Povecane transaminaze

A

anakin

Gost
da li neko moze da mi odgovori?
sad cu se nalupetati! meni su rekli da su mi povecane transaminaze (ALT i ono drugo...). radila sam krvnu sliku pre dve godine i sad i to je stalno povecano. nije preko gornje granice ali je blizu.
dalje...od pre dve godine naglo je pocela da mi smeta i najmanja kolicina alkohola (gutljaj vina npr). izazove mi strasne bolove u stomaku i malaksalost (nije pijanstvo nego kao da mi padne ceo sistem). dakle, casa vina uz rucak me skroz rasturi (sto pre nije bio slucaj).
posumnjala sam na mononukleozu, mada nisam imala otecene zlezde ili neke druge simptome.
jedna doktorka mi je rekla da je to nesto sa jetrom (bas je bila odredjena). sta to moze da bude i kako da ustanovim?
e da, krvnu sliku sam radila kad sam imala grip i temperaturu i limfociti su takodje bili prilicno povecani (bas preko gornje granice). da li je ovo zbog gripa ili da sumnjam na nesto gadno?
ugl. sam zdrava li povremeno imam fantomske bolove (nicim izazvane) na levoj strani stomaka, pa malo dole.
al sam vas udavila ha????
 
Mononukleoza daje povisene transaminaze do mesec dana nakon infekcije i cesto ide pod klinickom slikom gripa ili angine.Ako nakon tog perioda ne padaju znaci da nije ni bila u pitanju mononukleoza.
Sto se tice alkohola,jetra ga detoksikuje pa ako postoji ostecenje nije ni cudo sto te zamanta.
Gotovo sigurno je da je u pitanju nekakvo ostecenje jetre ali koje?Za to moras da uradis detaljna ispitivanja,koja bi isla preko gastroenterologa.Ono sto bih ti ja preporucila je da uradis analize na hepatitis A,B,C.Vrlo je moguce imati i to a da ne postoji klasicna zutica.Nakon toga uraditi ultrazvuk stomaka da se vidi u kakvom je stanju i jetra ali i ostali delovi stomaka.
Da li si ikada imala problema sa zucnom kesom?Bolovi u levom donjem delu stomaka nisu karakteristicni za bilo koju stvar povezanu sa povisenim transaminazama.
Najbolje je da se sto pre javis gastroenterologu,nije se saliti sa tom problematikom.
Pozdrav!
 
Dr, pratim Vaše odgovore i moram da Vam kažem, da ste fantastični!!!Maksimalno se trudite da nam pristupačnim i razumljivim rečima objasnite sve ono što nas interesuje o bolestima i da nas usmerite kako da ih lečimo. Iz Vaših objašnjenja uočljiva je Vaša stručnost i humanost da pomognete zabrinutim ljudima.
Mnogo Vam hvala i ostanite takvi, a Vama lično želim puno sreće u životu!
 
Jao :oops: !Hvala.Idem samo onom logikom da je lakse razumeti nesto sto se objasni jasnim recima.Niko osim zdravstvenih radnika nije duzan da zna medicinski recnik,pa se trudim sto jednostavnije da ih pojasnim.
 
Ostaje ti jos da uradis na hepatitis B i C,to se radi putem krvi u svakoj bolnici ili privatnoj laboratoriji.Takodje mozes uraditi i analizu za mononukleozu ,Epstain- Barov virus(tako se zove).Sve analize budu zavrsene za nekih 10-tak dana mozda i vise.Ali sve se pokaze.
Pozdrav!
 
waaaaaaaaaa!
a zar hepatitis B i C idu bez simptoma?
sta jos moze da osteti jetru?? (nisam alkoholicar ni narkoman, zdravo se hranim, izbegavam lekove kad god mogu).
znas sta su mi jos preporucili.....ciscenje jetre, gorka so + maslinovo ulje + sok od grejpa....pije se po malo dva dana, nista se ne uzima od hrane i tako se navodno ocisti jetra. da li si cula za to? i da li ja to smem da radim s obzirom da ne znam ni sta mi je?
hvala!
 
