Православље: СПЦ

26.12.2012/08.01.2013

+++ Сабор Пресвете Богородице

Sabor_Bogorodice.jpg


Други дан Божића Црква хришћанска одаје славу и хвалу Пресветој Богоматери, која роди Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа. Сабором се њеним назива ово празновање зато, што се тога дана сабирају сви верни, да прославе њу, Матер Богоридицу, и што се торжествено, саборно, служи у част Њену. Пресвета Богородица Марија је, рађањем Господа Исуса Христа од Ње, највише послужила нашем спасењу и спасењу целога света и све твари. Зато и приличи, и доликује, и достојно је изузетно празновати Њу увек, а поготову одмах сутрадан по Рођењу Христову, као Мајку Богородитељку Христа Бога и Спаса нашег.
У Охриду је од старине био обичај, да се уочи другог дана Божића вечерња служи само у Светој Богородици званој Челница. Све свештенство са народом ту је саборно прослављало Пречисту Богоматер.
 
14.01/01.01.2013.- Нова Година

+++ Обрезање Господа, и Бога и Спаса нашег, Исуса Христа

images


У осми дан по рођењу би Младенац божански донесен у храм и обрезан сходно закону постојећем у Израиљу још од времена Аврамова. Том приликом надедоше му име Исус како је и благовестио архангел Гаврил Пресветој Деви. Старозаветно обрезање предображава новозаветно крштење. Обрезање Господа показује да је Он примио на себе истинско тело људско, а не привидно, како су доцније учили о Њему јеретици. Још је Господ обрезан и зато што је хтео да испуни сав закон који је Он сам дао кроз пророке и праоце. Испунивши тај пропис законски, Он га је заменио крштењем у цркви Својој. „Јер у Христу Исусу нити обрезање што помаже нити необрезање, него нова твар” (Гал 6, 15) објављује апостол. (У црквеној служби овај Господњи празник нема ни предпразнства ни попразнства.)

+ Свети Василије Велики, Архиепископ Кесаријски
Sv.%20Vasilije%20veliki.jpg

Рођен у време цара Константина. Још као некрштен учио се петнаест година у Атини философији, реторици, астрономији и свима осталим светским наукама тога времена. Школски другови су му били Григорије Богослов и Јулијан, доцнији цар одступник. У зрелим годинама крстио се на реци Јордану заједно са својим бившим учитељем Евулом. Био епископ Кесарије Кападокијске близу десет година, а завршио свој земни живот напунив педесет година од рођења. Велики поборник Православља, велика луча моралне чистоте и ревности верске, велики богословски ум, велики стројитељ и стуб Цркве Божје - Василије се пунозаслужно назива Великим. У црквеној служби назива се &&пчелом цркве Христове,&& која носи мед вернима и жаоком својом боде јеретике. Сачувана су многобројна дела овога Оца Цркве, богословска, апологетска, подвижничка и канонска; исто тако и служба, названа по његовом имену. Ова служба служи се десет пута у години и то: уочи Божића, 1. јануара, уочи Богојављења, у све недеље Часног поста осим Цветне, на Велики Четвртак и на Велику Суботу. Мирно се упокоји свети Василије 1. јануара 379. године и пресели у царство Христово (в. 30. јануар).

+ Свети мученик Василије Анкирски
 
Слушате први део предавања оца Панарета, игумана манастира Бођани, које је одржао на духовној трибини у општини Вождовац у уторак 15. јануара ове године. Благодаримо госпођи Зорици Ковачев за тонски запис оца Панарета.



http://www.slovoljubve.com/emisije/zbor-zborila-gospoda-hriscanska-16-januar-2013

Слушате други део предавања оца Панарета, игумана манастира Бођани, које је одржао на духовној трибини у општини Вождовац у уторак 15. јануара ове године. Благодаримо госпођи Зорици Ковачев за тонски запис оца Панарета.




http://www.slovoljubve.com/emisije/zbor-zborila-gospoda-hriscanska-17-januar-2013
 
