Predlog za laptop do 200.000

Dario1990

Početnik
Poruka
4
Zdravo svima,

Potrebna mi je pomoć oko kupovine novog laptopa, pa bih zamolio da mi neko ko se razume pomogne, pošto nisam previše stručan. Suma koju bih izdvojio je do 200.000rsd, pa računam na to da mi je izbor širok.

Ono što bi mi značilo da laptop poseduje je:
  • 15,6 inčni ekran(bitno mi je da rezolucija laptopa bude što bolja i da je ekran lepo osvetljen). Ekrani od 13 inča su mi premali, dok su mi laptopovi od 17 inča ne previše praktični. Uz to ne bi bili na odmet i dobri zvučnici, kako bih povremeno mogao da pogledam i neki film na laptopu.
  • Dosta ram memorije, dobar procesor i grafička kartica. Nisam gejmer niti sam ikada igrao igrice, ali bih voleo da mogu da pokrenem više programa i da to sve teče bez lagovanja i da mogu povežem laptop na eksterni monitor.
  • Osvetljena tastatura sa izdvojenim numeričkim delom. Dosta kucam, posao mi je takav da se bavim brojevima, tako da mi je ovo jako bitno i navikao sam da radim sa numeričkim delom. Takođe mi je jako bitno da tastatura bude QWERTZ sa srpskim karakterima(š,đ,č,ć,ž).
  • Dovoljan broj portova. Vidim da se danas pojavljuje taj trend da uz svaki laptop mora da se vuče i dongle sa dodatnim priključcima, a to mi se i ne dopada previše. Kada sam kod kuće laptop koristim sa monitorom pa mi je neophodan HDMI port, zatim minimum jedan USB A(poželjno 2), i USB C.
  • SSD od 500GB ili više. 256GB mi nije dovoljno, jer volim da držim dosta datoteka kod sebe u laptopu u slučaju kada se desi da radim nešto offline.
Otprilike sam napisao šta mi je važno kod laptopa. Izdvajam veću sumu novca, jer bih želeo da kupim kvalitetniji laptop koji će moći da me služi duži niz godina. Do sada sam koristio laptopove HP proizvođača, sa i ne tako zavidnim specifikacijama. Takođe čitam po nekim forumima da se dešava u pojedinim radnjama da prodavci prepakuju uređaje koji su korišćeni i da ih prodaju kao nove, pa bi mi značila i preporuka radnje u kojoj bih mogao da kupim.

Unapred vam se zahvaljujem na pomoći. Ako imate neka dodatna pitanja za mene, pitajte me slobodno.

HP Envy x360 15-ed1046nn 350K5EA

• Dijagonala ekrana : 15,6"
    Procesor : Intel Core i5
    Grafička karta : nVidia
    RAM memorija : 12 GB DDR4
    HDD : 512 GB SSD
    Rezolucija ekrana : 1920 x 1080 pix
    Materijal kućista : aluminijum
    Boja : crna
    Težina : 1,92 kg
Dijagonala ekrana: 15,6"
Rezolucija: 1920 x 1080 pix
Ekran: FHD, multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 400 nits, 100% sRGB
Ekran osetljiv na dodir: da
Procesor: Intel® Core™ i5 Quad Core 1135G7, do 4,2 GHz (8 MB L3 cache)
Chipset: Intel® Integrated SoC
Grafička karta: nVIDIA® GeForce® MX450, 2 GB GDDR5
RAM memorija: 12 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 4 GB, 1 x 8 GB)
Hard disk: SSD 512 GB PCIe® NVMe™ M.2
Optički uređaj: nema
Bang & Olufsen® zvučni sistem sa 3 zvučnika
Web kamera: 0,9 Mpix sa mikrofonom
Wi-Fi 6™ AX201 (2x2)
Bluetooth® 5 Combo
Čitač otiska prsta
Priključci:
- 1 x HDMI 2.0
- 1 x SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- 1 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)
- 1 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate
- 1 x Audio 3,5 mm (izlaz i mikrofon)
- 1 x SD čitač kartica
Tastatura pune veličine, sa izdvojenim numeričkim delom
Lokalizacija tastature: EN
Osvetljena tastatura: da
Baterija: LiPo, 3-cell, 51 Wh
Operativni sistem: Windows 10 Home 64bit
Kućište: aluminijum
Dimenzije: 358 x 230 x 18,9 mm
Težina: 1,92 kg
85065.jpg

Ne želim mek, zato što nema numerički deo tastature izdvojen. A i da pređem preko toga macbook pro od 16 inča žestoko prevazilazi moj budžet.

