Posao kod Miskovica

sinnke

Buduća legenda
Poruka
34.429
Meni nije jasno kako ljude ne ponizava plata od 18000 ili 20000 din.? koji to mentol mora biti covek da radi za te novce?

Zar su ti ljudi toliko nesigurni u sebe da se tim zadovoljavaju i zar misle da toliko malo vredi njihov rad?
 
Meni nije jasno kako ljude ne ponizava plata od 18000 ili 20000 din.? koji to mentol mora biti covek da radi za te novce?

Zar su ti ljudi toliko nesigurni u sebe da se tim zadovoljavaju i zar misle da toliko malo vredi njihov rad?

Pa svi bi voleli da rade za najmanje 500 evra ali surova realnost nam to ne dopušta, samim tim ni Zakon o ‚‚robovlasništvu‚‚ kojeg iz milošte zovu Zakon o radu.
Ne znam da li je većini ljudi poznato da je poslodavac po Zakonu dužan samo da plati poreze i doprinose za radnika ali nije obavezan da mu isplati zaradu i to je deo izmišljotine ne bili se privukli strani investitori a koju naši poslodavci zdušno zloupotrebljavaju.
U mom gradu ćeš teško naći posao gde bi bio plaćen više od tvoje navedene cifre a ti ljudi nisu mentoli, već moraju od nečega da izdržavaju porodicu a kako to izvode to samo Bog zna.:think:
 
Meni nije jasno kako ljude ne ponizava plata od 18000 ili 20000 din.?

Kolega sa mog ex posla i dalje radi isti posao za platu ne vecu od 20.000 dinara. On ima porodicu, dobio je blizance pre 2 godine i nije imao opciju kao ja da moze da da otkaz & trazi drugi posao. Ne voli sto radi za toliko koliko prima, al nema izbora. Da ne dobija tih max 20.000 mesecno ne bi nikako mogao da sastavi kraj sa krajem.
 
Sinnke, Legendo!
Voleo bih prvo da znam na kojoj planeti (čitaj:Državi) živiš?
Ne mogu da pričam o stanju u drugim gradovima,jer ne znam kakvo je,ali pretpostavljam da je svuda ista ili u najboljem slučaju slična priča. U Kraljevu je ovakva:
Elem,prvo ti rogovi niknu dok pronađeš neki bilo kakav posao. Ukoliko ti se ne svidi ponuđena plata od dotičnog poslodavca,on ti se lepo i kulturno zahvali rečenicom: "Hvala što si se interesovao,ali ako nećeš ti ima ko hoće (čitaj: MORA!!!)"... E sada ako si ti taj koji "MORA" lepo rintaš 10 - 12 sati svaki dan, naravno i subotom i ako si zainteresovan da taj posao (čitaj: kuluk) zadržiš nikako ne pomišljaj na opciju da ti taj isti poslodavac posle izvesnog vremena poveća platu,jer on već ima spremljen odgovor koji je u slovo isti kao onaj u slučaju da si taj isti posao odbio zbog male ponuđene plate. Znači radiš dok se ne razboliš za istu platu. To se sve odnosi na priču da te je isti prijavio i uredno plaća sve dažbine Zakonom propisane.
Vrhunac svega je da kada ti dođe inspekcija rada u firmu,a poslodavac te na brzinu nauči kako ćeš da se zoveš i prezivaš ukoliko te inspektor tako nešto i pita,a ako ne želiš znači da ti taj posao i ne treba,a takođe ni ta bedna plata i ne čekaš da ti gazda sam pokaže vrata firme.
Posle takvog masnog laganja inspektor zaključi da je sve u redu i odlazi...A zatim se sve vrati u prethodno stanje. Dođe vreme da ti da platu,obavezno prođe par dana uz opravdanje njegovo kako mu niko nije uplatio ni dinar i kako mu svi kojima je nešto radio u stvari duguju,ali da ne brinemo biće za neki dan...
Kada se i pojavi taj i takav dan da ti platu na ruke jer nisi prijavljen,naravno. Retkim srećnicima koji jesu,uplati neku mizeriju na tekući račun,a resto ti da na ruke... O nekom eventualnom prekovremenom radu i naplati istog ne smeš ni da razmišljaš,jer si zaboga dužan da se maksimalno žrtvuješ za njega i firmu,jer od čega bi ti i tvoja porodica živeli,da se on nije smilovao i primio te u preduzeće.
A za kraj bih ti samo naveo da u 98% takvih gazda su ili nepismeni ili bivši rukovodioci i poslovođe u firmama koje su nekada bile jake i dobrostojeće,a sada više ne postoje....
E to je na žalost naša realnost...
 
Meni nije jasno kako ljude ne ponizava plata od 18000 ili 20000 din.? koji to mentol mora biti covek da radi za te novce?

