Pravoslavlje: da li je episkop mason blagodatan?

Mijenjaju Liturgiju, mijenjaju ikonografiju, izbacuju ikonostase; po hramovima, u hramovima i po svestenickim odezdama postavljaju misticne masonske simbole; zastupaju i provode vjerski metafizicki sinkretizam: jedan je Bog, samo su razliciti putevi (religije) do Boga, mole se sa drugim vjerama, u drugim vjerama vide spasonosne Crkve.

Konkretno za sinkretizam znam posto sam video u emisiji Agape da monah(ne secam se imena) upravo o njemu govori, sto me je i zaintrigiralo. Moram priznati da mi se to njegovo izlaganje svidelo.
 
Da, spasava se i kroz svete Tajne pricesca, ali otkud vam to da pricesca ima samo u pravoslavnoj Crkvi? Pa sad cak i ona vam ne valja?
Pricesce je pricesce sa strane vernika posmatrano, i tu je tacka!


Ako je episkop kriv, njemu ce vise Bog da sudi, a sta mi imamo s tim?
Pa nismo svi crkvenjaci ili teolozi pa da moramo da znamo i da nas interesuje sta se u Crkvi desava.

Uostalom, svako je odgovoran za sebe, a ako je ispravan vernik, verujem da je to Hristu draze, nego da li se pricescuje u katolickoj Crkvi, npr.

A odgovor na prvo pitanje je samim tim jasan.

Znaci, nije moje da izigravam policajca prema svestenicima i episkopima, ma koliko mi se dopadali ili ne.

„Ви говорите: „Па и јеретици су исто хришћани." Где сте то нашли? То је једино могуће ако онај ко себе назива Хришћанином а ништа не зна о Христу, по свом крајњем незнању, призна себе за истог онаквог „хришћанина" као што су и јеретици, а свету веру хришћанску изједначи са породом проклетога - са богохулном јересју!

Другачије о томе расуђују истински Хришћани! Велико мноштво Светих је примило венац мученички, они су изабрали најгору смрт и дуготрајне муке, тамницу и прогнанство, само да не би учествовали са јеретицима у њиховом богохулном учењу.

Васељенска Црква је увек сматрала да је јерес смртни грех, увек је сматрала да је човек заражен страшном болешћу јереси мртав душом, далеко од благодати и спасења, да је у вези са ђаволом и његовом погибељи..."

„Суштина сваке јереси је богохуљење... Богохулник се неће спасти! И оне недоумице које сте навели у свом писму су већ страшни тужиоци вашег спасења. Њихова суштина је одрицање од Христа!

Не играјте се својим спасењем, не играјте се! Иначе ћете вечно плакати. Читајте Нови Завет и Свете Оце Православне Цркве (а не никаквих Тереза авилских, Франциска асишких и других безумника које њихова јеретичка црква сматра за свеце!) изучите код Светих Отаца Православне Цркве како треба правилно схватати Свето Писмо, какав живот, какве мисли и осећања доликују правом Хришћанину."

Свети Игњатије Брјанчанинов
 
A ako ti kažem da sam ja dobila blagoslov od svetoga Vasilija ( i to ne jednom) da napustim SPC kao i jedan moj prijatelj monah iz SPC-a, bi li mi rekao da sam u prelesti?:D

Pa ko mi kazes , da li je to bilo za vreme bivstvovanja u SPC kao pravog vernika, ili je to bilo posle nekakvih razgovora sa tvojom sadasnjom crkvom , ili citanja raznih tekstova po internetu koji su protiv Spc, ja cu ti reci da li si u prelesti, ali ispitaj sebe i reci istinu.
 
Ne, ne, mislila si na "vasu Crkvu".

