Председник DPS-a: Влада је вечерас пала, срећни нам ванредни парламентарни избори

Kad se saberu jučerašnji glasovi partnera iz 2022. (DPS-a, Evropskog saveza, SEP-a i BS-a), vidi se da su oni osvojili preko pet hiljada glasova manje nego tada. Međutim, kad se saberu njihovi mandati, imaće isti broj kao i do sada - 24.

Kad je riječ o partijama bivšeg DF-a, Novoj srpskoj demokratiji (NSD) Andrije Mandića i Demokratskoj narodnoj partiji (DNP) Milana Kneževića, one su juče sa Socijalističkom narodnom partijom (SNP), Ujedinjenom, Pravom Crnom Gorom i Slobodnom Crnom Gorom dobile 16.361 glas. Ti politički akteri (ne računajući Ujedinjenu i Demos) su u odnosu na prošlogodišnje izbore, na kojima su nastupili u tri kolone, osvojili u zbiru oko dvije i po hiljade glasova više nego tada, dok su u poređenju s izborima 2022. u "minusu" oko 4.300 glasova. Međutim, te stranke sad imaju 13 mandata - dva više nego u odlazećem sazivu podgoričkog parlamenta.



DPS uzeo manje glasova nego na prosle izbore. SRBI U PORASTU! :bravo:
 
1727702778809.png
 

1727703279247.png

Bursać: Za razliku od Beograda, Podgorica je velika jer čovjek koji se zove Nermin može biti gradonačelnik


“Podgorica se glasovima za doktora Nermina Abdića izdigla iznad palanke srpskog sveta. Jer u Beogradu i Banjaluci, čovjek koji se zove Nermin, ne da ne bi mogao pobijediti, nego ga najjače partije ne bi ni stavile na listu zbog “egzotičnog” i nepodobnog imena i prezimena. E zato je Podgorica GRAD, a pobrojani tek dobrovoljne zilotske palanke. Moj nakon za Podgoričane. Moj naklon za doktora Abdića!“

Nermin-Abdic-skupljanje-potpisa-foto-dps-1024x674.jpg


Piše: Dragan Bursać, kolumnista CdM-a

Rezultati lokalnih izbora u Podgorici pokazuju da se DPS digao, ne iz mrtvih, jer nikad nije umro, nego iz politički impotentnih.

Da prostite, erekcija in vivo!

Sa oko 30 odsto glasova su pokazali da su pojedinačno najjača partija u glavnom gradu i da su se oporavili od litijaškog mučkog udaranja koje je trajalo pune četiri godine.

Ali još je rano, kombinatorike koje će uslijediti u danima, sedmicama i možda mjesecima, odrediće sudbinu, ne samo glavnog grada nego i Crne Gore i jednom za svagda će državni brod iz Boke okrenuti ili prema Zapadu ili će ga definitivno nasukati na hridi srpskog sveta.

Paradoksalno, kako sada stvari stoje, vjerovatno će Jakov Milatović sa svojim ljudima biti jezičak na vagi koji će odlučiti, hoće li Crna Gora put Brisela ili Vučićevog zagrljaja.

Te stvari Jakov mora prvo sam sa sobom da razriješi, pa onda sa gradom i na koncu sa državom koju, makar formalno, vodi.

Ali ja hoću kratko o nečem drugom. Hoću o doktoru Nerminu Abdiću, koji se iskristalisao kao prvo lice ne samo za gradonačelničku fotelju, nego i za cjelokupni DPS, pa možebitno i za budućnost cijele Crne Gore.

Prije toga idu, htjeli-ne htjeli, pohvale DPS-u.

Samo je DPS imao snage da stavi takvog čovjeka na takvu (moguću) poziciju, a samo se Podgorica izdigla iznad palanke srpskog sveta. Jer u Beogradu i Banjaluci, čovjek koji se zove Nermin, ne da ne bi mogao pobijediti, nego ga najjače partije ne bi ni stavile na listu zbog “egzotičnog” i nepodobnog imena i prezimena. E zato je Podgorica GRAD, a pobrojana mjesta tek dobrovoljne zilotske palanke.

