Posle 2 godine u BGD/Srbiji --> utisci

prvepruge

Iskusan
Poruka
6.607
S' vremena na vreme mi dijsaporci potegnemo put otadzbine, neki cesce ( gastosi iz evropskih drzava), neki bas svake godine ( mi sa druge strane zemljine kugle).
Meni i mojoj boljoj polovini se eto desio taj put u ovom mesecu (hajde da za Uskrs budemo sa nasima, mozda zadnji put u zivotu). Bili smo sa porodicama iz kojih smo potekli, bar onim ljudima koji su jos pretekli, sa prijateljima, malo smo lutali po rodnim nam gradovima i po Srbiji te pokupili mnoge utiske o danasnjoj Srbiji.

Generalno, bolje se zivi, veci je standard ma sta pricali/pisali blokaderosi po ovom forumu ili na drugim mestima. Ljudi voze bolje automobile, imaju vece plate (bez obzira na skupocu), odlaze na izlete u inostranstvo o praznicima i letovanja na daleke destinacije (tako da nisam mogao uskladiti vidjenje sa nekim ljudima koji su u vreme mog boravka otisli ili u Napulj, Lisabon ili na Azorska ostrva), kupuju se stanovi po BGD ili kuce podno Fruske/Kosmaja, deca salju na skolovanje po mrskoj EU.

Beograd izgleda poprilicno zapusteno, fasade su uglavnom ruinirane, iskrabane do besvesti besmislenim navijackim grafitima ili politickim porukama, na sve strane smece ( najupecatljiviji su mi bili mladici koji bace prazne konzerve pica tamo gde se zateknu, bez pokusaja da odu do kante za smece), rupe na kolovozu, trotoarima u kojima 'ladno slomis ili tocak od kola ili uganes nogu. Zgrade iz socijalistickog doba na NBGD (i ostalim delovima grada verujem) su u ocaj stanju, zapustene fasade, prastara i raspala stolarija, prljavi ulazi, liftovi u krs stanju koji cesto i ne rade. Po ulicama, na parkinzima i cesto na travnjacima gomila nabacanih automobila koji se danima (danima? mesecima bre) ne micu sa tesko osvojenih mesta (pravio sam krugove i krugove oko blokova dok ne ubodem mesto gde ostavljah rentani automobil).

images111.jpeg


No, postoje i malo bolji delovi grada, ma sta blokaderosi k.e.njali, hajde da preskocim burzujska naselja na Topciderskom brdu, koji Beograd ipak malo dizu, daju mu neki savremeniji i uredjeniji izgled i izdizu se iz opsteg rasula i prljavstine.
Medju blokaderosima omrazeni B.N.V. deluje uredjeno i odrzavano, bar onaj deo koji je zavrsen, nema haosa oko parkiranja. Airport city deluje drugacje od okoline (pogotovo blokica 63-64 ili vec koji su tamo oko Immo centra), bih tamo nekim poslom, uredjen sistem satnovanja i kancelarijskog prostora, ljudi koji se tamo krecu su mladji i ocito urbaniji od recimo onih koji se krecu po susednim blovima.

hq720.jpg

Airport_City_(Belgrade,_2022).jpg


Itd.
A mogu i da pisem o ljudima koji su nadrndani, o gomili strane radne snage, neljubaznim sluzbenicima, ljudima bez empatije, bahatim vozacima i jos bahatijoj omladini... bez obzira sto sam naleteo i na gomilu noramalnih i pristojnih ljudi. Jer ljudi ipak cine grad, bez obzira na stanje zgrada i ulica.
 
To što je određena manja grupa ljudi, uglavnom zahvaljujući povlašćenim uslovima poslovanja, došla do novca pa može da priušti razmetanje novim automobilima i kupovinu stanova, ne znači da je Srbija, a posebno Beograd, značajno napredovala. Naprotiv, moglo je i trebalo mnogo bolje u poslednjih 15 godina.
Činjenica je da ljudi danas imaju veće prihode, što je i očekivano uz rast troškova života, i da se grad gradi i razvija. Međutim, to je donekle prirodan tok stvari u skladu sa globalnim napretkom, a ne nužno rezultat nekog posebnog uspeha.
Istina je i da, barem za nas koji dolazimo jednom godišnje, Beograd deluje prilično zapušteno. Ljudi su često nervozniji, ređe se osmehuju i svaki put se vraćamo pomalo razočarani. Kao da je ona naša slika Beograda i Beograđana iz mladosti nestala, kao da to više nisu isti ljudi.
 
