Pravoslavci i katolici će zajedno slaviti Uskrs: Vaseljenski patrijarh i Papa Franja se usaglasili

У школском календару Војводина има. Остатак Србије нема нерадни дан.
Нпр деци у Београду у децембру није Божић, а то што неко има право на слободан дан је нешто друго.
Вероватно си мислио на слободан дан за националне мањине ?

Ок за школски календар (што се тиче 25. децембра) али ово је то друго, право припадника вероисповести да имају слободне дане за празнике по свом календару.

Тако је мени 25. децембар радни дан, а колегама католицима је слободан дан, било где да су у Србији.

Друга је ствар ван Војводине (и нешто у Бг) у Србији скоро па да нема католика.
 
Ок за школски календар (што се тиче 25. децембра) али ово је то друго, право припадника вероисповести да имају слободне дане за празнике по свом календару.
Слободан дан је једно, право је друго. Неко има право да затражи слободан дан али не жели.
 
Да, али смешан је Теша, како се задубио у књигу, још каже ,,Да, овде имате и доста слика". :D
Немају они појма ни о српству ни о словенству. Него оно.. српско-комунистичка верзија хрватско-комунистичке историјско-религиозне фантазије. Покушавају да себи створе религију по мери комунистичке транзиције. Зато траже адекватног идола.

Стари Срби су имали тотема - дрво. А друга племена старосрпска (из прошлости Европе) друге тотеме. Религија била слична оној коју данас имају афричка племена и северно-амерички индијанци.

Ево један кратак увид у древну историју Европе из Српског угла.

У древно време (време кад је свуда била шума) д(е)ревно ("дрвено", кад су свуда биле непрегледне шуме, тај период историчари из неког разлога зову "камено доба". У каменом добу, српски народ је био на коњима и наоружан - гвожђем. О томе говори археолошко налазиште код Плочника. Тамо је пронађен рударско-топионичарски басен по значају за светску привреду тада, као данашњи такви комплекси у Кини. Дуго се чекало на одобрење светске научне заједнице, на крају рекласификован у "бронзано доба". Још један научни пораз домаће историографије која се не бори за своју културу и историјско наслеђе.

У старо време Јудеји су имали Бога и од њега - Божанску Премудрост. Међутим, остали народи, па и древни Срби нису то имали, него су гледали свет око себе, и доносили закључке, својом памећу. Индијске "веде" јесу "књиге прикупљеног знања" по старо-српском "вести" - "знати" и "скупљати". И дан-данас тако кажу Словенци за знати - "вести". (Јаз вем, ти веш, он-он-оно-ве (једнина), ми2 вема, ви2 веста, они2 вета (двојина), ми вемо, ви вести и они вејо (множина)). "вет" накупнина, оно што је скупљено.

Гледајући у природу стари Срби су се учили мудрости. Имена животиња и биљака су по ономе шта чине и по чему су добре. Нпр. "вук" - животиња која вуче (одвуче) овцу. "медвед" - животиња која зна где има меда (у шуми). "Јела" (дрво) - јело. "Бор" - исто значи јело, у другом дијалекту старосрпског. Оба дрвета су јестива током целе године. Не треба то мешати са дрветом "смрчом" јер.. само име каже.. не једе се.. (више од једном)... Гуска (гузка) по ономе за шта гризе човека. "Јелен" - исто једно време у шуми био главно јело. "Пас" животиња која "пази" (чува). Такође животиња која је нон-стоп на опрезу (пажњи). "Печурке" ("пец, пец..." пази да се не опечеш)

Гледајући у то како се пчеле друштвено организују, тако су се и они организовали. Древно име за пчелу је "улија". Размак између два саћа у кошници се зове: "улица" (пчелиње). Ограде свој простор, и на врата ставе стражаре.

