Quantcast

Posao i plate: Obećana zemlja Island - radna nedelja od četiri dana, a mesečna primanja rastu

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
16.796

Posao i plate: Obećana zemlja Island - radna nedelja od četiri dana, a mesečna primanja rastu​

Rear view of a woman standing in the Blue Lagoon, Iceland

Prizor iz Plave lagune na Islandu

Projekat probnih četvorodnevnih radnih nedelja na Islandu je „bio izuzetno uspešan", a mnogi zaposleni su pristali na skraćenje radnog vremena, pokazalo je istraživanje.
Istraživanja su sprovedena u četvorogodišnjem periodu od 2015. do 2019, a radnici i radnice su dobijali iste plate iako im je radno vreme bilo skraćeno.
Produktivnost zaposlenih je ostala ista ili je čak porasla na većini radnih mesta, navodi se u rezultatima istraživanja.
Posle Islanda, slični projekti započeti su u drugim zemljama širom sveta, poput Španije ili Novog Zelanda.
Na Islandu su u ovom projektu učestvovali Gradsko veće Rejkjavika i nacionalna vlada.

Oko 2.500 zaposlenih je bilo obuhvaćeno ovim istraživanjem, što je otprilike jedan odsto ukupne radne snage Islanda.
Mnogi od njih su odlučili da skrate radnu nedelju sa 40 na 35 ili 36 sati, navode istraživači britanske organizacije Autonomi i islandske Asocijacije za održivu demokratiju (Alda).
(...)Kao posledica toga, sada je 86 % ukupne radne snage na Islandu već prešlo na skraćeno radno vreme, ili će uskoro steći pravo na to, navodi se u istraživanju.

Zaposleni tvrde da su sada pod manjim stresom, kao i da je niži rizik od sagorevanja usled poslovnih obaveza.

Vil Strong, direktor istraživanja u britanskoj organizaciji Autonomi, rekao je: „Ova studija pokazuje da je najveće istraživanje na svetu o skraćenju radne nedelje u javnom sektoru, bilo uspešno u svakom smislu".
Javni sektor je sprema da bude pionir projekta kraćih radnih nedelja. „Vlade drugih zemalja mogu da nauče dosta toga iz rezultata ovog istraživanja", poručio je Strong.
Gudmundur Haraldson, istraživač islandske organizacije Alda, kazao je:
„Ovaj projekat na Islandu nam je pokazao da, ne samo da je u današnje vreme moguće raditi manje, već i da možemo da menjamo stvari na bolje."
Sličan projekat započet je u Španiji, delimično i zbog izazova koje je donela pandemija korona virusa.
A kompanija Unilever na Novom Zelandu je, u okviru probnog projekta, dala priliku zaposlenima da smanje radno vreme za 20 %, bez da im to utiče na visinu plata.
U maju, u izveštaju objavljenom u okviru kampanje 4 Day Week, sugerisano je da bi skraćenje radnog vremena moglo da utiče i na smanjenje emisije ugljen dioksida u Velikoj Britaniji.
Presentational grey line

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-57729777

Sta mislite o ovome?
Da li ce to profunkcionisati?
Koliko traje vasa radna nedelja?

Poslednja izmena od moderatora:

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.094
Sta mislite o ovome?
Da li ce to profunkcionisati?
Koliko traje vasa radna nedelja?
Moja radna nedelja je specificna, traje 7 dana i minimum 12 sati na poslu...
Ovo moze da funkcionise u normalnim zemljama, ali mislim da su Islandjani daleko od nas svetlosnim godinama- kod nas u javnom sektoru ljudi uglavnom NE RADE 5 dana u nedelji, dva odmaraju.

DaRkGuitaRist88

Aktivan član
Poruka
1.942
Vec skoro 2 godine traje 0 dana jer nikako ne mogu da nadjem posao...
Sve mi nude gradjevinu a imam strah od visine, posle 27 sam izgubio zivce pa ne mogu da konobarisem i da radim na kasi u marketima a samo to traze.Zavrsio srednju ekonomsku ek tehnicar i kao da nisam ni bio tamo, studirao godinu ipo menzdzment i moji nisu imali vise para da me skoluju.

Radio u poljoprivredi, na odrzavanju stadiona 5 godina i bio u inostranstvo, Slovacka i sad ni to ne moze.

Kad bih imao eu pasos snaso bih se i otiso bih u neku slicnu zemlju da radim sve osim navedenog gore i bio bih srecan.

Poslednja izmena:

Leonie Li

Aktivan član
Poruka
1.025
Moja radna nedelja je specificna, traje 7 dana i minimum 12 sati na poslu...
Ovo moze da funkcionise u normalnim zemljama, ali mislim da su Islandjani daleko od nas svetlosnim godinama- kod nas u javnom sektoru ljudi uglavnom NE RADE 5 dana u nedelji, dva odmaraju.
Sekreteracica sekretarara, pomoćnikasekretarice pomoćnika ministra mora da dobije platu :mrgreen:

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
37.442
Pomaze i prezime, ako se prezivas Leone, xiu, ili tako nekako.
Iz ugla ljudi , toga nema u Srbiji trenutno , najbolje je jednosmensko poslovno angazovanje, znaci ono od 7 do 15h vec odavno provaljeno.

