Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

• bi

• budem

• bih

• bejah

• bicu

• jesam

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

oralni terorista

Domaćin
Poruka
4.011
Између осталог и ово:

1. Идем кући/ Био сам код куће.
2. У вези са тим/У вези са нечим.
3. Новине
4. Треба да пазиш. (требаш-погрешно) Требаш ми. Требало је да дођете. Требало би да дођете. (неправилно-требали сте да дођете/требали бисте да дођете)
Треба да (погрешно-требало би да)
5. Задњи пут/У задње време – је ипак правилно
6. Много/пуно/јако у значењу – веома – је дозвољено
7. Другачије/друкчије – оба облика правилна
8. Пиџама (енглески)/пижама (француски) – оба облика дозвољена
9. Посетилац/читалац и сл. – номинатив једнине и генитив множине (значи – поцетилаца) иначе – посетиоца и сл.
10. Професор историје (погрешно – професор из историје)
11. При том (а не заједно- притом)

итд...

down to the bone

Zainteresovan član
Poruka
121
yes i said yes i will yes z:)

Hvala na objašnjenju. Ne sporim da je čudna postavka, ali mi ta sintagma nikad nije bila u potpunosti jasna.
A propos pdf Filozofija, ne bih ja tu ništa dir'o, čisto me je ovako interesovalo. :zcool: Ako možeš da proturiš prste kroz nju - kapija je, ako ne - onda su vrata, ili kako već reče Džojs.

Nora Barnacle

Domaćin
Poruka
4.132
yes i said yes i will yes z:)

Hvala na objašnjenju. Ne sporim da je čudna postavka, ali mi ta sintagma nikad nije bila u potpunosti jasna.
A propos pdf Filozofija, ne bih ja tu ništa dir'o, čisto me je ovako interesovalo. :zcool: Ako možeš da proturiš prste kroz nju - kapija je, ako ne - onda su vrata, ili kako već reče Džojs.

:heart2:

gost 246399

Aktivan član
Poruka
1.554
necu nikoga da vredjam, ali mene stvarno nervira koriscenje sh umesto š ilich za č itd, ili da, w umesto v i ubacivanje na nepotrebna mesta slovo h.

А мене страшно живцира коришћење туђинских писама на наших разговаралиштих, мѣсто наше ћирилице.

Фјодор

Iskusan
Poruka
5.063
Ili nas mladi forumas ne govori istinu. Na Megatrendu nema lingvistike, taj je nastavnik/ profesor ipak zavrsio srpski , a svako
zna da se : sa mnom, s njim, sa nama pise vec kako se pise. Uostalom tako se i izgovaraz:)

Немој зезат?
Можеш ли ми објаснити, како се то одвојено изговара "са мном"? :)

Vlado

Legenda
Banovan
Poruka
53.345
Немој зезат?
Можеш ли ми објаснити, како се то одвојено изговара "са мном"? :)

:lol:

Ili nas mladi forumas ne govori istinu. Na Megatrendu nema lingvistike, taj je nastavnik/ profesor ipak zavrsio srpski , a svako
zna da se : sa mnom, s njim, sa nama pise vec kako se pise. Uostalom tako se i izgovaraz:)

Govorim.. :lol: Napisao sam odvojeno, a on mi je spojio, naznačio kao grešku. :roll:

Фјодор

Iskusan
Poruka
5.063
Sa se uvek cuje i izgovara odvojeno, s tobom bas i nez;)

Хоћеш да кажеш да је исправно изговорити "сА мнОм" као две речи, употребљавајући два акцента?
Обнови мало градиво основне школе, потражи област "проклитике и енклитике".
:bye:

Rayela

Legenda
Poruka
71.819
Хоћеш да кажеш да је исправно изговорити "сА мнОм" као две речи, употребљавајући два акцента?

Ja razgovetno govorim , a u osnovnoj skoli sam ucila da ne mesam akuzativ sa lokativom, proklitike i enklitike nismo imali u programu.

Rayela

Legenda
Poruka
71.819

A a li ti "na njojzi", u njojzi" izgovaras zajedno ili odvojeno? Pise se naravno zajednoz:D

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.