I još više, zato je Crna Gora (još uvijek) antifašistička, građanska, sekularna država, čiji ustav poznaje građane, a ne etnije kao nosioce političke moći. Pišem ovo ushićen, sa mjesta gdje večeras ushićenja nema. Pišem ovo iz Banjaluke, koja samo može da sanja ovakvog čovjeka i koja će u iduću nedjelju birati između četnika na vlasti i četnika u opoziciji.

Jednako tako, pišem ovo iz Bosne i Hercegovine, zemlje koja se upinje da bude građanska, ali lokalni političari zbog svojih stražnjica o sitnih apanaža ne dozvoljavaju građanski princip-jedan čovjek-jedna glas. Pa im je draže sa budu bliski Karadžićevoj ideji naciona, nego primisli građanske države. Nisu u stanju i ne smiju, čak niti prepisati crnogorski ustav.

Kako god, red je da čestitam Nerminu Abdiću koji je, bez obzira na svaku buduću kombinatoriku ljudski, moralni i politički pobjednik ovih izbora ali hoću i da čestitam Podgoričanima koji su pobijedili i sebe, i apatičnost i one kolone vikend-glasača iz srpskog sveta koje su došle da kroje sudbinu glavnog grada.
I polomile su zube, gume i obraze!

Da je vječna Crna Gora, građanska zemlja i naprijed do konačne pobjede Nermine-DOBRI MOJ!

A kako se čini, biće ovo uvod u zahtjeve za vanrednim parlamentarnim izborima, jer ova većina u Skupštini ne odgovara volji građana Crne Gore. Sami su krivi za to!
 
  • Haha
Reactions: PA8

1727743763184.png

Iscrtane konture odbrane od ‘srpskog sveta’ u Crnoj Gori



image00001-5-1000x555.jpeg


Izvor: Danas.rs

U Podgorici su juče održani vanredni lokalni izbori. Glasalo se i u Kotoru. Iako lokalni, nerijetko, što je naročito slučaj proteklih nekoliko godina, ovi izbori izlaze iz okvira lokalnog i mogli bi da budu lakmus papir za neke odnose na nacionalnom nivou kada govorimo o političkoj snazi igrača na političkoj sceni u Crnoj Gori, piše Danas.rs.

Prema preliminarnim rezultatima izbora u Podgorici vidljiv je pad podrške partijama vlasti na nacionalnom nivou koje su ostale bez većine u glavnom gradu. Najveći pobjednik je opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS), pokazuju preliminarni rezultati Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

DPS je osvojio 19 mandata u gradskom parlamentu (29,95 odsto ili 24.309 glasova), PES i Demokrate 14 (21,77 odsto ili 17.672 glasova), koalicija okupljena oko partija nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) 13 (20,16 odsto ili 16.361 glasova), „Za bolju Podgoricu“ šest (10,52 odsto ili 8.538 glasova), Evropski savez tri (5,43 odsto ili 4.411), a Preokret i Stranka evropskog progresa (SEP) po dva (3,33 ili 2.705 glasova i 3,08 odsto ili 2.504).

Ispod cenzusa ostalo je šest lista – pokret „Naprijed“ (2,75 odsto ili 2.233 glasa), Podgorička lista (0,63 odsto ili 515 glasova), Crnogorska evropska partija (0,71 odsto ili 573 glasa), Pokret podstanara (0,28 odsto ili 226 glasova), Crnogorska građanska akcija (0,21 odsto ili 174 glasa) i Bošnjačka stranka (1,17 odsto ili 953 glasa).

Imajući u vidu da Skupština Glavnog grada ima 59 odbornika, za konstituisanje vlasti potrebno je obezbijediti podršku najmanje 30 njih.
Kalezić: Icrtane konture odbrane od ‘srpskog sveta’

Danilo Kalezić
, politički analitičar i saradnik Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore, ocjenjuje za Danas da su izbori pokazali „slom vladajuće većine i nacrtali konture odbrane od ‘srpskog sveta’ i veliko državnog nacionalizma koji ga podupire“.

