Quantcast

Pravoslavlje: da li je episkop mason blagodatan?

BOKYSTAMY

Veoma poznat
Poruka
10.976
Da. A evo i zašto.
Da li si nekada bio na hiritoniji episkopa? Da li si čuo šta sve i kakve zavete on polaže nad Jevanđeljem?
Rukopolaganje u episkopski čin je jedan od najstrašnijih činova i svetih Tajni koji se daje jednom čoveku. Episkop bi trebalo da bude slika Hristova na zemlji, i tu on treba da ima takvo pouzdanje i takvu silu u Bogu da bi kao običan smrtnik sve zavete koji se od njega traže mogao da očuva i održi pred Bogom. On dugo čita čitava poglavlja najvažnijih kanona svetih vaseljenskih Sabora o očuvanju vere, i nad njima daje zavet, po nekoliko puta ponavljajući da će ih i po cenu smrti održati. Čitava Crkva moli se za budućeg episkopa da on u tome zadobije milost pred Bogom, da bi te kanone i odražao i veru čistu sačuvao. I to ne samo svoju ličnu, već veru čitave pastve koja mu se daje...To su vrlo potresne molitve. Najzad, kada se obavezao na nešto, što se običnom čoveku čini kao ne moguće da održi, ali mu isključivo sila Duha Svetoga pomaže u tome da on u svemu istraje, onda narod na pitanja episkopa koji ga rukopolažu, da li je dostojan, trikratno odgovara Axios! tj. Dostojan! U ovim odgovorima, dopušteno je da se javi bilo ko, ko ima zamerku i smatra da je dotični ne dostojan, i ako se to desi, Sinod je dužan da obustavi rukopoloženje i preispita stvar.Naravno, ako se pokaže da su optužbe lažne, odgovara onaj koji je lažno oklevetao budućeg episkopa...
Ovo je ukratko i ad hock predstavljena hirotonija, ali je bitno ono što je sledi: da svako onaj ko se obavezao da će veru čuvati i Crkvu i pastvu braniti od svakih napada sa bilo koje strane, on je baš tada i zadobio blagodat od samoga Gospoda, a molitvom cele Crkve, da u tome i uspe. Ako on u tome propadne, tj. ne održi obećano, ko može biti kriv, ako ne on sam? Zato je to tako strašna Tajna, i toliko opasna, jer upravo od ovog episkopa, zavisi spasenje mnogih...Ko je nama kriv ako sagrešimo i priklonimo se grehu, namesto Božijoj volji da činimo dobro? Ko, ako ne mi sami sebi? Ne možemo kriviti ni neprijatelja ljudskog roda za to, jer nam je data sloboda volje da biramo...i u svako trenutku, mi je imamo na raspolaganju da je upotrebimo na dobro ili na loše...
Zato su sveti oci govorili: jedan sveštenik koji se ne spašava, za sobom vuče sve one koji su mu odani i u poslušanju i čine ono što im on kaže...Dok jedan episkop koji se ne spašava, za sobom vuče hiljade u propast...:sad2:

Slazem se sa ovim.
Razumljivo je .

Magdalina

Primećen član
Poruka
820
Slazem se ja da i kroz Episkopa , svestenika dolazi Blagodat , ali to ne znaci da ako je neki svestenik los , ta blagodat nece vise dolaziti pravim vernicima.
Jer nema ni jednog pravednog coveka na zemlji pa samim tim ni svestenika,a ako je tako onda niko i ne zasluzuje da kroz njega dejstvuje ta sila.
Mislim da si razumela sta hocu da kazem?

