Površni i glupi životi

Crni Slez

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
426

franz-kafka-16868.jpg


Zasto 90% ljudi zivi povrsno i glupo?Kafkine reci su srz problematike.
Mnogi ljudi na zivot gledaju povrsno.Ne trude se da shvate sustinu.Tako i upadaju u teska stanja kao sto su teskoba i melanholija.O tome je najbolje govorio Kafka koji je i sam prolazio kroz teske zivotne trenutke.
Tanka je linija izmedju glupih i povrsnih ljudi.
Obican covek zivi svoj zivot kroz rituale, serije uvezbanih zadataka koji se iznova i iznova prozivljavaju. Ali, tome se ne vidi kraj, jer su tako jake te strukture da mi sami sebe varamo da smo ih "izabrali" slobodnom voljom.

. Povrh svega, zivot je samo iluzija koju treba da odrzimo da bismo preziveli:

  • U covekovoj borbi protiv sveta, kladite se na svet.
  • U kavezu sam u potrazi za pticom.
  • Jedan od prvih znakova spoznaje je zelja za smrcu.
  • Slobodan sam i zato sam izgubljen.
  • Svaka revolucija isparava i za sobom ostavlja sluz nove birokratije.
  • On je uzasnut mislima o smrti jer jos uvek nije ziveo.
  • Putevi se stvaraju hodanjem.
  • Samo su zbog svoje gluposti sposobni da budu sigurni u sebe.
  • Obicno resavam probleme tako sto im dozvolim da me progutaju.
  • Zaboravi sve. Otvori prozore. Ocisti sobu. Vetar siba kroz nju. Vidis samo njenu prazninu. Trazis na svakom cosku, a sebe ne nalazis.
(Kafkini citati)
 

franz-kafka-16868.jpg


Zasto 90% ljudi zivi povrsno i glupo?Kafkine reci su srz problematike.
Mnogi ljudi na zivot gledaju povrsno.Ne trude se da shvate sustinu.Tako i upadaju u teska stanja kao sto su teskoba i melanholija.O tome je najbolje govorio Kafka koji je i sam prolazio kroz teske zivotne trenutke.
Tanka je linija izmedju glupih i povrsnih ljudi.
Obican covek zivi svoj zivot kroz rituale, serije uvezbanih zadataka koji se iznova i iznova prozivljavaju. Ali, tome se ne vidi kraj, jer su tako jake te strukture da mi sami sebe varamo da smo ih "izabrali" slobodnom voljom.

. Povrh svega, zivot je samo iluzija koju treba da odrzimo da bismo preziveli:

  • U covekovoj borbi protiv sveta, kladite se na svet.
  • U kavezu sam u potrazi za pticom.
  • Jedan od prvih znakova spoznaje je zelja za smrcu.
  • Slobodan sam i zato sam izgubljen.
  • Svaka revolucija isparava i za sobom ostavlja sluz nove birokratije.
  • On je uzasnut mislima o smrti jer jos uvek nije ziveo.
  • Putevi se stvaraju hodanjem.
  • Samo su zbog svoje gluposti sposobni da budu sigurni u sebe.
  • Obicno resavam probleme tako sto im dozvolim da me progutaju.
  • Zaboravi sve. Otvori prozore. Ocisti sobu. Vetar siba kroz nju. Vidis samo njenu prazninu. Trazis na svakom cosku, a sebe ne nalazis.
(Kafkini citati)
Mnogo sam voleo egzistencijalizam, i egzistencijalisticku filozofiju, kad sam bio u srednjoj skoli...
 
Tanka je linija izmedju glupih i povrsnih ljudi.
Ne postoje glupi i površni ljudi, već oni koji su dozvolili da budu zaglupljeni i upovršeni, dovedeni u stanje plitkoumnosti i plitkosti.
Život naročito ne treba personifikovati na taj način i davati mu odlike gluposti i površnosti. Život je sam po sebi uvek to što jeste, ali življenje pojedinaca može da se ispostavi glupo ili/i površno, mada i tu ima dosta problema sa relativizovanjem i uopštavanjem. :D
 
Nekada mislim da je sve sto radimo povrsno i glupo
a onda vidim moju macku kako se sunca i posmilim da mozda mnogo trazim?
Da... ali koliko je teško posmatrati mačku, mrava ili bilo šta živo i neživo i smisliti nešto originalno i samo svoje?
Bože...zarobljeni smo u slikama i doživljajima onih pre nas. Da li postoji i tračak nade da možemo u životu pronaći nešto novo, svoje?
 
Nekada mislim da je sve sto radimo povrsno i glupo
a onda vidim moju macku kako se sunca i posmilim da mozda mnogo trazim?

Macka je u pravu.

