Povreda na radu, odlazak u invalidsku penziju

Karlito33

Početnik
Poruka
10
Pozdrav svima, trebala bi mi pomoc i savet ljudi koji mozda znaju kako to funkcionise.
Naime prosle godine sam padom sam merdevina doziveo povredu na radu, prelom kicme dva prsljenna, operacija, oporavak koji i dalje traje. Nakon 6 meseci bolovanja i procenu radne sposobnosti, dobio sam resenje “Potpuni gubitak radne sposobnosti” sa kojim me salju u invalidsku penziju. Do sada sam primao tudju negu i telesno ostecenje i uvecani dodatak socojalnog. Da li je neko imao slicnog iskusta? Da li ja nakon odlaska u penziju imam pravo i dalje da primam tudju negu i telesno ostecenje i taj dodatak? Ili se to ukida i samo se dobija penzija. Hvala unapred na odgovoru.
 
5a Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica

Član 41a

Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, ima osiguranik i korisnik penzije, kome je zbog prirode i težine stanja povrede ili bolesti utvrđena potreba za pomoći i negom za obavljanje radnji radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba.

Potreba za pomoći i negom drugog lica postoji kod lica iz stava 1. ovog člana koje je nepokretno, ili koje zbog težine i prirode trajnih bolesti i bolesnog stanja nije sposobno da se samostalno kreće ni u okviru stana uz upotrebu odgovarajućih pomagala, niti da se samo hrani, svlači, oblači i da održava osnovnu ličnu higijenu, kod slepog lica koje je izgubilo osećaj svetlosti sa tačnom projekcijom i kod lica koje postiže vid sa korekcijom do 0,05.


Dakle, da sumiramo pravo na njegu imate bez obzira na invalidsku penziju. Koliki će biti iznos naknade za njegu ovisi o stupnju invaliditeta.
 
Pozdrav svima, trebala bi mi pomoc i savet ljudi koji mozda znaju kako to funkcionise.
Naime prosle godine sam padom sam merdevina doziveo povredu na radu, prelom kicme dva prsljenna, operacija, oporavak koji i dalje traje. Nakon 6 meseci bolovanja i procenu radne sposobnosti, dobio sam resenje “Potpuni gubitak radne sposobnosti” sa kojim me salju u invalidsku penziju. Do sada sam primao tudju negu i telesno ostecenje i uvecani dodatak socojalnog. Da li je neko imao slicnog iskusta? Da li ja nakon odlaska u penziju imam pravo i dalje da primam tudju negu i telesno ostecenje i taj dodatak? Ili se to ukida i samo se dobija penzija. Hvala unapred na odgovoru.
Примаш сва три као до сада + пензију.
 

Back
Top