Главна, краљевска животиња старих Срба је била - мачка. Одатле и оно "мачевање". Име "цара" је скраћено од "цезар". Оно цезар од "ка(т)есар", или "ка(т)езар" (светлост мачке). Са појавом организованог друштва у Срба јавља се и писменост. Дрвени правопис је повезан са мачјим животом. Нпр. знакови интерпункције. "," (зарез - мацина канџа). Кад неког мачка огребе, он изненађен удахне ваздух. То је суштина зареза, као предаха (да се удахне ваздух) у реченици. Крај реченице је тачка. Крај територије мисли. Мачка (доминантна само, мужјак) обележава крај своје територије стављајући на њен крај своју каку. Дакле "тачка", симболички обележава "мачји граничник". Знак узвика је мацин реп. Мачка кад је узбуђена тако показује своје велико узбуђење. Знак питања .. мачка тако баш постави свој реп кад се пита нешто.

Мачка је тајанствена животиња и дан-данас, и по њој је у Египту у Гизи приказана скулптура "Краља Мачке" (Ка(т)езара). Само оно срце што се свуда црта, то је врх мациног носа. Срце као орган има другачији изглед. Кад мачка неког воли, она му то показује на тај начин, што се трља врхом носа о врх носа.

Игре за децу које знамо данас, су све игре које и мачке играју између себе.

Хрвати кажу за горњи спрат "кат" (мачка). И угао "кут" (исто мачка, пристојна животиња која не тражи много, зна своје неупадљиво место (кут)). Варијанте ових речи постоје у европским језицима и значе: "мачку". Мачка је чиста животиња, па и изведенице из "кат" значи "чист, бити чист".
Некад су људи живели са мачкама па су им "горњу галерију" уступали, тако да је горња галерија брвнаре добили назив: "кат" (мачије).

Што сам се оволико расписао о мачкама? Па то је животиња која је била, чини се, тотем саме владарске породице, и чак.. власног племена. Тако се племе Власи и Готи ("мачкари") користи у историји - синонимно.

Ко су Власи? Власи су српско - власно - племе. Племе које се бави безбедношћу и администрацијом у држави. ("чини вла(х)ст"). Одатле и име "вла(х)" у српској речи "вла(х)ст".

"Стари Рас"="Стари Влах"

Овим је готов први део (извињавам се што је збрда-здола). У наредном ћу написати - појединачне тотеме, разних племена, и главну организаију старосрпског друштва, и објашњење многих европских "чудних" топонима.
 
Да, али смешан је Теша, како се задубио у књигу, још каже ,,Да, овде имате и доста слика". :D
Да направим дигресију пре наставке. То шта овај помиње, не знам има ли потребе уопште озбиљније искоментарисати. Да се неко, ипак, не превари. Одакле реч: "Кур-ац". Од влашке речи за задњицу: "Кур" ("кур" је задњица на влашком). Дакле.. "кур-ац" је онда оно што расте из задњице. Њен продужетак. Постоји и "певљива влашка псовка" (све псовке су им певљиве, и римују се, што је краћа и што је певљивија, то је тежа и сматра се грђом увредом). Нећу наводити, кога интересује нек се информише сам о томе.

Постоји у Словенији извесно митолошко биће "Курент", који се појављује о неким празницима плодности, као "вук са исплаженим вучјим језиком". Међутим, то је од влашке речи за "бежати, трчати". То је био влашки древни обичај "штрецања и плашења" и .. тотемски је сличан "кориди". Исто "курент" и "корида" говоре о "трчању, бегању"... (појавио се извор страха - па се бежи).

У Европи - није било таквих "богова" о којима овај прича. То је јапански безбожни "Шинто".
 