Istovremeno, dodaje, pokazali su „vitalnost DPS-a i prozapadne građanske opcije. Sad je na potezu predsjednik Jakov Milatović koji na djelima treba da pokaže istinsku posvećenost evropskim integracijama i vladavini prava“.

Na pitanje koliki je ucjenjivački potencijal Milatovića, Kalezić odgovara:“Bilo kakav pokušaj političkog reketiranja bi bio koban za njega“.

Generalno, rezultati izbora u Podgorici pokazatelj su da je u Crnoj Gori zaustavljeno skretanje u „desno“, koje traje od 2020. i da dolazi do izvjesne konsolidacije građanskog (političkog) centra, ocjenjuje za Danas profesor Branislav Radulović, kopredjsednik Igmanske inicijative za Crnu Goru.
Kombinacija populizma i nacionalizma, koja je trenutno dominantna na državnom nivou, ukazuje, očito nije dala projektovani efekat na izborima u Glavnom gradu i definitivno se crnogorska politička scena počinje prestruktuirati, sa sve većim uticajem manjih lokalnih lista, što su pokazali i izbori ranije u Budvi i Andrijevici, a sada i u Podgorici i Kotoru.

„Takav razvoj događaja, u startu, ne daje ‘čista rješenja’ ili tzv. full pobjednike, dakle liste/partije koje mogu same ili relativno lako sa manjim partnerima formirati vlast, ali dinamizira političku scenu i iz do sada dominantnog ‘nacionalno desnog polja’, makar na lokalnom nivou, pomjera je ka građanskom centru i urbanim temama“.

U svakom slučaju, kaže Radulović, „‘etno-federalistička koncepcija’ u trenutnoj Vladi, promovisana u tezi o vladi kao savezu ‘partija naroda’, očito je sankcionisana od strane građana i dovela je do eliminacije ili vidnog gubitka podrške kod partija sa izraženim nacionalnim preznakom“.
Dodatno, ukazuje, niska izlasnost tj. velika apstinencija birača, više izražena na vladajućem polu, dodatan su pokazatelj da su birači, koji nijesu izašli na birališta, na ovaj način, sankcionisali strukture vlasti.

„Nemogućnošću da samostalno formiraju lokalnu vlast u Podgorici, partije ‘vladine većine’ na taj način otvorili su pitanje legitimiteta potojeće strukture vlade, tj. dali prostora opoziciji na državnom nivou, da otvoreno zagovara neophodnost zakazivanja vanrednih parlamentarnih izbora.

Ključ ovog procesa, za sada, je u rukama predsjednika države, od kojeg, sa osvojenih šest mandata njemu bliske liste, zavisi formiranje lokalne vlasti u Podgorici“, zaključuje Radulović.

Đukanović: DPS može biti zadovoljan, Milatovićeva lista „tas na vagi“

Izbori u Podgorici pokazali su da građani više nijesu spremni da olako prihvate populistička obećanja koja su im pojedini akteri nudili, što se odrazilo na njihov lošiji rezultat, ocjenjuje za Danas Petar Đukanović, programski direktor Centra za građansko obrazovanje (CGO) iz Podgorice.
„DPS može biti zadovoljan, jer je ostvario najbolji rezultat i iznad svih očekivanja. Veći dio vlasti na državnom nivou, međutim, podbacio je, naročito PES i Demokrate. Iako drže Vladu, njihov rezultat je znatno ispod očekivanog, posebno s obzirom na institucionalnu prednost koju su imali i do sad neviđenu zloupotrebu državnih resursa“.

Izbori su, dodaje Đukanović, pokazali da su partije sa jakom infrastrukturom u boljoj poziciji kada je izraženija apstinencija, a to se primarno odnosi na DPS i partije nekadašnjeg DF-a.

