Pravoslavni svećenik zabranio pokop branitelja uz vojne počasti

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
....Rajko..je prije svega..kršćanin/hrišćanin..popa je trebao..odraditi svoje..

Ok. Ako njegova porodica smatra da je on pre svega hrišćanin, onda su trebali da odaberu hrišćansku sahranu, i ako bi popa i tada odbio, jer je ovaj bio u zengama, onda bi bio za osudu, pošto mu je dužnost da sahrani i najvećeg grešnika, moleći se za spas duše njegove i za oprost od Boga. Ali nije mu dužnost da posvećuje i blagosilja šahovnicu.
To bi bilo isto kao da je neki rabin trebao da po jevrejskim obredima sahrani nekog Jevreja, logorskog kapoa, prekrivenog svastikom.

Dakle, porodica je trebala da izabere da li hoće verski ili vojnički obred.

..Rajko je prije svaga..kršćanin...pravoslavac..pa tek onda..Hrvatski branitelj..a popa ..je pizdun...

Е сад га ПРЕТЕРА.
Кад је кршћанин, зашто није сахрањен на католичком гробљу?
Не знам шта ти јхе пиздун, недефинисана реч, али да одговорим
осто тако недефинисано, твој Папа је здапи.:per:

...pokojni Rajko Jovanovic..je Hrvatski branitelj...a "efendija"..treba da dobije teški ukor čak šta vise treba da se razredi..sramota....taj popa ..se nije poneo..kršćanski...sram da ga bude...

какво је то изражавање ... хрватску заставу треба УН да забрани јер су стотине хиљада људи протерали хрвати под том заставом..а милион и неколико стотина хиљада побили...да је среће УН би вам државност одузео.

Poslednja izmena od moderatora:
..kad bi crkveni velikodostojnici ..radili svoj "posao"..za koji primjaju placu..i kad se ne bi mijesali u politiku..svima bi bilo bolje..i sigurno ne bi bilo ovakvih...slucajeva..popu..pod hitno kazniti..pod hitno..

po pravoslavnoj veri samoubicama se ne drži opelo....iako su bili vernici, i svaki dan isli u crkvu i palili sveću, opela nema.....tako da je tvoj branitelj sahranjen kako mu dolikuje.
jos niko nije ostao da trune na zemlji, bilo da je rom, Srbin,hrvat ili........

Mislim da je taj srbin-rom/branitelj, morao pre svega da se sahrani kao covek bez svih tih dodatnih atributa,

zato je ovaj cin svestenika(ako je tacna vest) za svaku osudu i verovatno bi nadlezni episkop morao da ga sankcionise.

A ako u toj drzavi postoji neki protokol prilikom sahranjivanja odredjenih vojnih ili civilnih lica,

logicno je da se taj protokol mora ispostovati.

Ma, Tita ti... I da blagosilja šahovnicu. E, onda bi trebao episkop da ga ostriže. Šta ti, dragosh, ateista i mondijalista znaš o srpskim pravoslavnim obredima? Ćuti, i ne petljaj se u ono što ne razumeš!

Još su trebali i srbosjek da mu stave u kovčeg, pa da srpski pop i to blagosilja i osvešta :dash:

Ok. Ako njegova porodica smatra da je on pre svega hrišćanin, onda su trebali da odaberu hrišćansku sahranu, i ako bi popa i tada odbio, jer je ovaj bio u zengama, onda bi bio za osudu, pošto mu je dužnost da sahrani i najvećeg grešnika, moleći se za spas duše njegove i za oprost od Boga. Ali nije mu dužnost da posvećuje i blagosilja šahovnicu.
To bi bilo isto kao da je neki rabin trebao da po jevrejskim obredima sahrani nekog Jevreja, logorskog kapoa, prekrivenog svastikom.

..pazi redosljed..
...pokojni Rajko..je..
Hrišćanin-Kršćanin
Pravoslavac
Hrvatski branitelj..
..kužiš..
..crkva i politika..
..nitko me ne moze ubijediti...da je popa postupio prvilno..a da bi se Pravoslavna crkva trebala očitovati o ovom dogadjaju..trebala bi i te kako.
..jos jednom...kazem..popa je nanio veliku sramotu..pravoslavnoj crkvi..veliku...

:klap::klap::klap: Браво Дон

Али још једна ствар боде очи.....