Standard je prividno skočio , pa plata nije 300 nego 500 evra. Kvadrat u centru nije 2, 3 000 nego je sad ta cena u Borči, Zemunu itd. Grad se nije izmenio sem BG na vodi i rušenje stare železničke stanice i autobuske stanice. Napravili novu zgradu KC koji je 10 % celog kompleksa i dalje se svi pregledi obavljaju u onim ruševinama kao da si u Siriji.
 
To što je određena manja grupa ljudi, uglavnom zahvaljujući povlašćenim uslovima poslovanja, došla do novca pa može da priušti razmetanje novim automobilima i kupovinu stanova, ne znači da je Srbija, a posebno Beograd, značajno napredovala. Naprotiv, moglo je i trebalo mnogo bolje u poslednjih 15 godina.
Činjenica je da ljudi danas imaju veće prihode, što je i očekivano uz rast troškova života, i da se grad gradi i razvija. Međutim, to je donekle prirodan tok stvari u skladu sa globalnim napretkom, a ne nužno rezultat nekog posebnog uspeha.
Istina je i da, barem za nas koji dolazimo jednom godišnje, Beograd deluje prilično zapušteno. Ljudi su često nervozniji, ređe se osmehuju i svaki put se vraćamo pomalo razočarani. Kao da je ona naša slika Beograda i Beograđana iz mladosti nestala, kao da to više nisu isti ljudi.
Tako je. Umesto Excuse me sir. Are you ok? Can I Help you? dobijes Sta si stao tu? Pomeri se red psovki i vadi šipku da te bije. Narod snima i izadjes na Insta kao dnevna doza Beogradjana.
 
Standard je prividno skočio , pa plata nije 300 nego 500 evra. Kvadrat u centru nije 2, 3 000 nego je sad ta cena u Borči, Zemunu itd. Grad se nije izmenio sem BG na vodi i rušenje stare železničke stanice i autobuske stanice. Napravili novu zgradu KC koji je 10 % celog kompleksa i dalje se svi pregledi obavljaju u onim ruševinama kao da si u Siriji.
Bio sam na sistematskom u privatnoj bolnici (da ih ne reklamiram) u Airport cityju, moderna bolnica sa odlicnom organizacijom, novim medicinskim uredjajima... no, nema nasih lekara dovoljno pa za njih rade i ruski lekari.
Takodje posetih, na zalost, i onkolosku kliniku u Sremskoj Kamenici, deluje kao svemirski brod u odnosu na ono sto sam video pre 3-4 godine na VMA recimo. Ima tu nekog napretka.

Standard jeste skocio, ne svima istine radi, u mom uvodnom tekstu vec navedoh primere za to.
Niko ko hoce da radi a nije krajnje nesposoban ili invalid je vise u Beogradu ne radi za tih tvojih 500 eura, ne mozes vise naci coveka koji ce da ti obavi neki poslic (tipa kosenja trave, iznosenje shuta, kopanja) za 30-40 eura na dan, bilo nekad. Ljudi sa srednjom skolom imaju 90-100 hiljada plate kako u drzavnim tako i u privatnim firmama. Na drugom mestu pisemo o kasirkama u Maxiju, pade mi na pamet da sam video poprilicno starijih ljudi (penzosa) koji rade na kasi u Maxiju, oni mi kazivase da menadzment ne moze da nadje mladje da rade za taj novac, niko u BGD nece da radi za ispod 80-90 hiljada.

I jos jednom pitanje, znas li tu nekoga ko radi za tih 500 eura? Sam si se hvalio da si kao kasir u Amanu imao 75 hiljada plate. Ja ne znama ama bas nikoga ko tu radi za tih tvojih 500 eura.

Grad se jeste izmenio, pogotovo moj Zemun, izgradili su gomilu zgrada (i naselja) u nekada zoni porodicnih kuca. Na NBG, nekoliko novih blokova i nekoliko visokih nebodera.
 
Bio sam na sistematskom u privatnoj bolnici (da ih ne reklamiram) u Airport cityju, moderna bolnica sa odlicnom organizacijom, novim medicinskim uredjajima... no, nema nasih lekara dovoljno pa za njih rade i ruski lekari.
Takodje posetih, na zalost, i onkolosku kliniku u Sremskoj Kamenici, deluje kao svemirski brod u odnosu na ono sto sam video pre 3-4 godine na VMA recimo. Ima tu nekog napretka.

