Potreban savet

Wotan

Primećen član
Poruka
611
Kako pomoci bliskom čoveku :
1. Koji je posle 35 godina radnog staža napustio posao
2. Iselili su ga iz stana zbog neplaćenih dugova
3. Odbija da se ošiša, okupa i promeni odeću i voli da sam luta ulicama
4. Pasivno odbija svaku moguću pomoć i javljanje psihijatru,spolja izgleda jako loše ali prilikom razgovora deluje normalno kao i ranije.
5. Otvoren je za sve moguće teme osim jedne - one o njegovom problemu, svaki malo agresivniji pokušaj da mu se ukaže na njegov problem (da se obuče,ošiša,obrije,da živi negde)bojkotuje povlačenjem ili gledanjem u jednu tačku.
6.Nije mi jasno zašto se čovek koji je bio lep,bogat,uspešan opredeljuje za ovakav vid života,moguće da je imao nekih velikih razočarenja ali ništa što ne bi mogao imati i neki prosečan čovek.
Znam i da je tema za nekog psihijatra ali on odbija da ode kod psihijatra a na silu se ne može sa njim postupati, jer nije agresivan nimalo.
Možda neko ko je imao ovakav slučaj ili poznaje nešto slično može da da neki savet ili komentar.

4. Pasivno odbija svaku moguću pomoć i javljanje psihijatru,spolja izgleda jako loše ali prilikom razgovora deluje normalno kao i ranije.
5. Otvoren je za sve moguće teme osim jedne - one o njegovom problemu, svaki malo agresivniji pokušaj da mu se ukaže na njegov problem (da se obuče,ošiša,obrije,da živi negde)bojkotuje povlačenjem ili gledanjem u jednu tačku.
6.Nije mi jasno zašto se čovek koji je bio lep,bogat,uspešan opredeljuje za ovakav vid života,moguće da je imao nekih velikih razočarenja ali ništa što ne bi mogao imati i neki prosečan čovek.
Znam i da je tema za nekog psihijatra ali on odbija da ode kod psihijatra a na silu se ne može sa njim postupati, jer nije agresivan nimalo.
Možda neko ko je imao ovakav slučaj ili poznaje nešto slično može da da neki savet ili komentar.
On se ustvari opametio. Glupi su oni koji ne urade isto kao on, koji su još uvek u mašini, on je slobodan i iznad svega.

Ne možeš mu pomoći. Čovek je puko. To ne znači da je poludeo, kako bi neki zlobnici i budale rekli. Svoj dosadašnji život sagledao je kao laž i sve mu se to zgadilo. Bez obzira, što je izgubio stan i posao, koji su najznačajniji u toj fasadi koju malograđani ocenjuju kao "normalnost", on nije mogao da živi tako, jer mu je to izgledalo možda licemerno ili neizdrživo. Očito da ga neka unutrašnja sila tera prema tome, prema dubokoj spoznaji vlastitog postojanja, koju nije mogao dostoći u prethodnoj situaciji. Možeš mu pomoći, bar malo hranom ili novcem, ako prihvati. I ne pokušavaj da shvatiš, zašto je to uradio, osetio je potrebu i to je sve.

Poslednja izmena:
Činjenica je da je puno radio u životu.
Odbija novac,a i hranu, tvrdi da nije gladan.
Odbija da se preseli u novi stan.
Opredelio se da živi kao skitnica, u redu i to mi je razumljivo ,ali mislim da će ugroziti i ozbiljno narušiti svoje zdravlje jer je ovo već četvrta godina kako živi ovako.

nista cuvaj sebe pasce ti granice
sobom se bavi iskljucivo

ako je otvoren za sve moguce teme zar nije to onda super i prijatno znaci mozete o svemu?

ili... je l mozes da mu se poveravas i da te on slusa i kakav je tada, prija ti, ne prija ti
da li te emotivno uvlaci ili ne da li ti je potreban
kako se vidjate, ko koga obicno trazi

Poslednja izmena:

UPUSTIO JE.

Takvima NEMA POMOCI....

Vidjao sam ja nekada velike direktore, generale, gazde....kako prljavi, pocepani i musavi, posle ponoci u raznim prcvarnicama mole da im neko plati pice...

Zivot je CUDO!

ja bih sad sam odma otiso ako je dz..svaki dan da pricam s nekim normalnim..inace malopre vidim ortaka iz osnovne i skoro isti opis..stomak ogroman..brada..procelav..zastao sam malo i gledao ga..ide tamo vamo gleda u zemlju..stane..nesto prica sam sa sobom..ne zna gde se nalazi..sta li mu se desilo

Zanima me da li je prvo napustio posao pa su ga iselili zbog dugova, ili obrnuto.

Posle 35 godina radnog staža ima pravo na penziju. Ako ima penziju, pretpostavljam da od nje nekako može da se skrpi i nađe sebi krov. Ali, ukoliko je beskućnik bez novčanih sredstava, njegove šanse su, u ovoj državi, sa ovakvom socijalnom politikom, nikakve. On je verovatno pretrpeo veliki stres (koji je prethodio napuštanju posla pa proizveo lančanu reakciju niza stresova i njihovih daljih posledica – nemanje novca, zaduživanje, gubitak imovine). Iscrpljen je. Sve mu izgleda besmisleno, a naročito forma. (Sindrom socijalnog sloma?:think:) Krizni događaji utiču na poremećaj psihičke ravnoteže, što rezultira ovako drastičnom promenom ponašanja. Za sve krizne situacije postoji određen rok da budu rešene i da se iz njih izađe (npr, 40 dana žalosti nakon smrti bliske osobe; smatra se normalnim da nakon toga intenzitet tuge bude smanjen), međutim, ako kriza predugo traje, može odvesti u neurozu ili psihozu. Četiri godine je previše.
Njegov zapušten izgled govori, možda, o samokažnjavanju usled osećanja krivice ("nemam ništa, postao sam niko pa ću izgledati kao niko i ništa"), ili o stidu ("ne želim da budem prepoznat").
Kažeš da tokom razgovora deluje normalno, kao i ranije, ali se postavlja pitanje da li je i to “ranije” bilo “normalno”, ili si ga ti prihvatio i navikao se na njega u toj meri da ti je izmakla neka odavno prisutna psihička anomalija. (Uzgred, mera normalnosti je, nažalost, najčešće, prosek pa sve što odstupa od proseka, odstupa i od normalnosti.)