U Šibeniku živio od 70-ih, a nikada nije dobio domovnicu

Po Baukovim riječima, pokojni Jovanović nikada nije dobio hrvatsku domovnicu iako je u Šibeniku živio od 70-ih godina prošlog stoljeća. - To mu je bila velika želja i nije ju ostvario. Zato mi je apsurdno vidjeti da hrvatske dokumente, za svega par mjeseci dobivaju nogometaši i raznorazni sportski talenti...

Да случајно неко не диже галаму због овога,
па се лако пребаци одговорност на дежурне кривце Србе.:per:

Porodica je valjda ta koja bira kakvu će sahranu, ne može o tome da odlučuje ni sveštenik ni vojska.
Ako porodica hoće vojne počasti, sveštenik može da odbije da služi.
Samo, kako se gleda na sveštenika ako odbije opelo krštenoj duši? Sme li on to, po kanonima crkve?

Sme, ako uz pokojnika treba i da blagosilja simbole stradanja svojih vernika.

..o tome ti ja stalno..pisem..pokojni Rajko.je KRŠĆANIN-HRIŠĆANIN...kuziš..a popa je odbio..sahraniti..HRIĆŠANINA-KRŠĆANINA..kužiš..sramota..velika..sramota..

Naravno da ne sme da odbije opelo(osim valjda samoubici) koje je najbitnije u svemu tome, a kakvom krpom je pokriven sanduk to je manje bitno. Mislim da ima posla za nadleznog vladiku tog podrucja, da ispita istinitost ovog dogadjaja.?!

Na kraju krajeva, u članku piše i kako je problem rešen
Načelnik Službe za odnose s javnošću Ministarstva obrane Goran Grošinić potvrdio nam je u odgovoru na naš dopis da su oružane snage RH zaprimile zahtjev člana obitelji pokojnog Rajka Jovanovića za pokop uz vojne počasti sukladno redovitoj proceduri.

- Počasni vod došao je u planirano vrijeme na groblje gdje je bio predviđen pokop uz vjerski obred. Provoditelj vjerskog obreda pokopa (pravoslavni svećenik) nije se složio sa dijelom protokola vojnog pokopa te je zatražio postupanje suprotno protokolu koji je definiran prilikom pogreba uz vojne počasti. Istodobno je dio nazočnih tražio održavanje pokopa uz vojne počasti sukladno navedenom protokolu, pretpostavljamo suboraca od preminulog hrvatskog branitelja.

S obzirom na navedene činjenice, zapovjednik je uvažio autoritet svećenika na groblju ne želeći narušiti običaje pravoslavne crkve, a kako bi ipak odao dužnu počast preminulom hrvatskom branitelju održao je vojni dio protokola izvan groblja i time udovoljio zahtjevu za osiguranvanje pogreba uz vojne počasti - stoji u Grošinićevu odgovoru.
Dakle, obavljene su i vojne počasti i opelo, uz modifikovani protokol. Napravljen kompromis, što je na ovim prostorima uvek za pohvalu.
Ružno da se iko raspravlja nad kovčegom, ubuduće nek' se blagovremeno dogovore.

Е сад га ПРЕТЕРА.
Кад је кршћанин, зашто није сахрањен на католичком гробљу?
Не знам шта ти јхе пиздун, недефинисана реч, али да одговорим
осто тако недефинисано, твој Папа је здапи.:per:

..e sada ga i ti loopetas..ja sam naglasavao..da je pokojni Rajko..Kršćanin-Hrišćanin..pravoslavac..je..a popa je osramotio i sebe...i pravoslavnu crkvu..i sto prije kad bi ga se sankcinosalo..prije ce se greska israviti...Sramota..za Popu..i njegovu.."firmu"...

..pazi redosljed..
...pokojni Rajko..je..
Hrišćanin-Kršćanin
Pravoslavac
Hrvatski branitelj..
..kužiš..
..crkva i politika..
..nitko me ne moze ubijediti...da je popa postupio prvilno..a da bi se Pravoslavna crkva trebala očitovati o ovom dogadjaju..trebala bi i te kako.
..jos jednom...kazem..popa je nanio veliku sramotu..pravoslavnoj crkvi..veliku...

U istom tekstu pise sledece...

