Postoji li totalna iskrenost u nekom coveku?

Naravno da postoje, ali samo dok ne shvate ili osete zloupotrebu iskrenosti. Mnogi ljudi ne prezaju da predju granicu pristojnosti i bez ogranicenja pitaju stvari koje su licne i ne ticu se drugih ljudi, sa njima je iskrenost posebno ugrozena, jer bilo koji odgovor im nesto govori.
Traziti iskrenost u licnim stvarima osobe je bezobrazluk, pa ne zasluzuje odgovor, ali ne davanje odgovora je takodje odgovor.
 
Da li postoji neka osoba da je znate a da je totalno iskrena i transparetna.. ? To jeste da li mozete ikada i saznati da li je neko uvek 100 posto iskren
Smatram da apsolutna iskrenost ne postoji i gotovo sam siguran da bi takva osoba bila drustveno disfunkcionalna i jednostavno ne bi mogla da opstane u drustvenoj zajednici.


Na primer svi se pridrzavamo nekih opstih predodredjenih pravila i normi, pa sam bon-ton po nekom automatizmu ironicno potencira odredjeni stepen neiskrenosti.
 
Smatram da apsolutna iskrenost ne postoji i gotovo sam siguran da bi takva osoba bila drustveno disfunkcionalna i jednostavno ne bi mogla da opstane u drustvenoj zajednici.


Na primer svi se pridrzavamo nekih opstih predodredjenih pravila i normi, pa sam bon-ton po nekom automatizmu ironicno potencira neku vid neiskrenosti.

cek, cek, zanimljivo...mislim da bonton sa iskrenoscu nema neke bitno velike veze mada moze i tako da se gleda na problem..
Iskrenost ne podrazumeva recimo prostakluk koji bi povredio suprotstavljenu stranu osim ako je povredjivanje svrha...
 
cek, cek, zanimljivo...mislim da bonton sa iskrenoscu nema neke bitno velike veze mada moze i tako da se gleda na problem..
Iskrenost ne podrazumeva recimo prostakluk koji bi povredio suprotstavljenu stranu osim ako je povredjivanje svrha...
Pa to je najbanalniji primer ali itekako ima smisla, to je ceo jedan pravilnik kako u komunikaciji, oblacenju ... tako i u opstem ponasanju.

Bukvalno kao sto si i sama gore spomenula da nije tako setali bi goli :lol:

Sigurno se svima desilo na primer da vam je neki razgovor ili sastanak dosadan ili nezanimljiv i zaista bi bilo neuctivo to priznati pred svima ili pokazati nekom gestikulacijom jer nije po bon-tonu.
 
Pa to je najbanalniji primer ali itekako ima smisla, to je ceo jedan pravilnik kako u komunikaciji, oblacenju ... tako i u opstem ponasanju.

Bukvalno kao sto si i sama gore spomenula da nije tako setali bi goli :lol:

Sigurno se svima desilo na primer da vam je neki razgovor ili sastanak dosadan ili nezanimljiv i zaista bi bilo neuctivo to priznati pred svima ili pokazati nekom gestikulacijom jer nije po bon-tonu.

Koliko god banalan primer, meni inspirativan u svakom smislu...
Na bonton gledam kao na nesto sto se podrazumeva i sto je deo normalnog (ne nuzno iskrenog) ponasanja..ali...da, realno ima smisla..
 
Koliko god banalan primer, meni inspirativan u svakom smislu...
Na bonton gledam kao na nesto sto se podrazumeva i sto je deo normalnog (ne nuzno iskrenog) ponasanja..ali...da, realno ima smisla..
Pa da, mislim da neiskrenost osim nekih psiholoskih predispozicija komotno moze da se smatra i drustvenom posledicom, od kucnog vaspitanja, okruzenja pa i same kulture drustva i tako smo "trenirani" jos od malih nogu.
 
Opiši osobu koja je totalno iskrena i transparentna?
Pa da u svakom trenutku i u svakoj situaciju na svako pitanje odgovara iskreno nevezano za bon ton, kulturna i nekulturna pitanja.. znaci da kazemo da su sva pitanja kulturna da nisu previse indiskretna da covek odgovara sto posto iskreno i da kada prica nekome o nekom dogadjaju ili bilo cemu bude iskren.. a transparentan to mi je vise kao otvoren, u smislu da jednistavno ne moze da slaze da jednostavno iako pokusa i on sam ce se nasmejati i nece moci da slaze. Da samo energijom i pogledom vec se vidi da li je to tacno sto prica ili ne
 
Opiši osobu koja je totalno iskrena i transparentna?
Da ne moze da fejkuje energiju.. da je enrgija toliko jaka da svaka njegova desavanja u glavi bez izgovorene reci govori vise nego i da je rekao bilo sta.. da moze da donese toliko srece u jednom trenutku sa energijom i pozitive ali isto tako kada se potrosi da donese pustos prejaku.. eto tako ja vidim transparentnost
 
Pa da u svakom trenutku i u svakoj situaciju na svako pitanje odgovara iskreno nevezano za bon ton, kulturna i nekulturna pitanja.. znaci da kazemo da su sva pitanja kulturna da nisu previse indiskretna da covek odgovara sto posto iskreno i da kada prica nekome o nekom dogadjaju ili bilo cemu bude iskren.. a transparentan to mi je vise kao otvoren, u smislu da jednistavno ne moze da slaze da jednostavno iako pokusa i on sam ce se nasmejati i nece moci da slaze. Da samo energijom i pogledom vec se vidi da li je to tacno sto prica ili ne

Da ne moze da fejkuje energiju.. da je enrgija toliko jaka da svaka njegova desavanja u glavi bez izgovorene reci govori vise nego i da je rekao bilo sta.. da moze da donese toliko srece u jednom trenutku sa energijom i pozitive ali isto tako kada se potrosi da donese pustos prejaku.. eto tako ja vidim transparentnost
Ja bih to radije rekao ovako: Najvažnije je da ja znam da druge nisam lagao i varao ili rekao nešto iz koristoljublja a to da li je neko drugi iskren ili ne jeste njegov problem.
Zašto?
Zato što svako od nas mora sebe razviti do stadijuma da oseti kada kome i koliko treba reći.
Trebamo osetiti i znati ko bi nas prevario, obmanuo i načinio be neželjeno delo protiv nas a kome da slobodno otvorimo vrata svoje kuće. Jer, neke nećemo ni zaistaviti ispred svojih vrata, druge možemo samo pozdraviti a tek po nekog pozvati u kuću.
Svi mi učimo i na putu smo da dosegnemo ta stanja iskrenosti, odgovornosti, discipline i još mnogo toga. Nemamo svi mi kapacitete za tako nešto pa je iluzorno tražiti tako nešto.
Ispričaću ti nešto što je izneo čovek oji je bio sa plemenom u dubokoj divljini. Rado su mu pričali o pticama sve što su znali podelili su sa njim. Ali, kada je došlo do priča o ribama oni su samo ćutali pa je zaključio da verovatno ništa nisu ni znali.
Istina je bila da su mu pričali o pticama jer su videli da pred sobom imaju dobrog sagovornika kada se radi o pticama jer ih je i sam već proučavao i puno toga zna. Međutim, o ribama ništa nije znao pa su shvatil ida ne treba mlatiti praznu slamu. Naravno, pošto je proučvao ribe i dosta saznao o njima, i ponovo otišao onom plemenu, oni su odjednom progovorili i pričali o ribama. Shvatio je nihovu mudrost.
Zaparvo i mi sami učimo sličnu životnu mudrost.
Pozdrav!
 

Back
Top