Standard jeste skocio, ne svima istine radi, u mom uvodnom tekstu vec navedoh primere za to.
Niko ko hoce da radi a nije krajnje nesposoban ili invalid je vise u Beogradu ne radi za tih tvojih 500 eura, ne mozes vise naci coveka koji ce da ti obavi neki poslic (tipa kosenja trave, iznosenje shuta, kopanja) za 30-40 eura na dan, bilo nekad. Ljudi sa srednjom skolom imaju 90-100 hiljada plate kako u drzavnim tako i u privatnim firmama. Na drugom mestu pisemo o kasirkama u Maxiju, pade mi na pamet da sam video poprilicno starijih ljudi (penzosa) koji rade na kasi u Maxiju, oni mi kazivase da menadzment ne moze da nadje mladje da rade za taj novac, niko u BGD nece da radi za ispod 80-90 hiljada.

I jos jednom pitanje, znas li tu nekoga ko radi za tih 500 eura? Sam si se hvalio da si kao kasir u Amanu imao 75 hiljada plate. Ja ne znama ama bas nikoga ko tu radi za tih tvojih 500 eura.

Grad se jeste izmenio, pogotovo moj Zemun, izgradili su gomilu zgrada (i naselja) u nekada zoni porodicnih kuca. Na NBG, nekoliko novih blokova i nekoliko visokih nebodera.
500 600 evra to je to 70 000. Mnogo, dovoljno? Meni nije nego je premalo. Ne znas šta ćeš pre da uradis sa tim parama.
 
Keva je za njen stan ove zime plaćala grejanje prosečno oko 40.000 din. Kad dodaš infostan, internet i porez na imovinu, to izađe bar 50 do 55.000 din mesečno, a da nisi ni hleb kupio…
Čak je i tih 90 do 100.000 din danas realno samo preživljavanje i krpljenje kraja sa krajem.

To što neki grade zgrade i voze dobre automobile ne znači mnogo za prosečan standard. Dovoljno je da se malo udaljiš od centra i sirotinja se vidi na sve strane.
 
500 600 evra to je to 70 000. Mnogo, dovoljno? Meni nije nego je premalo. Ne znas šta ćeš pre da uradis sa tim parama.
Naravno da pri troskovima u Srbiji to nije neka lova no za tu lovu rade samo oni koji su primorani iz raznoraznih razloga (nemaju skolu, nemaju vestine-zanat, ne govore jezike, nisu zdravi, imaju neka fizicka ogranicenja itd). Opet, da se ne lazemo, ni u belom svetu kao kasirka ili radnik na spratu u Tescu ili Walmartu ne mozes da prezivis od kinte sa tog posla te si ili primoran da zivis sa cimerima ili u porodici sa roditeljima i debelo vodis racuna o apsolutno svakom $. To su poslovi ispod socijale, od toga se ne prezivljava.

Opet, zanatlije u Srbiji odlicno zaradjuju u odnosu na troskove zivota, inzenjeri takodje, lekari jos bolje (a svi oni rade i na drzavnom i na privatnom poslu)... i tako je sa svim fakultetskim poslovima, sa svim znataskim poslovima, cak i kamiondzije zaradjuju solidno i odnosu na troskove zivota. Takodje gomila ljudi zaradje u "sivom", odnosno placeni su na ruke - kazu da je tako bar 30% srpske ekonomije.

Jos jednom, u Srbiji su manji troskovi nego negde na Zapadu, jeftinije je stanovanje, usluge su poprilicno jeftinije, osiguranje je kikiirki jeftino... cak je i klopa jeftinija ma sta onaj nesrecnik @mario80 tvrdio, a pogotovo ako nabavljas na pijaci ili selu. Na te troskove ode gro svih davanja, stanarina je najveci trosak ubedljivo, svugde na svetu.
 
Naravno da pri troskovima u Srbiji to nije neka lova no za tu lovu rade samo oni koji su primorani iz raznoraznih razloga (nemaju skolu, nemaju vestine-zanat, ne govore jezike, nisu zdravi, imaju neka fizicka ogranicenja itd). Opet, da se ne lazemo, ni u belom svetu kao kasirka ili radnik na spratu u Tescu ili Walmartu ne mozes da prezivis od kinte sa tog posla te si ili primoran da zivis sa cimerima ili u porodici sa roditeljima i debelo vodis racuna o apsolutno svakom $. To su poslovi ispod socijale, od toga se ne prezivljava.

Opet, zanatlije u Srbiji odlicno zaradjuju u odnosu na troskove zivota, inzenjeri takodje, lekari jos bolje (a svi oni rade i na drzavnom i na privatnom poslu)... i tako je sa svim fakultetskim poslovima, sa svim znataskim poslovima, cak i kamiondzije zaradjuju solidno i odnosu na troskove zivota. Takodje gomila ljudi zaradje u "sivom", odnosno placeni su na ruke - kazu da je tako bar 30% srpske ekonomije.