"S obzirom na navedene činjenice, zapovjednik je uvažio autoritet svećenika na groblju ne želeći narušiti običaje pravoslavne crkve, a kako bi ipak odao dužnu počast preminulom hrvatskom branitelju održao je vojni dio protokola izvan groblja i time udovoljio zahtjevu za osiguranvanje pogreba uz vojne počasti - stoji u Grošinićevu odgovoru. "

....a onda stoji i sledece...

"Po Baukovim riječima, pokojni Jovanović nikada nije dobio hrvatsku domovnicu iako je u Šibeniku živio od 70-ih godina prošlog stoljeća. - To mu je bila velika želja i nije ju ostvario. Zato mi je apsurdno vidjeti da hrvatske dokumente, za svega par mjeseci dobivaju nogometaši i raznorazni sportski talenti..."

U prevodu, dosli ste PLACENIKA da sahranite na Srpskom Pravoslavnom groblju uz sahovnicu i "vojne pocasti" ...

BAN :rtfm:

Mislim da je ova tema mnogo buke ni oko čega,pandan onoj o hrvatskom lekaru koji je odbio da leči pacijenta Srbina,što je mnogo ozbiljnije:roll:

:ok::klap: Znala sam da ces se prvi setiti [ravog razloga otvaranja ovakve teme:cmok2:
A ovo je kao neko rasisticko zvzdanje, jel?

Ti misli sta hoces i inputiraj sta hoces...uopste me se ne dotice , a ja da te poducavam veri i obredima kao i razlikama izmedju islama i hriscanstva, ne pada mi na pamet:roll:

..pazi redosljed..
...pokojni Rajko..je..
Hrišćanin-Kršćanin
Pravoslavac
Hrvatski branitelj..
..kužiš..
..crkva i politika..

Прво..циганина сте на силу регрутовали..да није тако његова породица би захтевала усташку заставу у хрватску војну параду...
Друго...Свештеник је имао свако право да забрани заставу...јер није војна сахрана..

Šovinizam, ekstremizam, isključivost, ne u svakom postu, već u svakoj rečenici...
Beda i sramota srpskog foruma. Ali ako je velikosrpski, onda je svaka na mestu. Bravo Srbi, dovršite etničko čišćenje ovde na Forumu...

I ti bi trebao da se maneš kolektivne odgovornosti,to se kosi sa zdravom pameću a i načelima liberalizma kojeg kobajagi zastupaš.
Licemerno je pljuvati po forumu na kojem si žario i palio.

U istom tekstu pise sledece...

"S obzirom na navedene činjenice, zapovjednik je uvažio autoritet svećenika na groblju ne želeći narušiti običaje pravoslavne crkve, a kako bi ipak odao dužnu počast preminulom hrvatskom branitelju održao je vojni dio protokola izvan groblja i time udovoljio zahtjevu za osiguranvanje pogreba uz vojne počasti - stoji u Grošinićevu odgovoru. "

....a onda stoji i sledece...

"Po Baukovim riječima, pokojni Jovanović nikada nije dobio hrvatsku domovnicu iako je u Šibeniku živio od 70-ih godina prošlog stoljeća. - To mu je bila velika želja i nije ju ostvario. Zato mi je apsurdno vidjeti da hrvatske dokumente, za svega par mjeseci dobivaju nogometaši i raznorazni sportski talenti..."

U prevodu, dosli ste PLACENIKA da sahranite na Srpskom Pravoslavnom groblju uz sahovnicu i "vojne pocasti" ...

BAN :rtfm:

..rodjenjem.u R.H..ne stijece se momentalno..pravo i na Domovnicu..citiram..nije nuzno za dobivanje domovnice samo rodjenje u Hrvatskoj..imali smo ovdje slucaj o dobivanju Hrvastkog drzavljanstva i domovnice..nazvao sam u pol.upravu bas iz tog razloga...sluzbenica koja tamo radi..je bas tako rekla i tako pise u zakonu ..NIJE NUZNO..

Šovinizam, ekstremizam, isključivost, ne u svakom postu, već u svakoj rečenici...
Beda i sramota srpskog foruma. Ali ako je velikosrpski, onda je svaka na mestu. Bravo Srbi, dovršite etničko čišćenje ovde na Forumu...

Da Bog da ti nama bio ziv i zdrav dugo dugo godina, ali napisi u testamentu da te zamotaju u sahovnicu kad ti je tako draga i mila.
:thumbdown:

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back