Pravoslavni vernici ne bi trebali da vežbaju jogu

Trebao si ranije da se javiš na temu. Imaš neopravdane izostanke sa foruma.

Netolerantan treba biti sa religijama koje su šuplje i koje više na političke
stranke liče. Jasno treba ukazati da sleđenjem takvih religija čovek ne
može da postigne nikakav duhovni razvoj.
To kakav je neko prema meni, ne opravdava moje ponašanje prema njemu.
Samo nije izgovor.
Слажем се око тога да нечији став није оправдање за став неког другог, али нисам мислио на то кад сам споменуо искључивост.
Ја сам против стигматизације човјека због праксе коју упражњава, наравно под условом да не угрожава друге, а не видим проблем у "искључивости" неке религије, из простог разлога што она не би могла постојати без те "искључивости", јер је она саставни дио њене филозофије. Примјера ради, хришћанство има тврд став да је једино оно у праву, док рецимо хиндуизам има наизглед либералнији став, они Исуса проглашавају за једног од аватара, хришћанство као један од путева, али мијењајући суштину самог хришћанства како би га уклопили у свој синкретизам нису ништа мање искључиви. Дакле што се мене тиче, тврдње хришћана, муслимана, будиста, хиндуиста..., да су једино они у праву су сасвим ок, док је то на вербалном нивоу, па нека свако изабере по савести и како му одговара, само без угрожавања других, јер како бих се ја или било ко други могао запитати да ли сам у праву, ако ми неко не каже другачије виђење из своје перспективе, небитно да ли носи позитивне или негативне конотације.
 
https://standard.rs/2023/01/30/otvoreno-pismo-episkopu-grigoriju/

Metanije ili joga?

Ali da li je štetna?

Jeste.

Iz dva razloga:

1. Postoje fizičke vežbe za telo koje su i pravoslavne i vezane za našu molitvenu duhovnost a Vi to praktično krijete od modernih pravoslavnih vernika;

2. Prećutkujući fizičku molitvenu aktivnost kao mogućnost a u isto vreme govoreći da je hinduistička fizička i molitvena aktivnost korisna ako nema „duhovnu dimenziju“, Vi praktično pravoslavnim vernicima šaljete poruku da su naša pravoslavna vera i Sveto predanje nesavršeni i nepotpuni, i da samo deo svoje ličnosti mogu realizovati kroz pravoslavlje. A da se potpuno lično, fizičko i duhovno ostvarenje i samorealizacija mogu ostvariti ili kroz druge religije ili upotpunjujući pravoslavlje praksama drugih religija.
 
Онако успут, не видим потребу да се препуцавамо без разлога. Него има ли неког да је практиковао јогу мало озбиљније, да нам пренесе нека искуства, па да видимо какве закључке можемо извући у оквиру теме.
 