Picolo, ti zaista misliš da ja recimo ovde želim da blatim i pljujem nešto čisto iz kaprica, jer mi to tako "godi"?:confused:
I zaista misliš da mi je do prepucavanja? Pogotovo sa tobom? :(
Pa mogu samo da ti kažem, da ono kroz šta sam ja prošla ti ne možeš ni da sanjaš, (i to ne govorim iz prepotencije, već zato što to zaista jeste tako), i samim tim, iskustvo koje sam tu stekla, kao i mnogo informacija kojima bi se ti ne samo sablaznila, nego kad bi mi poverovala, napustila bi ne SPC, nego bi se poljuljala i u veri uopšte u Crkvu kao bilo kakvu instituciju, pa zato i ne želim (konkretno tebi) da bilo šta i pričam o svemu tome...Opet da bi se kroz kakvu takvu veru privela Bogu, jer mislim da je bolja i ovakva kakvu sad imaš, nego nikakava, pa ako Bog da, da te sutra prosveti da saznaš i više...:neutral:
 
Nisam siguran da li je ovo ironija ili ne. Molim te da izbegnes etiketiranje, vec da kazes konkretno slucaj na koji mislis da je odstupanje i gazenje crkvenih dogmi od strane tih ljudi koji su etiketirani. Recimo ovako, kako bi ti da ne znas da su ti ljudi pristupili masonima to zakljucio?

kakvo je to pitanje?pa SAD vidim da su pristupili...kad nisam znao,nisam ni raspravljao o tome...to bi bilo ko da pitas:u cemu bi provalio da te zena vara da je nisi video...jer kuvala drugacije?...nisu oni etiketirani...gazda masona je djavo...gazda Crkve je Hrist...gde crkvu vode oni kojima je gazda djavo to nije Hristova Crkva...a crkva koja to dozvoljava se odrekla Hrista...ostaje samo da se vidi da li ima u toj Crkvi nekoga iz njenog vrha kome je jos uvek Hrist Gospod...i ko moze i hoce to da razoblici....
 
„Ви говорите: „Па и јеретици су исто хришћани." Где сте то нашли? То је једино могуће ако онај ко себе назива Хришћанином а ништа не зна о Христу, по свом крајњем незнању, призна себе за истог онаквог „хришћанина" као што су и јеретици, а свету веру хришћанску изједначи са породом проклетога - са богохулном јересју!

Другачије о томе расуђују истински Хришћани! Велико мноштво Светих је примило венац мученички, они су изабрали најгору смрт и дуготрајне муке, тамницу и прогнанство, само да не би учествовали са јеретицима у њиховом богохулном учењу.

Васељенска Црква је увек сматрала да је јерес смртни грех, увек је сматрала да је човек заражен страшном болешћу јереси мртав душом, далеко од благодати и спасења, да је у вези са ђаволом и његовом погибељи..."

„Суштина сваке јереси је богохуљење... Богохулник се неће спасти! И оне недоумице које сте навели у свом писму су већ страшни тужиоци вашег спасења. Њихова суштина је одрицање од Христа!

Не играјте се својим спасењем, не играјте се! Иначе ћете вечно плакати. Читајте Нови Завет и Свете Оце Православне Цркве (а не никаквих Тереза авилских, Франциска асишких и других безумника које њихова јеретичка црква сматра за свеце!) изучите код Светих Отаца Православне Цркве како треба правилно схватати Свето Писмо, какав живот, какве мисли и осећања доликују правом Хришћанину."

Свети Игњатије Брјанчанинов

Mnogo volim svetog Ignjatija!:heart::worth::worth::worth:
 
Hoćeš da ti pišem o tome na pp? Ja znam, ako ih ti ne znaš, i znam još mnogo što-šta, a ti veruj ili ne veruj...;)

Nije problem nikakav da ja verujem u ono sto bi mi ti napisala preko pp (zato nema potrebe), ali shvati da me ne zanima, sve dok se moji iz najblizeg (i malo daljeg, npr. eparhije) okruzenja ponasaju (za sada) kao sto treba.

Ja se povremeno molim za mog (i druge) svestenike, i vidim da to urodjuje plodom!:D:heart:

Obozavam svog svestenika...on je na svom mestu.:ok:

Sve dok je tako, nista me drugo ne interesuje.

