Предестинација и православље

Gedeon

Domaćin
Poruka
3.543
Може ли неко ово објаснити. Мене ово збуњује. Ради се о предестинацији у православљу. Конкретно на примеру светог Сергија Радоњешког:
Преподобни и богоносни отац наш Сергије родио се у граду Ростову од побожних и угледних родитеља бојара Кирила и Марије. Још од утробе матере Бог га изабра на службу Себи. Једном мати његова, бременита њиме, дође по обичају свом у цркву на свету литургију. Пред само читање Светог Еванђеља младенац у утроби њеној громко викну, и глас његов чуше сви што стајаху близу матере његове; исто тако за време Херувимске песме он по други пут викну; и кад свештеник изговори: “Светиње светима”, по трећи пут се чу глас младенца из утробе материне. Из тога сви разумеше да ће се на свет јавити велики светилник свету и служитељ Пресвете Тројице. Јер као што пред Мајком Божјом радосно заигра у утроби свети Јован Претеча, тако и овај младенац заигра пред Господом у светом храму Његовом.
При овом чуду матер преподобнога обузе страх и ужас; и сви који чуше глас дивљаху се веома. После тога када дође време Марија роди сина, и наденуше му име Вартоломеј. И од првих дана свога живота младенац се показа строги испосник: средом и петком није сисао; а није се дотицао материних сиса и у друге дане када се дешавало да она Једе месо; приметивши то, Марија престаде јести месо.

Pa normalno da je tako.
Tako je i apostol Pavle za sebe govorio, da je izabran u utrobi. Ali i vise od toga, ne samo u utrobi, nego od pocetka vremena, i kroz vrijeme. Tako se i sportisti na primjer zahvaljaju Dzizusu na svemu cime ih je obdario i kako ih nagradjuje, itd. Svi se Bogu zahvaljaju na svemu. Sve je propisano.
Шта су неки изабрани за нешто посебно, а неки ни за шта.

"Mi vjerujemo da je svedobri Bog iz vječnosti preodredio za slavu one koje je On izabrao a osudio na osudu one koje je On odbacio ali ne tako da bi jedne opravdao a druge osudio bez razloga. Tako nešto bi bilo protivno prirodi Boga koji je zajednički Otac svima i ne obraća pažnju na ličnosti i želio bi da se svi ljudi spasu i da dođu u poznanje istine (1 Tim 2:4) ali pošto je predznao da će jedni ispravno koristiti svoju slobodnu volju a drugi pogrešno, On je predodredio jedne a osudio druge."
- Sabor u Jerusalimu 1672.

Може ли неко ово објаснити. Мене ово збуњује. Ради се о предестинацији у православљу. Конкретно на примеру светог Сергија Радоњешког:
Преподобни и богоносни отац наш Сергије родио се у граду Ростову од побожних и угледних родитеља бојара Кирила и Марије. Још од утробе матере Бог га изабра на службу Себи. Једном мати његова, бременита њиме, дође по обичају свом у цркву на свету литургију. Пред само читање Светог Еванђеља младенац у утроби њеној громко викну, и глас његов чуше сви што стајаху близу матере његове; исто тако за време Херувимске песме он по други пут викну; и кад свештеник изговори: “Светиње светима”, по трећи пут се чу глас младенца из утробе материне. Из тога сви разумеше да ће се на свет јавити велики светилник свету и служитељ Пресвете Тројице. Јер као што пред Мајком Божјом радосно заигра у утроби свети Јован Претеча, тако и овај младенац заигра пред Господом у светом храму Његовом.
При овом чуду матер преподобнога обузе страх и ужас; и сви који чуше глас дивљаху се веома. После тога када дође време Марија роди сина, и наденуше му име Вартоломеј. И од првих дана свога живота младенац се показа строги испосник: средом и петком није сисао; а није се дотицао материних сиса и у друге дане када се дешавало да она Једе месо; приметивши то, Марија престаде јести месо.
Ovo sa zaigrivanjem fetusa u stomaku se trudnici moze desiti dok je mozda slucajno prisutna kad se neki pagani klanjaju kipovima,kad neko nekog bije na ulici pa cak i kad bi neko pokusao opljackati ili silovati trudnicu a ponekad cak i nicim izazvanim ...!!!
Dakle trzaju nerodjenog deteta u stomakiu majke jeste tipicna pojava u toku trudnioca stoga ukoliko se neki takav dogadjaj ne potkrepi nekom Bozanskom intervencijom ( putem konkretne poruke,vizije,prisustvom andjela i t.d. u kontekst objavljivanja prilika iz buducnosti vezane za zivot jos nerodjenog deteta ) sve se to moze slobodno okaciti macki o rep !

Inace, kad se saberu svi raspolozivi podatci iz Pisma ( dakle ne mislim na neki konkretan stih jer takvu formulaciju ne vidimo u Bibliji) stice se zakljucak da predestinacija definitivno ne postoji !!!

Речено и објашњено
Став Православне цркве према слободи воље и предестинацији (предодређењу)
https://svetosavlje.org/da-nam-budu-jasnija-neka-pitanja-nase-vere-knjiga-i/5/

Хм. Тешко за појмити, али сам прочитао све што сте написали или послали линкове. Бог све зна унапред и неке људе опет предодреди за нешто, али опет постоји слобода избора добра и зла, пропасти или опет духовног напредовања. Тако да неки искористе дате им таленте на добро или лоше, а неки никако. Мишљења сам, попут светог Августина да пуно тога зависи од благодати; али и да опет човек није аутоматски осуђен на грешење. Неопходно је стицати благодат јер без ње нема узрастања. Људе треба учити како да стичу благодат: молитва, пост, црквени обреди. Дефинитивно смо сви позвани на светост. И у браку, и у монаштву, и у младости, старости, самоћи... Ако и паднеш, згрешиш, одмах се треба кајати, исправљати, не остајати у блату. Ако је Бог неког и предодредио за нешто велико у добрим смислу или лоше због греха предака или ко зна чега, увек постоји савест, опција исправљања. Најбоље је бити што кажу човек на месту: добар према свима, али не и будала на своју штету. Умереност у свему и опрез према свему што заводи на широк путу. Хришћанство тражи од човека приличну висину и у размишљању и у понашању, у свему. Нема сличне вере

Poslednja izmena:
То одприлике значи овако - сви ми се крећемо на основу Божијег плана о логосима бића.
Али, то да ли ћемо ми остварити тај план који Бог има за нас, зависи само од нас. Оно што Бог зна су последице наших слободних избора.

evo nam ga ukra unijat, ruga se rusima, ali ja i dalje ne verujem da je ovo istina, jel imas neki link? i kakve veze ovo ima sa predestinacijom?
ma, nije moguce da je istina ovo sto ovaj geda unijat, papista postavlja?
Неопходно је стицати благодат јер без ње нема узрастања. Људе треба учити како да стичу благодат
ja vec vise puta uvidjam da je za tebe sticanje blagodati, neko pabircenje, ides u vinograd i pabircis, ne znam bolji izraz

jel znas ti uopste sta je blagodat?

Back