„Lista koju predvodi predsjednik Milatović, kao što su neka predviđanja nagovještavala, sada je tas na vagi i ostaje da se vidi kome će pružiti podršku za formiranje vlasti u Podgorici“.

Na pitanje da li je moguć „budvanski scenario“ (tj.situacija da niko ne uspije da formira vladu te da se izbori ponovo raspisuju – u Budvi su u novembru novi vanredni izbori) Đukanović kaže da je to najmanje vjerovatan jer, pojašnjava, novi izbori ne idu na ruku nikome, a posebno ne partijama vlasti, iako će proces uspostavljanja vlasti potrajati.

S obzirom na dešavanja tokom predizborne kampanje, moguća su i iznenađenja u nastavku procesa, ukazuje Đukanović.

„Prethodno iskustvo nas uči da ne treba očekivati da će se politički procesi odvijati na temelju principa i vrijednosti. Vjerovatnije je da će se nastaviti pregrupisavanja aktera zasnovana na interesima, a što može dovesti u pitanje i neke postojeće odnose i koalicije“.

Loš rezultat PES-a i Demokrata, koji čine Vladu, dovodi u pitanje njen legitimitet, dodaje.

„To ne znači da će doći do njenog neposrednog pada niti da možemo uskoro očekivati vanredne parlamentarne izbore, ali je legitimitet ozbiljno uzdrman, što predstavlja dodatni izazov za održavanje već ionako heterogene vlade u kojoj već ima mimoilaženja i varnica“, zaključuje Đukanović.
 
  • Haha
Reactions: PA8

1727743936823.png

Vučić „izgubio“ izbore u Crnoj Gori?



Foto: Printscreen


Izvor: Danas.rs

Izborni inženjering Aleksandra Vučića u Crnoj Gori konstantan je još od dolaska naprednjaka na vlast. Vođen nacionalističkim nagonima, politička saradnja i podrška srpskim nacionalistima u toj državi svesrdna je, a pretpostavke i uvjerenost velikog broja upućenih posmatrača prilika – da taj dio prosrpske političke elite svoje odluke i retoriku zasniva prema uputstvima koje dobija iz Beograda, vremenom je postajala sve zasnovanija.

Komentarišući rezultate tek okončanih lokalnih izbora u Crnoj Gori, na kojima su, bez obzira na postizborne kombinatorike, pobjedu odnijele snage „protiv“ kojih je režim Aleksandra Vučića – Demokratska partija socijalista, Mila Đukanovića – sagovornici Danasa ističu da je nakon četiri godine, Vučić po prvi put „izgubio“ izbore u CG.

“Rezultati lokalnih izbora u Podgorici, koji su više od lokalnih, jer skoro polovina građana Crne Gore živi u glavnom gradu, veoma su relevantni za detektovanje promjene raspoloženja u biračkom tijelu. Najpre, ovo je prvi poraz Vučića od 2020. godine u Crnoj Gori, kaže za Danas istoričar Milivoj Bešlin.

„Vučić i njegove marionete u Crnoj Gori su poražene“

Vučićevi lojalisti i marionete su poraženi na ovim izborima, dodaje, uprkos zloupotrebama državnih resursa i besprimjernom mješanju i naprednjačkog, kriminalnog aparata i vrha SPC koji su neumorno radili na terenu i u Podgorici i u Kotoru.

” Dalje, rezultati su potvrda snage prozapadnog i opozicionog DPS-a, koji je u krajnje neravnopravnim uslovima izvojevao pobjedu nad udruženom koalicijom korumpiranih populista i klerikalnih nacional-šovinista. I možda najvažnije od svega: ovo je dokaz građanskog i multietničkog karaktera Podgorice i Crne Gore. To je ono što Vučićeva BIA glasila i njegovi stratezi nijesu razumjeli i po čemu se pluralna Crna Gora suštinski razlikuje od monolitne Srbije. U svakom slučaju, CG se vraća sebi i svaki sljedeći izbori će biti samo potvrda da ne pristaje da svoju suvjerenost, svoj identitet, svoju državnost i evropsku budućnost mijenja za ulogu siromašne provincije u fašistoidnoj ideji tzv. srpskog sveta – napominje on.