Ali u Srbiji , mi imamo negativnu selekciju 30 godina i vise.
To je nebitno vecini ljudi, tako da tu staje prica o svesti i nacinu razmisljanja.

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
16.796
Толико им је добро,да се убедљиво највише леше од цуге као нација. Депра тотална.
da, oni se lece
oni koji najvise piju izgleda manje

As far as alcohol consumption, the countries with the heaviest drinkers are:

1. Belarus
  2. Lithuania
  3. Grenada
  4. Czech Republic
  5. France
  6. Russia
  7. Ireland
  8. Luxembourg
  9. Slovakia
  10. Germany

Cak i kod nas vrlo retko ljudi sebi priznaju da su akloholoicari. Zapravo znam masu alkoholicara koji nikad nisu bili leceni. A trebalo bi.

Гробар

Ističe se
Poruka
2.344
da, oni se lece
oni koji najvise piju izgleda manje

As far as alcohol consumption, the countries with the heaviest drinkers are:

1. Belarus
  2. Lithuania
  3. Grenada
  4. Czech Republic
  5. France
  6. Russia
  7. Ireland
  8. Luxembourg
  9. Slovakia
  10. Germany

Cak i kod nas vrlo retko ljudi sebi priznaju da su akloholoicari. Zapravo znam masu alkoholicara koji nikad nisu bili leceni. A trebalo bi.
Сразмерно броју становника,мислим да се највише опијају. Бар их такав глас бије од памтивека.

Primordial

Domaćin
Poruka
4.958
Nona jesi li vakcinisana? Od 9. oktobra se nece moci uci u super markete bez potvrde o vakcinaciji sto znaci da ni radnici nece moci na posao, ove mjere vec vaze za vece trzne centre (Delta City). Tacnije ovo vec vazi za kafice (osim terasa) sto znaci da su i radnici vakcinisani ili ne mogu na posao.

Izgleda da ce postepeno usloviti i ostale djelatnosti sto znaci da nas uslovljavaju da se moramo vakcinisati ili necemo moci da idemo na posao, zaradjujemo platu, prezivljavamo.

Toliko o slobodi izbora i slobodi uopste.

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
16.796
Nona jesi li vakcinisana? Od 9. oktobra se nece moci uci u super markete bez potvrde o vakcinaciji sto znaci da ni radnici nece moci na posao, ove mjere vec vaze za vece trzne centre (Delta City). Tacnije ovo vec vazi za kafice (osim terasa) sto znaci da su i radnici vakcinisani ili ne mogu na posao.

Izgleda da ce postepeno usloviti i ostale djelatnosti sto znaci da nas uslovljavaju da se moramo vakcinisati ili necemo moci da idemo na posao, zaradjujemo platu, prezivljavamo.

Toliko o slobodi izbora i slobodi uopste.
eto vidis
mene u Kini ne uslovljavaju
ljubazno su me pitali ali sam rekla - ako ne mora- necu

slobodna zemlja

imam samo karticu koju svuda nosim, masku - sve postujem kako kazu
i to je to

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
16.796
Колико је то поуздано не знам. Нека буде. :)
pa ne znam, ja nisam proveravala to za procenat lecenih sto si naveo
mada ako vec postoji evidencija o broju kapiram da su to vec leceni
mada ne znam

sve u svemu - znam da kod nas retko ko zavrsi na lecenju i provede ceo zivot kao alkoholicar

Гробар

Ističe se
Poruka
2.344
pa ne znam, ja nisam proveravala to za procenat lecenih sto si naveo
mada ako vec postoji evidencija o broju kapiram da su to vec leceni
mada ne znam

sve u svemu - znam da kod nas retko ko zavrsi na lecenju i provede ceo zivot kao alkoholicar
Код нас јако мало њих. А пију буквално сви,у мањим или већим количинама. Мислим да се и цуре никад више нису опијале,бар што видим и што знам из прича старијих..

Leonie Li

Aktivan član
Poruka
1.025
Pomaze i prezime, ako se prezivas Leone, xiu, ili tako nekako.
Iz ugla ljudi , toga nema u Srbiji trenutno , najbolje je jednosmensko poslovno angazovanje, znaci ono od 7 do 15h vec odavno provaljeno.

Ali u Srbiji , mi imamo negativnu selekciju 30 godina i vise.
To je nebitno vecini ljudi, tako da tu staje prica o svesti i nacinu razmisljanja.
О па ја сам на добром путу. Значи да мењам презиме...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.