Preispitivanje odluka

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.686

KAKO DA PRESTANETE DA PREISPITUJETE SVAKU ODLUKU? 8 navika koje će vam u tome pomoći​

Donošenje odluka nije uvek lako. Još je teže što se često nakon donate odluke vrtimo u krugu preispitivanja i sumnji – da li sam ispravno odlučila?
 Kako da lakše donosite odluke i oslobodite se sumnje
IZVOR: SHUTTERSTOCK
Niko nije savršen, a isto važi i za odluke koje donosimo – ne možemo uvek uraditi ono što je najbolje za sve. Dešava se i da su naše odluke bile pogrešne. Ali ono što dodatno otežava situaciju jeste konstantan vrtlog sumnje i preispitivanja.
Šta podrazumeva preispitivanje? To je misaoni, ali i emotivni proces u kome kritikujemo i dovodimo u pitanje odluku nakon što smo je doneli.

Kako da prestanemo da se preispitujemo?​

Postoji nekoliko navika i obrazaca ponašanja koje vam mogu pomoći da lakše i sigurnije donosite odluke ubuduće. I ne samo da ih donosite sigurnije nego i da nakon što odluke doneste, čak i ako se ispostavi da su pogrešne, hrabro nastavite dalje umesto da se davite u sumnjama i preispitivanju.

1. Verujte u ono što radite
Dobro, pogrešili ste. Ili imate osećaj da ste pogrešili. Kako znate kakav će uticaj vaša odluka imati na duže staze? Svaka odluka i iskustvo koje iz nje proizilazi može da bude vredna lekcija. Na koncu svega, iza svake odluke za koju mislimo da je pogrešna stoji znanje koje nam pomaže da sledeći put donesemo možda drugačiju odluku.
2. Uradite ono što mislite da treba na svoj način
Ne postoji aspolutno ista verzija realnosti za svakoga – možda ste doneli odluku da ne aplicirate za neki posao ali je zato on odličan izbor za nekog drugog. Nije sve što okolina misli da “treba” ili “da se mora” dobro i za nas. Najčešće će namintuicija i reći kada radimo pravu stvar
, pa nije loše da je ponekada poslušamo.

3. Budite sigurni i osoba od poverenja
Možda nam ne piše na čelu da se preispitujemo ili ne verbalizujemo svoje sumnje drugima ali često kroz naš govor tela i neverbalnu komunikaciju sagovornik ili okolina mogu da naslute našu zabrinutost.
Kada ljudi osete da sumnjate i da se preipitujete i oni počinju da dovode u pitanje vašu sposobnost da donosite ispravne odluke.
Naravno, ovo ne znači da treba da se ponašate diktatorski i da slepo verujete u sve što vi mislite da je ispravno.
Ocenite i okolnosti u kojima se nalazite i koja vrsta odluke je u pitanju i na koliko ljudi ona ima uticaj.
4. Razmislite o svom zdravlju
Preispitivanje i negativan samogovor opterećuje vaš um ali i telo. Nivo stresa raste koji povlači sa sobom dalje posledice po vaše zdravlje ali sposobnost razložnog razmišljanja.
5. Učite iz svojih odluka
Ako mislite da ste pogrešno izabrali, ne paničite. iz pogrešnih odluka
i grešaka možete naučiti isto koliko i iz dobrih odluka. U stvari, najčešće ćete naučiti čak i više.
6. Naviknite se
Shvatite da nikada nećete donositi ispravne odluku sve vreme. Opustite se i kada pravite greške
– to je normalno, ljudski i ne morate uvek da budete u pravu.

7. Budite ljubazni prema sebi
Takođe, umesto da sve preispitujete, budite ljubazniji prema sebi. Već ste doneli neku odluku za koju mislite ili osećate da je bila pogrešna, ne morate se dodatno kažnjavati zbog toga.
Budite pošteni prema drugima ali nemojte se posipati pepelom.
8. Iskoračite iz prošlosti
Stalno preipitivanje je kao da živite u pošlosti. Vaše telo je sada i ovde ali vaša životna energija je vezana za nešto što je prošlo. Važno je da se i mislima i svesnošću vratite u sadašnji trenutak i budete spremni na nove odluke iz današnje pozicije i sa sadašnjim iskustvom

Donošenje izbora je samo deo života​

Kada je u pitanju odlučivanje između dve ili više opcija, može biti teško. Ponekad to zahteva malo razmišljanja. Ali nakon što ste doneli tu odluku, preispitivanje sebe ne bi trebalo da bude opcija.
Iskreno, bilo dobro ili loše, kada se napravi izbor, morate nastaviti sa posledicama.
Izvor: Sensa

 
Šta da kažem
Sad u ovim godinama sigurno se nadjem da razmišljam kako je brzo vreme proslo i dešavanja i odluke koje su donošene i uvjek završim istim razmišljanjem sve odluke sam sama donijela, krize sam savladala sto sam bolje mogla, znala i umela tako da komotno mogu reci sve je okay tako kako je
 
Šta da kažem
Sad u ovim godinama sigurno se nadjem da razmišljam kako je brzo vreme proslo i dešavanja i odluke koje su donošene i uvjek završim istim razmišljanjem sve odluke sam sama donijela, krize sam savladala sto sam bolje mogla, znala i umela tako da komotno mogu reci sve je okay tako kako je
:vzagrljaj:sasvim korektno
jedna moja uzrečica , itekako vredna , bar tako msm
nikad o sebi ne reci loše ®
šta god i kakve god odluke doneli , samo vreme može da kaže dali smo bili u pravu
a o osudi tih odluka , za takvo što _ni vreme nema pravo na taj luksuz _®
 

Back
Top