Nisam cula za to,tako da ti ne mogu reci da radis to.A inace i hepatitis B i C mogu ici bez jasne klinicke slike,pored njih uradi test za mononukleozu i citomegalovirus.Izuzev mononukleoze koja je kapljicna infekcija,hepatitis B,C i citomegalo virus su sexualno prenosive bolesti.Tako da ne strada jetra samo ako si narkoman i alkoholicar.Razumes?
Da nisi mozda uzimala neke lekove dugo,koji mogu izazvati ostecenje jetre?
Nije jetra pocela da se buni bez razloga,nesto se desava.Moras ispitati sta je da bi znala kako sebi da pomognes.Postoje lekovi koji pomazu regenerisanje jetre ali moras prvo da znas sta ti je da bi mogla da ih uzmes.
 
u bre....
a sta je citomegalovirus?
inace, praktikujem safe sex iskljucivo. ok, odoh ja da radim te analize pa da vidimo.....
od lekova sam jedino uzimala lekove za alergiju (na svasta sam alergicna i to je stvarno problem) i nista vise! (uglavnom uzimam homeopatske lekove).

inace se prilicno iscrpljujem poslom i to je tako godinama. ima li neke veze i to? mislim, BAS se iscrpljujem, radim po celu noc....i tako.
hm?
 
u bre....
a sta je citomegalovirus?
inace, praktikujem safe sex iskljucivo. ok, odoh ja da radim te analize pa da vidimo.....
od lekova sam jedino uzimala lekove za alergiju (na svasta sam alergicna i to je stvarno problem) i nista vise! (uglavnom uzimam homeopatske lekove).

inace se prilicno iscrpljujem poslom i to je tako godinama. ima li neke veze i to? mislim, BAS se iscrpljujem, radim po celu noc....i tako. nista nelegalno , muzicar sam :lol:
hm?
 
E nije od posla!CMV ti je virus iz grupe herpes virusa,izaziva ostecenje jetre,zna da ide sa temperaturom,malaksaloscu...vec sam pisala o tome na ovom forumu.Ajde ti lepo uradi te testove pa onda cemo da vidimo sta dalje.
 
Ja se izvinjavam sto se ovako ubacujem ali imam slicni problem...
vec mesecima imam glavobolje cudne (samo zadnji levi deo glave me boli) i bolove u stomaku... bila sam kod interniste i isla na ultrazvuk i vadila krvnu sliku.... Na ultra zvuku mi je receno da je sve okay samo da je iziritirano neko crevo ali nije to nista...
e sada u krvnoj slici je sve u granicama normale sem gvozdja koje je 5,7 i ALT 51... pila sam tothemu B i C vitamin 3 meseca i juce sam vadila ponovo krv gvozdje je i dalje 5,3 ostalo u granicama normale ali je ALT 107 i AST 119 i plus su pocele da mi trnu ruke:(
glava je pocela da mi trne leva strana... kao da nije moja... ne mogu da se koncentrisem kao nekada...:( ako treba napisacu ti i celu listu nalaza krvi ako je potrebno.. da li mozes da mi predpostavis sta dalje da gledam?? jer vec meseciam ovo vuce i niko ne zna da kaze sta je, bar od prilike.
Hvala ti puno unapred....
 
Pisala sam pre dva dana, ali imam jos neke nedoumice. Radi se o mom sinu koji ima 8 godina. Radili smo krvnu sliku gde su segmentirani leukociti 0.26, limfociti 0.56, monociti 0.18, AST 140 i ALT 146. Sumnjaju na infektivnu mononukleozu, ali cekamo rezultate testova na EBV. Radili smo ultrazvuk abdomena gde se pokazalo na je jetra homogena, AP desnog klobusa 100mm, slezina homogena kk prometa 114mm. On nema nikakve tegobe sem sto mu je iskocila zlezda velicine oraha sa desne strane ispod vilice. Otok te zlezde se posle dva dana smanjio. Ne postoji malaksalost, temperatura, niti bilo kakva upala grla. Da li mononukleoza mora da bude pracena tim simptomima ili ne. Dete se odlicno oseca, nista ga ne boli. Zanima me na sta jos mogu da ukazu ovakvi rezultati krvi. Znam da ce sutra biti gotovi rezultati koji ce nam dati jasnu sliku, ali sam ja nestrpljiva i mozda vi mozete da mi ukazete na jos nesto.
 
