Морам признати да се нисам пуно занимао за историју Румуња. Ту је тек дјело Овидија Печикана
"Историја Румуња" (
https://www.scribd.com/document/381419072/Овидију-Печикан-Историја-Румуније-docx).
Како год, простор данашње Румуније су у античко доба настањивали Дачани, који су ту формирали доста моћну државу. У периоду од 106. до око 275, потпадају под власт Римљана. Спроведена је романизација, упознали су се разумљиво и са хришћанством већ тада, но хришћанство које још у Риму није била доминантна религија и није могло нешто "пустити коријене".
Повлачењем Римљана (270-275.) повлачи се, значи по поменутом Печикану, и романизовано становништво, и тај простор (Дације, тј данашње Румуније) бива поприлично напуштен, и ту ћемо имати миграције бројних народа, прије свега Визигота, Острогота, сарматских племена Јазига, Роксолана, заправо по Овидију имамо ту (стр.55 поменуте књиге) конгломерат "војних центара моћи" Алана, Острогота, Скита, Херула, Гепида који бејаху под влашћу хунског вође.
И наредних вијекова тим простором су прокрстали Авари, словенска племена, Бугари, Кумани, Татари, нема која мрака није протутњала. Сви ти народи су у некој мјери улествовали у генези касније румуњске нације.
У румуњској историографији доста везе налазе са Власима, међутим у самом поменутом дјелу
сам Овидију оставља ту дилему да ли се термин Власи који се први пута помињу у VIII.вијеку у старту односи на етницитет или има социјално значење.
Иако су се хришћанством упознали раније још у III.вијеку, хришћанизација се спроводи у времену од X до XII. вијека, а свједочење о првом манастиру источне вјере (стр.81)
потиче како стоји из 1002.године.