Слажем се око тога да нечији став није оправдање за став неког другог, али нисам мислио на то кад сам споменуо искључивост.
Ја сам против стигматизације човјека због праксе коју упражњава, наравно под условом да не угрожава друге, а не видим проблем у "искључивости" неке религије, из простог разлога што она не би могла постојати без те "искључивости", јер је она саставни дио њене филозофије. Примјера ради, хришћанство има тврд став да је једино оно у праву, док рецимо хиндуизам има наизглед либералнији став, они Исуса проглашавају за једног од аватара, хришћанство као један од путева, али мијењајући суштину самог хришћанства како би га уклопили у свој синкретизам нису ништа мање искључиви. Дакле што се мене тиче, тврдње хришћана, муслимана, будиста, хиндуиста..., да су једино они у праву су сасвим ок, док је то на вербалном нивоу, па нека свако изабере по савести и како му одговара, само без угрожавања других, јер како бих се ја или било ко други могао запитати да ли сам у праву, ако ми неко не каже другачије виђење из своје перспективе, небитно да ли носи позитивне или негативне конотације.
Sa stanovista pravoslavlja,ono je u pravu.Isto tako,sa stanovista neke druge religije,ona je u pravu.
Meni je sasvim dovoljno da budem iste religije kakve su mi bili roditelji,babe,djedovi...
Uopste se ne pitam da li su druge bolje ili ispravnije.Jer religija nije spoljni prikaz,folklor...to je nacin zivota.
Da sam rodjena u Indiji,bila bih hinduista i to bi mi bilo normalno vjerovatno.
Najsmjesnije je ono kad kazu,oni iz mjesovitih brakova na primer...kod nas se slave svi praznici i pravoslavni i muslimanski.
To je samo forma i folklor.Ako si pravoslavac,sta imas ti da slavis npr. muslimanske praznike,ili obratno.To je neiskreno.Mozes da postujes drugu vjeru,i treba da postujes,ali ne mozes istovremeno biti vjernik dvije religije.Jednostavno,nije prirodno.
Ali sad je moderno kao npr.tri kcerke Gorana Bregovica,navodno izabrale da je jedna hriscanka,jedna muslimanka,jedna budistkinja,sta li...
U stvari,nisu nista od toga,jer nisu rasle ni u jednoj,samo je jednoj zanimljivo jedno,drugoj drugo.Sutra ce biti nesto trece.
Postoje sigurno i oni koji dozive "otkrovenje" pa predju iz jedne religije u drugu...ali mislim da je to istinski rijetka pojava.
Obicno su ljudi iste vjere kao i roditelji ili jedan od njih.
 
Poslednja izmena:
Sa stanovista pravoslavlja,ono je u pravu.Isto tako,sa stanovista neke druge religije,ona je u pravu.
Meni je sasvim dovoljno da budem iste religije kakve su mi bili roditelji,babe,djedovi...
Uopste se ne pitam da li su druge bolje ili ispravnije.Jer religija nije spoljni prikaz,folklor...to je nacin zivota.
Da sam rodjena u Indiji,bila bih hinduista i to bi mi bilo normalno vjerovatno.
Najsmjesnije je ono kad kazu,oni iz mjesovitih brakova na primer...kod nas se slave svi praznici i pravoslavni i muslimanski.
To je samo forma i folklor.Ako si pravoslavac,sta imas ti da slavis npr. muslimanske praznike,ili obratno.To je neiskreno.Mozes da postujes drugu vjeru,i treba da postujes,ali ne mozes istovremeno biti vjernik dvije religije.Jednostavno,nije prirodno.
Ali sad je moderno kao npr.tri kcerke Gorana Bregovica,navodno izabrale da je jedna hriscanka,jedna muslimanka,jedna budistkinja,sta li...
U stvari,nisu nista od toga,jer nisu rasle ni u jednoj,samo je jednoj zanimljivo jedno,drugoj drugo.Sutra ce biti nesto trece.
Postoje sigurno i oni koji dozive "otkrovenje" pa predju iz jedne religije u drugu...ali mislim da je to istinski rijetka pojava.
Obicno su ljudi iste vjere kao i roditelji ili jedan od njih.
Па углавном, међутим у бившим комунистичким земљама гдје се вјера спутавала, има доста људи који су се пронашли у неким другим религијама, а не само већинским у тим земљама, па рецимо чак и у неким земљама које традиционално нису наклоњене хришћанству, што због политичких, што због традиционалних разлога као на примјер Кина, имамо пораст броја хришћана мада су они тамо у неку руку на црној листи.
 