Да, али смешан је Теша, како се задубио у књигу, још каже ,,Да, овде имате и доста слика". :D
Да наставим. Овако је било организовано старо-српско друштво. На тај прастари начин је данас организована још само Сицилијанска мафија. У братству сицилијанске мафије - постоје фамилије (племена) које се баве бизнисом, и постоје племена која се баве - организацијом власти. Она се не баве бизнисом, него по цео дан "чисте оружје" и "уче пуцати. Па кад се састане сицилијанско братство и кажу да се неко мора непослушан казнити, онда то племе које се бави "организацијом власти" (безбедношћу" иде да изврши налог док ако треба и сви не изгину. То знају све породице, и зато презају да не дођу под удар тог племена које се бави тим "организацијом власти".

Као што данас постоји СУП, МУП, Касарне и сл, тако је некад постојало племе које се бави безбедношћу. То племе је и граничар, и војник и полицајац, и џелат.

А племена су поређана као адидас-сланина - геогафски. Ред "полиције" ред "бизниса", ред "полиције", ред "бизниса".. и све тако... Влашка племена су била борбена, власна, док су српска племена била - племена "слугу царства" односно они који су се бавили неким бизнисом.

Са становишта владара, који је био господар соли, онда кад још није било металопрерађивања, па ни новца у неком познатом нам виду, со је служила као "новчана роба". Со се слабо кварила, у та доба је била изузетно скупа, до ње се тешко долазило, и могла се и чувати и трошити.

Цело се друштво кретало око соли, и тако су биле подељене и улоге. Владар и његови власи око њега су били "они који дају су" (сол-да-ти). Они су били војници исплаћивани сољу, и кретајући се по царству своје рачуне су плаћали увек траженом сољу.

Онда су били "они који со - троше". Стари израз за "трошити" је "рабити". "Со-рабе" значи "со-троше". "Они који со троше", "Они који со рабе" - "Со-раби". Одатле и израз, касније скраћен (негде се и даје у пуном виду) Срби.

И трећи слој, они који праве со. "Салси", касније постало племе "Саси". То су били бећари без имања, протеривани, или сами одлазили, да би радом зарађивали за живот. Они су били први радници, претече данашњих. Нису радили земљу нити је поседовали, него су били "радници", тј. "(т)рудари" (они који се труде).

Ајд да кажемо.. за овај пост доста.
 
Да, али смешан је Теша, како се задубио у књигу, још каже ,,Да, овде имате и доста слика". :D
Европа је у то древно време овако изгледала:

Шпанија (Иберија - земља миша (влашки "ибер" - миш, јер су тамо граничари - не сме ни миш да се провуче)). Иберије има и на Кавказу. Власи. Сами кажу за своје презиме: "Апељицо" ("пеле" на влашком "власи")
Француцка (Галија - Галина - кокош, на старосрпском. Народ кокоши. Срби.
Немачка и Енглеска. (српске земље. "волк" (старосрпски "вук"). Народ вука и једни и други. На Шпанском "вук" - лобос (у преводу: "лопови"). Зашто лопови... дугачка прича, објаснићу касније...
Срби и Руси. Народ Храста (Х)Рас(т)и, и (Х)Рус(т)и (једно су племићи (родовско стабло - дрво - Храст) а друго је "крајњи народ, народ коре, "хруста, круста").
Власи (Готи, народ мачке)
Италијани (народ "виталиа" тј. бика). Власи
Грци (народ "јелена") - Срби
Народ јарца - српско племе - нестало - старо име Јарец (на грчком се чита "Арес")
Јелени и Јарци су настали мешавином влашких и српских племена. Војска Александра Македонског се звала "валанга" ("власи").

Древни српски народ је освојио свет три пута, последњи пут за време А.Македонског.

Довео је цигане из Мандове (Индија) овде код нас. Тамо посејао српску културу.

Назвао Кинезе - кинезима (Кинези - народ који једе "кино"а, тј. пса).

И саму Индију је назвао. Земља жира (посејали су своје семе тамо) Влашки "Гинд" - жир.

У наредном да објасним о лоповима, вуку и имену.
 
Да, али смешан је Теша, како се задубио у књигу, још каже ,,Да, овде имате и доста слика". :D
Шта су древни Срби радили кад се неко од Срба огреши о закон?

