Православна Црква прославља свету равноапостолну Марију Магдалину - Благу Марију

Maki!

Elita
Moderator
Poruka
20.166
1722766037130.png


Мироносица равноапостолна. Родом из места Магдале, украј језера Генисаретског, из племена Исахарова. Била је мучена од седам злих духова, од којих ју ослободи Господ Исус и учини здравом. Верна следбеница и служитељица Господа за време Његовог земног живота. Под крстом на Голготи стајала је и Магдалина, и горко туговала заједно са Пресветом Богородицом. По смрти Господа она је три пут посетила гроб Његов. А када Господ васкрсе, она Га је два пута видела: једном сама она, а други пут са осталим женама Мироносицама. Путовала у Рим, изашла пред ћесара Тиберија, и предајући му јајце црвено обојено, поздравила га речима: Христос воскресе!

У исто време оптужила ћесару Пилата за његову неправедну осуду Господа Исуса. Њену тужбу ћесар је примио, и Пилата преместио из Јерусалима у Галију, где је овај неправедни судија у немилости царској и у тешкој болести скончао. По том вратила се из Рима у Ефес ка светом Јовану Богослову, коме је помагала у делу проповедања Јеванђеља.

Са великом љубављу према васкрсломе Господу и са великом ревношћу јављала је она Јеванђеље свету као прави Христов апостол. Скончала мирно у Ефесу, и сахрањена, по предању, у оној истој пећини, у којој и седам младића, чудотворно успаваних на стотине година, по том оживелих, па онда умрлих (в. 4 август). Мошти св. Магдалине пренете су доцније у Цариград. Близу Гетсиманског врта налази се диван руски храм посвећен св. Марији Магдалини.
arhiva.spc.rs
 
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u nedelju, 4. avgusta obeležavaju praznik posvećen Blagoj Mariji, sestri Ilije Gromovnika. Iako nije crveno slovo, poštuje se kao Ognjena Marija i Sveta Petka.

Veoma je poštovana u Srba, posebno među ženama. U našem narodu poznata kao Blaga Marija, a njeno ime je bilo Marija Magdalena. Ona je bila rodom iz gorskih predela Sirije, oko grada Magdale, zbog čega je i dobila ime Magdalena.

Isus Hrist joj se dva puta ukazao
Po predanju Marija Magdalena je u mladosti bila grešnica koju je Isus Hrist spasio od kamenovanja.
Nakon tog događaja Marija u Isusu prepoznaje Božansku ljubav, i postaje njegova omiljena učenica, hodočasnica a zatim i apostol ravnopravna sa svim ostalim apostolima.

Tri puta je posetila Hristov grob, a posle Vaskrsenja, Gospod joj se dva puta ukazao.
Nakon raspeća Isusa Hrista, Marijina tuga, bol i patnja pod raspetim Hristom je bila tolika da je "parala nebo" i čula se svuda.
Predanje tvrdi da je, po Vaskrsenju Isusa Hrista, posetila i Rim i da je caru Tiberiju darovala crveno bojeno jaje i pozdravila ga rečima: „Hristos Vaskrse!“.
Veruje se da običaj farbanja vaskršnjih jaja potiče od tog događaja.

Život Marije Magdalene je bio čudesna priča žene posvećene deci, drugim ženama i nemoćnima.
Marija je bila izuzetna žena, koja je svojim životom, plemenitošću i delima utrla put ljubavi i svetlosti u svetu.

Prema svakome je bila dobronamerna i saosećajna.
Po narodnom verovanju, bila je sestra Svetog Ilije pa su zato za moguće vremenske nepogode, grmljavinu i grad u narodu kaže da "brat i sestra razgovaraju".

Inače, Marija Magdalena se u Žitijima svetih pominje kao "mironosica ravnoapostolska". Zajedno sa Presvetom Bogorodicom tugovala je pod raspetim Hristom na Golgoti i tri puta je posetila njegov grob.

Običaji i verovanja
Spada u nepokretne praznike i iako nema "crveno slovo" u crkvenom kalendaru, toga dana se, kao ni na Ognjenu Mariju i Svetu Petku ništa ne radi u kući niti u polju, da se svetica ne bi uvredila.

Postoji običaj da na ovaj praznik žene treba da zamisle želju, zapale sveću i pomole se svetiteljki.
Narod veruje da, ako na njen praznik, žene odu u crkvu, pomole joj se i zapale sveću, mogu tražiti ispunjenje jedne želje i svetiteljka ih svakako neće odbiti.

Život je završila mirno, u dubokoj starosti, u Efesu. Njene svete mošti kasnije su prenete u Carigrad gde je sahranjena u njoj posvećenom ruskom hramu.

(blic-žena)
 

Back
Top