, kao i za vreme spavanja. Pre 3 nedelje je krenula u vrtic i tamo nosi pelenu da se ne zaboravi,a vaspitacice ih stavljaju s vremena na vreme na nose,jer je mali uzrast. Nije bilo problema do pre 5 dana. A tada je odjednom pocela da piski u gace i to samo stane i upiski se i kaze "piskila!". Bez ikakvog iznenadjenja. Ja sam 3 dana obletala oko nje sa nosom, i , posto je upiskila i tepih i kauc i sve ostalo,nijednom nije ni prisla nosi,iako joj stoji pred nosom,ja sam morala da joj vratim pelene.
Kad se odvikavala od pelena,nisam je forsirala. Sama je skidala pantalone i pelenu da bi piskila u nosu. A sad kao da nema nikakav osecaj. Pitam je da l joj se piski,ona kaze ne,a posle 5 sekundi je potop. Nije bolesna. Ne mogu da shvatim sta se desava. U vrticu joj je lepo,dobro se prilagodila,iako trazi da i ja idem sa njom. Da l je moguce da ih predugo ostavljaju da sede na nosi,pa da je izgubila osecaj koja je funkcija iste? Ili se zainatila nesto? Ne razumem i nemam pojma kako da se postavim sada i sta da radim!
 

Back
Top