Ako o ovom npr. postu, vidim da se promenio, da ne valja, tada cu poceti da sumnjam, razumes...?;)
 
Poslednja izmena:
Pa ko mi kazes , da li je to bilo za vreme bivstvovanja u SPC kao pravog vernika, ili je to bilo posle nekakvih razgovora sa tvojom sadasnjom crkvom , ili citanja raznih tekstova po internetu koji su protiv Spc, ja cu ti reci da li si u prelesti, ali ispitaj sebe i reci istinu.

Bilo je dok sam bila u SPC i meni i tom monahu, i nismo (ni on ni ja) uopšte bili u bilo kakvom dodiru sa tzv. zilotima, niti sa netom, niti sa štampom i slično....:)
PS: One koji sebe nazivaju "zilotima" sam tada čak i prezirala i smatrala ih za sektu, jer sam upravo bila ovo što ste i vi sada: verno čedo SPC-a i upijala sam do reči svako tumečenje svega što se u SPC-u nudi vernima.
 
Tebi se svidjelo, medjutim moja vjera je razlicita od tvoje i meni ne moze da se svidja, jer ako se i meni to svidi, otpadam od vjere.

Krivo mi je sto sam zaboravio ime tog svestenog lica iz emisije Agape na Studiju B, bio je, cini mi se, stalni gost. Naravno, postujem tvoj izbor i ogradjujem se da sam kada sam rekao da mi se ta misao svidela, istovremeno mislio kako je to ispravno ili jedino ispravno.
 
Nije problem nikakav da ja verujem u ono sto bi mi ti napisala preko pp (zato nema potrebe), ali shvati da me ne zanima, sve dok se moji iz najblizeg (i malo daljeg, npr. eparhije) ponasaju (za sada) kao sto treba.

Ja se povremeno molim za mog (i druge) svestenike, i vidim da to urodjuje plodom!:D:heart:

Obozavam svog svestenika...on je na svom mestu.:ok:

Sve dok je tako, nista me drugo ne interesuje.

Ako o ovom npr. postu, vidim da se promenio, da ne valja, tada cu poceti da sumnjam, razumes...?;)

Razumem.;)
I ti postupaj u skladu sa svojom savešću pa ćeš videti šta će biti dalje...:)
 
kakvo je to pitanje?pa SAD vidim da su pristupili...kad nisam znao,nisam ni raspravljao o tome...to bi bilo ko da pitas:u cemu bi provalio da te zena vara da je nisi video...jer kuvala drugacije?...nisu oni etiketirani...gazda masona je djavo...gazda Crkve je Hrist...gde crkvu vode oni kojima je gazda djavo to nije Hristova Crkva...a crkva koja to dozvoljava se odrekla Hrista...ostaje samo da se vidi da li ima u toj Crkvi nekoga iz njenog vrha kome je jos uvek Hrist Gospod...i ko moze i hoce to da razoblici....

Ok. Hrastovnik je rekao ono sto me je interosovalo:

"Mijenjaju Liturgiju, mijenjaju ikonografiju, izbacuju ikonostase; po hramovima, u hramovima i po svestenickim odezdama postavljaju misticne masonske simbole; zastupaju i provode vjerski metafizicki sinkretizam: jedan je Bog, samo su razliciti putevi (religije) do Boga, mole se sa drugim vjerama, u drugim vjerama vide spasonosne Crkve."
 
Bilo je dok sam bila u SPC i meni i tom monahu, i nismo (ni on ni ja) uopšte bili u bilo kakvom dodiru sa tzv. zilotima, niti sa netom, niti sa štampom i slično....:)
PS: One koji sebe nazivaju "zilotima" sam tada čak i prezirala i smatrala ih za sektu, jer sam upravo bila ovo što ste i vi sada: verno čedo SPC-a i upijala sam do reči svako tumečenje svega što se u SPC-u nudi vernima.

Pa zasto se hvatas onda neta, idi tihuj, moli se, vodi zivot kakav dolikuje jednom pravoslavnom Hriscaninu, ovo ovde ne vodi nikuda.
 