Па углавном, међутим у бившим комунистичким земљама гдје се вјера спутавала, има доста људи који су се пронашли у неким другим религијама, а не само већинским у тим земљама, па рецимо чак и у неким земљама које традиционално нису наклоњене хришћанству, што због политичких, што због традиционалних разлога као на примјер Кина, имамо пораст броја хришћана мада су они тамо у неку руку на црној листи.
Ima.Kod nekih ljudi je i komunizam postao neka vrsta religije.Ti su najzadrtiji.🙂
 
Слажем се око тога да нечији став није оправдање за став неког другог, али нисам мислио на то кад сам споменуо искључивост.
Ја сам против стигматизације човјека због праксе коју упражњава, наравно под условом да не угрожава друге, а не видим проблем у "искључивости" неке религије, из простог разлога што она не би могла постојати без те "искључивости", јер је она саставни дио њене филозофије. Примјера ради, хришћанство има тврд став да је једино оно у праву, док рецимо хиндуизам има наизглед либералнији став, они Исуса проглашавају за једног од аватара, хришћанство као један од путева, али мијењајући суштину самог хришћанства како би га уклопили у свој синкретизам нису ништа мање искључиви. Дакле што се мене тиче, тврдње хришћана, муслимана, будиста, хиндуиста..., да су једино они у праву су сасвим ок, док је то на вербалном нивоу, па нека свако изабере по савести и како му одговара, само без угрожавања других, јер како бих се ја или било ко други могао запитати да ли сам у праву, ако ми неко не каже другачије виђење из своје перспективе, небитно да ли носи позитивне или негативне конотације.
Hinduisti i Budu uključuju kao jedan od avatara Višnjeg. Ja ne vidim
šta bi tu bilo uvredljivo. To je religija koja poznaje deset dolazaka
Višnjeg. Svaka im čast za pamćenje.
Ne vidim razlog za isključivost, ali ne bih dalje o tome na ovoj temi.

Joga kao samo praktikovanje vežbi ili joga kao praktikovanje čitavog
puta, ima li razlike?
 
https://standard.rs/2023/01/30/otvoreno-pismo-episkopu-grigoriju/

Metanije ili joga?

Ali da li je štetna?

Jeste.

Iz dva razloga:

1. Postoje fizičke vežbe za telo koje su i pravoslavne i vezane za našu molitvenu duhovnost a Vi to praktično krijete od modernih pravoslavnih vernika;

2. Prećutkujući fizičku molitvenu aktivnost kao mogućnost a u isto vreme govoreći da je hinduistička fizička i molitvena aktivnost korisna ako nema „duhovnu dimenziju“, Vi praktično pravoslavnim vernicima šaljete poruku da su naša pravoslavna vera i Sveto predanje nesavršeni i nepotpuni, i da samo deo svoje ličnosti mogu realizovati kroz pravoslavlje. A da se potpuno lično, fizičko i duhovno ostvarenje i samorealizacija mogu ostvariti ili kroz druge religije ili upotpunjujući pravoslavlje praksama drugih religija.
Gde je tu problem? 🤔
 
https://standard.rs/2023/01/30/otvoreno-pismo-episkopu-grigoriju/

Metanije ili joga?

Ali da li je štetna?

Jeste.

Iz dva razloga:

1. Postoje fizičke vežbe za telo koje su i pravoslavne i vezane za našu molitvenu duhovnost a Vi to praktično krijete od modernih pravoslavnih vernika;

2. Prećutkujući fizičku molitvenu aktivnost kao mogućnost a u isto vreme govoreći da je hinduistička fizička i molitvena aktivnost korisna ako nema „duhovnu dimenziju“, Vi praktično pravoslavnim vernicima šaljete poruku da su naša pravoslavna vera i Sveto predanje nesavršeni i nepotpuni, i da samo deo svoje ličnosti mogu realizovati kroz pravoslavlje. A da se potpuno lično, fizičko i duhovno ostvarenje i samorealizacija mogu ostvariti ili kroz druge religije ili upotpunjujući pravoslavlje praksama drugih religija.
Ja ne krijem, već ne znam koje su to fizičke vežbe vezane za našu molitvenu duhovnost. Kao pravoslavka, volela bih ako bi to podelio/la sa nama.
 
Hinduisti i Budu uključuju kao jedan od avatara Višnjeg. Ja ne vidim
šta bi tu bilo uvredljivo. To je religija koja poznaje deset dolazaka
Višnjeg. Svaka im čast za pamćenje.
Ne vidim razlog za isključivost, ali ne bih dalje o tome na ovoj temi.