Ipak, nezavisno od dalje kombinatorike u formiranju vlasti, smatra, ključno pitanje ostaje bahato mješanje Vučića i naprednjačkog kriminalnog režima i slanje hiljada lažnih “vikend glasača” u CG.

” Svi smo videli u nedjelju kilometarske kolone na granici. Taj problem mora dobiti svoje ishodište u institucijama države Cren Gore, ali će se najvjerovatnije i internacionalizovati. Evropske institucije su već reagovale na te izborne putujuće cirkuse kojima Vučić i Dodik obesmišljavaju sve izbore u regionu i ta se kriminalna praksa mora saseći u korjenu. Šteta je samo što niko u Srbiji od političkih aktera nije problematizovao to pitanje, jer se Podgorici juče desio “beogradski scenario”, nama vrlo dobro poznat…”, zaključuje Milivoj Bešlin.

Psiholog Žarko Korać kaže za Danas da je nesumnjivi pobjednik izbora u Podgorici DPS, čiji je dugogodišnji predsjednik bio Milo Đukanović.

Sa trideset posto glasova, skoro trećina birača je za nju glasala, dodaje.

” Treba voditi računa da se ona već četiri godine izložena vrsti medijskog linča poslije gubitka vlasti, i da su u tome prednjačile stranke novih vlasti poslije dvehiljadite godine. Iako je prosrpska koalicija koju je svesrdno pomagao Beograd dobila dvadeset posto glasova, ona je to dobila najviše zahvaljujući umjerenoj izbornoj kampanji i prihvatljivoj kandidatkinji za gradonačelnicu. Dakle i uz pomoć Beograda to je maksimum glasova koje može da skupi u Podgorici “, smatra on.

Beograd svakako nema šta da slavi, naglašava, „a vladajuća koalicija u Crnoj Gori naklonjena Beogradu, nije dobro prošla na izborima“.

“U tom smislu Beograd, odnosno Aleksandar Vučić, nije dobio ove izbore. Iako DPS skoro sigurno neće moći da formira vlast u glavnom gradu Crne Gore, ipak je glavna poruka ovih izbora da podrška takozvanim suvrerenističkim strankama raste u Crnoj Gori. To treba da shvate oni koji bi Crnu Goru, uprkos njenoj istoriji, da svedu na formalno nezavisnu državu “,objašnjava Korać.

Kako zaključuje, „zato je značaj ovih izbora veliki, oni nijesu samo pokazali da je stranka koja je bila nosilac borbe za nezavisnu Crnu Goru opstala, već i da je to trajno opredjeljenje građana Crne Gore, nezavisna, demokratska i antifašistička država“.
 
  • Haha
Reactions: PA8

1727762743176.png

Ocijenio u intervjuu za Avaz


Vujović: Opozicija se oporavila, vladajuća koalicija ubjedljivo poražena


Zlatko Vujović

Profesor Fakulteta političkih nauka u Podgorici, Zlatko Vujović

Objavljeno: 30.09.2024.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Podgorici Zlatko Vujović kazao je da glasovi birača u Podgorici i Kotoru pokazuju značajne promjene trenda nakon parlamentarnih izbora 2020. godine.

- Ovaj rezultat u Podgorici, ali i u Kotoru, gdje je DPS osvojio 30 odsto podrške, a stranke nekadašnjeg crnogorskog bloka gotovo 40 odsto, predstavlja značajno povećanje. Tu su i neke druge partije koje su sada u opoziciji na nacionalnom nivou, tako da je vladajuća koalicija ubjedljivo poražena. Iako ima nevjerovatnih dvije trećine poslanika u parlamentu Crne Gore, dvotrećinsku podršku u parlamentu Podgorice, pod kontrolom sve institucije vlasti na nacionalnom i lokalnom nivou, vladajuća koalicija u Crnoj Gori doživjela je ogroman pad podrške. Sa nekih 40 posto podrške koju je dobila sada svakako je doživjela težak udarac vladajućim partijama, a posebno pokretu Evropa sad - rekao je Vujović za Avaz.ba.