Zar su ti ljudi toliko nesigurni u sebe da se tim zadovoljavaju i zar misle da toliko malo vredi njihov rad?
Хех, мене је понизила плата од 16500, па сам сад без посла.

За наук, следећи пут: :gace:.
 
...informacija iz poreske uprave....poslodavac je dužan da plati poreze i doprinose za radnika i on se što se radnika i države razdužio....ako hoćeš platu a poslovadac ti je nije isplatio, možeš da ga tužiš, ako imaš para da platiš takse i dobićeš je....jednog dana.;):p Jel ti sad malo jasnije:p


A i ti lupas gluposti. Da ti on nije duzan uplatiti platu niko je ne bi dobijao, jer poslodavci sve koriste sta god mogu.
 
jasno mi da doprinose duguje za zaposlenog obaveznim fondovima socijalnog osiguranja (državi) a zaradu zaposlenom. a da se svako stara o svojim potraživanjima. s tim što država ima bolje mehanizme naplate. a to da po zakonu nije obavezan da isplati zaradu naprosto nije tačno.
 
Ja se slazem sa Sinnketom da covek mora da bude mentol da radi za te pare.
Pa cuj ako je mladom coveku zivotni maximum rad za 200e onda je.es taj zivot.
Tvrdim da bar u bg-u ko god se bar malo angazuje i poradi na sebi moze da nadje posao za minimum 400e.
Problem je medjutim u necem drugom.U tome sto vecina ide linijom manjeg otpora i bira posao koji ne zahteva "aktivaciju mozga",kako to vec lepo rece gazda jedne firme u kojoj sam radio.
A takvi poslovi su uvek mizerno placeni.
 
jasno mi da doprinose duguje za zaposlenog obaveznim fondovima socijalnog osiguranja (državi) a zaradu zaposlenom. a da se svako stara o svojim potraživanjima. s tim što država ima bolje mehanizme naplate. a to da po zakonu nije obavezan da isplati zaradu naprosto nije tačno.

Ne postoji ni jedna inspekcija koja može da natera tvog poslodavca da ti da zaradu, samo putem suda možeš da je dobiješ, ako ti nije isplaćena... ali pošto je poslodacu jeftinije da ti da 200 evra platu, nego da se vuče po sudovima gde će zasigurno da izgubi i pritom je obavezan da ti plaća pored zaostalih zarada i sudske troškove, onda mu je bolje da ti isplati svakog meseca tu siću.;) A ti sad možeš da veruješ ili ne....;)
 
Ja se slazem sa Sinnketom da covek mora da bude mentol da radi za te pare.
Pa cuj ako je mladom coveku zivotni maximum rad za 200e onda je.es taj zivot.
Tvrdim da bar u bg-u ko god se bar malo angazuje i poradi na sebi moze da nadje posao za minimum 400e.
Problem je medjutim u necem drugom.U tome sto vecina ide linijom manjeg otpora i bira posao koji ne zahteva "aktivaciju mozga",kako to vec lepo rece gazda jedne firme u kojoj sam radio.
A takvi poslovi su uvek mizerno placeni.

Da ali ne mogu svi da rade u BG postoje i drugi gradovi u Srbiji, ali kod nas je sve slučaj od opštine do opštine i tu je problem.
Ali zamisli situaciju, gde čelici grada imaju dogovor sa nekom firmom da će im dati zemljište za ‚‚DŽ‚‚ za grinfil investiciju uz dogovor da će im ljudi koji će biti zaposleni kod njega raditi za 200 evra, jer nemaju izbora za bolje.
Znači nisi ljudi mentoli već nemaju alternativu.Lako je kada imaš gde da odeš, pa kažeš ‚‚ok radiću mesec- dva ovde, ali ću usput tražiti nešto plaćenije‚‚ ali ima opština u kojima se to ne može, jer ljudi naprosto nemaju gde....a moraju jesti svakog dana ako ništa drugo.;)
 
Ja se slazem sa Sinnketom da covek mora da bude mentol da radi za te pare.
Pa cuj ako je mladom coveku zivotni maximum rad za 200e onda je.es taj zivot.
Tvrdim da bar u bg-u ko god se bar malo angazuje i poradi na sebi moze da nadje posao za minimum 400e.
Problem je medjutim u necem drugom.U tome sto vecina ide linijom manjeg otpora i bira posao koji ne zahteva "aktivaciju mozga",kako to vec lepo rece gazda jedne firme u kojoj sam radio.
A takvi poslovi su uvek mizerno placeni.
На пример, који посао? Ја сам у штампарији радио за 200 евра, где је колега на истом послу радио за више од 400 евра. Кажи да сам ја радио лоше, али њега су отерали, а мене су хтели да задрже, иако нису хтели да ми дају 400 евра.
 
