- Poruka
- 388.370
Američki brod „Junajted stejts” pošao je iz Filadelfije na svoje poslednje putovanje. Ovaj prekookeanski džin izgrađen je 1952. godine u brodogradilištu u Virdžiniji za kompaniju „Junajted stejts lajns” i dugo je važio za najveći u svojoj kategoriji. Težak 53.329 tona i sa maksimalnom brzinom od 38 čvorova, duži od legendarnog „Titanika” 30 metara, na svoju prvu plovidbu ovaj brod krenuo je iz Njujorka za Sautempton 4. jula 1952. godine. Već na prvom putovanju oborio je transatlantski rekord u brzini pređenog puta koji su postavljali drugi brodovi za više od deset sati. Građen je tako da je u slučaju izbijanja rata mogao da se koristi kao bolnički brod ili za prevoz trupa, a kapacitet mu je bio čak 15.000 vojnika. Plovilo je sagrađeno od nezapaljivih materijala, poput stakla i metala, a jedini predmeti od drveta na celom brodu bili su koncertni klavir u plesnoj dvorani i mesarev panj u kuhinji.
„Junajted stejts” prestao je da plovi 1969. godine, a u narednim decenijama više puta je menjao vlasnika, pa i države u kojima je uglavnom bio privezan na dokovima da bi od 1996. bio usidren u jednoj od luka u Filadelfiji. Iako je bilo raznih ideja za očuvanje ovog vodenog džina, od pretvaranja u kruzer do korišćenja u vojne svrhe, prema odluci najnovijih vlasnika, predstavnika okruga Okalus na Floridi, „Junajted stejts” biće potopljen i pretvoren u najveći veštački morski greben na planeti.
U olupini broda moći će, prema najavama nadležnih, da se obučavaju ronioci, a na obali, u blizini mesta na kojem će biti veštački greben, vrata će otvoriti muzej posvećen „Junajted stejtsu”.Između 1952. i 1969. u plovidbi tada najbržeg prekookeanskog broda uživali su američki predsednici Hari Truman, Dvajt Ajzenhauer i Džon F. Kenedi, mnogi bogataši, ali i brojne zvezde iz sveta filma poput Merilin Monro, Marlona Branda, Šona Konerija, Volta Diznija. (politika)