Pojašnjava da je Pokret Evropa sad (PES), koji je vrhunac popularnosti doživio na parlamentarnim izborima 2023. godine, izgubio zamah, dok se opozicija poprilično oporavila. Ako se desi da učestvuje u vlasti u Podgorici to će joj dati snažan vjetar u leđa pred naredne opšte izbore, ali bez obzira na ishod takvih pregovora, smatra Vujović, sve ide u korist opozicije.

- Političke partije Jakova Milatovića i Dritana Abazovića su bile u vlasti u Podgorici. Odbornici nekadašnjeg PES-a, koji su otkazali poslušnost Milojku Spajiću, pregovarali oko uslova za nastavak vlasti. I URA je bila u vlasti. Svjesno su izazvali krizu i srušili tu vlast u Podgorici zato što su smatrali da je loša i da se s njima ne može funkcionisati. Ako je bilo tako onda se postavlja pitanje zašto bi vlast ponovo pravili s onima koje ste srušili. Tu logike nema, osim ako nemate uticaj sa strane koji vas je primorao da idete u istu koaliciju - ističe Vujović.

U slučaju da DPS i lista Jakova Milatovića, aktuelnog predsjednika Crne Gore, formiraju vlast u Podgorici, to bi mogao biti uvod za raspad koalicije na državnom nivou. Vujović važnim smatra i rezultat Bošnjačke stranke (BS).

- BS je prepolovljena u Podgorici, sa nekih 2.000 oni su osvojili oko 1.000. Partija koja ima šest poslanika, nešto manje ministara u Vladi, koja ima ogromne državne resurse doživi da joj se prepolovi biračko tijelo, prije svega zbog koalicije sa Demokratskim frontom. To će i BS-u biti crvena lampica. Dakle, puno faktora će uticati na destabilizaciju Vlade Crne Gore. Ako Milatović i Abazović žele promjenu vlasti na nacionalnom nivou, a trudili su se da to svakom prilikom istaknu, onda se to ne radi tako što ćete sa istima napraviti vlast na nivou Podgorice. Međutim, u Crnoj Gori postoji dosta veto igrača, spoljnih prije svega, a mislim na Srbiju i SPC, tako da treba kalkulisati i njihov uticaj i miješanje u taj proces - zaključio je Vujović.
 
1727762955585.png





Popović za HRT: Izbori u Crnoj Gori pod brutalnim pritiskom Beograda


1727762984041.png


Autor: Antena M 30.09.2024. 19:10

Književnik i publicista Milorad Popović gostovao je u emisiji HRT-a "Studio 4" gdje je komentarisao juče održane lokalne izbore u Crnoj Gori. Tvrdi kako se već četiri godine svi parlamentarni i lokalni izbori odvijaju "pod brutalnim pritiskom iz Beograda".


U Crnoj Gori ove su nedjelje održani lokalni izbori. Izlaznost je manja nego dvije godine prije - oko 56 posto. Izborni dan u Podgorici i Kotoru obilježio je „izborni turizam“ - spomenute gradove preplavili su glasači koji su stizali autobusima iz Srbije, među ostalim u organizaciji Srpske pravoslavne crkve, piše portal HRT-a.

Popović je rekao da se već četiri godine svi parlamentarni i lokalni izbori odvijaju pod brutalnim pritiskom iz Beograda i vlasti koja je uspostavljena nakon 13.8.2020.