19.01.2013/06.01.2013

+++ CBETO БОГОЈАВЉЕЊЕ ГОСПОДА И БОГА
И СПАСИТЕЉА НАШЕГ ИCУCA ХРИСТА

bogojavljenje.gif


Када Господ Исус беше навршио тридесет година од Свог телесног рођења, Он отпоче Свој учитељски и спаситељски посао. И сам, почетак почетка ознаменова крштењем на Јордану. Свети Кирил Јерусалимски вели: „Почетак света вода, почетак Јеванђеља Јордан”. При крштењу Господа у води објавила се свету она тајна која се у Старом Завету наговештавала, о којој се у старом Мисиру и Индији само баснословило, тј. тајна божанске Свете Тројице. Отац се јавио чувству слуха, Дух се јавио чувству вида, а Син се јавио уз то још и чувству додира. Отац је изрекао Своје сведочанство о Сину. Син се крстио у води а Дух Свети у виду голуба лебдео је над водом. А када Јован Крститељ засведочи и рече о Христу: „Гле, Јагње Божије које узима на се гријехе свијета” (Јн 1, 29) и када он погрузи и крсти Господа у Јордану, тиме се показа и мисија Христова у свету и пут нашега спасења. Наиме: Господ узе на се грехе рода човечјег и под њима умре (погружење) и оживе (излазак из воде); и ми морамо умрети као стари греховни човек и оживети као очишћени, обновљени и препорођени. Ово је Спаситељ, и ово је пут спасења. Празник Богојављења (Теофанија, грчки) просвећује показујући нам Бога као Тројицу једнобитну и неразделну. То је једно. И друго: јер се свак од нас крштењем у води просвећује тиме што постаје усиновљен од Оца Светлости, заслугом Сина и силом Духа Светога.
 
20.01.2013/07.01.2013

+++ Сабор Светог Јована Крститеља-ЈОВАЊДАН

Sv_jovan.jpg


Због тога што је Јованова главна улога у животу одиграна на дан Бојогављења, Црква је од старине посветила дан по Богојављењу спомену његовом. За овај дан везује је још и догађај са руком Претечином. Јеванђелист Лука пожелео је да пренесе тело Јованово из Севастије, где је велики пророк и посечен био од Ирода, у Антиохију, своје родно место. Но успео је само да добије и пренесе једну руку која се у Антиохији чувала до десетог века, па је после пренета у Цариград, одакле је и нестала у време Турака. Свети Јован прославља се неколико пута у години, но највише свечара има овога дана, 7. јануара. Међу личностима јеванђелским, које окружавају Спаситеља, личност Јована Крститеља заузима сасвим засебно место, како по начину свога доласка у свет, тако и по начину живота у свету, и по улози крштавања људи за покајање и крштења Месије, и тако најзад по своме трагичном изласку из овог живота. Он је био такве моралне чистоте да се, ваистину, пре могао назвати ангелом, како га Свето Писмо и назива, него ли смртним човеком. Од свих осталих пророка свети Јован се разликује нарочито тиме што је он имао ту срећу да је могао и руком показати свету Онога кога је пророковао. За руку светог Јована прича се да ју је сваке године на дан светитељев архијереј износио пред народ. Понекад се та рука јављала раширена, а понекад и згрчена. У првом случају означавала је родну и обилну годину, а у другом неродну и гладну (в. датуме у години: 24. фебруар; 25. мај ; 24. јун; 29. август.
 
Обнова православних храмова у Банату
КИКИНДА -

У седишту Севернобанатског управног округа у Кикинди, Владимир Илић, начелник Округа угостио је епископа банатског Никанора и Милета Радојевића, директора Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама Републике Србије.

На овом скупу договорено је да Канцеларија помогне завршетак Храма Светих Козме и Дамјана у Кикинди, као и цркве у Новим Козарцима и у Банатском Великом Селу, као и адаптацију православне цркве у Иђошу и манастира Свете тројице, код Мелиног гробља у Кикинди.
http://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/kikinda/obnova-pravoslavnih-hramova-u-banatu_370919.html
 
Čudotvorna ikona Presvete Bogorodice u Beogradu

Čudotvorna ikona Presvete Bogorodice iz Pećke patrijaršije izložena je u maloj crkvi Svetog Save do nedelje.
Prema predanju, ikonu je naslikao apostol evanđelista Luka, a poklonjena je Svetom Savi i doneta u Pećku patrijaršiju kada je njeno sedište preneto iz Žiče u Peć.
Iz crkve pozivaju vernike da iskoriste jedinstvenu priliku da se poklone čudotvornoj ikoni.
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=85680
 

Back
Top