Pre više od 120 godina, svetlo je obasjalo Valjevo

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.151
Mala hidroelektrana na reci Gradac, napravljena je 9. maja 1900. godine. Te večeri Valjevo je osvetljeno električnom energijom kao prvi grad u Srbiji.

Hidrocentralu je napravio Mateja Nenadović, unuk slavnog Prote Mateje Nenadovića. Za to je iskoristio objekat porodičnog industrijskog mlina i njegove jazove, koji su se nalazili na samoj periferiji tadašnjeg Valjeva, nedaleko od ušća Gradca u Kolubaru.

U impresiji o osvetljenom Valjevu autor članka u „Večernjim novostima" piše: „Valjevo pretstavlja noću jednu čarobnu sliku... Valjevo od tog dana tako reći pliva u moru svetlosti. Naročito je čarobna „Beogradska ulica". U dužini od kilometar i po ima ona vrlo veliki broj sijalica i sve u jednoj liniji. Kada se u veče pusti struja vidi se samo jedna vatrena linija, koja toliko izgleda divnije, što se ta linija ukršta ili ide uporedo sa drugim svetlosnim linijama iz ostalih ulica. Naročito je divan pogled sa Brđana i mnogi građani večerom se penju na vis, da uživaju u tom divnom prizoru..." Autor člasnka je svoju priču završio rečima: „Može se samo vlasnicima čestitati na ovako divnom gradskom osvetljenju, našto su im svi građani zahvalni".

Da Srbija u ovome nije kaskala za svetom, govori činjenica da je prva hidrocentrala jednosmerne struje izgrađena 1880. godine.

(lepote srbije)
Clip.jpg
 
Poslednja izmena:
Nina, supermoderatorski, iščeprkava svašta nešto...

Moram da priznam, nisam znao ovo. Znao sam za Užice, znao sam za Beograd, za Negotin, za Pančevo... Ovo mi je promaklo, potpuno, do danas. Fino zvuči.
Nisam ni ja znala a naisla sam na ovaj clanak slucajno koji je objavljen na Lepote Srbije..a bio mi je kao i tebi zanimljiv
i vredan da se objavi..da se podsetimo da smo nekada kao država bili u vrhu Evrope po inovacijama i da nismo kaskali za svetom
 
Мало село Заовине ( које данас не постоји јер је потпљено у језеру) на врху Таре је давно пре Другог рата било електрификовано и имало и уличну расвеу захваљујући власнику велике пилане у том месту.
 

Back
Top