Meni njegovo ponašanje liči na distimiju, no ja nisam stručnjak iz ove oblasti.
Iako sam laik, smatram da on mora kod psihijatra. Mnogi odbijaju da odu kod lekara (bilo kog, pa i psihijatra) plašeći se da će dobiti dijagnozu, a pojam psihijatrije vezuju za vrlo mračna mesta i neprijatno okruženje kome “ne pripadaju”. Zato savetujem da ga ubediš da posetite privatnog lekara, tamo gde ambijent ne podseća na njegovu predstavu o instituciji zvanoj “bolnica” (nema belih mantila i hladnih hodnika). Naravno, ubeđivanje mora – ma kako paradoksalno zvučalo – biti nenametljivo, da deluje više kao molba, uz mnogo, mnogo pažljivo odabranih reči.

stvar je u tome neki ljudi u tom stanju imaju prijatnije rezone od mnogih regularnih ljudi mislim da znam bar 1 takvog ako i ne tezim tome i ima neceg super rasterecenog u tome nemati nista
meni je trenutno problem sto nekad mastam o muskim-a i sto se plasim kako bih pare nabavila a inace ovako ne mogu da kazem da mi smeta ta tishina i zdravstveno
znaci uglavnom prakticno ali nisam na dnu
mada kako mu nije skroz neprijatno ipak je ulica :sad2:
bar ovako povrsno znaci mislim na svog mladicha jer tu se javlja i neka jeza - necu tako ko on

znaci ko neki divljaci mudraci
ali wotan je izbegao recimo na pitanja da odgovori moja kakav je njegov odnos s tim covekom u smislu prija ne prija mada mozda je sebi odgovorio

ko me je procitao je l ima neko vise od 1 nek se prijavi nekako : ))))

Poslednja izmena:
mada mene bi mogli navuci na luksuz laskanje kako sam ovakva onakva pametna bila bih kupljena ...
ali on ima svoju borbu ponosan je, sta ce kod psihica? iz njegovog ugla iako ovako mzoda treba
da ima poverljivog lika kome moze da prica ako odlepi i to bi trebalo da bude neki psihic lajt mozhda ali de ces to naci
eto dobio je celu temu

stvar je u tome neki ljudi u tom stanju imaju prijatnije rezone od mnogih regularnih ljudi mislim da znam bar 1 takvog ako i ne tezim tome i ima neceg super rasterecenog u tome nemati nista
meni je trenutno problem sto nekad mastam o muskim-a i sto se plasim kako bih pare nabavila a inace ovako ne mogu da kazem da mi smeta ta tishina i zdravstveno
znaci uglavnom prakticno ali nisam na dnu
mada kako mu nije skroz neprijatno ipak je ulica :sad2:
bar ovako povrsno znaci mislim na svog mladicha jer tu se javlja i neka jeza - necu tako ko on

znaci ko neki divljaci mudraci
ali wotan je izbegao recimo na pitanja da odgovori moja kakav je njegov odnos s tim covekom u smislu prija ne prija mada mozda je sebi odgovorio

ko me je procitao je l ima neko vise od 1 nek se prijavi nekako : ))))

Očigledno da je i tebi potrebna pomoć .

Ne pomaze tu nista .. video covek u kom zlom zvetu zivi bez imalo sazaljenja prema coveku ..osim laznog , pa se razocarao i nema volje da se trudi vise za bolje jer jesve isto uvek

Recimo da je u pitanju roditelj.
Moj odnos sa njim je korektan ali na distanci, on razgovara samo o onim temama koje nisu vezane za njegov problem.
Izgubio je posao ne odlaženjem na isti i izbačen iz stana zbog ne plaćanja računa ali to ne predstavlja nikakav problem ukoliko bi prihvatio nečiju pomoć.
Bilo kakvu materijalnu pomoć odbija.
Ne želi penziju, novac ne želi, pare sa bankovnog računa ne podiže.
Prihvatio je samo određenu odeću i to je bio veliki napredak pošto ranije ni odeću nije želeo, išao je prljav i pocepan.
Šišanje,kupanje i brijanje odbija.
U pitanju je dobar čovek koji je svima pomagao delio i šakom i kapom i mnogi su zabrinuti za njega i žele da mu pomognu.

Postoji li neka osoba koja se iznenada pojavila u njegovom životu (u vreme kada je prestao da ide na posao)? Da li je (postao) religiozan? Druži li se sa ljudima ili se povlači u sebe?

Ovde je, čini mi se, ključna reč - novac. On se distancirao od novca i svega materijalnog. Za psihoanalizu je novac - kao SVOJINA - velikim delom INVESTICIJA EGA.
(Ima nešto u psihologiji što se zove "Polikratov kompleks": kompleks neuspeha, odnosno vrsta neuroze koja se sastoji od uništavanja životnog dela ili životnog uspeha pošto je taj uspeh već dostignut.)

Back