Стављали су му жиг на чело (лоб), и таквог га пуштали у свет. Кад га други виде, да их не срамоти, него да свој "лоповлук" не проглашава законом Срба. Да на челу - виде да није више Србин. Нема више српско "име" и "имање". Него је постао супротност. Није више Србин и не припада више српском племену, него свим отпадницима ко он (лобовима). ("Лобос" - народ вука, или народ отпадника).

И дан данас Енглези то знају. па кажу за име: "Нем". (или имаш или немаш).

А за презиме: "Сер(б(нем" (како се звао кад је био Србин).

До Лондона беше оно место где се челници скупљају: "Челче", "Челзи".

Господин се на енглеском и данас каже: "Сер(б)".

Мушкарци су своју част држали тако што су поштовали закон. Жене тако што су чувале своје име ("(х)имен"). Ако им (х)имен није пробијен, онда и даље имају име и оно што иде уз име. Јер ко изгуби част изгубио је и своје име - међу људима.

Ако неко насрне на породичну част (било женску било мушку), он се имао бојати најјачега и најљућега у кући и у фамилији. Онога од кога се сви плаше и ПРЕЗАЈУ. Рецимо, неког Бранка. Тако док је жив ђед-Бранко (од кога се преза), њино је презиме Бранковићи. Чији си ти, мали? Бранков (што је лак на обарачу).. е, добро...

Кад умре ђед-Бранко, онда "батина" пређе на следећег по јунаштву у фамилији, па се зато мењало и презиме. То је - да би повезали то што су се често у нашој древности презимена мењала, иако је крв и сродство остајало исто. То је разлог. Прелазак "Презања" (чувара части породичне).
 
Задржавање презимена почело је тек након првих пописа у Европи који су северне Србе затекли у Аустроугарском, а јужне у Турском царству, па је и логика царства турскога код јужних Срба - доминантна у презименима, а логика аустријског у северних Срба.

Пуна нотација (древна) је .. и то се још понекад говори у Црној Гори. Име, Очево Презиме, Породично Презиме, Племе, Братство. Код Руса су ово четврто и пето укинути, па има само Име, Очево Презиме и Породично. Тако се свуда сем у Црној Гори задржало након тих пописа.

Турско је, пошто су сви старином били хришћани, брисала породично презиме, па су сви махом на "ић". Аустроугарско је пошто су сви обесхрабривали скакање и пресакање из једног табора у други, задржавало породично презиме, а истискивало презиме по оцу.

Логика нотације коју наведох је била - ко се има изборити за нечију част. Име је и част у исто време. Синоним древни.

Ако се ти не избориш за твоју част, онда је дужан први отац, па иза оца ако не може, фамилија, па иза фамилије племе, па ако не успе племе - братство.
 
Власи су основали Рим. Логика римског екуменизма је била да се сви тотеми разних братстава и племена споје на једном месту, па да се на једном месту и "испоштују". Да се тако уједине власт и економска сила - на једном месту, што није могло без религиозног уједињења. Тако је настао "римски пантеон".

На крају су и Јудеје укључили у то, на њину срамоту и посрамљење, и чак им и цара поставили. Ирода. Ирод је био, што кажу.. "европљанин".

Као што су нама наметали бисте и слике жидова Броза, тако је биста римскога цара стајала у Другоме Храму, и тамо су му приносили жртве и сами јевреји.

То је оно што зову: "гнусоба опустошења на месту светоме".
 
Gregorijanski kalendar ima grešku od jedan dan svakih 3215 godina, znači za 3215 godina bi trebalo dodati jedan dan jer preciznije mjeri godinu sa greškom od 27 sekundi i ima nova pravila oko računanja prijestupnih godina.
Julijanski kalendar griješi 11 minuta i 15 sekundi godišnje plus pravilo da je svaka četvrta godina obavezno prijestupna dodaje tri dodatna dana svakih 400 godina.

