ПОСТОЈЕ ЛИ службе безбедности у Србији?

Осећате ли се безбедно?

  • Да

    glasova: 0 0,0%
  • Не

    glasova: 9 100,0%

  • Ukupno glasova
    9
  • Anketa je zatvorena .
Poruka
20.103

Сложена безбедносна ситуација у Србији, исхитрене одлуке, конфузност, недоследност и недостатак дугорочног, стратешког планирања доводи до тога да се питамо колико смо безбедни? Да ли имамо дипломатију, обавештајну делатност, безбедносну политику, аналитички приступ и национални интерес? Шта раде обавештајно-безбедносне службе и зашто је њихова улога формализована, а суштинска маргинализована и доведена до апсурда?

Мигранти и последња дешавања која су иницирала да се пошаље војска у Шид како би заштитила локално становништво од њихових напада, представљају само последицу великог броја пропуста у обавештајно-безбедносном сектору, којима смо сведоци последњих осам година. Ситуација је толико комплексна да је изузетно тешко свеобухватно је презентовати, а са друге стране, посматрајући је сепаративно, човек би могао да стекне утисак да је ситуација под контролом, у очекиваним границама, са јасно дефинисаним мерама и поступцима, средствима и снагама које су спремне и оспособљене да одговоре сваком ризику.

Да ли је то баш тако и зашто одговор надлежних никада није доследан, јасан, прецизан и тачан?

1590190699918.jpeg
Да бисмо схватили хронологију и узрочно последичне везе, неопходно је да сагледамо ко су најодговорнији људи у Србији који се баве сложеним безбедносним питањима: Александар Вулин, министар одбране, Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова, Братислав Гашић, директор БИА, Игор Бечић, председник Одбора Скупштине Србије за контролу служби безбедности... за почетак и сувише.
О компетенцијама сваког понаособ илузорно је подсећати, јер шта ће нам бољи пример и презентација сваког од њих, до њих самих, њихових речи и дела. Све доктори, магистри, мастери...! О моралним и карактерним врлинама да не причамо.


Ово је само део трагикомичних безбедносних прилика у Србији, које су директно последица маргинализације струке, обезвређивања знања, звања, искуства људи који су професионалци, именовање индивидуа на највише државне функције у систему безбедности, који уместо да буду део процесуирања, они су део одлучивања.

*************************
Питала бих све вас, а када бих могла, питала бих и све грађане Србије, колико се осећају ДАНАС безбедно. Најозбиљније,
питам се и сама, КОЛИКО се осећам данас безбедно :think::trlja::aaa::trlja:
 
Poslednja izmena:
"Поставља се питање, да ли је власт упозната са расположењем које влада у јединицама војске, полиције, жандармерије, међу припадницима служби? Да ли је упозната са све израженијим степеном гнева који тиња у сваком човеку? Да ли зна шта то значи и какве последице може да носи? До сада је више пута потврдила да није спремна да се суочи са истином и да учи на претходним искуствима,....."

п.с.
Док ово пишем, сада је 2 сата иза поноћи. Наизглед мирна ноћ. Пролама је бука која долази од некуда са реке или ко зна одакле:roll:. ВАТРОМЕТ?!? или нешто друго?!?. Ако позовете МУП, Комуналну полицију или било кога, у ово доба, и питате одакле долази та ужасна бука, они немају ПОЈМА да има негде буке или да је негде "ватромет". Обично кажу: "НИЈЕ нам нико пријавио, ви сте први који се жалите"!
А данас сваки ватромет подсећа, у најмању руку, на оно бомбардовање из 1999.
И шта има неко да јавља овим поменутим службама, па ваљда они треба да знају, КО и КАДА ће вечерас или у било које доба дана, да употребљава ту пиротехнику?
А ко зна, можда и није пиротехника, више се не разликује да ли су у питању петарде, ватромет или неко испаљује ракете, бомбе...поставља експозив и слично.:zper:
 
Poslednja izmena:
Postoje.Bia gaji tradicije nekadašnje Udbe.Današnji pripadnici Bia jesu praunuci i unuci nekadašnjih pripadnika udbe.