Jos jednom, u Srbiji su manji troskovi nego negde na Zapadu, jeftinije je stanovanje, usluge su poprilicno jeftinije, osiguranje je kikiirki jeftino... cak je i klopa jeftinija ma sta onaj nesrecnik @mario80 tvrdio, a pogotovo ako nabavljas na pijaci ili selu. Na te troskove ode gro svih davanja, stanarina je najveci trosak ubedljivo, svugde na svetu.
Jeste, kako se ko snadje. To je tačno.
 
Zato i jeste ekstremno bitno da se usmeriti dete u svom obrazovanju, pa je daleko bolje da imas u rukama znanje zavarivaca ili tesara nego da imas recimo zavrsenu matematicku ili petu gimnaziju. Dosta zavisi i od srece, snalazljivosti i teznji..
Ja sam ovaj drugi slučaj. Radio sam to sto sam radio, jer tamo primali. Neke poslove kao fast food ili kladionicu nisam hteo. Na bolje poslove koji nisu rmbački se dolazi drugačije. Ovde je problem sto uopšte nemaš napredovanja to nekog menadžera ili tako bez veze. Otvoreno mi ljudi rekli. Ako te prime kao radnika tu ćeš godinama da stagniraš. Ko moze će da beži dalje, ko moze bezi na više pozicije i struka i kvalifikacije nisu bitne.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ovaj drugi slučaj. Radio sam to sto sam radio, jer tamo primali. Neke poslove kao fast food ili kladionicu nisam hteo. Na bolje poslove koji nisu rmbački se dolazi drugačije. Ovde je problem sto uopšte nemaš napredovanja to nekog menadžera ili tako bez veze. Otvoreno mi ljudi rekli. Ako te prime kao radnika tu ćeš godinama da stagniraš. Ko moze će da beži dalje, ko moze bezi na više pozicije i struka i kvalifikacije nisu bitne.
Pa zato je za tebe drzavni posao majka Mara, probaj da se ubacis na neku shtelu u neko javno preduzece ili jos bolje opstinu i da te vidi bog.
Znaci clanstvo u vladajucoj koaliciji ili da cekas da dodje do promena pa da tvoji dodju na vlast.

Mozda ti neko od forumasa (Tihi,Stojko..) moze pomoci da se negde uglavis, cisto kolegijalna pomoc :D
@mario80 ti recimo moze pomoci samo oko svercovanja kackavalja iz austrijskog Lidla...
 
Pa zato je za tebe drzavni posao majka Mara, probaj da se ubacis na neku shtelu u neko javno preduzece ili jos bolje opstinu i da te vidi bog.
Znaci clanstvo u vladajucoj koaliciji ili da cekas da dodje do promena pa da tvoji dodju na vlast.

Mozda ti neko od forumasa (Tihi,Stojko..) moze pomoci da se negde uglavis, cisto kolegijalna pomoc :D
@mario80 ti recimo moze pomoci samo oko svercovanja kackavalja iz austrijskog Lidla...
Ja ne želim da se uvaljujem ovde nigde. Da trunem medju razne preletače da me preskaču i ovi i sledeći i oni koji su pustili korenje iz doba Zlobe i DSa. Necu da me neko zaglavi u neku memljivu kancelariju i kezza do penzije za minimalac. Neka hvala.
 
Ja ne želim da se uvaljujem ovde nigde. Da trunem medju razne preletače da me preskaču i ovi i sledeći i oni koji su pustili korenje iz doba Zlobe i DSa. Necu da me neko zaglavi u neku memljivu kancelariju i kezza do penzije za minimalac. Neka hvala.
Pohvalno.
Kad se samo setim ljudi koji su radili u javnim preduzecima u vreme dok sam ziveo tu, najveci deo vremena su provodili ispijajuci kafe i puseci van zgrade u kojoj su radili... a zatim iscekujuci koga ce im postaviti za direktora i rukovodioce, iz koje stranke ce biti, te praveci kombinacije kako bi uznapredovali u sistemu a da ne oznoje kosulju. Skoro 20 godina kako sam ja napustio jedno takvo preduzece a moje bivse kolege su i dalje u tom istom fazonu, kombinuju da li ce im biti bolje da se ili ne promeni vlast i u zavisnosti od toga ko ce im doci na celo firme i druge rukovodece pozicije, te kome ce dolaziti na poklonjenje.
 

Back
Top