Praznovjerje

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.595
Praznovjerje, kvazireligijsko je vjerovanje u djelovanje magijskih sila, odnosno vjerovanje u nenaravnu ili nadnaravnu uzročnost događaja bez postojanja stvarna dokaza uzročno-posljedična slijeda.

Primijetila sam da se stalno susrecem sa “ne valja se”

Čula sam u hercegovini da kad ubiješ zmiju ne smijes je dizati iznad koljena , dakle zmija se ubija iskljucivo ako se približi kući ili se zavuče u kuću , način ubijanja je grozan jer se zmiji zabije šiljak u glavu i sad nije dozvoljeno zmiju dići mrtvu iznad koljena jer to donosi nesreću !

Trenutno sam na tapeti jer sam otišla do štrika da pokupim veš a pod strik se ne ide kad mrak pada

Isto tako se smece ne iznosi u mraku

Najgroznije sto sam čula a tad sam bila dete od 14 godina da se padavina (epilepsija) “lijeci” stim da se mora uhvatiti zmija i koncom i iglom provući kroz zmijske oči i taj konac nositi oko vrata dok sam ne spadne

primijetila sam takodje da su ljudi strasno pobožni i to mi je jako čudno

Da li se susrecete sa osobama tipa “ne valja se” ?

IMG_1517.jpeg

Čula sam u hercegovini da kad ubiješ zmiju ne smijes je dizati iznad koljena , dakle zmija se ubija iskljucivo ako se približi kući ili se zavuče u kuću , način ubijanja je grozan jer se zmiji zabije šiljak u glavu i sad nije dozvoljeno zmiju dići mrtvu iznad koljena jer to donosi nesreću !
Ima mnostvo dokumentovanih nenormalnih pojava koje su se desile nakon ubijanja zmija

Crne sve životinje volim kao neku npravedno ukletu decu. Počela sam i Cigančićima da nosim svaki dan svoju malu garderobu i uživam posmatrajući ih u fontani. Nema para za bazen, ali ih niko ne dira. Srca moja!
Nemoj da me se sete u životu, ali tetka sam svom detetu i svačijem.
Konobar ih zamalo ne premlati, a pošteni su. Ne traže novac. Bilo šta korisno je OK.
Prebiraju se za Smoki sa igračkom u marketu, a kasirka bi ih izbacila rado. Stoka!
Kosovo?
Živeću možda period života, ali Srbija ne zaslužuje nikakvo KOsovo.

Generalna definicija nije baš ispravna.

Navedeni primjeri jesu primjer zatucanog primitivizma i tu se nema što reći.
No, važan predosjećaj za nešto jako..... nekad ima potvrdu. To je možda dio onog što je Jung nazvao sinkronicitetom.

Nedavno sam bio na sprovodu dobrog prijatelja koji je umro naglo, iako se to moglo unekoliko očekivati. On je imao disekciju/raspor aorte, i to je stanje s kojim živiš i nema mu lijeka. Ako preživiš, nema operacije ni bilo čeg što bi te pokrpalo i možeš otići očas- jednostavno ti aorta pukne i izgubiš svijest u nekoliko sekundi i iskrvariš i gotovo (usput-dobra smrt, svršeno je odmah). Njegova mi supruga veli da su se zagrlili i kao oprostili dulje nego inače- on je išao van da popije kavu s bivšim kolegama. Kao da su predosjećali. On otišao, upalio motor u autu i čim je krenuo, aorta pukla i gotovo.

Za optimističnije stvari, drugi mi je prijatelj nakon mučnog razvoda i godinu dana poslije toga imao jak san s dosta detalja koji je ukazivao da će neka nova žena ući u njegov život. I to se zbilo, sad je opet oženjen i ima s njim djecu....

Moderna žena uz to školovana i radiš takve *izdariju
Nema to veze sa obrazovanjem već sa tim gdje si nik'o i gdje si odrastao.
Dobra sam ja i ispala, do pete godine sam mislila da se zovem Nene, cijeli život slušam: ne valja o, ne smije se to i čudna riječ "nazadak" je to (suprotno valjda od napredak).
Dugačak bi bio spisak na šta se sve odnosilo, uglavnom od načina kako sjedim, ležim, kojom nogom ulazim u wc, kojom izlazim, od toga da ne smije ostati ni čaša prljava kad se krene na spavanje jer će "šejtani kolo igrat" do toga da ne smijem vodu piti stojeći.
Stvarno bih mogla do jutra pisati o tim bapskim kojih se ne pridržavam :D

Praznovjerje, kvazireligijsko je vjerovanje u djelovanje magijskih sila, odnosno vjerovanje u nenaravnu ili nadnaravnu uzročnost događaja bez postojanja stvarna dokaza uzročno-posljedična slijeda.

Primijetila sam da se stalno susrecem sa “ne valja se”

Trenutno sam na tapeti jer sam otišla do štrika da pokupim veš a pod strik se ne ide kad mrak pada

Isto tako se smece ne iznosi u mraku

Najgroznije sto sam čula a tad sam bila dete od 14 godina da se padavina (epilepsija) “lijeci” stim da se mora uhvatiti zmija i koncom i iglom provući kroz zmijske oči i taj konac nositi oko vrata dok sam ne spadne

primijetila sam takodje da su ljudi strasno pobožni i to mi je jako čudno

Da li se susrecete sa osobama tipa “ne valja se” ?

Pogledajte prilog 1566933
ima mnogo "ne valja se"
npr ne valja se izlaziti napolje između 10 i 17 h na +40°C

Nije to to, pričamo o praznovjerjima :)
pa ljudi u svašta nešto veruju, zašto bi nekom to u šta veruje bilo praznoverje?
sećam se davno, kada vidiš belu zmiju oko kuće nisi smeo da je diraš jer to je bila čuvarkuća. danas crveno jaje stavljamo kao čuvarkuću.
jednog dana naši potomci će reći da smo praznoverni što nismo smeli da izlazimo napolje jer će se oni adaptirati na novu klimu koja očigledno dolazi

Crne sve životinje volim kao neku npravedno ukletu decu. Počela sam i Cigančićima da nosim svaki dan svoju malu garderobu i uživam posmatrajući ih u fontani. Nema para za bazen, ali ih niko ne dira. Srca moja!
Nemoj da me se sete u životu, ali tetka sam svom detetu i svačijem.
Konobar ih zamalo ne premlati, a pošteni su. Ne traže novac. Bilo šta korisno je OK.
Prebiraju se za Smoki sa igračkom u marketu, a kasirka bi ih izbacila rado. Stoka!
Kosovo?
Živeću možda period života, ali Srbija ne zaslužuje nikakvo KOsovo.
smaras

Poboznost i praznoverje ne idu zajedno.
Kako su to pobozni a veruju u magije?
Praznoverje se bazira na strahu, uraditi ovo ili ono da nam se ne bi desilo nesto lose, a vera bi trebalo da oslobadja od takvih strahova.

Ali ja sam to primetila 🤷🏻‍♀️

Dobri ljudi , vredni i pošteni služe bogu i svu snagu crpe iz vjere, i onda diskusija zašto ideš pod strik da pokupiš veš jer mrak pada i ne ide se jer ne valja se

Back