Ниси први који помиње ту реч "УДБА". Чула сам то помињање, те речи, највише у коментарима, на друштвеним мрежама.
Извини, али молим те, можеш ли да објасниш, ево мени, па и онима млађима од мене, шта значи та реч, нарочито са аспекта данашњег времена?
 
Што не гласате? Анкета је анонимна, НЕ ПЛАШИТЕ СЕ тих разних "служби-безбедоносних":hehe:

Треба они да се замисле колико је народ у Србији препуштен сам себи и да ни од кога нема помоћи, када је у питању сопствена безбедност.
Било би добро, када би макар полиција постала "НАРОДНА милиција":zaljubljena:
 
Ниси први који помиње ту реч "УДБА". Чула сам то помињање, те речи, највише у коментарима, на друштвеним мрежама.
Извини, али молим те, можеш ли да објасниш, ево мени, па и онима млађима од мене, шта значи та реч, нарочито са аспекта данашњег времена?
kod nas u banatu pioniri udbe su isli sa metlama i pometlali seljaku zito sa tavana, oduzeli svinjce i slicno
a posle kako se juga bogatila tako krezubija iz udbe

a posto se na ovim prostorima familiokratija smatra za svetinju, svi ti su pozaposljavali svoju decu i unuke u toj preimenovanoj udbi :kafa:
 

Сложена безбедносна ситуација у Србији, исхитрене одлуке, конфузност, недоследност и недостатак дугорочног, стратешког планирања доводи до тога да се питамо колико смо безбедни? Да ли имамо дипломатију, обавештајну делатност, безбедносну политику, аналитички приступ и национални интерес? Шта раде обавештајно-безбедносне службе и зашто је њихова улога формализована, а суштинска маргинализована и доведена до апсурда?

Мигранти и последња дешавања која су иницирала да се пошаље војска у Шид како би заштитила локално становништво од њихових напада, представљају само последицу великог броја пропуста у обавештајно-безбедносном сектору, којима смо сведоци последњих осам година. Ситуација је толико комплексна да је изузетно тешко свеобухватно је презентовати, а са друге стране, посматрајући је сепаративно, човек би могао да стекне утисак да је ситуација под контролом, у очекиваним границама, са јасно дефинисаним мерама и поступцима, средствима и снагама које су спремне и оспособљене да одговоре сваком ризику.

Да ли је то баш тако и зашто одговор надлежних никада није доследан, јасан, прецизан и тачан?

Да бисмо схватили хронологију и узрочно последичне везе, неопходно је да сагледамо ко су најодговорнији људи у Србији који се баве сложеним безбедносним питањима: Александар Вулин, министар одбране, Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова, Братислав Гашић, директор БИА, Игор Бечић, председник Одбора Скупштине Србије за контролу служби безбедности... за почетак и сувише.
О компетенцијама сваког понаособ илузорно је подсећати, јер шта ће нам бољи пример и презентација сваког од њих, до њих самих, њихових речи и дела. Све доктори, магистри, мастери...! О моралним и карактерним врлинама да не причамо.




*************************
Питала бих све вас, а када бих могла, питала бих и све грађане Србије, колико се осећају ДАНАС безбедно. Најозбиљније,
питам се и сама, КОЛИКО се осећам данас безбедно :think::trlja::aaa::trlja:
A šta bi po tebi trebale da rade bezbednosne službe, recimo po pitanju migranata?
 
Ниси први који помиње ту реч "УДБА". Чула сам то помињање, те речи, највише у коментарима, на друштвеним мрежама.
Извини, али молим те, можеш ли да објасниш, ево мени, па и онима млађима од мене, шта значи та реч, нарочито са аспекта данашњег времена?
Današnji aspekt: UDBA se prvo brinula da Truloslavija postoji 45 godina, a onda se pobrinula da i NESTANE! Svaka im čast za ovo drugo! :rotf: :rotf: :rotf:
 
A šta bi po tebi trebale da rade bezbednosne službe, recimo po pitanju migranata?