„Rezultati izbora su dosta iznenađujući u nepovoljnom smislu za režim. Nezadovoljstvo građana ogleda se u manjoj izlaznosti nego na prethodnim izborima i relativno dobrim rezultatima opozicije. U Kotoru je DPS imao neku malu većinu u odnosu na koaliciju režimskih stranaka. HGI je ušao u lokalni parlament za razliku od prošlih izbora. Mislim da su zadovoljni. Pokazalo se da je principijelni i pošteni rad Vuksanovića imao odraz kod građana. Ljudi su shvatili da je na prošlim izborima bila jedna fantomska lista koja se zalagala za lažni lokalni identitet“, rekao je Popović.

DPS je, podsjeća on, stranka koja je vladala gotovo 30 godina.„Prvih sedam godina bila je uz Slobodana Miloševića. Sad bilježi osjetan rast u odnosu na protekle izbore 2022. godine. To se može tumačiti tako da je sad na čelu grupa mladih ljudi koji nisu imali korupcijske repove i očigledno je kod ljudi nezadovoljstvo s dosadašnjim rezultatima vlasti koja je instalirana 2020. godine uz pomoć Srbije i Rusije“, rekao je Popović.

Smatra kako je uloga Srpske pravoslavne crkve ključna.

„Nevjerovatno je poniženje koje sebi dozvoljava srpski patrijarh koji je bio vrlo omiljen. Autoritet vjerskog lidera troši u malim lokalnim sredinama. To ne znam je li danas postoji u Latinskoj Americi ili nekoj afričkoj zemlji. To govori u kakvom je danas Crna Gora položaju i što trpe ljudi koji se suprotstavljaju velikosrpskom nacionalizmu u Crnoj Gori. To prolazi ispod radara demokratske Evrope“, zaključio je Popović.
 
АКо се Дритан и Милатовић одлуче за коалицију са ДПС-ом, биће млађи партнер у тој коалицији.ДПС има 30% а УРА и Милатовић око 10%.

Исто би било и на републичком нивоу, с тим да Милатовић више не би могао да рачуна да ће бити председник.
 
1727793564591.png

VUČIĆ POLUDIO NAKON ŠTO JE OBJAVLJEN SNIMAK IZ PODGORICE: "Taj Milo Đukanović, on mrzi moju Srbiju!" (VIDEO)


"Mogu da pevaju šta god hoće, ovo što večeras radimo priča mnogo više nego bilo kakva pesma protiv naše zemlje", kazao je u režiranoj predstavi Vučić.

1727793656349.png


Prije 18h

Gotovo svi srpski tabloidi večeras su prenijeli snimak iz jednog podgoričkog lokala na kojem se vidi kako bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović slavi pobjedu njegove stranke u crnogorskoj prijestolnici uz pjesmu "Ne može nam niko ništa".

Iako se to na snimku jasno ne čuje, svi srbijanski tabloidi su prenijeli kako Đukanović i društvo zapravo pjevaju: "Ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije", a ne kako pjesma u orginalu zvuči - "jači smo od sudbine".


Vučić: Ja volim Srbiju a on je mrzi

No, ovakvo izvještavanje nije ništa novo. To je samo pripremanje atmosfere u srbijanskoj javnosti kako bi to bila jedna od tema obraćanja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. To smo do sada vidjeli na stotinama sličnih primjera...

Tako je, povodom ovakvog tablodinog izvještavanja, Vučić kazao da je čuo snimak i da "sa bivšim predsednikom Crne Gore Milom Đukanovićem ima jednu zajedničku opsesiju - Srbiju, s tim da je on voli, a Đukanović mrzi".

"Video sam, interesantno je. Imamo gotovo sve različito u našim programima, planovima i idejama, o svemu drugačije razmišljamo, ali imamo jednu zajedničku opsesiju. I jedan i drugi smo opsednuti Srbijom. Ja je volim, on je mrzi. I nemam nikakav problem s tim. Ja ću nastaviti da volim svoju zemlju, on može da nastavi da mrzi moju zemlju. Ja ću je još više voleti, ali istovremeno poštovati Crnu Goru. Koliko god on pevao i mrzeo Srbiju, Srbija će ići napred. Neću ni reč reći protiv Crne Gore. Hvala im što su nam pokazali koliko su opsednuti Srbijom. Mogu da pevaju šta god hoće, ovo što večeras radimo priča mnogo više nego bilo kakva pesma protiv naše zemlje", kazao je u režiranoj predstavi Vučić.
 