Stvar je u matematici, ne kako netko gleda položaj Zemlje u odnosu svemir.
Ко си ти и ко ти даје за право да говориш о грешци кад сам Господ својим присуством увеличава сјај Јулијанског календара - бивајући присустан на Васкрс - рачунат по Јулијанскоме? Схваташ ли уопште колико далеко си отишао у гордости, црни човече?
 
Да направим дигресију пре наставке. То шта овај помиње, не знам има ли потребе уопште озбиљније искоментарисати. Да се неко, ипак, не превари. Одакле реч: "Кур-ац". Од влашке речи за задњицу: "Кур" ("кур" је задњица на влашком). Дакле.. "кур-ац" је онда оно што расте из задњице. Њен продужетак. Постоји и "певљива влашка псовка" (све псовке су им певљиве, и римују се, што је краћа и што је певљивија, то је тежа и сматра се грђом увредом). Нећу наводити, кога интересује нек се информише сам о томе.

Постоји у Словенији извесно митолошко биће "Курент", који се појављује о неким празницима плодности, као "вук са исплаженим вучјим језиком". Међутим, то је од влашке речи за "бежати, трчати". То је био влашки древни обичај "штрецања и плашења" и .. тотемски је сличан "кориди". Исто "курент" и "корида" говоре о "трчању, бегању"... (појавио се извор страха - па се бежи).

У Европи - није било таквих "богова" о којима овај прича. То је јапански безбожни "Шинто".
Зар реч кур-ац не потиче од прасловенске речи за петла?
Пошто је петао био симбол за секс, његово понашање је старим Словенима била асоцијација на секс, па одатле та реч за мушки полни орган.
Иначе, како су Срби то називали? Није ваљда пенис? :D

Дакле, то је ипак наша реч. А назив ове животиње за мушки полни орган се пренео тако и на друге индоевропске језике- енглески, шпански, француски и већину скандинавских језика.

1728947476014.jpeg
 
Зар реч кур-ац не потиче од прасловенске речи за петла?
Пошто је петао био симбол за секс, његово понашање је старим Словенима била асоцијација на секс, па одатле та реч за мушки полни орган.
Иначе, како су Срби то називали? Није ваљда пенис? :D

Дакле, то је ипак наша реч. А назив ове животиње за мушки полни орган се пренео тако и на друге индоевропске језике- енглески, шпански, француски и већину скандинавских језика.

Pogledajte prilog 1625848
Ајд прво технички. Има пуно старих синонима јер је влашки-српски језик. Сам латински који се данас говори је варијанта старосрпског дијалекта. То говори и латинско име за шангарепу: "даукус" (даје укус јелу, "да_укус"). Одакле имену "Кур" за задњицу? "Гур" уствари. Гура се. Шта поједе се, после се мора изгурати на из себе. Одате "гур", па "кур" (кад почне брже да се изговара). Обзиром да има већ друга, нама садашњим Србима лакше схватљивија реч за пернату живину, сличног назива: "Гуз-ка" за гуску, могуће да су певци такође слично нападали људе па добили назив по задњици људској. Има и други назив за живину, то је "кала", "калина", "гала", "галин" ("кала" добра птица, даје пуно јаја,и месо јој је пријатног укуса).
Власи су старосрпско племе које се врло мало променило од старих времена до данас. Ваљда они - као чувари тих традиција - боље знају. Реч "жмарци" (то прође човека пре него што схвати да има "певца") се може схватити једино ако знаш влашке обичаје. За свадбу се кува свадбено јело "жмаре". Преко 24ч се спрема и кува месо, одвајају се и жиле па опет кува.. док се скроз не претвори у свадбени месни пудинг. Пудинг кад се кува, површину му блобоће и клокоће (прави "жмарце"). То "блоботање" и "клокотање" .. које најављује да је свадба близу.. "жмарци".
За задњицу иначе, има више имена. И "кур" и "кул". Па је влашко јело "Из задњице изашло" ("кул"-аш) - (тако и изгледа, некад кад је кувар почетник, не потрефи добро поступак и ватру, може тако и да мирише). То је данас неким омиљено "маџарско" јело - "гулаш".
 