Као лаик, сматрам да би те службе требале у сваком тренутку да имају пуну информацију о сваком мигранту (како ће то да сазнају, е па они треба да буду "ОСПОСОБЉЕНИ" за то...)
Нарочито би морали да имају ТАЧНЕ информације, ко су ти људи, ко их је послао и са каквим намерама, ма све у "ситна цревца", а не да народ почне да стрепи да НИКО НЕМА ПОЈМА ко им се то шврћка око куће и по целој Србији.
...а ОНДА,
те "службе" требало би да обавесте све државне институције да РЕАГУЈУ у складу са својим надлежностима.
ЗАТО у тим "службама" треба да буду само они који се "разумеју" у свој посао, ПРОФЕСИОНАЛЦИ, најспособнији људи!!!

БИЛА БИХ ПОНОСНА када бих знала да имамо такве људе у таквим службама:aha:. Овако, имам право да сумњам!!!
 
Као лаик, сматрам да би те службе требале у сваком тренутку да имају пуну информацију о сваком мигранту (како ће то да сазнају, е па они треба да буду "ОСПОСОБЉЕНИ" за то...)
Нарочито би морали да имају ТАЧНЕ информације, ко су ти људи, ко их је послао и са каквим намерама, ма све у "ситна цревца", а не да народ почне да стрепи да НИКО НЕМА ПОЈМА ко им се то шврћка око куће и по целој Србији.
...а ОНДА,
те "службе" требало би да обавесте све државне институције да РЕАГУЈУ у складу са својим надлежностима.
ЗАТО у тим "службама" треба да буду само они који се "разумеју" у свој посао, ПРОФЕСИОНАЛЦИ, најспособнији људи!!!

БИЛА БИХ ПОНОСНА када бих знала да имамо такве људе у таквим службама:aha:. Овако, имам право да сумњам!!!
Izvini za smajlić, ali MORAO sam! 'Samo' to što si navela? :super: Za to bi trebali da otvorimo naš Guantanamo i da angažujemo američke stručnjake koji su te stvari specijalizirali tamo! A dobro bi nam došao i neki pas:

Abu_Ghraib_56.jpg
 
Poslednja izmena:
Што не гласате? Анкета је анонимна, НЕ ПЛАШИТЕ СЕ тих разних "служби-безбедоносних":hehe:

Треба они да се замисле колико је народ у Србији препуштен сам себи и да ни од кога нема помоћи, када је у питању сопствена безбедност.
Било би добро, када би макар полиција постала "НАРОДНА милиција":zaljubljena:
BIA je verovatno među zadnjim institucijama koje su odgovorne za današnje stanje sa migrantima! Šta bi trebale da kažu nadležnima, kada nadležni znaju za problem? Možda da pohapse sve nadležne koji nisu radili svoj posao? :rotf::rotf::rotf:
 
Као лаик, сматрам да би те службе требале у сваком тренутку да имају пуну информацију о сваком мигранту (како ће то да сазнају, е па они треба да буду "ОСПОСОБЉЕНИ" за то...)
Нарочито би морали да имају ТАЧНЕ информације, ко су ти људи, ко их је послао и са каквим намерама, ма све у "ситна цревца", а не да народ почне да стрепи да НИКО НЕМА ПОЈМА ко им се то шврћка око куће и по целој Србији.
...а ОНДА,
те "службе" требало би да обавесте све државне институције да РЕАГУЈУ у складу са својим надлежностима.
ЗАТО у тим "службама" треба да буду само они који се "разумеју" у свој посао, ПРОФЕСИОНАЛЦИ, најспособнији људи!!!

БИЛА БИХ ПОНОСНА када бих знала да имамо такве људе у таквим службама:aha:. Овако, имам право да сумњам!!!
Nemaš razloga da budeš ponosna.
Nadam se da si mlada.U tom slučaju..pažlivo biraj budućeg muža i odmah da ti kažem policajac je pogrešan izbor.
 

Back
Top