Pranje kose pepelom

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
262.315
Nekada se za pravljenje sapun a koristili.. pepeo drveta i mast ili loj.
Najpre se pravila cedj i to isključivo od drvenog pepela koji bi se prosejao kroz sito i sipao u bure ili kantu u koju bi se onda sipala kišnica.Uz povremeno mešanje ovaj rastvor bi ostajao u kanti oko nedelju dana.Tada bi kroz gazu procedili vodu i koristili je za pranje veša u velikim loncima ili koritu.

Vremenom je umesto ceđi pepela drveta počela da se koristi masna soda (NaOH)čime je znatno pojednostavljen postupak izrade sapuna.
Sapuni su se pravili uglavnom od masti životinja .
U kazanima iznad ognjišta krčkale su se svinjske kožice od slanine, čvarci, stara mast i slične namirnice životinjskog porekla.

Dva kilograma ovih masnih sastojaka stavljlo se u tri litre vode pa se u to dodavalo pola kilograma žive sode i onda se sve zajedno kuvalo oko dva sata uz stalno mešanje.
Uz pomoć noža se proverevelo da li je sapun kuvan ili ne tako što se nož umoči u sapun i ako se masa oko noža odmah stvrdne znači da je kuvan.
Kada je skuvan,sapun se izlivao u rupičasti sanduk u koji bi se stavila čista mokra krpa tako da je suvišna voda iz sapuna mogla da se cedi kroz rupice.
Kada se ohladi,sapun se vadi,odvaja od krpe i seče velikim nožem na komade.
Ovakav sapun bez ikakvih dodataka i aroma i nimalo privlačnog izgleda i mirisa koristio se za ličnu higijenu i pranje veša

( tekst sa interneta)

a danas:

Sapuni su alkalne soli viših masnih kiselina. Industrijski se proizvode procesom saponifikacije, pri čemu se kao sirovine koriste prirodna ulja i masti, koje se obrađuju jakim rastvorom baze (najčešće natrijum-hidroksidom). Pri tome nastaje smeša alkalnih soli masnih kiselina i glicerola. Dakle, u hemijskom smislu, sapun je so masne kiseline.
(wikipedija)

spavach

Primećen član
Poruka
809
pepeo il ti lug..nije vazno od cega je..a mozes i koprive sakupljati..moja preporuka da se obrijes na celavo i nemas vise brige oko sampona.. pogledaj vin dizela, bruc vilisa, statham, the rock, duval, vudi harelson..sve celavci a setaju dobre tete...

mario80

Buduća legenda
Poruka
32.557
Ja ne znam šta ću sa kosom ali mi je problem da kada je perem šamponom ona se stalno masti i ima peruti. Leti kada je samo perem u moru po 3 meseca onda nema mašćenja, ima prirodni sjaj, nema peruti. Hoću da pređem na pepeo. Imaš li neki domaći recept za od kopriva? Juče sam trebao da idem da ih berem za jelo, blanširam kratko pa u friz kuglice.

mario80

Buduća legenda
Poruka
32.557
I ja koristim taj h&š trenutno sam furao džonson dok mi se jednom glava nije spalila, ko zna šta je bilo u šamponu i napravilo mi rane na glavi pa sam prešao na hš. Sad bih da pravim šampon od koprive jer kod ujaka imam hektare besplatne koprive. Kada idem kod njega naberem u džakove i onda jedan dan samo blanširam i pakujem u friz. Posle se rasturam od čorbuljaka sa mileramom i dvopekom :D

Ali da se ne lažemo bez ikakvog šampona se kosa preporodi! Tako da sam smislio pepelom da je perem.

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
10.348
I ja koristim taj h&š trenutno sam furao džonson dok mi se jednom glava nije spalila, ko zna šta je bilo u šamponu i napravilo mi rane na glavi pa sam prešao na hš. Sad bih da pravim šampon od koprive jer kod ujaka imam hektare besplatne koprive. Kada idem kod njega naberem u džakove i onda jedan dan samo blanširam i pakujem u friz. Posle se rasturam od čorbuljaka sa mileramom i dvopekom :D

Ali da se ne lažemo bez ikakvog šampona se kosa preporodi! Tako da sam smislio pepelom da je perem.
па ок да коприву бланшираш за замрзивач, па за клопу.
уживала сам у проји са копривом :aha:

исту ту коприву можеш да процедиш кроз соковник.
део замрзнеш, а део рокнеш у шампон од коприве, да га појачаш, и дивноћа.
може и која кап уља од рузмарина, добар је за косу.
300 динџи је флашица уља, па пробај...

немам појма да се коса прала са цеђи.
за суђе и веш сам чула, а како то пере, немам појма.
неком приликом ми је споменула мама...
могу проверити код једне њене исписнице, још је жива, и зна све,и мртво и живо :lol:

специјлно за тебе, ће је питам ;)

jolemisa

Elita
Poruka
17.765
Kod mene u selu je bilo dosta izvora i potoka,odakle smo pili vodu bez problema,a i nije bilo blizu kuca.Plus jedan izvor zvani Bukinac,odakle je skoro celo selo zahvatalo vodu za pice.Hladna voda kao dusa,a nikada se niko nije prehladio.Steta prosao povrsinski kop i otkopao to sve.Tako je bilo sa dosta sela,jer su i okolna sela imala dosta izvora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.