Влашки иначе има здравице, које у данашњем влашком - (и тај се језик мењао) - нема никакво значење. "тако се каже" - кажу Власи. Здравица се говори "сажуче" (тих речи у влашком које би објасниле шта значи, одавно нема - нестале су.

Пошто су Власи - они "сол-да-ти" (војници) они кад наздрављају или је била битка или ће бити. То значи да их или чека жуч (бол и туга), или их је већ снашао губитак (жуч).

Здрави се и весели се, али се не заборављају мртви и рањени браћа, пријатељи, па је и весеље увек "са мало жучи", што и Његош говори у оној "Чашу меда још нико не попи, а да ли је чашом жучи не загрчи".

Тако да "са_жуче" значи оно "са_жучи" (војничка здравица).

Влашки је данас "мешавина" српског, румунског и грчког. Уствари, то фалш и обрнута логика - варају се лингвисти, српски, румунски и грчки су језици који су се развили из древног - старосрпског (или старовлашког) језика који их је све обухватао. Најчистији старински говор - говоре још само власи.

Власи су племе које је давало римске цареве, који нису говорили латинским, него влашким језиком. Латински језик је најсличнији са данашњим румунским језиком (Румуни свој језик не зову "румунски" него "римски"), чиме је мислим и потребно - доказано.

Србија, Румунија и Грчка скоро да и нису ратовале, јер су власи народ који је махом у тим земљама настањен. То је оно што нас повезује и због чега смо и данас блиски и народно повезани.
 
Слободан дан је једно, право је друго. Неко има право да затражи слободан дан али не жели.

Шта год. Закон је јасан:

"Zaposleni imaju pravo da ne rade u dane sledećih verskih praznika, i to:


1) pravoslavci - na prvi dan krsne slave;


2) katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica - na prvi dan Božića i u dane Uskršnjih praznika počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa, prema njihovom kalendaru;


3) pripadnici islamske zajednice - na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama;


4) pripadnici jevrejske zajednice - na prvi dan Jom Kipura."


У преводу: ако постоји неки католик у Врању, за њега су 25. децембар, и Ускрс по њиховом календару, нерадни дани, ако то хоће, исто као што су то за неког католика у Суботици.
 
Један од разлога што Хрвати данашњи немају ни цареве ни краљеве је - што немају влашко порекло. Нису били сол-да-ти, него со-раби, о чему им и говори стари назив престонице Загреба: "Сербус". Не .. српски град, него.. место где живе робови, себри, со-раби, слуге царства, они који се баве бизнисом а не влашћу. Они тако живе од давнина, и то и данас раде. Нису ни јунаци, јер је јунаштво влаха - породична традиција.
 
Хрвати иначе узрастају у државу са развојем наоружања. Кад се развило оно време о ком су стари Црногорци говорили још пре 100 година да сад има оружја где и "најгора хрђа" може убити "најбољега човјека". То су оне далекометне дуге цеви. Помоћ хрватским "јунацима".

Некад је било срамота борити се у позадини (бити коморџија и сл.), а посебно нападати из позадине.

О томе говоре и речи: "делија" и "јајара" у данашњем савременом говору. "Делија" је јунак, а "јајара" - кукавица.

Обе речи воде порекло из турске војне терминологије. Први ред напада пешадије (тамо где се најчешће гине) заузимају "Дели-је" ("Дели" - на турском "лудо") "Делије" у преводу - "лудаци".