Bitno je ziveti srecno.
Povrsnost je irelevantna, ako je neko srecan.
Relevantna je samo u projekciji nesrećnih dok traže izvor svoje nesreće, ili utehu u drugim nesrećnim ljudima....ili dok zavaravaju sebe da im i nije tako loše, ubeđujući sebe da su drugi koji su površni, zapravo, nesrećni.
A, da se opet vratim na početak i zaokružim:
Površnost je irelevantna ako je neko srećan.
Bitno je živeti srećno.
 
Macka je u pravu.

Bitno je ziveti srecno.
Povrsnost je irelevantna, ako je neko srecan.
Relevantna je samo u projekciji nesrećnih dok traže izvor svoje nesreće, ili utehu u drugim nesrećnim ljudima....ili dok zavaravaju sebe da im i nije tako loše, ubeđujući sebe da su drugi koji su površni, zapravo, nesrećni.
A, da se opet vratim na početak i zaokružim:
Površnost je irelevantna ako je neko srećan.
Bitno je živeti srećno.
Lepo si me nadopunio
To sam i htela da kažem pomoću maćke
 
Kafka i nije baš najbolji primjer jer uvjeren sam da bi njemu bio površan i glup život u kojem imaš familiju, VSS si obrazovan i radiš posao u skladu s tim, odeš svaki mjesec pogledati barem jedan put film i predstavu. Takvi su ti genijalci s IQ +150, sve im je glupo i površno. Ne daj bože nikome tolike pameti😛🤪🤪
 
  • U covekovoj borbi protiv sveta, kladite se na svet.
  • U kavezu sam u potrazi za pticom.
  • Jedan od prvih znakova spoznaje je zelja za smrcu.
  • Slobodan sam i zato sam izgubljen.
  • Svaka revolucija isparava i za sobom ostavlja sluz nove birokratije.
  • On je uzasnut mislima o smrti jer jos uvek nije ziveo.
  • Putevi se stvaraju hodanjem.
  • Samo su zbog svoje gluposti sposobni da budu sigurni u sebe.
  • Obicno resavam probleme tako sto im dozvolim da me progutaju.
  • Zaboravi sve. Otvori prozore. Ocisti sobu. Vetar siba kroz nju. Vidis samo njenu prazninu. Trazis na svakom cosku, a sebe ne nalazis.
Je l ovo iz neke od onih knjizica iz serije *Bleferski vodic za ovo i ono...* tj. *Folirajte se da ste poznavalac ovoga i onoga*?
 
Površni i glupi ljudi retko upadaju u stanje teskobe i melanholije. Inače, Kafka je koliko znam bio sklon takvim stanjima.
Kafka je bio bolesljiv i povucen.u sebi je krio paranoju i strah, a jedini nacin na koji je to mogao da iskaze za njega su bile upravo njegove knjige.
Kafka je od malih nogu bio anksiozan i nesrecan, sto zbog depresije od koje je patio, sto zbog surovosti svog oca.
 
Kafka je bio bolesljiv i povucen.u sebi je krio paranoju i strah, a jedini nacin na koji je to mogao da iskaze za njega su bile upravo njegove knjige.
Kafka je od malih nogu bio anksiozan i nesrecan, sto zbog depresije od koje je patio, sto zbog surovosti svog oca.
Nedavno sam ponovo pročitala "Stranca" i nakon što sam završila sa čitanjem knjige, pomislila sam: "Ovako svet doživljava autističan čovek!". Naravno, u Kafkino vreme se ništa nije znalo o autizmu, ali sa novim znanjima koje imamo... Nisam mogla da se otresem od tog utiska.

O sebi mislim da sam površna i vrlo prosečna osoba, a život mi je prilično i površan i glup. :lol: Na svu sreću, za stotinak godina (a možda i mnogo ranije) se niko neće ni sećati da sam ikada postojala tako da - nije ni važno. :)
 
Nekome su materijalne stvari površne,neko će ljude koji puno razmišljaju smatrati čudnim i nesnađenim (čak i glupim).Mentalni sklop je presudan.
U suštini,najbolje bi bilo da svako gleda sebe i suzdrži se od komentara.Imam i ja mišljenje o ljudima koji bi sve da postignu agresijom i jezičinom,ali ću ga zadržati za sebe.
Kafka je samo primer neuklopljenog čoveka ,hvaljen i kritikovan od ljudi koji ga nisu ni poznavali.
 
Nekome su materijalne stvari površne,neko će ljude koji puno razmišljaju smatrati čudnim i nesnađenim (čak i glupim).Mentalni sklop je presudan.
U suštini,najbolje bi bilo da svako gleda sebe i suzdrži se od komentara.Imam i ja mišljenje o ljudima koji bi sve da postignu agresijom i jezičinom,ali ću ga zadržati za sebe.
Kafka je samo primer neuklopljenog čoveka ,hvaljen i kritikovan od ljudi koji ga nisu ni poznavali.
To je jedino i pristojno i mudro.
 

Back
Top