Pravoslavlje o tumačenju snova

Сале

Legenda
Poruka
67.350
Tumačenje snova je put u prelest (duhovnu samoobmanu). Najbolje uopšte i ne obraćati pažnju na snove. Sveti oci kažu da je mudar ko ne pridaje važnost snovima.

Ovo bi ukratko značilo - prelest.

Međutim, u Bibliji ima događaj u kom Venijamin tumači snove faraonu.

U poslednje vreme na tv - često gostuju neki samozvani tumači snova, predviđaju budućnost itd i nose pravoslavni krst oko vrata, slave slavu, imaju ikone tvrdeći da to njihovo "zvanje" je u skladu sa Pravoslavljem.
 
Izuzetno retki snovi su za tumačenje sa hrišćanskog stanovišta, pa tako i sa pravoslavnog, jer mi smo više ljudi budne vere.
Naravno da su pojedini snovi toliko upečatljivi da ćemo provesti vreme razmišljajući o nekom njihovom posebnom značaju, ali treba pripaziti i ne postati žrtva time što će neko izvan da nam ih tumači, pa neka nosi i krst, neka se predstavlja kao vernik (na TV-u posebno).
Zašto bih na TV-u saznala za nekog pobožnog čoveka koji će da mi protumači moj san?
Zanimljivo sa snovima je da kako vreme prolazi, mi ga začinimo i nesvesno malo vitoperimo, malo prepričavamo kako bismo voleli ili prema raciju koji nadjačava pojam sna... i primarno sećanje neverovatno brzo iščezava, a čovek koji insistira i dalje time da se bavi je... malo zatravast, ako smem da zaključim.
 
Pre neku noc sam sanjala najpotresniji san u svom zivotu. Jos kad sam se probudila...majko mila. Non-stop sam se preispitivala da li je to bio san. Sta ako je ne daj Boze stvarnost.
Ne volim snove.
Mnogo brineš.
Mnogo misliš.
Nemoj i ne treba.
Sve što je u tvojoj moći, uradićeš.
Što nije u tvojoj moći, pusti drugima.
Evo, i sama sam mnogo više brinula i mislila nego inače... i imala sam prošlu noć košmar posle kog sam morala da spavam sa upaljenim svetlom do jutra.
Ne znam šta mi je značilo upaljeno sveto, ali, kao, nešto sam uradila pored toga što sam zamolila Boga da me demoni ostave na miru.
 
Tumačenje snova je put u prelest (duhovnu samoobmanu). Najbolje uopšte i ne obraćati pažnju na snove. Sveti oci kažu da je mudar ko ne pridaje važnost snovima.

Ovo bi ukratko značilo - prelest.

Međutim, u Bibliji ima događaj u kom Venijamin tumači snove faraonu.

U poslednje vreme na tv - često gostuju neki samozvani tumači snova, predviđaju budućnost itd i nose pravoslavni krst oko vrata, slave slavu, imaju ikone tvrdeći da to njihovo "zvanje" je u skladu sa Pravoslavljem.
Tumačenje snova, po primeru koji opisuješ, je veoma specijalna okolnost koja je zahtevala takvu sposobnost, kako bi faraon bio upozoren šta će Bog učiniti ako se opire da oslobodi porobljeni narod; U Bibliji se jako retko pominje ovakva aktivnost, što znači da Bog skoro nikad ne koristi ovakvo sredstvo za prenošenje svojih poruka, što takodje znači, da veoma česte tvrdnje ljudi koji veruju da su primili poruku od Boga putem snova, je skoro uvek i u potpunosti pogrešna;

Posledično znači, da ako neko ko veruje da je primio poruku od Boga putem snova, on će po toj ''istini'' delovati takodje u budnosti, što može postati veoma opasno, gde je prelest uzrok toga.

Jako je teško poverovati da takozvani ''tumači snova kroz Pravoslavlje'' koje pominješ, se oslanjaju na Pravoslavnim osnovama, prema tome što je do sad napisano u ovom tekstu, jer bi svako od njih onda morao da pripada u kategoriji ''veoma specijalnih okolnosti'' barem na ''nivou specijalnosti'' kao u kojoj se nalazio Venijamin : Ništa ne znači što nose krst oko vrata, niti što slave slavu, niti što imaju ikone, niti što tvrde da je njihovo zvanje u skladu sa Pravoslavljem.
 