Zdravo, prvi put pitam za doktorske savete preko interneta al kad ovi u nasim klinikama ne mogu da se snadju moram i ovo da probam.
Imam problema sa transaminazama jetre, vec duze vreme(bar godinu i po) su mi povecane vrednosti variraju vremenom. najvise su bile pre godinu dana : ast oko 300 alt oko 400 ggt 310
sve ostalo je bilo i ostalo normalno, mozda i Chol je bio blago povecan.
Radio sam sve moguce testove poznate covecanstvu: CMV - valjda sam ga nekad prelezao (tako su mi rekli posto je jedno bilo pozitivno a drugo negativno), EBV bio sam pozitivan na sve tri komponente virusa. hepatitisi negativni HIV negativan.
Onda su mi rekli da uradim biopsiju jetre pa je utvrdjeno da je u pitanju Steatohepatitis samo mi nisu rekli ili ne znaju zbog cega i rekli su mi da nije opasno i da ce da se vrati sve u normalu.
juce sam vadio opet rezultate posle godinu dana i ast-105, alt-141, Chol 5.5, Trig 0.6
pa ne znam dokle cu da se macujem ja vise sa ovim i glavno pitanje : DA LI JE OPASNO DA TOLIKO DUGO BUDU POVECANE TRANSAMINAZE??
Jedino sto je dalo dobre rezultate jeste sto pijem Ekolostrum i Omega369 i nalazi su bili skoro u normali ali ih nisam pio 6 meseci(jer su skupi).
Pre svega ovoga sam pio dosta alkohola al u zadnje 2 godine skoro i da nisam probao.Vodim koliko toliko zdrav zivot.
Hvala
 
Poštovani,
Moram da se obratim zbog problema sa transaminazama koje ima moja ćerka. Unapred se izvinjavam zbog nepoznavanja medicinske terminologije.
Devojčica ima 20 meseci. Početkom aprila se razbolele, imala je dva dana intezivno povraćanje i proliv sa blago povišenom temperaturom oko 37,5. Davali smo joj elektrolite i probiotik. Treći dan je dobila neki napad (zabacila je glavu, ruke i noge ukočila, kolutala je očima, nije reagovala na pozive). Ukočenost je trajala tridesetak sekundi, ali uspeli smo da je povratimo tek za pet minuta otprilike. Hitna pomoć nas je prevezla na Institut za majku i dete gde je ležala tri dana na gastroenterologiji sa dijagnozom Diarrhoea acuta Ao9. Transaminaze su joj bile: AST 80, ALT 62 a leukociti 5,5, tr 289. Neurolog je pregledao dete i rekao da je to akutno isprovocirani napad.
Posle dvadeset dana ona nema proliv, lepo jede, vesela je, vrlo aktivna. Danas smo bili na kontroli i rezultati su sledeći AST 54, ALT 85bilirubin ukupni 8,3, al. fosfataza 166, gama GT 7, hb118, er5,19, le7,5, tr 350.

Lekar je konstatovao da su transaminaze zabrinjavajuće visoke i dao joj da privatno odradi IGM na EB virus, VCA antigen i alfa-1-antitripsin. Bio je u žurbi, a i ja se spetljala pa nisam dobila prave informacije.

Ja sam to protumačila kao da postoji sumnja da ona ima infektivnu mononukleozu. Molim Vas da mi date pojašnjenje njenih rezultata. Kakve su ove dodatne analize? Da li dete treba da ima poseban režim ishrane?

Pozdrav,
 
Imam sina 17 meseci
Pre 20 dana smo lezali u bolnici zbog frasa... Svi nalazi su mu odlicni ali ALT mu je 115 IU/L
Ponovili smo nalaz i ne spada mu
Isli smo kod infektologa i sve je bilo u redu,na ultrazvuku jetra mu je skroz normalna da se tako israzim. Sutra opet treba da ponovimo nalaz i da idemo opet kod infektologa
Zabrinuta sam jako jer ne znam zasto mu je taj nalaz uvecan,sta je uzrok
Trenutno pije vitamin b i vitamin c
 
Pozdrav, prikljucujem se ovoj temi da ne otvaram novu.
Imam masnu jetru vec duze vreme, urednog je oblika, nije uvecana, udebljana i slicno, uredne muskulatura ali je samo jako masna.
Vadjenjem krvi Ast mi je 57 a Alt 100. Volim iskreno i da pojedem i popijem.Interesuje me kako mogu skinuti , nasta da obratim paznju i slicno tome....
Hvala.
 

Back
Top