1727817747669.png

DPS Vučiću: Nemojte potcjenjivati inteligenciju građana Crne Gore i Srbije


Vučić: Odvratna igra Crne Gore oko amandmana na Rezoluciju o Srebrenici


Cafe del Montenegro 01/10/2024


Razumijemo da ste uložili puno para, vremena i truda da slomite Demokratsku partiju socijalista (DPS) , ne biste li slomili Crnu Goru i – ništa, kazali su iz te stranke u reagovanju na izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

<<<Vučić: Milo Đukanović i ja dijelimo opsjednutost Srbijom<<<

Iz DPS su se oglasili nakon što je Vučić prokomentarisao snimak proslave nakon lokalnih izbora u Podgorici a na kome je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

“Ne ide. Ko gubi ima pravo da se ljuti, ali da se predsjednik jedne države uključi u spinovanja gubitnika ovih izbora, to mora biti neka velika muka. A znamo šta je – vidjeli ste na ovim izborima da naše komšije, braću, kumove, građane srpske nacionalnosti koji žive u Crnoj Gori, uz svu propagandu ne možete ubijediti u laž, jer su na ovim izborima u velikom broju glasali za našu listu koju je predvodio dr Nermin Abdić“, naveli su iz DPS u reagovanju dostavljenom medijima.

DPS je, prema njihovim riječima, građanska partija i ponosna na činjenicu da ima brojne članove, simpatizere i birače različitih vjera i nacija, koji joj decenijama daju podršku.

“Nije vam palo na pamet da je možda jedan od uzroka debakla vlasti na podgoričkim izborima, i to što politički lideri Srba sa vašeg platnog spiska, po Vašem nalogu, duže od godinu lebde između fotelja i nekadašnjih obećanja o izlasku iz NATO-a, ukidanju sankcija Rusiji i otpriznavanju Kosova”, naveli su iz DPS.

Nemojte potcjenjivati inteligenciju građana Crne Gore i Srbije, poručuju oni, i “svojim propagandnim trikovima pokušavati da svađate ljude”.

“Prošla su vremena učinkovitosti takvih metoda. Štaviše vraćaju se kao bumerang šovinizmu i nacionalizmu, a građanska, slobodna, antifašistička Crna Gora opet pobjeđuje”, zaključili su iz DPS.
 
Rezultati su precenjeni. Od 145 000 biraca u Podgorici,izaslo je 82 000. DPS je osvojio 30% ili 24 000glasova. Toliko imaju uvek samo je izlaznost mala.
U CG jako lako mozes da se docepas vlasti sa npr. 50 000glasova ti si u vlasti sa 150 000 predsednik i ajatolah,patrijarh tamo.
 
Rezultati su precenjeni. Od 145 000 biraca u Podgorici,izaslo je 82 000. DPS je osvojio 30% ili 24 000glasova. Toliko imaju uvek samo je izlaznost mala.
U CG jako lako mozes da se docepas vlasti sa npr. 50 000glasova ti si u vlasti sa 150 000 predsednik i ajatolah,patrijarh tamo.
Промашио си поенту бре. Чипуљчанин је мислио да ће сведе DPS на ниво на који су дошли "жути" у Србији пошто су пали с власти, то јест желео је да DPS процентуално постане статистичка грешка, као овде када би Демократска странка изашла самостално на изборе, јер Чипуљанин, Црква Србије и руска агентура не могу да направе тзв. "српски свет" од Црне Горе све док DPS постоји као релевантан политички фактор. Углавном, Чипуљчанинов наум је пропао. А нека Прешједник Џејкоб слободно у Титограду направи коалицију са нео-информбировцима; његови гласачи који су ипак за Црну Гору у Европској унији ће казне то само тако.
 
Poslednja izmena:

Back
Top