Razumem.;)
I ti postupaj u skladu sa svojom savešću pa ćeš videti šta će biti dalje...:)

Kao sto sam vec jednom rekla - opet da ponovim: Vreme je najbolji sudija, a Bog sudi svima; kome je vise dato (makar i u duhovnom smislu, kao svestenicima, vladikama i sl.), vise ce i da se trazi od njega. I tu je za mene tacka, jer ako pocnem da sumnjam, bojim se da kraja nece biti.;):ok::bye:
 
Pa zasto se hvatas onda neta, idi tihuj, moli se, vodi zivot kakav dolikuje jednom pravoslavnom Hriscaninu, ovo ovde ne vodi nikuda.

Pa kad ti to učiniš onda ću i ja da tihujem...;)
ili si hteo na lep način da mi kažeš: šta me briga šta ti misliš i šta ti se dogodilo, ja jedino želim da mi bude lepo ovde na forumu i da se svi lepo slažemo u svemu, a oni koji nam smetaju, mogu da budu hrišćani tihovatelji i da nas puste na miru...;)
Ali u svakom slučaju, hvala ti što brineš o mom spasenju (iskreno) :) ali se ne slažem da ovo ne vodi nikuda...ima ljudi koji su mi zahvalili i molili me već nelkoliko puta da ipak ostanem i svedočim, jer je teško čuti i doznati istinu u današnja vremena cenzure...zbog njih sam ovde...:)
 
Pa kad ti to učiniš onda ću i ja da tihujem...;)
ili si hteo na lep način da mi kažeš: šta me briga šta ti misliš i šta ti se dogodilo, ja jedino želim da mi bude lepo ovde na forumu i da se svi lepo slažemo u svemu, a oni koji nam smetaju, mogu da budu hrišćani tihovatelji i da nas puste na miru...;)
Ali u svakom slučaju, hvala ti što brineš o mom spasenju (iskreno) :) ali se ne slažem da ovo ne vodi nikuda...ima ljudi koji su mi zahvalili i molili me već nelkoliko puta da ipak ostanem i svedočim, jer je teško čuti i doznati istinu u današnja vremena cenzure...zbog njih sam ovde...:)

Nisam tako mislio.
No, pomislih? ako ti se neko javio , odnosno Sv,Vasilije, onda je logicno da imas svedocanstvo koje je tebi vredno.
A samim tim i volju i ljubav i sve ostalo da se posvetis Bogu, a ne svetu.
Izvini ako si uvredjena , ali mi to nije bila namera.
 
Nisam tako mislio.
No, pomislih? ako ti se neko javio , odnosno Sv,Vasilije, onda je logicno da imas svedocanstvo koje je tebi vredno.
A samim tim i volju i ljubav i sve ostalo da se posvetis Bogu, a ne svetu.
Izvini ako si uvredjena , ali mi to nije bila namera.

Nisam uvređena, ne brini, znam da nemaš tu nameru.:D
Naravno, to svedočanstvo jeste vredno meni, ali je vredno i za još neke koji mi veruju, i ne samo meni, već i svima onima kojima Gospod na razne načine projavljuje svoju volju...
I hvala Bogu da mi daje i tu volju i ljubav da mu služim, ali zar ti misliš da je recimo ovo što mi ovde konkretno sada pišemo, čisto praznoslovlje? I da to baš nikome ne koristi?:think:
I konkretno, ja ovo ne doživljavam kao posvećivanje svetu, jer čak i monasi u manastriu u današnja vremena imaju mnogo dodira sa mirjanima i o mnogo čemu raspravljaju, i tako služe bližnjima svojim iskustvom i znanjem na spasenje...
A ako misliš na molitveno tihovanje kao oblik podviga, za to je potrebno mnogo više nego svedočanstvo o projavljivanju jednog svetitelja. Pri tom i monaštvo i iskustvo, a pre svega duhovnik...
A što se tiče toga zašto me je Bog ovde uputio, iako svaki put kad sam želela da se isključim upravo zato što sam mislila da je ovo beskorisno i čak štetno, dobijala bih pp gde ljudi traže da čuju i žele da ostanem...Doduše, moj razlog pojavljivanja ovde je bio iz drugih, ali ne mnogo različitih razloga, mada evo sada, kad vidim temu koja može da me zainteresuje, ja se i uključim da odgovorim...:)
 

Back
Top