Joga kao samo praktikovanje vežbi ili joga kao praktikovanje čitavog
puta, ima li razlike?
Управо то и говорим, за хришћане је Исус Христос Богочовјек, сам Бог који се јавио људима и ходао по земљи, самим тим је за њих увредљиво да се он сврстава у исти ред као Мухамед и Буда који су људи, они се могу поредити са неким хришћанским светитељима, па да се дебатује о томе, али свако поређење и довођење у исту раван њих са Исусом Христосом је увредљиво и богохулно за хришћане.
Слажем се да ширимо беспотребно, јер је тема о православљу и практиковању јоге, па би смо избјегли евентуалне неспоразуме ако се држимо теме.
 
Ja ne krijem, već ne znam koje su to fizičke vežbe vezane za našu molitvenu duhovnost. Kao pravoslavka, volela bih ako bi to podelio/la sa nama.
Морамо мало разбити напетост :D, навео је човјек да мисли на метаније, претпостављам да си упозната са земним поклонима, могу да се комбинују са разним молитвама, а уз редовно практиковање обезбеђују раван и чврст стомак.
 
Znači,samo trbušnjaci ;)
Па не само они, повећава се кондиција цијелог тијела уопштено, али се на трбушњацима најбоље примјети, што је опет занимљиво, рецимо у источњачким, а посебно јапанским борилачким вештинама је ту акценат јер је хара односно стомак центар и од њега пропорционално зависи снага остатка тијела.
 
Nigde ona nije visoko letela. Samo ostavaruje svoj zivot onako kako zeli.
Nisam te pito ko je ustanovio pravoslavlje.
Pito sam te "objasni ko i kako je ustanovio da izaziva stetu.".
Onaj koji je tu pojavu uočio,ko je proučavao...
Pitas me nesto na sta ja ne mogu da ti odgovorim konkretno.Rekoh da nisam teolog.
Za mene kao pravoslavnog vjernika je bitno da je to stav pravoslavne crkve,a ne ko ga je ustanovio i kako.Ustanovili su ga oni koji o toj pojavi imaju veca znanja i iskustva od mene.
A da ja tebe pitam...A sta je falilo toj osobi pa da nije mogla bez joge da ostvaruje svoj zivot onako kako zeli?
 
Onaj koji je tu pojavu uočio,ko je proučavao...
Pitas me nesto na sta ja ne mogu da ti odgovorim konkretno.Rekoh da nisam teolog.
Za mene kao pravoslavnog vjernika je bitno da je to stav pravoslavne crkve,a ne ko ga je ustanovio i kako.Ustanovili su ga oni koji o toj pojavi imaju veca znanja i iskustva od mene.
A da ja tebe pitam...A sta je falilo toj osobi pa da nije mogla bez joge da ostvaruje svoj zivot onako kako zeli?
trbušnjaci?
 
Znači kažu "skači u ladnu Moravu" ti skačeš, j...ga rekli teolozi stručni.
Elem.
Samopouzdanje, odlučnost, borbenost, fizička i psihička snaga, optimizam........
I kao što sam već ranije napisao znam ih još.
Zato i imas kriticko misljenje i prihvatas samo odluke od onih koje smatras autoritetima.
A onaj koji bi mi rekao da skacem u ladnu Moravu,ne bi mi ni mogao biti autoritet.
I ljekaru ne vjerujes svakom isto.
Tako i teolozima.
A znas li nekog na koga je negativno uticala joga?
 
A znas li nekog na koga je negativno uticala joga?
Ne znam. Osim što sam ja jednom prilikom istegla ligamente zbog svoje
trvrdoglavosti, ne znam nikoga kome je vežbanje joge nešto trajno
naškodilo.
I znam više pravoslavnih vernika koji vežbaju jogu, nego koji rade
metanije. Mislim da za taj pojam ni čuli nisu.
 

Back
Top