Da ali ne mogu svi da rade u BG postoje i drugi gradovi u Srbiji, ali kod nas je sve slučaj od opštine do opštine i tu je problem.
Ali zamisli situaciju, gde čelici grada imaju dogovor sa nekom firmom da će im dati zemljište za ‚‚DŽ‚‚ za grinfil investiciju uz dogovor da će im ljudi koji će biti zaposleni kod njega raditi za 200 evra, jer nemaju izbora za bolje.
Znači nisi ljudi mentoli već nemaju alternativu.Lako je kada imaš gde da odeš, pa kažeš ‚‚ok radiću mesec- dva ovde, ali ću usput tražiti nešto plaćenije‚‚ ali ima opština u kojima se to ne može, jer ljudi naprosto nemaju gde....a moraju jesti svakog dana ako ništa drugo.;)

A zamisli situaciju u kojoj strani investitor otvori proizvodnju, primi oko 600 radnika, i HOCE da im za posao koji rade plati po 500 evra(+ svi doprinosi........).
Opstinari ZAMERE stranom ulagacu tu ideju, jer ce tim platama napraviti socijalni razdor u gradu(prosto nisam mogao da verujem kada sam to cuo, ali je nazalost to potpuno istinita informacija :dash::dash::dash::dash:).
Strani ulagac smanji plate, i sad je u toj firmi prosek plata oko 25 000 dinara.
 
A zamisli situaciju u kojoj strani investitor otvori proizvodnju, primi oko 600 radnika, i HOCE da im za posao koji rade plati po 500 evra(+ svi doprinosi........).
Opstinari ZAMERE stranom ulagacu tu ideju, jer ce tim platama napraviti socijalni razdor u gradu(prosto nisam mogao da verujem kada sam to cuo, ali je nazalost to potpuno istinita informacija :dash::dash::dash::dash:).
Strani ulagac smanji plate, i sad je u toj firmi prosek plata oko 25 000 dinara
.

E za ovako nešto moram i ja malo da se izlupam:dash::dash::dash:...ovo je vrh:dash::dash:
 
Da u potpunosti se slazem sa vama nisu ljudi mentoli, vec je drzava dozvolila ovim novopecenim privatnicima da rade sta hoce i kako oni hoce. Ja radim u jednoj privatizovanoj firmi ( znaci nekada je bila drzavna) i plata mi kasni 4 meseca. A znas kako se opravdava gazda za platu. Dobijes platni listić na kome pise na dnu : PLATA ĆE BITI ISPLAĆENA KAD SE STEKNU USLOVI.
A i to je tacno ne mozemo svi ziveti u Bg. Ja trazim posao vec 5-6 god. i znate koji problem imam zensko sam elektro struke. Jedan mi je cak rekao: pa mi ni u Bg nemamo zenu servisera. ( To je neka Bg firma ima predstavnistvo u Valjevu). A oni rade neke informacione sistem i posao je odrzavanje tih programa. Zatim ne treba im ing. elektronike, vec energetike i slična sranja. Prsto ne mogu da verujem da jedan ing. sad vec sa iskustvom ne moze nigde u Valjevu, Lazarecu, Lajkovcu.... ne moze da nadje posao.
 
Da u potpunosti se slazem sa vama nisu ljudi mentoli, vec je drzava dozvolila ovim novopecenim privatnicima da rade sta hoce i kako oni hoce. Ja radim u jednoj privatizovanoj firmi ( znaci nekada je bila drzavna) i plata mi kasni 4 meseca. A znas kako se opravdava gazda za platu. Dobijes platni listić na kome pise na dnu : PLATA ĆE BITI ISPLAĆENA KAD SE STEKNU USLOVI.
A i to je tacno ne mozemo svi ziveti u Bg. Ja trazim posao vec 5-6 god. i znate koji problem imam zensko sam elektro struke. Jedan mi je cak rekao: pa mi ni u Bg nemamo zenu servisera. ( To je neka Bg firma ima predstavnistvo u Valjevu). A oni rade neke informacione sistem i posao je odrzavanje tih programa. Zatim ne treba im ing. elektronike, vec energetike i slična sranja. Prsto ne mogu da verujem da jedan ing. sad vec sa iskustvom ne moze nigde u Valjevu, Lazarecu, Lajkovcu.... ne moze da nadje posao.

Pa sad neka mi neko kaže da nisam u pravu i da lupam gluposti:mrgreen:....evo vam jedan primer iz prakse...a takvih je još mnogo....:(
Ne znam kako može da vam da platni listić kada na njemu mora da se pokaže bruto i neto zarada.:confused:A ne da vam piše takve gluposti:confused:Koji mamlaz.:dash:
 

Back
Top