Ovo stoji, ali evo kako:
Ako si ti recimo vernik i imaš episkopa koji je u istini, tj. koji je održao sve što mu je bilo zapoveđeno i nad čim je dao zavet, pa takav episkop se upokoji, i ostane pastva sama, ALI održavajući i dalje veru ispravnu i pravoslavnu, onda i samo onda: Hristos je sa njima i to molitvama i tog upokojenog episkopa koji ih je čuvao kao svoje stado...To se upravo dešavalo u Rusiji za vreme progona komunista: oni su u gulazima, na tajnim službama koje su vršili u ne zamislivim uslovima( na grudima, recimo budućih mučenika, za koje se znalo da će sutra biti streljani i slično, valjda si čitao o tome) pominjali Episkopa bez imena, bilo kog za koga Gospod zna da je u istini i da drži veru pravoslavnu...
Dakle, ne tako, kao da se mi klanjamo episkopu masonu, idemo na njegove službe, celivamo mu ruku, a mislimo, "nas će Gospod opravdati i spasiti, jer smo mi samo prost narod koji eto, ništa ne zna i nedostojan je da bilo šta rasuđuje"....već naprotiv, samo i samo ako mi stojimo za veru čvrsto, ispovedajući je do samoga kraja, ne licemerstvujući u čovekopokloništvu i liceugodništvu, opravdavajući sebe za svoju ne moć i mlakost , nego ispovedajući Hrista...Dakle gde je vera ispravna, Bog pokriva nedostojnost i grehe, a gde je vera "nakaradna" i "mlaka" biva kako je rekao Gospod- da ste barem hladni ili vrući, a ovako bljutave ispljuvaću vas iz usta svojih,(parafraziram).
E tu je ona "sitnica" koja se mora uočiti da bi se razgraničilo šta je šta: dal` smo vera ili nevera....;)

BOKYSTAMY

Veoma poznat
Poruka
10.976
Jedno je ako je svestenik los svojim licnim zivotom, drugo je ako svestenik primi inicijaciju i polozi zakletvu da vjeruje u Velikog Arhitektu i time promijeni vjeru, a i dalje ostane na zadatku u crkvi kako bi provodio instrukcije svog vrha iz loze na unistenju vjere u Hrista.

Da, takvog treba svrgnuti, ali za to postoje crkvena tela koja se bave tim poslom.

BOKYSTAMY

Veoma poznat
Poruka
10.976
Ovo stoji, ali evo kako:
Ako si ti recimo vernik i imaš episkopa koji je u istini, tj. koji je održao sve što mu je bilo zapoveđeno i nad čim je dao zavet, pa takav episkop se upokoji, i ostane pastva sama, ALI održavajući i dalje veru ispravnu i pravoslavnu, onda i samo onda: Hristos je sa njima i to molitvama i tog upokojenog episkopa koji ih je čuvao kao svoje stado...To se upravo dešavalo u Rusiji za vreme progona komunista: oni su u gulazima, na tajnim službama koje su vršili u ne zamislivim uslovima( na grudima, recimo budućih mučenika, za koje se znalo da će sutra biti streljani i slično, valjda si čitao o tome) pominjali Episkopa bez imena, bilo kog za koga Gospod zna da je u istini i da drži veru pravoslavnu...
Dakle, ne tako, kao da se mi klanjamo episkopu masonu, idemo na njegove službe, celivamo mu ruku, a mislimo, "nas će Gospod opravdati i spasiti, jer smo mi samo prost narod koji eto, ništa ne zna i nedostojan je da bilo šta rasuđuje"....već naprotiv, samo i samo ako mi stojimo za veru čvrsto, ispovedajući je do samoga kraja, ne licemerstvujući u čovekopokloništvu i liceugodništvu, opravdavajući sebe za svoju ne moć i mlakost , nego ispovedajući Hrista...Dakle gde je vera ispravna, Bog pokriva nedostojnost i grehe, a gde je vera "nakaradna" i "mlaka" biva kako je rekao Gospod- da ste barem hladni ili vrući, a ovako bljutave ispljuvaću vas iz usta svojih,(parafraziram).
E tu je ona "sitnica" koja se mora uočiti da bi se razgraničilo šta je šta: dal` smo vera ili nevera....;)

Da, tako je.
Znaci bice opravdani samo oni koji cvrsto stoje u veri neznajuci za episkopa masoncinu, a oni koji znaju a ipak idu nece biti opravdani.

Dе Sisti

Legenda
Poruka
56.261
Za takve optuzbe treba imati dokaze, i takve izneti odredjenom crkvenom telu koje ce to raspraviti.

Ево мало да допринесем

6.канон. 2.Васељенског Сабора у Константинопољу

Осим тих (јеретика), ово (оптужбе против православних епископа) има бити забрањено и онима који се праве да исповедају праву веру, а међутим су прешли у раскол или склапају завере против наших, канонски постављених епископа. Осим тога, ако су због неких оптужби били осуђени од стране цркве, или били искључени, или одлучени, било да су они из клира или редова световњака, ни таквима не може бити допуштено да подносе тужбе против епископа, док не буду они сами слободни од свога преступа...