HP Envy x360 15-ed1046nn 350K5EA

• Dijagonala ekrana : 15,6"
    Procesor : Intel Core i5
    Grafička karta : nVidia
    RAM memorija : 12 GB DDR4
    HDD : 512 GB SSD
    Rezolucija ekrana : 1920 x 1080 pix
    Materijal kućista : aluminijum
    Boja : crna
    Težina : 1,92 kg
Dijagonala ekrana: 15,6"
Rezolucija: 1920 x 1080 pix
Ekran: FHD, multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 400 nits, 100% sRGB
Ekran osetljiv na dodir: da
Procesor: Intel® Core™ i5 Quad Core 1135G7, do 4,2 GHz (8 MB L3 cache)
Chipset: Intel® Integrated SoC
Grafička karta: nVIDIA® GeForce® MX450, 2 GB GDDR5
RAM memorija: 12 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 4 GB, 1 x 8 GB)
Hard disk: SSD 512 GB PCIe® NVMe™ M.2
Optički uređaj: nema
Bang & Olufsen® zvučni sistem sa 3 zvučnika
Web kamera: 0,9 Mpix sa mikrofonom
Wi-Fi 6™ AX201 (2x2)
Bluetooth® 5 Combo
Čitač otiska prsta
Priključci:
- 1 x HDMI 2.0
- 1 x SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- 1 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)
- 1 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate
- 1 x Audio 3,5 mm (izlaz i mikrofon)
- 1 x SD čitač kartica
Tastatura pune veličine, sa izdvojenim numeričkim delom
Lokalizacija tastature: EN
Osvetljena tastatura: da
Baterija: LiPo, 3-cell, 51 Wh
Operativni sistem: Windows 10 Home 64bit
Kućište: aluminijum
Dimenzije: 358 x 230 x 18,9 mm
Težina: 1,92 kg
85065.jpg
Ovde mi se sviđa dosta specifikacija, jedino što nema tastaturu za srpskim karakterima. Jako lep dizajn.

Nisam siguran, ali zar nije ranije bilo dosta problema sa ovim šarkama ako se tako zovu kod nas(hinges)? Čini mi se da sam čitao u komentarima i na forumima da je dosta ljudi imalo problem sa njima.

Poslednja izmena:
Ne želim mek, zato što nema numerički deo tastature izdvojen. A i da pređem preko toga macbook pro od 16 inča žestoko prevazilazi moj budžet.

Ovde mi se sviđa dosta specifikacija, jedino što nema tastaturu za srpskim karakterima. Jako lep dizajn.

Nisam siguran, ali zar nije ranije bilo dosta problema sa ovim šarkama ako se tako zovu kod nas(hinges)? Čini mi se da sam čitao u komentarima i na forumima da je dosta ljudi imalo problem sa njima.
ma jok.ako kosta,nista ne brini

Uzmi na kredit ovaj Air od 14". Rezulicija je ogromna tako da bolje prija ocima nego ovaj od 15.6. Za te pare mozes da
ga natankas maks RAM i maks SSD. Koristim ga od juna, ne skidam se sa njega. Otporan na zar cigare i kafu s mlekom :P

Uzmi na kredit ovaj Air od 14". Rezulicija je ogromna tako da bolje prija ocima nego ovaj od 15.6. Za te pare mozes da
ga natankas maks RAM i maks SSD. Koristim ga od juna, ne skidam se sa njega. Otporan na zar cigare i kafu s mlekom :P

Verujem ja da je MacBook jako kvalitetan laptop, ali ceo život koristim HP i Windows. Jednostavno ne znam da li bi se lako privikao. A i često su mi otvorena dva prozora na ekranu - jedan levo drugi desno, ne znam da li je na ekranu od 14" to izvodljivo.

Verujem ja da je MacBook jako kvalitetan laptop, ali ceo život koristim HP i Windows. Jednostavno ne znam da li bi se lako privikao. A i često su mi otvorena dva prozora na ekranu - jedan levo drugi desno, ne znam da li je na ekranu od 14" to izvodljivo.
Mozes da otvoris kolko hoces prozora :P
Imas mnogo vece mogucnosti, rezolucija na mom je 2560x1600. Imas i onaj mission kontrol i vise desktopa da ih lepo rasporedis :P
Razlika izmedju Air i Pro je minimalna a natankan Air kosta ko bare pro :P
Jedino sad sto nema toliko igara ko na Windows, ali recimo igras BG3 bez venta, dok se x86 desktopi pregrejavaju i raspadaju :P

Sto se ne bi privikao ,meni je na Mac trebalo nedelju dana da povatam sve sto mi treba .

Kakav crni kredit ,od toga treba bezati maksimalno …ugovori ,krediti i takve gluposti nikako.

A za ceo laptop 200k dinara odjednom :P
edit:
sta mislis, uzmi recimo stan od 50k evra, nema to niko odmah, nego lepo 250e rata mesecno sto je 50% prosecne plate :P
otkud klinkama ti ajfoni od po 1k evra, sta mislis?
A sto mora cela kola da se da za laptop?
U Beogradu za 50k evra ne mozes ni wc da kupis a kamoli stan.
250 evra nisu male pare za luksuziranje sa slabim platama .

A sto mora cela kola da se da za laptop?
U Beogradu za 50k evra ne mozes ni wc da kupis a kamoli stan.
250 evra nisu male pare za luksuziranje sa slabim platama .
Cuj, ja sam uzeo nova kola za 16k evra na 3 godine :P
Lepo otisao u banku uzeo kredit, vozim kola a nemam 16k evra.
Tako to ide….. uzeo i MacBook na kredit takodje...
nemam para a vozim kola i uzivam u MacBook :P
otplacujem mesecno, bas me briga :P

Od jeftinijih​

Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL 20VE00MLYA​

• Proizvođač: Lenovo
  • Veličina ekrana: 15.6"
  • Procesor: Intel Core i5-1135G7
  • Kapacitet memorije: 16 GB
  • Veličina hardiska: 512 GB
  • Model Grafičke karte: Intel Iris Xe
Skuplji

Dell G15 (5511) NOT18532