Одред стреличара, који без барута, аналогном технологијом гађа и мало шта ризикује, из позадине, зову се "јаје" (на турском "јаје" - стреличари). Тако да одатле.. оно "бити јајара" ("бити стреличар", "чувати позадину и комору" у рату).

Кад смо већ код војне терминологије... шта мислите зашто Енглези пешадију зову: "инфантерија" ("дечурлија")? Ето Сремског фронта, и Тимотија Бајфорда, па размишљајте
 
Познатији Власи - јунаци у српској историји су "Хајдук-Вељко" (и сва браћа његова), те "Баба-Новак" (Старина Новак) и још многи. У сваком рату били - примери јунаштва. И у Црној Гори има влашких топонима. Нпр. Стари Влах који спаја Црну Гору и Србију, и планина Дурмитор (у Босни - Романија - влашка планина). Дурмитор је некад био зимовник римске легије. Старо име Црне Горе је - Војводство (Дукс, дуцис - војвода - од "дукс" и Дукља).
 
Доказ да је "кур" од влашке речи за задњицу, можда најбоље објашњавају речи које имамо у језику за претке (код Влаха се то сродство још гледа, и раније се гледало, до тако далеко, па су нам остале те старе речи):
Кур-ђело, Кур-ђела (за пра-пра-пра ђеда, и пра-пра-пра бабу). И деда и баба имају задњицу (из које су изашли силни потомци) па зато равноправност у називима. Иначе ... да је по оном што објашњава манити комуниста на УДБО-визији... онда би се ко зна како звали...
и Аз-кур-ђел, Аз-кур-ђеча, Курђуп, Курђуп, Курлебало, Курлебала, Сукурдув, Сукурдова... Ожмикур, Ожмикура... Курајбер, Курајбер исто говори. То су данас - власима - море бити, разумљивије речи. Бели орао, Бела пчела - су у старом веровању.. трансцеденти Србскога духа у телу. Орао (понос, снага, висина- за мужа), Пчела (вредноћа, пожртвованост, ред) за жену. То "бели" - означава духовност (у старом схватању).

Што се тиче тог "гледања у далеко" у родослову, зато и реч "рас" (влах) у речи "расизам". Расизам је мерење човека по мери "србометра" дакле колико србина и српскога има у некоме. Што више - то бољи човек, што мање - то грђи човек. Да је то одлично мерило квалитета за "бауштелу", говоре и "бауштелци".
 
Ко си ти и ко ти даје за право да говориш о грешци кад сам Господ својим присуством увеличава сјај Јулијанског календара - бивајући присустан на Васкрс - рачунат по Јулијанскоме? Схваташ ли уопште колико далеко си отишао у гордости, црни човече?
A mislio da je važan hebrejski kalendar za računanje Uskrsa kod Pravoslavaca. Ono datum 14. nisan, Pasha, i tako to....
 
A mislio da je važan hebrejski kalendar za računanje Uskrsa kod Pravoslavaca. Ono datum 14. nisan, Pasha, i tako to....
Што рекоше паметни људи, "мислити је теже него носити џакове".

Некад резултат и онога што нам се чини као "савршена логика" бива нешто нелогично. Како то - кад смо пошли од реалних претпоставки, и сваки корак смо пратили логику? То се дешава зато што ми више тога не знамо о свету него што знамо. Све је око нас тајна, и зато је то тако. И многе претпоставке и поступци су нам зато - погрешни. Коинциденције проглашавамо за природне законе, а површне везе између појава за правила.

Која је сврха календара ако не - да нас још више приближи Богу, и да нас из привременог времена приведе у вечно време?

Океан људске мудрости стане у кап једну божанске Премудрости. Кад се Бог својим присуством огласи - да је тачно израчунато - божанственим Огњем - на дан Својега Васкрсења, ко је толико дрзак и препотентан да то прогласи - нетачним и да у тачности противстоји - Богу?

Зато је та сва прича око промене календара - наоко интелигентна и паметна - а уствари - чисто безумље.
 

Back
Top