Али ако неки, који нису ни јеретици, нити су били одлучени, нити осуђени, нити оптужени за какве преступе, сматрају да имају неку тужбу против епископа у црквеним пословима, свети сабор наређује, да такви најпре имају пред епархијске епископе поднети тужбу, и пред њима доказати преступе због којих окривљују епископа; ако се пак догоди да епархијски епископи не могу изрећи пресуду о преступима, тада ће тужитељ или тужиоци приступити већем сабору епископа дотичне дијецезе, нарочито ради те тужбе сакупљених; него, ни ови неће пре моћи поднети своју тужбу, док писмено не изјаве, да ће подлећи једнакој казни, ако им се после односне расправе, докаже да су они клеветали оптуженог епископа. Који пак, после овога што сада рекосмо, презирући издане наредбе, усуди досађивати..., од таквога ни под какав начин не треба примати тужбе, јер је повредио правила и помутио црквени ред.

п.с.

Подсетимо се на 21. канон 4.Васељенског Сабора у Халкидону:
Клирике или лаике, који оптужују епископе или клирике, не треба примати просто и без проверавања да подносе тужбе, док се претходно не испита њихов углед.

Magdalina

Primećen član
Poruka
820
Ево мало да допринесем

6.канон. 2.Васељенског Сабора у Константинопољу

Осим тих (јеретика), ово (оптужбе против православних епископа) има бити забрањено и онима који се праве да исповедају праву веру, а међутим су прешли у раскол или склапају завере против наших, канонски постављених епископа. Осим тога, ако су због неких оптужби били осуђени од стране цркве, или били искључени, или одлучени, било да су они из клира или редова световњака, ни таквима не може бити допуштено да подносе тужбе против епископа, док не буду они сами слободни од свога преступа...

Али ако неки, који нису ни јеретици, нити су били одлучени, нити осуђени, нити оптужени за какве преступе, сматрају да имају неку тужбу против епископа у црквеним пословима, свети сабор наређује, да такви најпре имају пред епархијске епископе поднети тужбу, и пред њима доказати преступе због којих окривљују епископа; ако се пак догоди да епархијски епископи не могу изрећи пресуду о преступима, тада ће тужитељ или тужиоци приступити већем сабору епископа дотичне дијецезе, нарочито ради те тужбе сакупљених; него, ни ови неће пре моћи поднети своју тужбу, док писмено не изјаве, да ће подлећи једнакој казни, ако им се после односне расправе, докаже да су они клеветали оптуженог епископа. Који пак, после овога што сада рекосмо, презирући издане наредбе, усуди досађивати..., од таквога ни под какав начин не треба примати тужбе, јер је повредио правила и помутио црквени ред.

п.с.

Подсетимо се на 21. канон 4.Васељенског Сабора у Халкидону:
Клирике или лаике, који оптужују епископе или клирике, не треба примати просто и без проверавања да подносе тужбе, док се претходно не испита њихов углед.

Ne optužujemo ih mi, laici i mirjani, optužili su ih episkopi koji su ostali u istini, čuvajući zavete koje su dali na rukopolaganju Crkvi i Hristu...A optužuje ih i sam Hristos, jer su mu se direktno suprostavili otpavši u službu mamonu...
Vera nije data ljudima da bi oni "slepo" verovali, već da bi "otvorili oči da vide i uši da čuju" Istinu koja "će vas osloboditi"...;)

Dе Sisti

Legenda
Poruka
56.261
Ne optužujemo ih mi, laici i mirjani, optužili su ih episkopi koji su ostali u istini, čuvajući zavete koje su dali na rukopolaganju Crkvi i Hristu...A optužuje ih i sam Hristos, jer su mu se direktno suprostavili otpavši u službu mamonu...
Vera nije data ljudima da bi oni "slepo" verovali, već da bi "otvorili oči da vide i uši da čuju" Istinu koja "će vas osloboditi"...;)
Maгдалина, нисам мислио да оправдавам архијереје масоне (нпр. патријарх Атинагора), далеко од тога..... Црква и масонерија никако не иду заједно.

Али Христов пут је увек узан и кривудав. Ми треба да бринемо за очување чисте радосне вести. Али, ревност за истину врло лако може склизнути у ревност која није по разуму, уколико онај који ревнује, није врлином изнад оног кога оптужује. Хоћу да кажем да опасности постоје и код "слепог слеђења" и код "ревновања".

Што се тиче међуархијерејских оптужби.... Почевши од апостолских времена једино је Сабор "надлежан"..

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.