Mnogo brineš.
Mnogo misliš.
Nemoj i ne treba.
Sve što je u tvojoj moći, uradićeš.
Što nije u tvojoj moći, pusti drugima.
Evo, i sama sam mnogo više brinula i mislila nego inače... i imala sam prošlu noć košmar posle kog sam morala da spavam sa upaljenim svetlom do jutra.
Ne znam šta mi je značilo upaljeno sveto, ali, kao, nešto sam uradila pored toga što sam zamolila Boga da me demoni ostave na miru.
ma sto je najgore je sto imam cudne snove od kad znam za sebe a ovaj san tj. kosmar... ne mogu da opisem...osecala sam kao da mi se zivot zavrsio.
Ajde nekad da se dopisujemo u pp pa da ti ispricam ako te interesuje.

I ja isto uvek upalim svetlo. Zastita je to. Lorejn Voren je uvek pricala da sebe zamislimo u svetlu tj. sa svetlom oko nas kada se plasimo da je nesto zlo blizu. Ima logike.
 
ma sto je najgore je sto imam cudne snove od kad znam za sebe a ovaj san tj. kosmar... ne mogu da opisem...osecala sam kao da mi se zivot zavrsio.
Ajde nekad da se dopisujemo u pp pa da ti ispricam ako te interesuje.

I ja isto uvek upalim svetlo. Zastita je to. Lorejn Voren je uvek pricala da sebe zamislimo u svetlu tj. sa svetlom oko nas kada se plasimo da je nesto zlo blizu. Ima logike.
Dobrodošla, jer žene ženama još i mogu da se dese dobro...
Ne obećavam ništa, ali imam pozitivan stav. :D
 
Vi imate navale ljudi koji tvrde da im se u snu obratio svetac... i znate šta je taj kontekst u kom se čoveku objavio svetac??? To je... hiljadu puta jače iskustvo od onoga što crkveni isposnik doživi, ograđen od hrane, pića i svetovnog života, posvećen molitvi sve vreme.
To je već... veliko pitanje. I zašto je hiljadu puta jače? Uglavnom jer nije stvarno.
 
Ako te Bog kroz san na nešto upozori? Jel to ne bi bilo moguće?
lik pitao sveštenika o nekakvim snovima, sveštenik mu odgovora

Господ се тако не јавља човеку и Он никада не чини ни једно чудо, које не би служило нашем спасењу. Као и свима нама, Он је теби дао дар живота да би се спасао и имао не само овај, него и живот вечни. А какав би разлог био да ти Господ даје овакве снове? Зашто би Он тебе збуњивао и оптерећивао оваквим магловитим и нејасним сновима? Да ли зато, да би тим људима јавио да се чувају? Сигурно да не! Јер, Бог их може сачувати и без твоје помоћи, без твог упозорења.
 
Skoro sam pominjala knjigu Roždanik, u kojoj je , između ostalog i tumačenje snova i saznala da se u manastirima nalazila i ova knjiga. Ako to ne dokazuje da je prihvaćena od strane religije, onda nemam objašnjenja da li je tumačenje snova prelast.
 
Da probam ponovo. Da li su ovo navodi iz Biblije ili naknadni zaključak nekog teologa? 🤔
U Bibliji imaš Danijela koji tumači snove i svoje i od cara Vavilona Navukodonosora...tako da mislim da u Bibliji verovatno nema upozorenja protiv tumačenja snova... u pravoslavlju postoji upozorenje protiv toga jer kako kažu san je laža a Bog istina....to verovatno ima veze sa time da su demoni neretko kušali monahe i u snovima...
 
Skoro sam pominjala knjigu Roždanik, u kojoj je , između ostalog i tumačenje snova i saznala da se u manastirima nalazila i ova knjiga. Ako to ne dokazuje da je prihvaćena od strane religije, onda nemam objašnjenja da li je tumačenje snova prelast.
Тумачење снова је прелест.
У ком манастиру се налазила та књига ?
 

Back
Top